Sławni Włosi i Włosi

Papież Franciszek

Papież Franciszek (Francesco), który na świecie nosił imię Jorge Mario Bergoglio (Jorge Mario Bergoglio), urodził się 17 grudnia 1936 r. W Buenos Aires. Pochodzi z rodziny włoskich imigrantów, jego ojciec pracował na kolei. Pierwsza głowa świata katolickiego z Nowego Świata, a także pierwszy jezuicki papież.

Święcenia i działalność pedagogiczna

Bergoglio wstąpił do seminarium Villa Devoto w Buenos Aires w wieku 22 lat. W 1958 r. Wstąpił w szeregi zakonu jezuitów. Badania humanitarne odbyły się w Chile. Następnie wrócił do Argentyny i wstąpił do kolegium św. Józefa. Po ukończeniu studiów uczył z wyróżnieniem sztuk wyzwolonych na uczelniach w Buenos Aires.

Oprócz ojczystego hiszpańskiego biegle włada językiem włoskim i niemieckim. Nowy papież ma także świeckie wykształcenie w specjalności technolog chemiczny.

Święcenia odbyły się 13 grudnia 1969 r. Jak przystało na prawdziwego kapłana, Bergoglio był bezpretensjonalny i wytrwały, poza tym posiadał dobrą wiedzę, którą stale doskonalił. Ze względu na te cechy wkrótce objął stanowisko rektora kolegium św. Józefa. Następnie, po otrzymaniu doktoratu w Niemczech, został dyrektorem Arcybiskupstwa Cordoban.

Najwyższe pozycje w hierarchii kościelnej

Bergoglio został prymasem Argentyny w wieku 61 lat. W rzeczywistości pełnił te obowiązki przez kilka lat, zanim wstąpił do godności, będąc asystentem kardynała Antonio Quarracino. Tutaj jego talent przywódczy i cechy prawdziwego ojca Kościoła zostały w pełni odkryte i docenione.

W 2001 r. Papież Jan Paweł II (Giovanni Paulo II) wyniósł arcybiskupa Bergoglio do kardynałów. W tym tytule piastował różne stanowiska w Kurii Rzymskiej.

Biografia najskromniejszego z księży nie była bezchmurna. W 2005 r. Wybuchł skandal. Postępowanie karne zostało wszczęte przeciwko kardynałowi Bergoglio. Działaczka na rzecz praw człowieka Miriam Bregman oskarżyła go o rzekome poddanie junty dwóch jezuickich kapłanów w 1976 r. Wersja o związku kapłana z juntą nie została potwierdzonaSędzia Herman Castelli nazwał akt oskarżenia „kompletnym kłamstwem”.

W kwietniu tego samego roku 2005, po śmierci Jana Pawła II, kardynał wziął udział w Konklawe jako papież elektor. Ale w drugiej rundzie większość głosów oddał Joseph Ratzinger, który przyjął imię Benedykta XVI (Benedetto XVI).

Po Abdykacja papieża przez Benedykta 28 lutego 2013 rArgentyńczyk ponownie uczestniczył w konklawe, tym razem z powodzeniem. Katolicy z całego świata entuzjastycznie przyjęli wiadomość, że ich skromny kardynał z Ameryki Łacińskiej został ich pasterzem.

Przemówienia

Nowy papież jest znany nie tylko jako utalentowany przywódca, ale także genialny mówca. Wystąpienia Franciszka I świadczą o wszechstronnym umyśle i głębokiej edukacji. Zakres problemów, które dotyczą taty, jest szeroki i zróżnicowany: możliwa trzecia wojna światowa, niespokojna Ukraina, stosunki międzyetniczne, problemy mniejszości seksualnych i nieślubnych dzieci.

 • W przemówieniu poświęconym setnej rocznicy wybuchu pierwszej wojny światowejFranciszek I, wzywając trzodę do pokoju i jedności, powiedział, że trzecia wojna światowa, czy tego chcemy, czy nie, już się rozpoczęła.

  Dowodem na to są trwające konflikty zbrojne wstrząsające światem, których najbardziej uderzającymi przykładami są Syria i Ukraina. Powiedział, że jego dziadek był uczestnikiem pierwszej wojny światowej, po której wyemigrował do Argentyny.

 • Jeden z najbardziej odczuwalnych występów papieża - przemówienie wygłoszone w Parlamencie Europejskim. Podnosząc głos w imieniu Kościoła, papież mówił o niedopuszczalności handlu bronią i handlem ludźmi, podkreślając, że demokracja, nie dążąc do prawdy, pogrąża się w bagnie powszechnego egoizmu.

  Franciszek porównał Europę z topolą, która obumiera bez korzeni. „Gdzie jest twoja siła, Europa?” zapytał szef katolickiego świata. Według papieża siła polega na rozsądnym i pełnym szacunku stosunku do dziedzictwa historycznego.

 • Przemówienie na temat ludobójstwa na Armenii 12 kwietnia 2015 r oburzenie Prezydenta Republiki Turcji Recepa Erdogana (Recep Tayyip Erdoğan) spowodowało już jedno użycie słowa „ludobójstwo”.

  Ambasador Watykanu został wezwany do tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Ankarze w celu udzielenia wyjaśnień, papież nalegał, aby wydarzenia z 1915 r. położyły podwaliny pod masowe zabójstwa na tle etnicznym, które przyćmiły XX wiek. Według papieża ukryte zło można przyrównać do „krwawiącej rany, która nie została zabandażowana”.

Msza Rzymska jest ważną częścią życia każdej osoby wyznającej katolicyzm, a dla wszystkich innych może stać się ciekawym widokiem. Oficjalna strona Watykanu zawiera harmonogram liturgii w Bazylice Świętego Piotra. Tata odprawia Mszę tylko w święta, jest wielu odwiedzających, zaleca się przyjechać na dwie godziny przed startem.

W niedzielny poranek (o godzinie 11) papież Franciszek czytał kazanie Angelus z okna swoich komnat dla osób zgromadzonych na Placu Świętego Piotra. Niedziela jest szczególną łaską dla chrześcijan, każdy może zobaczyć swojego pasterza i zanurzyć się w atmosferze jedności z innymi wierzącymi.

Proroctwo irlandzkie

Proroctwo świętego arcybiskupa irlandzkiego Malachiasza mówi, że ostatni papież, zwany Piotrem Rzymianinem (Petrus Romanus), będzie rządził „pośród wielu udręk”, po których Wieczne Miasto spodziewa się całkowitego zniszczenia.

Wydaje się, że wszystkie powyższe nie dotyczą aktualnego papieża. Ale tłumacze świętych tekstów wyciągnęli analogię, rozkładając imię papieża na dwa słowa - Berg i Oglio. Petrus (łac.) I Berg (niemiecki) są tłumaczone jako „kamień”, Oglio (Ollya) - rzeka we Włoszech, jeden z dopływów Po. Tak, a sam Papa jest etnicznym Włochem! Jego światowe nazwisko można interpretować jako „twierdzę w strumieniu”. Takie rozważania wydają się (i rzeczywiście są) kontrowersyjne, ale z powodu wielu zbieżności motta Malachiasza z faktami dotyczącymi poprzednich papieży, ci, którzy chcą znaleźć powód, aby argumentować Starożytne proroctwo Piotra Rzymian wykonuje kardynał argentyński.

Ciekawe fakty

 • Znany z osobistej skromności. Odmówił luksusowego mieszkania, „samochodu pop” i osobistego szefa kuchni. Podobnie jak jego imiennik Franciszek z Asyżu, poświęca się ideałom ubóstwa ewangelii.
 • W młodości światło księżyca jako bramkarz w klubie nocnym.
 • Jest fanem piłki nożnej, fan klubu „San Lorenzo” z Buenos Aires.
 • W pierwszy czysty czwartek po intronizacji umył nogi 12 młodocianym więźniom, wśród których były dwie dziewczynki (katolicka i muzułmańska). Swym gestem nowy papież dał przykład miłosierdzia dla nastolatków znajdujących się na samym dole życia.
 • Angielski magazyn „Time” uznał go za „Człowieka roku 2013”.
 • E-mail tatyskierowane do Gustavo Vera (Gustavo Vera), prezesa Towarzystwa Ameryki Łacińskiej ds. walki z uzależnieniem od narkotyków, wywołało skandal dyplomatyczny. Powodem tego było pragnienie papieża, aby zapobiec „meksykańizacji” Argentyny. Tematem takiego nieudanego e-maila była szalona mafia narkotykowa w Ameryce Łacińskiej. Oburzenie strony meksykańskiej nie było granic, ale służba prasowa Watykanu stwierdziła, że ​​osobisty list nie powinien stać się przyczyną takiej kłótni, a Jego Świątobliwość nie chciał nikogo urazić, podkreślał jedynie niebezpieczeństwo nasilonego handlu narkotykami.

Informacja zwrotna - Jak skontaktować się z papieżem Franciszkiem?

Papież nie ma publicznego e-maila; wszystkie wiadomości do Ojca Świętego wysyłane są na następujący adres: Jego Świątobliwość Francesco, Dziedziniec Santa Marta, 00120 Watykan (Sua Santità Francesco, Casa Santa Marta, 00120 Città del Vaticano).

Forma pisania jest darmowa, wolno pisać w języku ojczystym, odnosząc się do papieża „Waszej Świątobliwości” lub „Ojca Świętego”. Na dworze papieskim znajduje się biuro korespondencyjne, składające się z czterech osób, kierowane przez monsignora Giuliano Gallorini. Ta mała jednostka sortuje i odczytuje wszystkie listy skierowane do papieża Franciszka. Najczęściej piszą odpowiedzi, ściśle przestrzegając papieskiego stylu.

Tylko w najtrudniejszych przypadkach, gdy list zawiera skargi na wielką niesprawiedliwość i ucisk, sam papież odpowiada.

Aby otrzymać specjalne błogosławieństwo Ojca Świętego, musisz wypełnić specjalny formularz, którego formę zapewnia strona Sądu Papieskiego. Istnieją trzy sposoby przesłania wypełnionego formularza zgodnie z jego przeznaczeniem:

 • przekazanie go osobiście lub za pośrednictwem kurieraPrzejazd przez bramy św. Anny (l'Ingresso Sant'Anna) po prawej stronie kolumnady św. Piotra (czynny od poniedziałku do soboty od 9 rano do 12 wieczorem);
 • faksem +39 32 06698831;
 • zwykła pocztawysyłając na adres: Apostolska miłość, Scroll Office - 00120 Watykan (Elemosineria Apostolica, Ufficio pergamene - 00120 Città del Vaticano).

Daty papieskiej audiencji i formularze uczestnictwa w nich znajdują się pod adresem. Formularz danych jest wysyłany na adres prefektury Watykańskiej lub faksem na numer +39 63 06698858. Konieczne jest wskazanie rodzaju odbiorców i liczby uczestników. Bilety wydawane są w biurze za Brązowymi Drzwiami, znajdującymi się po prawej stronie Bazyliki Świętego Piotra (Basilica di San Pietro).

Możesz wyjaśnić szczegóły procedur będących przedmiotem zainteresowania w Prefekturze Watykańskiej, dzwoniąc: +39 76 06698848, +39 14 06698831, +39 73 06698832, od 9.00 do 13.00.

Papieska publiczność i błogosławieństwa są bezpłatne.

Obejrzyj wideo: Telewizja Republika - ŚDM - Lądowanie Papieża Franciszka w Krakowie 2016-07-27 (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Sławni Włosi i Włosi, Następny Artykuł

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?
Werona

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?

Jak uratować aktywnego i ciekawskiego turystę w Weronie? Karta Verona (karta Verona 24H) to oficjalny projekt włoskiego Ministerstwa Kultury, mający na celu przyciągnięcie turystów, którzy chcą spędzić opłacalny i wydajny dzień w Romeo i Julii. Karta pozwala zaoszczędzić dziesiątki euro, odwiedzając główne atrakcje.
Czytaj Więcej
Główne atrakcje Werony
Werona

Główne atrakcje Werony

Jeśli Rzym nazywany jest sercem włoskiej historii, Wenecja to miasto kanałów i mostów, to słynną Weronę można nazwać miastem miłości i romansu. Jest to oczywiście zasługa Szekspira, który uczynił to miasto domem Romea i Julii, ale mimo to romantycy przyjeżdżają tu nie tylko na własne oczy, aby zobaczyć miejsce, w którym rozwinęła się znana na całym świecie historia miłosna, ale także, aby spojrzeć na samo miasto charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i architekturą, a także niepowtarzalną atmosferą.
Czytaj Więcej
Ponte Pietra in Verona
Werona

Ponte Pietra in Verona

Ponte Pietra (Ponte Pietra) - jedyny most łukowy w Weronie, który został zbudowany w epoce Cesarstwa Rzymskiego i przetrwał do dziś prawie w oryginalnej formie. Nazwa dosłownie przetłumaczona z języka włoskiego oznacza „kamienny most”. Długość konstrukcji wynosi 120 metrów, szerokość jest nieco mniejsza niż 4 metry.
Czytaj Więcej
Zamek Castelvecchio w Weronie
Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Zamek Castelvecchio został zbudowany w XIV wieku, za panowania dynastii Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej.
Czytaj Więcej