Niemcy

Pałac Schönhausen

Pałac Schönhausen - mała berlińska perła w stylu barokowym. Jest interesujący ze względu na niestabilną historię od letniego pałacu Elizabeth Christine, niekochanej żony Fryderyka Wielkiego i oficjalnej rezydencji prezydenta NRD do muzeum.

Pałac Schloss Schönhausen, fot. Marten Kuilman

Właściciele pałacu

Elektor Fryderyk I nabył trzykondygnacyjny pałac Schloss Schönhausen w pobliżu Berlina w stylu holenderskim w 1691 roku. Budynek został przebudowany, wzniesiono dodatkowe budynki gospodarcze, co zwiększyło wielkość mieszkań królewskich. Po śmierci króla w 1713 r. Jego syn umieścił w budynku urzędników, a pałac popadł w ruinę.

Piękny pałac nad rzeką Punk lubił Elizabeth Christine, żona Fryderyka II Wielkiego, który nadal był księciem koronnym. Po zostaniu królem Fryderyk II dał Elżbiecie pałac Schönhausen, w którym spędziła każde lato od 1740 do 1797 roku. Para nie mieszkała razem, a samego Fryderyka nigdy nie było w Schönhausen.

Schody pałacowe, fot. EEB.357

Podczas wojny siedmioletniej Elizabeth Christina opuściła pałac i uciekła do twierdzy miasta Magdeburg. Schönhausen został zniszczony przez wojska rosyjskie, które dotarły do ​​Berlina. W 1764 r. Król zapłacił za restaurację pałacu i jego przebudowę: zbudowano skrzydła boczne, a szerokie schody blokowały dziedziniec. W tej formie struktura przetrwała do dziś.

Po śmierci Elżbiety Christiny w 1797 r. Frederick Mecklenburg-Strelitskaya, siostra królowej Louise, mieszkała przez pewien czas w pałacu. Poleciła Peterowi Josephowi Lenie zaprojektowanie parku pałacowego w stylu angielskim, co zostało wykonane w latach 1828–1829. W drugiej połowie XIX wieku pałac posiadał magazyn mebli i obrazów.

Szczegóły elewacji, zdjęcie Gertrud K.

W 1920 r. Pałac przeszedł na własność państwa, za czasów narodowych socjalistów przystosowany do organizacji wystaw Cesarskiej Izby Sztuk Pięknych.

Podczas II wojny światowej pałac otrzymał niewielkie zniszczenia, które zostały wyeliminowane już w 1945 r. We wrześniu odbyła się tutaj pierwsza wystawa. Dalej był klub oficerski wojsk radzieckich, potem szkoła i internat dla radzieckich dzieci.

Od 1949 do 1960 r. Pałac był oficjalną rezydencją prezydenta NRD Wilhelma Piecka. Został ponownie przebudowany, oddzielając wewnętrzny park ścianą od zewnętrznej. W NRD pałac pełnił funkcje reprezentacyjne - gościł wielu gości rządowych, w tym N.S. Chruszczowa i Ho Chi Minha.

Po śmierci Peak istniała Rada Państwowa NRD, która następnie przeniosła się do nowego budynku w centrum. Pałac zaczął przyjmować gości rządowych. Ostatnimi gośćmi byli Prezydent ZSRR M.S. Gorbaczow i jego żona.

W późnym pałacu Schönhausen pod koniec lat osiemdziesiątych odbyła się runda negocjacyjna dwa do czterech w Berlinie między Niemiecką Republiką Demokratyczną, Republiką Federalną Niemiec, Francją, ZSRR, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi w sprawie ostatecznego porozumienia w stosunku do Niemiec. Na tym budynku znajduje się tablica.

Muzeum

Kobinet
Wnętrze pałacu
Łazienka
Fasada budynku

W latach 2005–2009 pałac został odnowiony. Na parterze przywrócono atmosferę czasów Elizabeth Christiny w stylu rokoko. Umieszczono tu oryginalne meble, kominki i ramy lusterek. Sala główna, jedyna zachowana w Berlinie w stylu rokoko, stała się miejscem wykładów, koncertów i przyjęć. Na wyższych piętrach zachował się klimat czasów NRD: biuro i apartamenty Wilhelma Piecka dla gości rządowych.

Dziś pałac i park Schönhausen są otwarte dla publiczności.

Czas pracy

Od kwietnia do października:
VT-Nd 10:00 - 18:00;
Dzień wolny od poniedziałku.
Od listopada do marca:
Sob.-niedz. 10:00 - 17:00;
Wyjście od poniedziałku do piątku.

Bilety

Pełny bilet kosztuje 6 €,
preferencyjne - 5 €,
dzieci poniżej 7 lat - bezpłatnie.

Jak się tam dostać

Wsiądź w tramwaj M1 lub autobus 250 do przystanku Tschaikowskistrasse. Możesz wsiąść do metra U2 lub pociągu miejskiego S2 (kierunek Buch / Bernau), wysiąść na stacji Pankow.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Niemcy, Następny Artykuł

Regensburg
Niemcy

Regensburg

W Europie Środkowej trudno jest znaleźć miasto, które zachowało swój starożytny wygląd lepiej niż Ratyzbona. Z każdym gościem szczerze dzieli się swoim bogactwem, odsłaniając wspaniałe retrospekcje z ponad dwóch tysięcy lat historii. Ratyzbona (Ratyzbona) Niemcy W Europie Środkowej prawie nie ma takiego miasta, które lepiej zachowałoby swój dawny wygląd niż Ratyzbona (Ratyzbona).
Czytaj Więcej
Czerwony Ratusz
Niemcy

Czerwony Ratusz

Czerwony Ratusz można zwiedzać swobodnie. Halls Pieczęć, Kolumna, Zgromadzenie, Senackie spotkania to zwykle miejsca na przyjęcia i spotkania w nowoczesnym stylu. Gabinet burmistrza również nie jest zbędny - nie ma sztukaterii, kominków itp. Piękna przednia klatka schodowa z witrażami. Zastanawiam się, czy można odwiedzić biuro burmistrza Moskwy?
Czytaj Więcej
Wieżowiec Hansa
Niemcy

Wieżowiec Hansa

Hans Skyscraper jest jednym z pierwszych drapaczy chmur w Niemczech. To budynek biurowy w stylu ekspresjonizmu. Hans Skyscraper Tuż obok Media Park znajduje się kolejny wieżowiec w Kolonii. W latach 20. Hansa była uważana za najwyższy wieżowiec w Europie. Jego wysokość wynosi 65 m, ale według dzisiejszych standardów wygląda bardziej niż skromnie.
Czytaj Więcej
Agencja ratingowa Mercer. Miasta niemieckie są liderami pod względem poziomu życia
Niemcy

Agencja ratingowa Mercer. Miasta niemieckie są liderami pod względem poziomu życia

W 2011 roku Monachium, Dusseldorf i Frankfurt zostały nazwane miastami o bardzo wysokim standardzie życia wśród metropolii świata. Agencja Mercer corocznie sporządza globalną ocenę jakości życia, a wiodące niemieckie miasta straciły tylko Wiedeń, Zurych i Auckland. W 2011 r. Monachium (4 miejsce), Düsseldorf (5 miejsce) i Frankfurt (7 miejsce) zostały nazwane miastami o bardzo wysokim standardzie życia wśród metropolii świata.
Czytaj Więcej