Rzym

Fontanna Czterech Rzek w Rzymie

Fontanna Czterech Rzek (Fontana Dei Quattro Fiumi) znajduje się w Rzymie (Roma) na Piazza Navona i jest uważana za jedną z najpiękniejszych fontann we Włoszech. Fontannę stworzył Giovanni Lorenzo Bernini, geniusz epoki baroku.

Historia stworzenia

W połowie XVII wieku ukończono budowę Palazzo Pamphilj na Piazza Navona. Innocenty X, papież (Papa Innocenzo X), głowa rodziny Pamphili, postanowił wznieść obelisk z gołębicą i gałązką oliwną na szczycie obok majątku rodzinnego. Wokół obelisku zaplanowano budowę fontanny.

Ogłoszono konkurs - przetarg na najlepszy projekt architektoniczny, do którego Bernini nie był dopuszczony. W tym czasie architekt prowadził budowę dzwonnic na fasadzie Bazyliki Świętego Piotra (Basilica di San Pietro). W wieżach pojawiły się pęknięcia, a ze względu na problemy finansowe wstrzymano prace budowlane i zburzono dzwonnice. I chociaż śledztwo potwierdziło niewinność Berniniego, jego reputacja została podważona. Zwycięstwo było praktycznie w rękach Francesco Borrominiego, również wielkiego architekta i ulubieńca nowego papieża, ale los postanowił inaczej.

Niemniej jednak mistrz opracował układ, a patronka Berniniego, mąż siostrzenicy Innocentego X, przyniosła srebrny model fontanny o wysokości półtora metra do jadalni papy. Był oszołomiony pięknem układu architektonicznego. Konkurs został odwołany, a Giovanni Lorenzo postanowił zbudować arcydzieło.

Według drugiej, bardziej interesującej wersji, Olimpia Maidalchini, lepiej znana jako Donna Olympia (w Rzymie jest nawet ulica nazwana jej imieniem), która wyszła za mąż za Pamfilio Pamphili, brata Innocentego X i była jego kochanką, wpłynęła na decyzję papieża.

W każdym razie, w tym odcinku jego kariery umiejętność Berniniego w przełamywaniu zamówień rządowych i negocjacjach z ludźmi, nawet w najbardziej niekorzystnych okresach jego kariery, pokazała się w całej okazałości.

Opis

Obelisk o długości 16,5 metra pochodzi z I wieku. AD przywiózł go do Rzymu cesarz Caracalla (L'imperatore Caracalla) z Egiptu. Krawędzie obelisku zdobią wizerunki władców Rzymu, przebranych za faraonów. Jest to symbol wyższości wiary chrześcijańskiej nad pogaństwem.

Kompozycja fontanny - bogów czterech wielkich ówczesnych rzek - Dunaju (il Danubio), Ganga (il Gange), La Plata (il Rio della Plata) i Nilu (il Nilo) - które reprezentują części świata. Materiał rzeźby to biały marmur.

God-Nile ma zamkniętą twarz i istnieją dwie opcje takiego rozwiązania architektonicznego. Według pierwszego architekt wykazał w ten sposób brak szacunku dla swojego rywala Borrominiego. Naprzeciwko posągu Nilu stoi jego dzieło - kościół Sant Agnese (S.Agnese in Agone). Bernini rzekomo twierdził, że pod okiem Nilu kościół się zawali. Druga teoria głosi, że w czasie tworzenia fontanny źródło rzeki nie było znane.

Dunaj zawiera zwój z rzeźbionymi emblematami papiestwa i heraldycznymi symbolami rodziny Pamphili. Pod statuą La Plata monety leżą jako symbol dobrobytu Ameryki. Ganges trzyma wiosło jako symbol zaawansowanej nawigacji w Indiach.

Posągi bogów są uzupełniane przez przedstawicieli światów roślinnych i zwierzęcych tych krajów, które personifikują. Wygląda na to, że koń wyskakuje z bloku marmuru na kwieciste równiny Dunaju. Kaktusy i krokodyle wieńczą ujście La Plata. Po wschodniej stronie lew pije wodę u korzeni afrykańskiej palmy. Smok owinął się wokół wioseł Gangesu, podczas gdy delfin i wąż morski pływają w fontannie. Wierzchołek obelisku zdobi gołąb, który trzyma w dziobie gałąź drzewa oliwnego - kolejny symbol rodzaju Pamphili.

Lorenzo Bernini nie tylko przekazał krajobrazy kontynentów, ale także odtworzył zjawiska pogodowe - można zauważyć, jak wiatr wstrząsa liśćmi palmowymi między Gangesem a Nilem.

Fontanna ma osobliwość - brakuje w niej gładkich linii charakterystycznych dla dłoni Berniniego. Eksperci uważają, że wielki mistrz malował tylko rzeźbę, a jego uczniowie ucieleśniali stworzenie w życiu.

Woda w fontannie pochodzi ze starożytnego akweduktu Aqua Virgo (Acqua Vergine), który zasila również Fontannę di Trevi (Fontana di Trevi) i Fontannę Barkaccia (Fontana della Barcaccia).

Oprócz marmurowej wielkości Bogów, turyści przyciągają fontannę, aby spojrzeć na wielu artystów ulicznych. Fontanna czterech rzek dosłownie przyciąga artystów, muzyków i mimów. A na świątecznych festiwalach organizowane są targi.

Jak się tam dostać

Najbliższe stacje metra od Piazza Navona to Barberini (linia A) i Ottaviano (w pobliżu Muzeów Watykańskich)ale są dość daleko od kwadratu.

Możesz dostać się z metra autobusem. Ze stacji Colosseo na linii B jedź autobusem 87. Z przystanku Termini na linii A jedź drogą 70.

Autobus nr 492 jedzie z Piazza Barberini. Wzdłuż placu biegną także trasy nr 30, 81, 116 i 628.

Obejrzyj wideo: RZYM #5 - Santa Maggiore, Usta Prawdy, Campo de' Fiori, Fontanna Czterech Rzek (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Rzym, Następny Artykuł

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu
Regiony Włoch

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu

Kilka lat temu - w wyniku podróży do Neapolu - BlogoItaliano napisał recenzję o lokalnym przewodniku, z którym los spotkał się w jasnym słońcu Kampanii. Potem Walentyna - tak nazywał się mój przewodnik - pokazała mi miasto, opowiadając o nim wiele niezwykłych historii. Trasa okazała się doskonała i nie żałowałem pozytywnych opinii na temat przewodnika.
Czytaj Więcej
5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo
Regiony Włoch

5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo

Wycieczki na Sycylię to temat, który BlogoItaliano podejmuje od dawna. Program tras na wyspie jest niezwykle bogaty, a asortyment, który zostanie ci zaoferowany, będzie w dużej mierze zależał od tego, gdzie znajduje się hotel: na północnym lub południowym wybrzeżu. Poprosiłem Svetę, przewodniczkę z Palermo, aby powiedziała jej, które 5 wycieczek były najbardziej popularne wśród jej podróżników.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej