Miasta Włoch

Rzym w grudniu

Początek grudnia w Rzymie jest tradycyjnie niskim sezonem. Turyści są stosunkowo nieliczni, a wśród tych, którzy odwiedzają stolicę Włoch w tym okresie, dominują wycieczki szkolne i ci, którzy lubią oszczędzać na zakwaterowaniu i lotach. Pod koniec miesiąca sytuacja szybko się zmienia. W Wigilię Bożego Narodzenia Rzym przeżywa prawdziwą pielgrzymkę turystów przybywających z całego świata, aby wziąć udział w uroczystościach w Watykanie.

Śródziemnomorski klimat włoskiej stolicy charakteryzuje się łagodnymi i deszczowymi zimami.

Pogoda w Rzymie w grudniu

Grudniowa pogoda w Rzymie jest bardzo kapryśna - dziś słońce może świecić jasno, ogrzając powietrze do + 15 ° C, a jutro lub po kilku dniach wiać będzie wiatr północny, przynosząc ze sobą chłodzenie i opady. Pomimo spadku temperatury w Rzymie prawie nie ma przymrozków, a rzadkie opady śniegu niemal natychmiast zamieniają się w kałuże.

Pogoda w grudniu w Rzymie jest bardzo nastrojowa

Podróż do Rzymu w grudniu może być przyjemna i wygodna, jeśli jest odpowiednio wyposażona do spacerów. Aby to zrobić, potrzebujesz ciepłego swetra, czapki i grubej, wiatroszczelnej kurtki. Podczas pakowania walizki warto spakować parasol, gumowe buty i, co dziwne, okulary przeciwsłoneczne.

  • Średnia dzienna temperatura w Rzymie w grudniu + 12 ° C
  • Średnia nocna temperatura w Rzymie w grudniu + 6 ° C
  • Liczba dni deszczowych - 10

Pielgrzymi z całego świata przyjeżdżają do Rzymu na Boże Narodzenie

Program kulturalny

Głównym wydarzeniem grudnia w Rzymie są oczywiście Boże Narodzenie, a początek przygotowań do niego zbiega się z świętem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia). Tego dnia rzymscy strażacy składają kwiaty pod posągiem Madonny, znajdującym się przed pałacem Hiszpanii, a na jej dłoni zawieszony jest ogromny wieniec, który pozostanie tam przez cały rok.

Głównym uroczystym wydarzeniem tego święta jest procesja maszerująca z Watykanu na Piazza di Spagna i prowadzona przez samego papieża.

Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Tradycyjnie, w dzień Niepokalanego Poczęcia, jarmarki bożonarodzeniowe zaczynają działać. Główne targi w kraju otwierają się na Placu Navona i zapełniają się galeriami handlowymi z zabawkami noworocznymi. Mistrzowsko wykonane szopki (sceny z udziałem małego Chrystusa) można obejrzeć i zakupić na Piazza del Popolo.

Boże Narodzenie w Rzymie obchodzone jest od 24 do 25 grudnia i gromadzi wielu pielgrzymów z całego świata. Punktem kulminacyjnym wydarzenia jest północna Msza Święta w Bazylice św. Piotra w Watykanie. 25 grudnia w południe papież błogosławi zgromadzoną trzodę i cały świat, wypowiadając tradycyjne przesłanie Urbi et Orbi.

Możesz zobaczyć i kupić szopki bożonarodzeniowe w Rzymie

Koniec grudnia upływa pod znakiem przygotowań do Nowego Roku w Rzymie. Obecnie szczególną atmosferę otacza stolica Włoch: noworoczne girlandy zdobią świerki, okna i witryny sklepowe, ulice są pełne ludzi, a główne place włoskiej stolicy zamieniają się w miejsca koncertów na świeżym powietrzu.

Przygotowując się do świętowania Nowego Roku w Rzymie, należy pamiętać, że we Włoszech nie ma on żadnych szczególnych ustalonych tradycji. Mieszkańcy miasta mogą spędzić noc 31 grudnia ze swoimi rodzinami, w restauracji z przyjaciółmi lub na centralnych placach, gdzie odbywają się występy muzyczne, a po północy niebo rozświetlają fontanny fajerwerków.

Co jeszcze robić w Rzymie w grudniu

Z kolei do głównych atrakcji i nie powiesz tego na początku Grudzień w Rzymie mało turystów. Koloseum, Forum Rzymskie i Watykan są zawsze pełne ludzi, którzy chcą wejść do środka.

Również miejsca z codziennymi ograniczeniami liczby odwiedzających są tradycyjnie poszukiwane przez turystów. Należą do nich na przykład Galeria Borghese. O wiele łatwiej dotrzeć do pozostałych muzeów w pierwszej połowie miesiąca niż w szczycie sezonu, który ma miejsce w Rzymie późną wiosną i wczesną jesienią.

Kolejki do zabytków Rzymu są nawet w grudniu

Aby uniknąć linii przy wejściu, bilety do głównych atrakcji Rzymu można kupić online. Możesz to zrobić, korzystając z poniższych łączy, a sam proces zajmie kilka minut. Jest to o wiele łatwiejsze i zdrowsze niż stanie w szeregu przed Kaplicą Sykstyńską dokładnie podczas niespodziewanego grudniowego deszczu.

Przed zarezerwowaniem biletów należy pamiętać, że 25 i 26 Grudzień w Rzymie Mają status świąt państwowych, a zatem instytucje państwowe, do których należą muzea, w tym okresie z reguły nie działają.

Innym popularnym sposobem spędzania wolnego czasu wśród turystów jest bogaty program wycieczek. Aby pomóc w rozwiązaniu niewiarygodnej obfitości, BlogoItaliano wraz z przewodnikiem po Rzymie przygotowali nawet zaimprowizowaną TOP 5 najpopularniejszych wycieczek po Rzymie. W tym samym miejscu - w artykule - mówi się, jak zapisać się na którykolwiek z nich. Jeśli planujesz wizytę w Rzymie w drugiej połowie miesiąca, lepiej wcześniej zapisać się na wycieczki, ponieważ infrastruktura turystyczna miasta działa obecnie ze szczególnym obciążeniem.

Wreszcie, jeśli pozwala na to czas i budżet, możesz odbyć jednodniową „wycieczkę” do Florencji lub Neapolu (i Pompei). Szczególnie popularne są wycieczki do Florencji, która jest tylko 1,5 godziny krótką podróżą. Kolebka renesansu cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów przez cały rok, a trasa Rzym-Florencja jest uważana za jedną z najbardziej ruchliwych w Europie. We Florencji znajduje się również najpopularniejsze muzeum we Włoszech - Galeria Uffizi.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Rzymie zaczynają działać 8 grudnia

Podobnie jak w przypadku najbardziej znanych zabytków, warto wcześniej zarezerwować bilety na pociąg Rzym-Florencja. Zwłaszcza podczas wizyty w Wigilię Bożego Narodzenia, kiedy na dworcach kolejowych zaczyna się prawdziwy pełny dom - już pełen turystów. Bilety na pociąg Rzym-Florencja można kupić na popularnym portalu turystycznym Omio dawniej GoEuro - procedura zajmuje tylko kilka minut.

BlogoItaliano napisał bardziej szczegółowo o wszystkich sposobach dotarcia do Florencji w tym artykule, a dla tych, którzy chcą pozostać w mieście, najlepszy wybór hoteli z mapą, zdjęciami wnętrz, opiniami gości i możliwością natychmiastowej rezerwacji.

Rzym w grudniu. Podsumowanie

Ze względu na warunki pogodowe grudzień w Rzymie jest mniej odpowiedni do zwiedzania miasta niż w innych miesiącach. Niemniej jednak, ponieważ Rzym znajduje się na południowych szerokościach geograficznych, pierwszy miesiąc zimy bardziej przypomina upadek środkowej Rosji. Jedyną różnicą jest to, że obfitość zimozielonej roślinności odpędza jesienne błękity i pozwala lepiej dostroić się do ducha nadchodzących wakacji.

Lepiej poświęcić dobre dni na zwiedzanie i spędzić złą pogodę w muzeach, galeriach, na wystawach, nie zapominając o praktycznym poznaniu cech kuchni narodowej.

Koniec grudnia upływa pod znakiem przygotowań do Nowego Roku w Rzymie

W grudniu rozpoczyna się seria świąt Bożego Narodzenia. W noc Bożego Narodzenia tysiące wierzących gromadzą się w Watykanie na uroczystej nabożeństwie, a Nowy Rok obchodzony jest w hałaśliwych uroczystościach na placach przerywanych odpalaniem petard i fajerwerków.

Start Grudzień w Rzymie uważany za niski sezon. W tej chwili prawie według turystów nie ma turystów według rzymskich standardów, ale pod koniec miesiąca liczba gości zaczyna znów rosnąć, co prowadzi do znacznego wzrostu cen biletów lotniczych i hoteli w drugiej połowie miesiąca. Miłośnicy zakupów powinni pamiętać, że jeszcze nie nadszedł czas na wyprzedaż zimową we Włoszech. Tradycyjnie zaczną się dopiero na początku stycznia.

Obejrzyj wideo: Rzym - grudzień 2015 (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Miasta Włoch, Następny Artykuł

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu
Regiony Włoch

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu

Kilka lat temu - w wyniku podróży do Neapolu - BlogoItaliano napisał recenzję o lokalnym przewodniku, z którym los spotkał się w jasnym słońcu Kampanii. Potem Walentyna - tak nazywał się mój przewodnik - pokazała mi miasto, opowiadając o nim wiele niezwykłych historii. Trasa okazała się doskonała i nie żałowałem pozytywnych opinii na temat przewodnika.
Czytaj Więcej
5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo
Regiony Włoch

5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo

Wycieczki na Sycylię to temat, który BlogoItaliano podejmuje od dawna. Program tras na wyspie jest niezwykle bogaty, a asortyment, który zostanie ci zaoferowany, będzie w dużej mierze zależał od tego, gdzie znajduje się hotel: na północnym lub południowym wybrzeżu. Poprosiłem Svetę, przewodniczkę z Palermo, aby powiedziała jej, które 5 wycieczek były najbardziej popularne wśród jej podróżników.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej