Rzym

Villa Farnesina w Rzymie

Villa Farnesina to muzeum, które będzie interesujące zarówno dla koneserów renesansu, jak i zwykłych turystów. Tutaj możesz zobaczyć, jak wyglądał budynek mieszkalny zamożnej rzymskiej rodziny w XVI wieku. Willa ozdobiona jest freskami Raffaello (Raffaello Santi) i innych znanych artystów.

Historia

Na początku XVI wieku (1506-1510), znany renesansowy mistrz, architekt i artysta, Baldassare Peruzzi pracował nad projektem budynku, który później stał się znany jako Villa Farnesina.

Początkowo willa została zbudowana dla bankiera Agostino Chigi, znanego w tamtych czasach kochanka, aby urządzać szlachetne uczty.

Budynek nazwano „Pałacem Chigi”. Ten bogaty człowiek udzielił pożyczek papieżowi - Juliuszowi II i Leonowi X. Jego klientami byli także przedstawiciele rodzin Medici i Borgia. Chigi patronował Rafaelowi (Rafael), który brał udział w projektowaniu budynku.
W 1577 roku willa została przejęta przez Alessandro Farnese, którego imię wciąż nosi. Był kardynałem, a także zasłynął jako filantrop i kolekcjoner. Rodzina Farnese miała plany połączenia willi z mostem do ich pałacu, położonego na przeciwległym brzegu rzeki. Ale ten pomysł się nie ziścił. W XVIII wieku Bourbons zostali właścicielami willi.
Obecnie Villa Farnesina jest własnością Accademia dei Lincei National Academy. Większość budynku jest zarezerwowana dla Muzeum Architektury i Malarstwa. Na najwyższym piętrze, gdzie ogół społeczeństwa nie jest dozwolony, znajduje się Instytut Grafiki oraz Narodowy Gabinet Grafiki.

Willa nie tylko organizuje wycieczki, ale także regularnie organizuje koncerty muzyki dawnej.

Co zobaczyć

Willa Farnesin różni się od typowych budynków swoich czasów. Wtedy domy miały zwykle kształt prostokątnych bloków. A tutaj fasada nie jest płaska, skrzydła domu wystają do przodu. Przed wejściem znajduje się fontanna, do domu można wejść loggią. Drzewa owocowe rosną w ogrodzie willi, eksperci zalecają odwiedzanie tego miejsca w czasie kwitnienia.

Na parterze budynku znajdują się trzy pokoje:

 1. Fryzy do pokoju. Są freski opowiadające mity starożytnej Grecji.
 2. Loggia z Galatei. Nazwa pochodzi od fresku Rafaela „Triumf Galatei”, przedstawiającego jedną ze scen Metamorfozy Owidiusza.

  Również tutaj można zobaczyć fragment obrazu - głowę młodego mężczyzny - pędzel Michała Anioła. Według legendy udał się do Rafaela, który pracował nad obrazem willi, ale go nie znalazł. Zamiast notatki Michelangelo zostawił rysunek, który Raphael postanowił zachować.
 3. Loggia Kupidyna i Psyche. Tutaj odwiedzający witają freski, które powstały zgodnie z pismami Apulejusza.

W sali kominkowej na drugim piętrze można podziwiać „fałszywy” obraz, który wykonał Baldassare Peruzzi.

Malował kolumny wejście do ogrodu, co stwarza iluzję braku ściany. W malowanym otworze widoczny jest Rzym z rozpoznawalnymi zabytkami - Koloseum, Tyber, kościoły.

Pokój, który służył jako sypialnia byłym właścicielom domu, nazywa się teraz Salą Weselną. Nazwę nadał fresk przedstawiający ślub Aleksandra Wielkiego.

Inne malowidła ścienne opowiadają sceny z jego życia. Na przykład istnieje Oswajanie Bucefala. Według legendy krnąbrny koń Aleksander Wielki zdołał oswoić się, będąc kolejnym 10-letnim chłopcem.

Przydatne informacje

Cena biletu

 • Zwykły bilet dla osoby odwiedzającej willę kosztuje 6 euro. Właśnie to musisz zapłacić za gości w wieku od 18 do 65 lat.
 • Dzieci poniżej 10 lat z rodzicami mogą uczestniczyć bezpłatnie.
 • Dla dziecka od 10 do 14 lat - 3 euro, dla nastolatka od 14 do 18 lat - 5 euro.
 • Również 5 euro kosztuje bilet dla osób starszych powyżej 65 lat.

Willa może robić zdjęcia, ale tylko bez lampy błyskowej.

Harmonogram pracy

 • Villa Farnesina jest otwarta dla odwiedzających od poniedziałku do soboty, od 9 do 14 godzin. Jest zamknięty w niedziele i święta.
 • Ponadto muzeum jest otwarte w drugą niedzielę każdego miesiąca od 9:00 do 17:00, ale w tej chwili organizowane są tylko wycieczki.

Lokalizacja

 • Adres: Via della Lungara, 230, 00165 Roma, powiat Trastevere
 • Oficjalna strona: www.villafarnesina.it.

Obejrzyj wideo: Villa Borghese Garden Rome Tourist Guide - Travel & Discover (Styczeń 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Rzym, Następny Artykuł

Kapitan Costa Concordia uczy uczniów, jak nie panikować
Nauka

Kapitan Costa Concordia uczy uczniów, jak nie panikować

Były kapitan statku Costa Concordia, który został zniszczony u wybrzeży włoskiej wyspy Giglio, prawdopodobnie z jego winy, prowadzi wykład na Uniwersytecie Rzymskim na temat „rozwiązywania problemów”. Jest mało prawdopodobne, aby kapitan statku wycieczkowego Costa Concordia był spokojny i spokojny, kiedy jego statek dosłownie zatonął u wybrzeży wyspy Giglio w grudniu 2012 roku.
Czytaj Więcej
Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie
Nauka

Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie

Pierwsza włoska astronautka będzie pierwszą osobą, która wypije „włoskie espresso w kosmosie”. Słynna włoska marka Lavazza opracowała ekspres do kawy specjalnie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Włochy wniosły szczególny wkład w badania kosmosu na poziomie międzynarodowym, tworząc kawę, którą astronauci mogliby spożywać poza Ziemią.
Czytaj Więcej
Kim byli mieszkańcy Pompejów?
Nauka

Kim byli mieszkańcy Pompejów?

Po 1900 latach ofiary wybuchu wulkanu we włoskim mieście Pompei (Pompei) „pojawiły się” wśród ogółu społeczeństwa. W ciągu ostatnich kilku lat włoscy archeolodzy starannie zeskanowali i szczegółowo odnowili szczątki 86 osób, które zginęły podczas erupcji Vesuvio w 79 rne.
Czytaj Więcej
Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog
Nauka

Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog

Ostatni Oscar Innowacji w Berlinie przeszedł materiał opracowany przez włoskich naukowców i umożliwiający oczyszczenie miejskiego powietrza z zanieczyszczeń chemicznych. Według twórców 1000 m2 takiego cementu odpowiada 80 drzewom zimozielonym 17 czerwca 2014 r. Berlin zamieni się w stolicę innowacji. Niemieckie miasto będzie gospodarzem nagrody European Inventor Award Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), czyli innymi słowy Akademii Innowacji Technologicznych.
Czytaj Więcej