Niemcy

Pałac Schönhausen

Pałac Schönhausen - mała berlińska perła w stylu barokowym. Jest interesujący ze względu na niestabilną historię od letniego pałacu Elizabeth Christine, niekochanej żony Fryderyka Wielkiego i oficjalnej rezydencji prezydenta NRD do muzeum.

Pałac Schloss Schönhausen, fot. Marten Kuilman

Właściciele pałacu

Elektor Fryderyk I nabył trzykondygnacyjny pałac Schloss Schönhausen w pobliżu Berlina w stylu holenderskim w 1691 roku. Budynek został przebudowany, wzniesiono dodatkowe budynki gospodarcze, co zwiększyło wielkość mieszkań królewskich. Po śmierci króla w 1713 r. Jego syn umieścił w budynku urzędników, a pałac popadł w ruinę.

Piękny pałac nad rzeką Punk lubił Elizabeth Christine, żona Fryderyka II Wielkiego, który nadal był księciem koronnym. Po zostaniu królem Fryderyk II dał Elżbiecie pałac Schönhausen, w którym spędziła każde lato od 1740 do 1797 roku. Para nie mieszkała razem, a samego Fryderyka nigdy nie było w Schönhausen.

Schody pałacowe, fot. EEB.357

Podczas wojny siedmioletniej Elizabeth Christina opuściła pałac i uciekła do twierdzy miasta Magdeburg. Schönhausen został zniszczony przez wojska rosyjskie, które dotarły do ​​Berlina. W 1764 r. Król zapłacił za restaurację pałacu i jego przebudowę: zbudowano skrzydła boczne, a szerokie schody blokowały dziedziniec. W tej formie struktura przetrwała do dziś.

Po śmierci Elżbiety Christiny w 1797 r. Frederick Mecklenburg-Strelitskaya, siostra królowej Louise, mieszkała przez pewien czas w pałacu. Poleciła Peterowi Josephowi Lenie zaprojektowanie parku pałacowego w stylu angielskim, co zostało wykonane w latach 1828–1829. W drugiej połowie XIX wieku pałac posiadał magazyn mebli i obrazów.

Szczegóły elewacji, zdjęcie Gertrud K.

W 1920 r. Pałac przeszedł na własność państwa, za czasów narodowych socjalistów przystosowany do organizacji wystaw Cesarskiej Izby Sztuk Pięknych.

Podczas II wojny światowej pałac otrzymał niewielkie zniszczenia, które zostały wyeliminowane już w 1945 r. We wrześniu odbyła się tutaj pierwsza wystawa. Dalej był klub oficerski wojsk radzieckich, potem szkoła i internat dla radzieckich dzieci.

Od 1949 do 1960 r. Pałac był oficjalną rezydencją prezydenta NRD Wilhelma Piecka. Został ponownie przebudowany, oddzielając wewnętrzny park ścianą od zewnętrznej. W NRD pałac pełnił funkcje reprezentacyjne - gościł wielu gości rządowych, w tym N.S. Chruszczowa i Ho Chi Minha.

Po śmierci Peak istniała Rada Państwowa NRD, która następnie przeniosła się do nowego budynku w centrum. Pałac zaczął przyjmować gości rządowych. Ostatnimi gośćmi byli Prezydent ZSRR M.S. Gorbaczow i jego żona.

W późnym pałacu Schönhausen pod koniec lat osiemdziesiątych odbyła się runda negocjacyjna dwa do czterech w Berlinie między Niemiecką Republiką Demokratyczną, Republiką Federalną Niemiec, Francją, ZSRR, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi w sprawie ostatecznego porozumienia w stosunku do Niemiec. Na tym budynku znajduje się tablica.

Muzeum

Kobinet
Wnętrze pałacu
Łazienka
Fasada budynku

W latach 2005–2009 pałac został odnowiony. Na parterze przywrócono atmosferę czasów Elizabeth Christiny w stylu rokoko. Umieszczono tu oryginalne meble, kominki i ramy lusterek. Sala główna, jedyna zachowana w Berlinie w stylu rokoko, stała się miejscem wykładów, koncertów i przyjęć. Na wyższych piętrach zachował się klimat czasów NRD: biuro i apartamenty Wilhelma Piecka dla gości rządowych.

Dziś pałac i park Schönhausen są otwarte dla publiczności.

Czas pracy

Od kwietnia do października:
VT-Nd 10:00 - 18:00;
Dzień wolny od poniedziałku.
Od listopada do marca:
Sob.-niedz. 10:00 - 17:00;
Wyjście od poniedziałku do piątku.

Bilety

Pełny bilet kosztuje 6 €,
preferencyjne - 5 €,
dzieci poniżej 7 lat - bezpłatnie.

Jak się tam dostać

Wsiądź w tramwaj M1 lub autobus 250 do przystanku Tschaikowskistrasse. Możesz wsiąść do metra U2 lub pociągu miejskiego S2 (kierunek Buch / Bernau), wysiąść na stacji Pankow.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Niemcy, Następny Artykuł

Pałac Senatorów
Włochy

Pałac Senatorów

Renesansowy Pałac Senatorski został zbudowany na Wzgórzu Kapitolu, zaprojektowany przez Michała Anioła. Dziś mieści się w nim Ratusz Rzymu. Pałac Senatorów z Placu Kapitolu To, co dziś znajduje się w Pałacu Senatorów W Rzymie na Wzgórzu Kapitolu znajduje się Pałac Senatorów (Palazzo Senatorio) - stworzenie wielkiego Michała Anioła.
Czytaj Więcej
Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii
Włochy

Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii

W Rzymie ty i twoje dzieci możecie podróżować w czasie. Time Elevator - „Time Lift”, atrakcja kinowa. Atrakcja kinowa Time Elevator Rome O Czasie Winda w Rzymie W Rzymie ty i twoje dzieci możecie wybrać się w podróż w czasie. Time Elevator - cudowna „Time Lift”, atrakcja kinowa, która znajduje się obok Piazza Venezia.
Czytaj Więcej
Wenecja
Włochy

Wenecja

Wenecja to miasto wspaniałych pałaców i malowniczych kanałów, ożywionych baśni i romantycznych kochanków. „Serenissima” (pogodny) - tak nazywała się Wenecja w średniowieczu. Wenecja (Venezia), Collin Key Venice (Venezia) - jedno z najpiękniejszych miast na świecie, położone w lagunie weneckiej. Kiedy słyszysz nazwę miasta, przychodzi na myśl: wąskie kręte kanały, malownicze mosty, gondole i gondoliery, wejścia do domów, które prowadzą bezpośrednio do wody ... Ale opisu Wenecji nie można sprowadzić do standardowej liczby miejsc turystycznych, miasto jest wyjątkowe pod każdym względem.
Czytaj Więcej
Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu
Włochy

Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu

Plac Wenecki jest jednym z głównych placów Rzymu, centrum turystycznego. Spacer po nim przez długi czas nie zadziała, ponieważ w pobliżu jest podjazd i duża koncentracja turystów. Od placu do Koloseum jest Fori Imperiali Street, do Placu Świętego Piotra - Victor Emmanuel Avenue i zaczyna się główna ulica handlowa Corso ze sklepami i butikami.
Czytaj Więcej