Kościoły w Rzymie

Kościół Il Gesu w Rzymie

Niesamowity kościół, zwany Il Gesu (włoski: La chiesa del Santissimo Nome di Gesù all'Argentina), znajduje się w Rzymie, przecznicę od Piazza Venezia i pochodzi z XVI wieku, późnego okresu renesansu. Świątynia jest czczona jako centrum świątyń jezuickich należących do Towarzystwa Jezusowego. Święte relikwie, unikalne rzeźby i majestatyczne freski uczyniły go jednym z najwybitniejszych przykładów sztuki związanej ze stylem barokowym.

Historia

Kościół ma barokową fasadę, niespotykaną we wszystkich Włoszech. Wybitni architekci: Giacomo della Porta i Giacomo Vignola, zaprojektowali i zbudowali budynek od 1568 roku.

Świątynia została wzniesiona w miejscu innego sanktuarium, w którym, zgodnie z legendą, Ignacy Loyola (Ignacio Lopez de Loyola), który położył podwaliny pod zakon jezuitów, modlił się przed ikoną Matki Bożej. Wizerunek Madonny wciąż zdobi kaplicę świątyni, znajduje się ona na prawo od ołtarza. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, chociaż pokoje Loyoli pozostały nietknięte. Nawet sufity w nich są wyższe niż w innych pokojach.

Nieopisaną rozkosz wywołuje korytarz Andrei Pozzo do Ile Gesu - wchodząc w nie, turysta rozpoczyna podróż w przestrzeni 3D. Na powierzchni podłogi znajduje się kropka z różowego marmuru, ozdobiona intarsją. Stojąc na nim, uderza go niesamowity widok iluzorycznej perspektywy. To w tym miejscu spotykają się wszystkie malownicze, a także architektoniczne linie długiego korytarza zaprojektowanego przez wybitnego architekta.

Opis

Najważniejszym elementem wnętrza jest wspaniałe malowanie sufitowe - fresk, który dla świątyni Il Gesu wystąpił w XVII wieku Giovanni Battista Gaulli (Giovanni Battista Gaulli).

Obraz zdobi główną nawę bazyliki kościelnej. Genueński artysta zaczął malować mural, kiedy miał zaledwie 22 lata. Praca została ukończona tylko na czterdziestą rocznicę mistrza! Postacie napisane w spektakularny sposób tworzą oszałamiającą iluzję, że szybują w przestrzeni pod sufitem, rzucając cień. Jednak w rzeczywistości mural jest malowany w jednej płaszczyźnie!

Odwiedzając ten kościół w Rzymie, powinieneś zwrócić uwagę na:

 • kaplica św. Andrzeja, ozdobiony pięknymi freskami Agostino Champelli;
 • malowidła ścienne zdobiące łuki trzeciej prawej kaplicy - obraz Federico Zuccari (Frederico Zuccari);
 • transept kościelny zaprojektowany przez Pietro Cortona, właśnie tam, w ołtarzu znajduje się ikona „Śmierć Ksawerego” namalowana przez Carlo Maratta w XVII wieku;
 • obraz św. Franciszka Borgii został zwolniony na ołtarzu przez jezuitę z Rzymu Andrea Pozzo. Możesz podziwiać w kaplica Najświętszego Serca (Cappella del Sacro Cuore);
 • kaplica św. Ignacego, w której stoi posąg świętego znajdujący się w lewym transepcie świątyni;
 • Kaplica Mariackaznajduje się na lewo od ołtarza głównego. Zawiera ikonę Matki Jezusa z XIV wieku.
 • muzeum działa w świątyni, w którym przechowywane są szczególnie cenne eksponaty bezpośrednio związane z zakonem jezuitów. Godziny muzealne: Sobota od 16:00 do 18:00 Zarezerwuj wizytę w muzeum w innym czasie na stronie internetowej Il Gesu

Jak się tam dostać

 • Adres: Via degli Astalli, 16
 • Autobusem 30, 40, 46, 62, 64, 70, 81, 87, 130F, 190F, 492, 628, 916, przystanek - Largo Torre Argentina (gdzie koty mieszkają w Rzymie) lub Plebiscito, a także pieszo od Placu Weneckiego .
 • Czas pracy: codziennie, od 7:00 do 19:45, przerwa: od 12:30 do 16:00.
 • Cena biletu: Za darmo.
 • Witryna: www.chiesadelgesu.org

Popularne Wiadomości

Kategoria Kościoły w Rzymie, Następny Artykuł

Jak dostać się z Florencji do Werony
Jak się tam dostać

Jak dostać się z Florencji do Werony

Miasta Florencja i Werona są połączone włoskimi kolejami dużych prędkości, więc podróż pociągiem jest najszybszą, najtańszą i najwygodniejszą opcją. Odległość z Florencji do Werony wynosi 230 kilometrów. Czas podróży pociągiem to tylko 1 godzina 30 minut, a jeśli chcesz, możesz łatwo podróżować z jednego miasta do drugiego na jeden dzień.
Czytaj Więcej
Jak dojechać z Mediolanu do Pizy
Jak się tam dostać

Jak dojechać z Mediolanu do Pizy

Odległość między Pizą (Piza) a Mediolanem (Mediolan) wynosi 288 kilometrów. Z Mediolanu do Pizy można dojechać samochodem w 4 godziny. Podróż transportem publicznym, autobusem lub pociągiem zajmie od 3,5 do 5 godzin. Rozważmy bardziej szczegółowo zalety każdej metody. Pociągiem Najszybszym i najwygodniejszym sposobem dostania się z Mediolanu do Pizy jest skorzystanie z pociągu dużych prędkości do Florencji (czas podróży: 1 godzina 50 minut), a stamtąd pociągiem i za godzinę.
Czytaj Więcej