Grappa to prawdziwe ucieleśnienie włoskiego temperamentu w stopniach fortecy. To niesamowity i oryginalny napój alkoholowy. Będąc produktem zrobionym z marnotrawstwa wina, podbiła świat swoim smakiem. Każdego roku Włochy produkują około 40 milionów butelek grappy, które są dystrybuowane we wszystkich krajach. Rzeczywiście, jest to napój produkowany na terytorium republiki, który ma prawo nosić dumną nazwę Grappa. Zwracamy uwagę na najbardziej kompletny i dokładny przegląd chmielu.

Pochodzenie

Pochodzenie grappy jest nierozerwalnie związane z pojawieniem się metod destylacji. Metody destylacji opracowano w Mezopotamii między VIII i VI wiekiem. Pne i wkrótce zastosowane do win do produkcji koniaku. Destylacja wytłoków ma prawdopodobnie również bardzo odległe korzenie. Istnieje legenda opowiadająca o rzymskim legionistą (I w. Przed naszą erą), który po powrocie z Egiptu ukradł aparat destylacyjny i zaczął otrzymywać destylat z pulpy winogronowej.

Historyk Luigi Papo zauważa w 511 r. w regionie Friuli, pierwsza produkcja napojów w rękach Burgundów. Pożyczono metody destylacji cydru jabłkowego z sąsiedniej Austrii i zastosowali ją do zbioru winogron w celu uzyskania grappy.

Pojawienie się gorzelni Nardini w Bassano del Grappa w 1779 r. Doprowadziło do prawdziwej rewolucji poprzez wprowadzenie metody „destylacji z parą”, która jest nadal stosowana. W rzeczywistości Bortolo Nardini jest najstarszą gorzelnią we Włoszech.

Po II wojnie światowej włoskie firmy rozpoczęły okres bezprecedensowego wzrostu. Włosi zmienili styl życia, a następnie zasadnicza zmiana gustów.

Producenci Grappa dotrzymywali czasu i słuchali preferencji konsumentów. Smak napoju stał się miękki, mniej agresywny i przez długi czas zaczął dojrzewać w drewnie. Tak ujrzał światło nowych rodzajów grappy rozproszonych po całym świecie.

Co to jest grappa

Grappa jest zasadniczo destylatem z winogron. Napoje otrzymywane podobną metodą są nazywane inaczej w innych krajach. Na przykład w Niemczech jest to Schnapps, we Francji - Mark, w Hiszpanii i Grecji - Tsikudya. W Urugwaju prawo europejskie jest nieważne, dlatego używają bardzo podobnego terminu grappamiel (grappa z miodem). Nie należy mylić grappy z brandy. Ten ostatni jest wynikiem destylacji moszczu winogronowego, a nie pulpy.

Nazwa napoju najprawdopodobniej pochodzi od słowa „graspa”, co w Veneto oznacza „winorośl”. Uważa się, że nazwa produktu pochodzi od prowincji Bassano del Grappa (Bassano del Grappa). Jednak nie ma na to dowodów.

Produkcja

Jakość wytłoków z winogron jest pierwszym i najważniejszym czynnikiem zapewniającym dobry napój. Częściej grappa wykorzystuje miazgę pozostałą po produkcji czerwonych win. Takie ściśnięcia podlegają procesowi fermentacji w brzeczce, dlatego zawierają alkohol i tylko niewielką ilość cukru i nie wymagają dodatkowego przygotowania.

W produkcji win białych miąższ nie jest fermentowany, dlatego jest bardzo bogaty w cukry i nie zawiera alkoholu. Nazywa się to „vergini” (dziewica). Brzeczka różowego wędruje przez chwilę z jagodami. Taka miazga nazywana jest „półfabrykatem”. Ma już trochę alkoholu. Przed produkcją grappy oba rodzaje opisanych surowców przechodzą etap fermentacji.

Grappa najwyższej jakości wymaga usunięcia nasion z wytłoków przed destylacją. Co więcej, bardzo rzadko zdarza się, aby gorzelnia używała miazgi zmieszanej z łodygami i liśćmi.

Destylacja

Od ponad 50 lat Włochy wprowadzają zautomatyzowane metody destylacji. Nowoczesne destylatory są konstrukcją 3 połączonych urządzeń o kształcie ściętego stożka. Zapewnia to najwyższy stopień oczyszczenia z zanieczyszczeń. Takie instalacje charakteryzują się ciągłym cyklem destylacji, dużą mocą i względną prostotą procesu produkcyjnego.

Pomimo wielu pozytywnych właściwości, niektórzy producenci napojów uważają, że grappa uzyskiwana w destylatorach z przerywanym (okresowym) cyklem ma znacznie lepszą jakość. Dlatego w renomowanych fabrykach gotują je w staromodny sposób lub łączą 2 metody.

Zawartość alkoholu w grappie może wynosić od 37,5 do 60%. Końcowy produkt destylacji zawiera 65–86% alkoholu. Dlatego jest doprowadzany do niezbędnej siły za pomocą wody destylowanej lub demineralizowanej.

Fragment

Starzenie się lub dojrzewanie jest dodatkowym etapem przygotowywania napoju, ponieważ ostatnim krokiem w uzyskaniu młodej grappy jest filtracja. Więc usuń zanieczyszczenia olejków i uzyskaj krystalicznie czysty i przezroczysty napój. Następnie jedna grappa jest wysyłana do butelki, a druga - do dojrzewania.

Proces starzenia odbywa się w drewnianych beczkach, zwykle o pojemności 225 litrów. Rodzaj i smak produktu końcowego zależy od rodzaju drewna, z którym ma kontakt. Najczęściej stosowane są dąb, akacja, jesion i wiśnia.

Pojemniki z wiśniami zawierają lżejszy napój. Grappa z dębowych beczek ma bursztynowy kolor i charakterystyczny smak ze względu na wysoką zawartość garbników w drewnie. Oprócz poglądu na końcowy aromat, wpływa również na konkretną odmianę dębu. Dlatego beczki są wykonane z drzew rosnących nie tylko we Włoszech. Kolejną cechą procesu starzenia jest czas. W zależności od długości etapu uzyskuje się różne rodzaje grappy.

Gatunek

Grappa jest klasyfikowana według wieku, charakteru wytłoków i odmiany winogron odpowiedzialnej za dany smak. Wyróżnia się następujące rodzaje napojów:

 1. Giovane - młoda grappa, która pozostaje w obojętnym pojemniku ze stali lub szkła, dopóki nie zostanie umieszczona w butelce.
 2. Aromatyczna - Napój uzyskany z aromatycznych odmian winogron (Muscat, Malvasia).
 3. Affinata - grappa, odlana po przechowywaniu w drewnianych pojemnikach na 12 miesięcy.
 4. Invecchiata - dojrzały napój, zwany także Vecchia (stary), który jest butelkowany po 12-18 miesiącach w drewnianych pojemnikach.
 5. Stravecchia (Stravecchia) lub Riserva (Riserva) - dojrzewanie grappy przez ponad półtora roku w drewnianych pojemnikach.
 6. Monovarietale lub „One Grade” - Napój wytworzony z winogron określonej odmiany, co zwykle jest wskazane na etykiecie.
 7. Polivitigno - produkt z różnych odmian winogron, ale należący do tej samej rodziny. Takie surowce mogą różnić się pod względem dojrzewania, czasu zbiorów i techniki produkcji wina.
 8. Aromatyzowane (Aromatizzata) - grappa, do którego pod koniec destylacji dodano jeden lub więcej naturalnych olejów roślinnych.

To oczywiście nie jest kompletna klasyfikacja grappy. Jeśli weźmiesz pod uwagę pochodzenie geograficzne, możesz wyróżnić wiele innych opcji napoju. Wszystkie różnią się od siebie wielowiekową tradycją związaną z regionem i kulturą destylacji. I oczywiście jeden napój może należeć do różnych rodzajów. Na przykład grappa może być młoda i smakować.

Producenci

Istnieje około 130 różnych producentów grappa, z czego 63% znajduje się w północno-wschodnich Włoszech.

W niektórych gorzelniach, takich jak Rovero i Castelleri Bergaglio, produkcja mocnego napoju towarzyszy głównej. Inne fabryki (Poli i Nonino) mają na celu wyłącznie wytwarzanie grappy i kupowanie surowców od winiarzy. Niemniej jednak kilka firm, które zasługują na szacunek i popularność wśród konsumentów, wyróżnia się spośród takich różnorodności:

 • Berta (Berta) - Firma z Piemontu z bardzo szeroką gamą napojów. Charakterystyczną cechą grappa od Bert jest niezwykły kształt butelek w połączeniu z najwyższą jakością napoju.

 • Bocchino - Firma, która starannie przechowuje tradycyjne metody destylacji i starzenia grappy. Na wzgórzach wykopano piwnice do dojrzewania drinków. Bokkino produkuje 4 rodzaje grappy o sile 40-50 stopni.
 • Bortolo Nardini - Najstarsza fabryka związana z rodziną Nardini. Nawet dzisiaj potomkowie Bortolo kontynuują tradycję produkcji.
 • Vittorio Capovilla - Firma zajmująca się głównie destylacją napojów owocowych oraz w małych ilościach produkująca grappę. Grappa di Bassano jest szczególnie ceniony z siłą 41%.
 • Marolo - gorzelnik, który łączy nowoczesny sprzęt z tradycyjnymi metodami. Charakterystyczną cechą firmy jest szeroka gama nie tylko napojów, ale także słodkich deserów z grappą.

 • Nonino - Firma reprezentująca kwoty dla kobiet w klasyfikacji gorzelni, ponieważ rodzina Nonino składa się głównie z kobiet. Firma zawsze stara się zrewolucjonizować metody produkcji, szanując tradycję. Wszystkie rodzaje napojów otrzymywanych przez Nonino zasługują na uwagę, ale Grappa Cru Monovitigno Picolit można podkreślić. Jej butelka jest wykonana w formie kolby. Ma łagodny smak z aromatem miodu i kwiatów akacji.
 • Poli - Firma produkująca duży asortyment grappy w rozpoznawalnych butelkach z długą i wąską szyjką. Zakład stosuje 2 metody destylacji, wytwarzając napoje o delikatnym smaku.
 • Romano Levi - legenda w świecie grappy. Zakład nadal stosuje metodę bezpośredniej destylacji w nieciągłym cyklu. Butelki zdobią etykiety o nietypowych wzorach przeznaczone dla kolekcjonerów.

Istnieje więcej producentów wysokiej jakości grappa niż na liście. Wybierając napój, możesz skupić się nie tylko na marce, ale także na nazwach wskazujących konkretny region, którego użycie jest regulowane przez prawo:

 • Grappa di Barolo;
 • Grappa piemontese lub del Piemonte;
 • Grappa lombarda lub della Lombardia;
 • Grappa trentina lub del Trentino;

 • Grappa friulana lub del Friuli;
 • Grappa veneta lub del Veneto;

 • Grappa dell'Alto Adige;
 • Grappa siciliana lub Grappa di Sicilia;
 • Grappa di Marsala.

Produkcja tego rodzaju grappy musi spełniać określone standardy. Firmy, które nie spełniają wymagań dotyczących używania nazwy grappa lub oznaczenia geograficznego, używają terminu „acquavite di vinaccia” w odniesieniu do napoju.

Czym różni się od Chachi

Wielu konsumentów zadaje sobie pytanie: „Czym różni się grappa od chacha, jeśli otrzymuje się ją podobnymi metodami?” Na pierwszy rzut oka różnica między tymi „skaczącymi siostrami” występuje tylko w ojczyźnie (chacha - destylat gruziński z wyciskanych winogron). W rzeczywistości jest to dalekie od przypadku.

 1. Chacha to grubszy i mocniejszy napój. Zawartość alkoholu wynosi 55–60%.
 2. Surowcami do jego produkcji są niedojrzałe lub niespełniające standardów winogrona wraz z grzebieniami lub ściśniętymi winogronami. Podczas gdy grappa jest wytwarzana wyłącznie z pulpy (czasami z nasionami).
 3. Duży wpływ na aromat napoju ma odmiana winogron. W przypadku Chachi stosuje się białe gruzińskie wino białe winogrona Rkatsiteli lub Isabella. W przypadku grappy priorytetem są pachnące włoskie odmiany.
 4. I wreszcie dojrzewanie czaczi następuje w pojemnikach z morwy, co również wpływa na różnicę aromatów dwóch napojów.

Na podstawie powyższych informacji możemy stwierdzić, że grappa i chacha to dwa różne napoje „od korzenia do napiwków”.

Jak smakować i pić

Degustacja Grappy przez profesjonalistów jest bardzo dokładnym procesem, z surowymi wymaganiami. Powinien odbywać się w pomieszczeniu o jasnych ścianach i dobrej izolacji akustycznej, aby uwaga skupiona była tylko na aromacie napoju.

Degustatorzy powinni nie używać perfum, nie palić i nie jeść potraw i napojów o jasnych smakach. Jeśli w procesie bierze udział kilka rodzajów grappa, zaczynają od młodego, przechodzą do pachnącego i kończą się przyprawami.

Optymalna temperatura napoju wynosi 9-13 stopni. Chociaż dojrzała grappa jest wyjątkiem. Podawany jest w 17 stopniach.

Idealne szkło grappa ma kształt tulipana i wysokość 10–15 cm i powinno być średnio wypukłe z kryształu lub przezroczystego szkła. Szyjka takiego szkła jest wąska z otwartą koroną. Promuje stopniowe uwalnianie aromatu.

 • Zalecamy odwiedzić: degustacja grappy w Rzymie

Pierwsza ocena grappy następuje wizualnie w świetle. Jeśli napój nie jest aromatyzowany olejami, wszelkie zmętnienie będzie uważane za wadę. Następnie określ kolor, podczas gdy młoda grappa, idealnie, jest absolutnie bezbarwna.

Aby ocenić zapach napoju, szklankę trzyma się nieco z dala od nosa, próbując dostrzec niuanse, a nie wdychać alkohol. Młoda grappa ma wyraźny, świeży aromat z owocowymi akcentami. Dojrzałe - pełne nut wanilii, cynamonu, lukrecji, kakao, a nawet tytoniu.

Aby ocenić smak grappy małymi łykami, przewijaj język przez kilka sekund. Pozwala to na pełne otwarcie kubków smakowych. Po każdym napoju zaleca się wypicie połowy szklanki mleka w celu „odnowienia” jamy ustnej.

Jeśli celem twojej degustacji nie jest ocena cech jakościowych, ale chęć miłego spędzania czasu w towarzystwie przyjaciół, pamiętaj, że grappa to klasyczny skrót. Pijany jest w małych dawkach po posiłkach, aby wspomóc trawienie. We Włoszech grappa dodaje się do espresso. Taki napój Włosi nazywali caffè coretto, co oznacza „kawę stałą”.

Solone pistacje i krakersy z miodem akacjowym posypane płatkami parmezanu będą przyjemnym dodatkiem do aromatu własnej grappy.

Cena

Jak oryginalna jest grappa, zakres jej cen jest niesamowity. We Włoszech mocny napój można kupić za 7-8 euro za 500 ml. Ale to tylko koszt początkowy. W zależności od producenta, rodzaju i wieku napoju zakup grappy może kosztować nawet 600 euro za te same 500 ml.

W Rosji koszt grappy zaczyna się od 1000 rubli za napój o wątpliwej jakości. Osiąga 65 000 rubli na 500 ml dla kolekcji Grappa o długim czasie ekspozycji.

Ta mocna informacja jest całkowicie wyczerpana. Żyj gorliwie, szczerze kochaj, podróżuj z podnieceniem i pamiętaj: „Nie odkładaj na kolację tego, co możesz wypić na kolację na śniadanie!”

Obejrzyj wideo: KARLO - Grappa prod. by Dalyb ft. Nik Tendo, Dalyb OFF VD (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włoskie napoje, Następny Artykuł

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce
Społeczeństwo

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce

Według włoskich tabloidów kobieta trzymała zwłoki matki we własnej domowej lodówce, regularnie otrzymując emeryturę zmarłej starej kobiety. Tak straszna rzecz uderzyła w policję w małym miasteczku Borgomanero, położonym w regionie Novara. Ta straszna historia „ujawniła się” po mieszkańcach jednego z domów zwanych karetką Tiziana Devecchi, 62-letnią kobietą, która nie czuła się dobrze i nie mogła otworzyć drzwi, które były zamknięte od wewnątrz.
Czytaj Więcej
Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy
Społeczeństwo

Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy

Ktokolwiek nie widział UFO na niebie nad Włochami: mężczyźni i kobiety, dzieci i emeryci, piloci samolotów pasażerskich, wojskowi, a nawet kapłani. Tylko w zeszłym roku siedem słonecznych obiektów zostało zauważonych w słonecznym kraju, aw ciągu ostatnich 4 lat UFO pojawiło się na terytorium kraju ponad 55 razy!
Czytaj Więcej