Rzym

Święte Schody w Rzymie

The Holy Staircase (Latin: Scala Santa) to jedna z najcenniejszych relikwii wiary chrześcijańskiej, znajdująca się w Rzymie. 28 marmurowych schodów prowadzi do Holy of Holies (łac. Sancta Sanctorum) - kaplicy papieży, znajdującej się w Pałacu Laterańskim (Palazzo del Laterano).

Stare legendy mówią, że to na tych schodach prokurator Poncjusz Piłat poprowadził Jezusa Chrystusa na dwór. Dzisiaj pielgrzymi z całego świata wspinają się po schodach.

Historia

Według pism świętych Piłat rządził procesem Jezusa w jego posiadaniu (pretorium) w Jerozolimie. Syn Boży, skazany na śmierć, wszedł szerokimi marmurowymi schodami. Papież Sergiusz II w swoich pismach zauważa, że ​​w IV wieku ne dzięki Julii Elenie Augusta (łac. Iulia Helena), matce cesarza Konstantyna I, relikwia znajdowała się w Rzymie. Biskup Sylwester I otrzymał dar od królowej i nakazał założenie świątyni w pałacu papieskim.

Pod koniec XVI wieku Pałac Laterański został znacznie przebudowany. Święte schody znalazły swoją obecną lokalizację. Jednocześnie uważa się, że do pierwszych 24 stopni dodano kolejne 4. Prace budowlane przeprowadzono w krótkim czasie, pracownicy nie odważyli się zbezcześcić świątyni własnymi stopami. Klatka schodowa została ułożona od góry do dołu.

Pod koniec XIX wieku kult Świętych Schodów lub Schodów Piłatowych (Latin Scala Pilati) osiągnął punkt kulminacyjny. Wielu pielgrzymów przybyło do Pałacu na Lateranie w przeddzień głównych świąt kościelnych. Aby uklęknąć ścieżką od stóp schodów do kaplicy Ławrentiewskiego (Cappella di San Lorenzo in Palatio), czytając odpowiednie modlitwy na każdym kroku. Ostatecznie marmur musiał być ukryty pod drewnianymi płótnami, aby uniknąć ich całkowitego zniszczenia.

Wielkie niepokoje w duszach wierzących spowodowane są śladami krwi Zbawiciela, który spływał wraz z udręczonymi rzęsami podczas procesji na Kalwarię. Szczeliny w kształcie krzyża na ochronnych drewnianych panelach pozwalają upaść do najcenniejszych relikwii Świętych Schodów. Teraz klatka schodowa otrzymała specjalne okna obserwacyjne, które są zamontowane na schodach 2, 11 i 28.

Architektura

Szczególną atmosferę ścieżki prowadzącej do Santa Sanctorum tworzą freski średniowiecznego artysty Baldassare Croce. Centralne miejsce zajmuje obraz przedstawiający ukrzyżowanego Chrystusa, Matkę Bożą i św. Jana. Pozostałe ilustracje Pisma Świętego podkreślają wielką wagę Pałacu na Lateranie i Świętych Schodów. W 2007 r. Przeprowadzono renowację schodów, a praca Croce odzyskała utracone kolory i wyrazistość.

W pobliżu pierwszego stopnia Świętego Schody znajdują się dwa białe marmurowe posągi. Jednym z nich jest Judas Kiss Alberta Giacometti, a drugim jest Dwór Piłata tego samego rzeźbiarza. Giacometti żył i pracował przez cały XX wiek; jego prace sięgają (1901–1966).

  • Radzę przeczytać o: Watykanie-państwie

Ciekawe fakty

Uważa się, że pielgrzymi, którzy wchodzili na Święte Schody podczas uroczystości Wielkiego Postu (w każdy piątek) zyskują odpust. We wszystkie pozostałe dni odwiedzający otrzymują częściowe rozgrzeszenie, jeśli chodzą na kolanach wszystkimi stopami, z otwartym i pokornym sercem.

Będąc na starożytnych schodach, katolicy ofiarują „Modlitwy podczas wspinania się na Świętą Drabinę”, a prawosławni - akatystowie do Męki Chrystusa.

Są boczne kroki, wzdłuż których możesz dostać się do Holy of Holies, omijając grupę klęczących czcicieli.

W kaplicy Ławrentijewskiej lub św. Sanctorum, gdzie prowadzą schody, przechowywane są skarby rzymskich papieży. A najcenniejszym skarbem kaplicy jest cudowna ikona z twarzą Zbawiciela - Akeropit (VI wiek naszej ery).

Gdzie to jest, jak dostać, czas pracy

  • Adres: Piazza San Giovanni in Laterano, 14
  • Święte schody znajduje się w pałacu obok Bazyliki Laterańskiej lub Katedry San Giovanni in Laterano (Bazylika San Giovanni in Laterano). Można się tam dostać metrem (stacja San Giovanni), a także autobusami nr 116, 81, 85, 87, 810 i 16.
  • Godziny otwarcia: od 6:00 do 13:00, w święta - od 7:00 do 12:30, a następnie od 15:00 do 18:30 (w lecie do 19:00).
  • Nabożeństwa są wysyłane do kaplicy Świętych Świętych o 6:30, 7:00, 9:00 i 17:30.
  • Cena biletu do Sanctum Sanctorum - 3,5 euro. Godziny otwarcia: od 9:30 do 12:40 oraz od 15:00 do 17:10 istnieje możliwość wypożyczenia audioprzewodnika.
  • Modlitwa na schodach Scala Santa jest całkowicie darmowa.. Modlitewnik napisany w jednym z 8 języków kosztuje 2 euro.
  • Telefon do zapytań i rezerwacji:(+39) 329 75 11 111
  • Oficjalna strona: www.scala-santa.com

Obejrzyj wideo: Rzym - Święte Schody (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Rzym, Następny Artykuł

Bazylika Santa Maria in Aracheli
Włochy

Bazylika Santa Maria in Aracheli

Santa Maria in Aracheli to piękna bazylika na Kapitolu. Prowadzą do niego wielkie schody, stworzone jako znak wyzwolenia Rzymu z zarazy. Kościół został zbudowany w VI wieku na miejscu świątyni Junona, tej samej, w której żyły gęsi, które uratowały Rzym przed Galami. I to nie wszystko! Michał Anioł i Donatello, kolumny ze starych (przedchrześcijańskich) świątyń Rzymu i ...
Czytaj Więcej
Wróć do Salerno: część II
Włochy

Wróć do Salerno: część II

Tak więc, drodzy czytelnicy, kiedy ostatni raz spacerowaliśmy po historycznym centrum nadmorskiego Salerno, cieszyliśmy się pięknem promenady, Villa Comunale i teatru Verdi. Cóż, teraz możesz zafundować sobie coś smacznego. Ale hej, miej trochę cierpliwości i nie idź do pierwszego baru lub osterii, na którą się natkniesz.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi
Włochy

Galeria Uffizi

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najbardziej pouczającą na świecie kolekcję obrazów Botticellego. Na tle Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi), Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) jest najsłynniejszym florenckim muzeum sztuki.
Czytaj Więcej
Bazylika San Giovanni in Laterano
Włochy

Bazylika San Giovanni in Laterano

Bazylika Laterańska to Katedra Rzymska, „Basilica maior” z krzesłem biskupa i tronem papieża. Oto jedna ze starożytnych relikwii chrześcijańskich - Skała Świętego Mikołaja (Święte Schody), wzdłuż której Chrystus wstąpił na sąd Piłata. Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano (Bazylika San Giovanni in Laterano), fot. R4all Katedra św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano lub Bazylika Laterańska (Bazylika San Giovanni in Laterano - Bazylika San Giovanni in Laterano) spotyka kolosalną orientalną fasadę w 1735 r., Alessandro Galilea.
Czytaj Więcej