Rzym

Villa Farnesina w Rzymie

Villa Farnesina to muzeum, które będzie interesujące zarówno dla koneserów renesansu, jak i zwykłych turystów. Tutaj możesz zobaczyć, jak wyglądał budynek mieszkalny zamożnej rzymskiej rodziny w XVI wieku. Willa ozdobiona jest freskami Raffaello (Raffaello Santi) i innych znanych artystów.

Historia

Na początku XVI wieku (1506-1510), znany renesansowy mistrz, architekt i artysta, Baldassare Peruzzi pracował nad projektem budynku, który później stał się znany jako Villa Farnesina.

Początkowo willa została zbudowana dla bankiera Agostino Chigi, znanego w tamtych czasach kochanka, aby urządzać szlachetne uczty.

Budynek nazwano „Pałacem Chigi”. Ten bogaty człowiek udzielił pożyczek papieżowi - Juliuszowi II i Leonowi X. Jego klientami byli także przedstawiciele rodzin Medici i Borgia. Chigi patronował Rafaelowi (Rafael), który brał udział w projektowaniu budynku.
W 1577 roku willa została przejęta przez Alessandro Farnese, którego imię wciąż nosi. Był kardynałem, a także zasłynął jako filantrop i kolekcjoner. Rodzina Farnese miała plany połączenia willi z mostem do ich pałacu, położonego na przeciwległym brzegu rzeki. Ale ten pomysł się nie ziścił. W XVIII wieku Bourbons zostali właścicielami willi.
Obecnie Villa Farnesina jest własnością Accademia dei Lincei National Academy. Większość budynku jest zarezerwowana dla Muzeum Architektury i Malarstwa. Na najwyższym piętrze, gdzie ogół społeczeństwa nie jest dozwolony, znajduje się Instytut Grafiki oraz Narodowy Gabinet Grafiki.

Willa nie tylko organizuje wycieczki, ale także regularnie organizuje koncerty muzyki dawnej.

Co zobaczyć

Willa Farnesin różni się od typowych budynków swoich czasów. Wtedy domy miały zwykle kształt prostokątnych bloków. A tutaj fasada nie jest płaska, skrzydła domu wystają do przodu. Przed wejściem znajduje się fontanna, do domu można wejść loggią. Drzewa owocowe rosną w ogrodzie willi, eksperci zalecają odwiedzanie tego miejsca w czasie kwitnienia.

Na parterze budynku znajdują się trzy pokoje:

 1. Fryzy do pokoju. Są freski opowiadające mity starożytnej Grecji.
 2. Loggia z Galatei. Nazwa pochodzi od fresku Rafaela „Triumf Galatei”, przedstawiającego jedną ze scen Metamorfozy Owidiusza.

  Również tutaj można zobaczyć fragment obrazu - głowę młodego mężczyzny - pędzel Michała Anioła. Według legendy udał się do Rafaela, który pracował nad obrazem willi, ale go nie znalazł. Zamiast notatki Michelangelo zostawił rysunek, który Raphael postanowił zachować.
 3. Loggia Kupidyna i Psyche. Tutaj odwiedzający witają freski, które powstały zgodnie z pismami Apulejusza.

W sali kominkowej na drugim piętrze można podziwiać „fałszywy” obraz, który wykonał Baldassare Peruzzi.

Malował kolumny wejście do ogrodu, co stwarza iluzję braku ściany. W malowanym otworze widoczny jest Rzym z rozpoznawalnymi zabytkami - Koloseum, Tyber, kościoły.

Pokój, który służył jako sypialnia byłym właścicielom domu, nazywa się teraz Salą Weselną. Nazwę nadał fresk przedstawiający ślub Aleksandra Wielkiego.

Inne malowidła ścienne opowiadają sceny z jego życia. Na przykład istnieje Oswajanie Bucefala. Według legendy krnąbrny koń Aleksander Wielki zdołał oswoić się, będąc kolejnym 10-letnim chłopcem.

Przydatne informacje

Cena biletu

 • Zwykły bilet dla osoby odwiedzającej willę kosztuje 6 euro. Właśnie to musisz zapłacić za gości w wieku od 18 do 65 lat.
 • Dzieci poniżej 10 lat z rodzicami mogą uczestniczyć bezpłatnie.
 • Dla dziecka od 10 do 14 lat - 3 euro, dla nastolatka od 14 do 18 lat - 5 euro.
 • Również 5 euro kosztuje bilet dla osób starszych powyżej 65 lat.

Willa może robić zdjęcia, ale tylko bez lampy błyskowej.

Harmonogram pracy

 • Villa Farnesina jest otwarta dla odwiedzających od poniedziałku do soboty, od 9 do 14 godzin. Jest zamknięty w niedziele i święta.
 • Ponadto muzeum jest otwarte w drugą niedzielę każdego miesiąca od 9:00 do 17:00, ale w tej chwili organizowane są tylko wycieczki.

Lokalizacja

 • Adres: Via della Lungara, 230, 00165 Roma, powiat Trastevere
 • Oficjalna strona: www.villafarnesina.it.

Obejrzyj wideo: Villa Borghese Garden Rome Tourist Guide - Travel & Discover (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Rzym, Następny Artykuł

Wspaniałe mieszkanie kardynała wkurzyło tatę
Społeczeństwo

Wspaniałe mieszkanie kardynała wkurzyło tatę

Podczas gdy papież pobudza duchowieństwo do skromniejszego życia, były Watykański Minister Spraw Zagranicznych zamienia dwa mieszkania na rezydencję o powierzchni 700 metrów kwadratowych. Były minister spraw zagranicznych Watykanu poważnie rozgniewał papieża Franciszka planami przeprowadzki do luksusowych apartamentów o łącznej powierzchni około 700 metrów kwadratowych.
Czytaj Więcej
Włoskie prostytutki chcą płacić podatki
Społeczeństwo

Włoskie prostytutki chcą płacić podatki

Najsłynniejsza włoska prostytutka transpłciowa, Efe Bal, rozebrała się dziś rano przed wejściem do redakcji popularnej gazety Corriere della Sera w Mediolanie. W taki ekscentryczny sposób wyraziła protest wobec Equitalii, która naliczyła 425 tysięcy euro podatku dochodowego od prostytucji.
Czytaj Więcej
Balkony Włochów zamieniają się w ogrody
Społeczeństwo

Balkony Włochów zamieniają się w ogrody

Pod wpływem nowego trendu zielonej gospodarki co czwarty mieszkaniec Lombardii zainteresował się ogrodnictwem: warzywa uprawia się na ponad milionie tarasów, a balkony, tarasy i ściany domów - ogrody podbijają włoskie miasta. W regionie Lombardii panuje prawdziwy boom w pionowych ogrodach, w których sami mieszkańcy uprawiają warzywa i zioła.
Czytaj Więcej