Sardynia

Sassari

Sassari (Sassari) - miasto we Włoszech, na wyspie Sardynia (Sardegna), drugie co do wielkości w prowincji o tej samej nazwie. Miejscowość wypoczynkowa znajduje się na płaskowyżu skał wapiennych, gdzie malownicze doliny przeplatają się z dzikimi wąwozami. Okolica słynie z czystych naturalnych wód. Studnie artezyjskie zapewniają wilgoć polom z roślinami warzywnymi, sadami, winnicami, gajami oliwnymi.

Ośrodek położony jest 12 km od wybrzeża Koralowego (Wybrzeże Koralowe) z pięknymi złotymi piaszczystymi plażami. Miasto jest otoczone zielenią ogrodową i parkową: zrekonstruowany stary park Montserrat (Parco di Monserrato), park Bunnari (Parco di Bunnari) z atrakcjami i rozrywką itp.

  • Polecany artykuł: najlepsze plaże Sardynii

Historia

Najstarsze dowody pobytu człowieka na ziemi Sassari pochodzą z IV-III tysiąclecia pne (cmentarzyska Domus de Janus, Domus de Janas). Dzięki odkryciom archeologów wiadomo, że ludzie stale osiedlali się tutaj od XVII wieku pne. e.

W czasach świetności starożytnego Rzymu, tutaj, w pobliżu dużego miasta Turris Libyssonis (współczesna nazwa Porto Torres, Porto Torres), znajdowały się małe wiejskie osady. Świadczą o tym znaleziska, takie jak garncarstwo, stare pieniądze, miejsca pochówku. Również w tym obszarze znajdują się pozostałości starożytnej drogi między Turris i Caralis (współczesna nazwa to Cagliar, Cagliar), rzymskie wille, akwedukty, budynki rolnicze i miejsca wydobywania kamienia budowlanego.

Pojawienie się osady pod współczesną nazwą pochodzi z 1131 r., O czym świadczą zapisy w dokumentach przechowywanych w klasztorze św. Piotra (il monastero di San Pietro) w mieście Silki.

Całe terytorium Sardynii we wczesnym średniowieczu było podzielone na dziedziczne dobra feudalne - sądy. Sassari było częścią jurysdykcji Logudoro (Torres, Torres).

Od XIII wieku miasto rozwija się, ponieważ zaczęli się w nim osiedlać kupcy z Genui i Pizy, którzy handlowali z sardyńskimi producentami rolnymi.

Stopniowo wybuchła wojna między Pizą a Genuą o wpływy w bogatej prowincji. Jurysdykcja Torres, której stolicą był Sassari, osłabła iw 1259 r. Podzieliła się na mniejsze dobra.

Po rozwiązaniu sądownictwa dawna stolica została ogłoszona przez mieszkańców republiką i uzyskała status wolnej gminy. W gminie mieszkało około 10 tysięcy osób, które zawarły sojusz z Pizą i Genuą. Gmina miała własnego władcę - podest, własny kodeks prawa w języku łacińskim i sardyńskim, miasto otoczone było fortyfikacjami z 36 potężnymi wieżami.

Od 1297 r. Decyzją papieża Bonifacego VIII (Papa Bonifacio) powstało Królestwo Sardynii i Korsyki (Il regno di Sardegna e Corsica), w 1323 r. Rozpoczyna się wojna nowego Królestwa z Krzywą Republiką Pizy. Sassari w tej wojnie staje po stronie Królestwa Sardynii i Korsyki i jest jej częścią.

Terytorium byłej gminy zostało powiększone ze względu na pokonaną Republikę Pizy. W 1330 roku w mieście zbudowano fortecę i zaczął on podlegać bezpośrednio królowi nowego królestwa (Królestwo Aragonii, Il regno di Aragona), pojawił się samorząd lokalny, miejsce w parlamencie.

W latach 1343–1420 prowincja była niemal stale objęta wojnami wewnętrznymi i epidemiami dżumy.

Od 1420 r. Ponownie stała się stolicą północnej Sardynii, szybko rozwijało się rzemiosło, handel, otwierano pierwsze szkoły klasztorne, do miasta przybywali malarze i rzemieślnicy. Od 1479 r. Sardynia jest częścią Hiszpanii, a hiszpański staje się językiem urzędowym. W 1562 r. Władze miasta otworzyły szkołę jezuicką, która od 1617 r. Stała się uniwersytetem. W 1616 r. Powstała drukarnia. Od 1535 r. W mieście zasiada rada hiszpańskiej inkwizycji.

Od 1714 r. Sardynia jest częścią Austrii zgodnie z Traktatem Utrechckim, a od 1720 r. Stała się własnością Królewskiego Domu Sabaudii (Residenze sabaude di Torino e dintorni), dlatego włoski staje się językiem państwowym oraz językiem edukacji i kultury.

Mieszkańcy byli niezadowoleni z ich zależności od obcych władców, w 1780 r. Doszło do powstania przeciwko władzy królewskiej, w 1795 r. Innego, ale obaj zostali stłumieni.

Kolejny okres wzrostu gospodarczego to XIX wiek.

W 1861 r., Po utworzeniu Królestwa Włoch (Regno D'Italia), w Sassari pojawił się centralny plac i pałac, a forteca zbudowana przez Hiszpanów została zniszczona. Do miasta biegnie linia kolejowa.

Mieszkańcy starożytnego miasta zasłynęli jako bohaterscy uczestnicy pierwszej wojny światowej. Podczas II wojny światowej miasto było praktycznie nietknięte; przyjmowali emigrantów z Włoch i innych państw.

Zabytki

Sassari to wieloaspektowe centrum turystyczne, które przyciąga zabytkami kultury i zabytkami architektury różnych okresów twórczych.

Domus de Janas

Domus de Janas (Fairy House) to starożytne miejsce pochówku w podmiejskiej wiosce Le Punti, położone w niszach skalnych z 4-3 tys. Pne.

Sardyński ziggurat w Monte d'Accody

Sardyńska ziggurat (Altare preistorico di Monte d'Accoddi), położona w odległości 11 kilometrów od granic miasta, jest słynną świątynią, której czas budowy sięga 3-2 tys. Pne e., czyli neolit. Dzięki swojej architekturze sardyński ziggurat odpowiada wszystkim cechom podobnych mezopotamskich budynków.

Ten budynek jest jedynym tego typu na terytorium europejskim, reprezentującym tradycje kulturowe Ocieri.
Ziggurat został uszkodzony podczas II wojny światowej. W 1954 r. W pobliżu znaleziono mieszkania neolitycznych, pochówkowych, kamiennych ołtarzy ofiarnych. Od lat 80. XX wieku prowadzone są prace konserwatorskie.

Nuragi

Miejscowość wypoczynkowa i jej przedmieścia są lokalizacją megality w postaci stożkowatych wież wykonanych z kamieni ułożonych jeden na drugim. Takie megality nazywane są Nuraghi, zostały stworzone od 2. tysiąclecia pne. e. do 238 pne, kiedy Sardynia została podbita przez wojska starożytnego Rzymu.

Podobnie jak wiele podobnych budowli megalitycznych, nuragi trzymają tajemnicę swojej misji: naukowcy nie są w stanie dokładnie określić, do czego zostali wykorzystani. Najpopularniejsze wersje to świątynia, fortyfikacja, dom lub połączenie tych 3 funkcji. Nuragas najczęściej znajdują się na podwyższonych miejscach o dobrej widoczności, więc główną wersją jest fortyfikacja.

Każdy ma nazwę: Nuragi Attentu, della Scala, Piandanna itp.

Mury twierdzy

Na miejscu średniowiecznych budowli zachowały się pozostałości murów obronnych i 6 wież (z 36 istniejących wcześniej). Najważniejszym z nich jest wieża Turondola (torre di Turondola) w pobliżu Placu Uniwersyteckiego (Piazza dell'università).

Oprócz pozostałości murów miejskich można zobaczyć fundamenty i podziemną część hiszpańskiej fortecy z XIV wieku. Teraz odnawia się pozostałości fortecy.

Katedra św. Mikołaja Cudotwórcy

Mikołaj Cudotwórca jest patronem miasta. Katedra (Cattedrale di San Nicola, Duomo) została zbudowana w XII wieku, następnie została ukończona i przebudowana do XVII wieku. Świątynia znajduje się na Placu Katedralnym (Piazza del Duomo), który charakteryzuje się niesamowitą architekturą w duchu budowli Wschodu. Barokowe rysy, rzeźby czcigodnych wielkich męczenników, fasada z trzema poziomami oryginalnego wystroju zdobią katedrę.

Kościół Matki Boskiej

Kościół Matki Bożej Betlejemskiej (Chiesa di Santa Maria di Betlem), jest poświęcony obrońcy miasta. Budowa tego sanktuarium rozpoczęła się w XII wieku, łączy cechy stylu romańskiego, gotyku i znaków architektury orientalnej. Wnętrze jest również eklektyczne: gotyckie i barokowe. stworzyć niepowtarzalny kolor wnętrz. Kościół znajduje się na Placu Mariackim, przylega do niego budynek klasztorny Franciszkanów.

Muzeum historii brygady strzelców zmotoryzowanych „Sassari”

Żołnierze, którzy służyli w brygadzie, wykazali heroizm w bitwach z armią austriacką na polach I wojny światowej. Muzeum prezentuje relikty należące do tego okresu. Muzeum jest częścią nowoczesnego kompleksu koszar wojskowych na Placu Twierdzy (Piazza Castello). Możesz odwiedzić muzeum za darmo, ale tylko w określonych godzinach: 9.00-12.30, 14.30-16.30 w dni powszednie i 9.00-12.30 w soboty.

Muzeum Narodowe w Sannie

Muzeum Giovanni Antonio Sanna (Museo Nazionale „Giovanni Antonio Sanna”) jest znane na całym świecie jako muzeum archeologii, reprezentujące bogatą kolekcję skarbów z epoki brązu. W muzeum znajduje się także galeria sztuki oraz dział sztuki i rzemiosła.

  • Adres muzeum: Via Roma, 64. Godziny otwarcia: 9.00-20.00 codziennie, oprócz poniedziałków.
  • Cena biletu: 4 euro.
  • Oficjalna strona: www.museosannasassari.beniculturali.it

Fountain di Rosello

Fontanna (Fontana di Rosello) na Trinity Avenue (Corso Trinità), na północ od centrum miasta, jest symbolem miejskim, który w dawnych czasach dostarczał świeżą czystą wodę do całej centralnej części miasta. Alegoryczne obrazy pór roku i 12 otwartych ust zdobią fontannę, oznaczające miesiące. Taka kompozycja przypomina ulotność czasu.

Nad fontanną znajdują się 2 łuki, przecinające się i podtrzymujące rzeźbiony wizerunek św. Gawina na koniu.

Pałace dzisiaj

Pałac Uzini

Pałac Uzini (Palazzo d'Usini) znajduje się na Piazza Tola, gdzie w latach hiszpańskiej inkwizycji na stosie dokonywano egzekucji apostatów oskarżonych o herezję. Szlachetni ludzie podziwiali egzekucję z okien tego pałacu, który jest teraz budynkiem biblioteki.

Dom króla Enzo

Dom króla Enzo (Casa di Re Enzo) przy alei Vittorio Emanuele II (Corso Vittorio Emanuele II) - Budynek z XV wieku w stylu gotyckim. W domu królewskim znajduje się sklep, a łuki, żyrandole, zachowane sufity i malowidła ścienne przypominają średniowiecze.

Pałac prowincjonalny

XIX-wieczny pałac prowincjonalny (Palazzo della Provincia), inaczej zwany Palazzo Sciuti, jest obecnie ratuszem prowincji.

Pałac Giordano

Pałac Giordano (Palazzo Giordano) z XIX wieku na placu Włoch (Piazza Italia), inna kombinacja stylu weneckiego i neogotyckiego, bogata dekoracja, i jest używana jako zarząd Banku Sardynii.

Pałac książęcy

Pałac Książęcy (Palazzo Ducale) z XVIII wieku był ratuszem, w którym gmina się spotkała, a obecnie mieści się w nim kolekcja obrazów.

Uniwersytet

University of Sassari (Università degli Studi di Sassari) jest najstarszym na Sardynii i najlepszym w rankingu uniwersytetów we Włoszech pod względem jakości kształcenia. Na uniwersytecie jest 11 wydziałów, z których jeden jest znany na całym świecie z działalności badawczej w dziedzinie ekologii Morza Śródziemnego (Mediterraneo).

W bibliotekach uniwersyteckich przechowywane są starożytne średniowieczne dokumenty i akty prawne z różnych stuleci.

Hotele

Gościnna miejscowość wypoczynkowa Sassari oferuje ponad 59 opcji zakwaterowania o wysokim poziomie komfortu w przystępnych cenach. Wybraliśmy dla Ciebie najlepsze recenzje od turystów.

3 gwiazdki

3-gwiazdkowe hotele, zlokalizowane w historycznej dzielnicy oraz w nowych dzielnicach miasta, zapraszają do komfortowych pokoi w przystępnych cenach.

Hotel Vittorio Emanuele

Hotel Vittorio Emanuele mieści się w niedawno odnowionym zabytkowym budynku o wyjątkowej architekturze z początku XX wieku. Ma wysoki poziom dźwiękoszczelnych pokoi, wygodne meble.

Hotel posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także dla gości ze zwierzętami.
W odległości spaceru znajdują się Muzeum Etnograficzne i Archeologiczne, teatry, sklepy, restauracje.

Hotel il Vialetto

Hotel Il Vialetto, położony w okolicy nowych budynków, w pobliżu dworca kolejowego i autobusowego, przyciąga gości nowoczesnymi salami konferencyjnymi i forami, na których można organizować uroczystości z dużą liczbą gości. Przestronne pokoje zapewniają możliwość snu i relaksu, zachęcają do gry w bingo i obstawiania loterii, a restauracja serwuje specjały kuchni narodowej Sardynii.

4 gwiazdki

4-gwiazdkowe hotele znajdują się w zabytkowej dzielnicy miasta i oferują nowoczesne, stylowe dekoracje.

Hotel Grazia Deledda

Hotel Grazia Deledda znajduje się 10 minut spacerem od placu Plaza de Italy. Pokoje zachwycą miłośników klasyki i retro w aranżacji wnętrz. Odwiedzający otrzymują wszystkie niezbędne sprzęty gospodarstwa domowego, kosmetyki. Restauracja serwuje narodowe dania kuchni sardyńskiej i tradycyjne śniadania kontynentalne.

Hotel wita turystów ze specjalnymi potrzebami zdrowotnymi oraz wczasowiczów ze zwierzętami domowymi.

Hotel Marini

Hotel Marini, ukryty wśród parku w centrum miasta, przyciąga turystów komfortem życia w pokojach wyposażonych w nowoczesne meble i sprzęty, kuchnią kontynentalną i narodową, możliwością organizowania wydarzeń w sali konferencyjnej.

Hotel przyjmuje gości niepełnosprawnych oraz gości ze zwierzętami.

Apartamenty i B & B

Apartamenty i zakwaterowanie ze śniadaniem są ekonomiczne i idealne dla rodzin z dziećmi.

B&B Il Pavone

Otoczony zielonym ogrodem hotel Il Pavone znajduje się 2 km od centralnej części i oferuje chłodne pokoje ze sprzętem AGD. Przy ładnej pogodzie śniadanie serwowane jest pośród zieleni ogrodu.

Dei mille

Hotel Dei Mille, wybudowany 700 metrów od Pałacu Książęcego, oferuje piękne pokoje z balkonami, telewizorem i innymi urządzeniami.

Hotel zaprasza gości do picia kawy wykonanej w najnowszym urządzeniu z kapsułek. Hotel akceptuje zwierzęta.

Jak się tam dostać

Z Włoch kontynentalnych do Sassari można dotrzeć z Livorno:

  • z Livorno do miasta Olbia można wziąć wygodny prom (6,5-8 godzin podróży, informacje na temat lotów i biletów na stronie internetowej: www.directferries.ru);
  • Pociąg kursuje z Olbii do Sassari, bilet kosztuje 8,90 euro, czas podróży 1 godzina 44 minuty, trzy odjazdy dziennie). Patrzymy na harmonogram tutaj.

Druga opcja to lot samolotem z Livorno, Pizy, Florencji, Genui na lotnisko w Olbii lub Cagliari, a stamtąd transfer pociągiem lub autobusem, a najlepiej wynajętym samochodem, który można wypożyczyć na stronie internetowej auto.italy4.me w zaledwie 13- 20 euro dziennie.

Możesz polecieć na Sardynię bezpośrednim lotem z Moskwy:

  • Poza sezonem - lot do Olbii lub Cagliari z przesiadką w Rzymie na lotnisku Fiumicino;
  • W lecie można kupić bilety z Moskwy na bezpośrednie loty do Olbii lub Cagliari.

Obejrzyj wideo: Würzburg v Dinamo Sassari - FINAL 2 - Full Game - FIBA Europe Cup 2019 (Luty 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Sardynia, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej