Milan

Dzielnica Navigli w Mediolanie

Nazwa starożytnego obszaru Navigli (Navigli) została przetłumaczona z języka włoskiego jako „kanały”, co nie jest zaskakujące, przez kilka stuleci Mediolan, który nie miał granic morskich, był żeglownym miastem portowym, a jego wygląd bardzo przypominał Wenecję.

Na początku XII wieku, wraz ze wzrostem rozwoju gospodarczego, pojawiła się potrzeba stworzenia sieci dróg wodnych. Przekraczając główne centrum Lombardii, połączyli go z rzekami Ticino, Adda i Po (Po), zapewniając w ten sposób dostęp do jezior Lago Maggiore i Lago di Como, a także zapewniając dostęp do Morza Adriatyckiego.

Tło historyczne

Grand Canal (Naviglio Grande) pojawił się pierwszy w 1178 roku i miał długość ponad 50 kilometrów. Służył do dostarczania śnieżnobiałego marmuru, z którego zbudowano słynną katedrę Duomo (Duomo di Milano).

Drogi wodne służyły jako główne arterie handlowe: węgiel, żelazo, drewno, wino, mięso, ryby, pszenica, ryż, tkaniny i inne towary były transportowane na płaskodennych łodziach i barkach w celu zaspokojenia potrzeb Mediolanu i na sprzedaż do innych regionów.

Według historyków system sztucznych cieków wodnych został opracowany na podstawie rysunków samego Leonarda da Vinci. Do 1888 r. Miasto posiadało około 124 kanałów, a ich długość wynosiła 150 kilometrów.

Z czasem sytuacja się zmieniła: transport drogowy staje się coraz ważniejszą rolą. Pojawił się również inny problem: uwolnienie ścieków do wody doprowadziło do rozprzestrzeniania się poważnych chorób, w szczególności zarazy. Mediolan okresowo informował o wybuchach epidemii. W XIX wieku postanowiono wypełnić większość kanałów i wyposażyć podziemny system wodno-kanalizacyjny. Ciężka praca ciągnęła się przez kilka dekad i zakończyła się w 1979 roku. Do naszych czasów przetrwały tylko trzy sztuczne cieki wodne połączone ze stawem starego portu rzecznego Darsena:

 • Canal Martesana (Naviglio Martesana), położony w północno-wschodniej części miasta;
 • Canal Grande;
 • Canal Pavian (Naviglio Pavese).

Dwa ostatnie znajdują się w południowo-zachodniej części Mediolanu od Bramy Porta Ticinese i tworzą przytulną i niezapomnianą część Navigli. W 1930 r. Blaski Bolszoj i Pijysk zostały poddane renowacji, zostały oczyszczone i pogłębione, chociaż obecnie ich poziom wody znacznie spadł.

Nowoczesny wygląd

Dziś obszar Navigli jest uważany za najbardziej malownicze i romantyczne miejsce w mieście. Wszystko tutaj jest nasycone duchem wolności i kreatywności, a nocą życie jest w pełnym rozkwicie. Wielu rdzennych mieszkańców przyjeżdża tu w weekendy, szczególnie młodzi ludzie i przedstawiciele Czech.

Dla turystów najlepszym czasem na zwiedzanie są miesiące letnie, kiedy po kanałach uruchamiane są specjalne tramwaje turystyczne, dzięki czemu można zobaczyć Mediolan z zupełnie innej perspektywy.

Szczególnie interesujące są zabytkowe budynki wzdłuż nasypów, kolorowe ulice, fantazyjne mosty dla pieszych, sklepy z antykami, pracownie artystów, galerie sztuki, niezliczone puby, kluby muzyczne, restauracje i kawiarnie.

Z życiem nocnym i wyborem restauracji Navigli przypomina mi moją ulubioną Trastevere w Rzymie. Jeśli chcesz poznać klimat Mediolanu, a także dobre jedzenie, jesteś tutaj.

Co zobaczyć

Goście miasta, którzy znajdą się w rejonie Navigli, mają okazję spędzić bardzo ekscytujący czas. Niektóre z najbardziej interesujących i popularnych atrakcji to:

 1. Pradek Lane (Vicolo dei Lavandai);
 2. Kościół San Cristoforo (chiesa di San Cristoforo sul Naviglio);
 3. Doktor Darsen;
 4. Bazylika Sant'Eustorgio (bazylika Sant'Eustorgio);
 5. Pchle targi (mercato del Sabato) i antyki (mercatone dell'Antiquariato).

Pralnia Lane

Lane Prachek - ładne miejsce, które zachowało atmosferę minionych lat.

To tutaj, wśród małych domów z charakterystycznymi drewnianymi okiennicami, do połowy ubiegłego wieku ubrania były prane w specjalnych kamiennych rynienach pod zadaszeniami z dachówką. Warto zauważyć, że kobietom nie wolno było wykonywać tej ciężkiej pracy fizycznej. Wygląd starych pralni pozostał niezmieniony przez czas. W budynku, w którym kiedyś znajdowała się apteka i sprzedawano mydło, teraz jest stylizowana restauracja. W domu nr 6 przy Prachek Lane można zobaczyć prototyp pierwszej pralki, ogromnej wirówki wyprodukowanej w 1900 roku.

Kościół San Cristoforo

Kościół San Cristoforo (San Cristoforo sul Naviglio) jest interesującym zabytkiem architektury, którego fragmenty pochodzą z VII wieku.

Świątynia była wielokrotnie przebudowywana i przebudowywana do połowy XIV wieku, a ostatecznie nabrała wyglądu typowego gotyckiego kościoła, zbudowanego według kanonów szkoły lombardzkiej. Fasada ozdobiona jest bogatą terakotową ceramiką z wstawkami z białego marmuru. Wewnątrz znajdują się posągi świętego, na którego cześć zbudowano kościół, oraz starożytne freski namalowane w XIV-XVI wieku.

Doktorze Darsen

Promenada dawnego portu handlowego Darsena, która kiedyś odgrywała ważną rolę strategiczną dla Lombardii, jest ulubionym miejscem rekreacji i rozrywki zarówno dla mediolańskich, jak i miejskich gości.

W 2015 r. Przeprowadzono tu globalną rekonstrukcję, przekształcając obszar wodny i strefy przybrzeżne. Ludzie przyjeżdżają tutaj na spacer, podziwianie wspaniałych widoków i cieszenie się prawdziwym duchem Włoch.

Bazylika Sant'Eustorgio

Bazylika Sant'Eustorgio (Basilica di Sant'Eustorgio), tak nazwana na cześć biskupa Eustorgiusa z Mediolanu, została założona w IV wieku i jest uważana za najstarszą świątynię w mieście.

Oddając się do XII wieku, przechowywano tu relikwie trzech biblijnych Mędrców, o czym świadczy gwiazda zdobiąca 80-metrową dzwonnicę. Kościół nie został zachowany w swojej pierwotnej formie, ponieważ był wielokrotnie przebudowywany w ciągu długiej historii. Budynek kościoła zyskał swój obecny wygląd, odpowiadający romańskiemu stylowi architektury w XI wieku. Później kaplice zostały ukończone po prawej stronie. Obecna fasada kościoła jest wynikiem przebudowy przeprowadzonej w XIX wieku.

Rynek antyków

Dla koneserów starożytności szczególnie fascynująca będzie wizyta na wielkim targu antyków, który odbywa się wzdłuż Grand Canal w ostatnią niedzielę miesiąca.

Seria sklepów rozciąga się na prawie 2 kilometry. Znajdziesz tutaj przedmioty z różnych epok: antyczną biżuterię, meble, obrazy, książki, monety, figurki, naczynia, ubrania, buty znanych marek i inne zabytkowe przedmioty. Kolekcjonerzy, projektanci i projektanci mody z całego świata przyjeżdżają tu jak na polowanie. Pchli targ jest otwarty w każdą sobotę. To tutaj warto zdobyć ciekawe pamiątki przypominające gościnne Włochy.

Jak się tam dostać

Znalezienie obszaru Navigli w Mediolanie nie jest trudne, ponieważ znajduje się w historycznym centrum miasta. Możesz się tam dostać tramwajem:

 • Nr 2 (przystanek Porta Genova);
 • Nr 3 (zatrzymaj Ticinese 24 Maggio);
 • Nr 9 (zatrzymaj Gorizia Vigevano).

Alternatywą jest metro, musisz wybrać zieloną linię, iść do stacji Porta Genova, a następnie wyjść na Via Casale, która doprowadzi do Grand Canal. Należy pamiętać, że obszar Navigli należy do strefy wyłączonej z ruchu kołowego i nie wolno tu podróżować prywatnym samochodem.

Obejrzyj wideo: Zagubieni w MEDIOLANIE (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Milan, Następny Artykuł

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?
Werona

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?

Jak uratować aktywnego i ciekawskiego turystę w Weronie? Karta Verona (karta Verona 24H) to oficjalny projekt włoskiego Ministerstwa Kultury, mający na celu przyciągnięcie turystów, którzy chcą spędzić opłacalny i wydajny dzień w Romeo i Julii. Karta pozwala zaoszczędzić dziesiątki euro, odwiedzając główne atrakcje.
Czytaj Więcej
Główne atrakcje Werony
Werona

Główne atrakcje Werony

Jeśli Rzym nazywany jest sercem włoskiej historii, Wenecja to miasto kanałów i mostów, to słynną Weronę można nazwać miastem miłości i romansu. Jest to oczywiście zasługa Szekspira, który uczynił to miasto domem Romea i Julii, ale mimo to romantycy przyjeżdżają tu nie tylko na własne oczy, aby zobaczyć miejsce, w którym rozwinęła się znana na całym świecie historia miłosna, ale także, aby spojrzeć na samo miasto charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i architekturą, a także niepowtarzalną atmosferą.
Czytaj Więcej
Ponte Pietra in Verona
Werona

Ponte Pietra in Verona

Ponte Pietra (Ponte Pietra) - jedyny most łukowy w Weronie, który został zbudowany w epoce Cesarstwa Rzymskiego i przetrwał do dziś prawie w oryginalnej formie. Nazwa dosłownie przetłumaczona z języka włoskiego oznacza „kamienny most”. Długość konstrukcji wynosi 120 metrów, szerokość jest nieco mniejsza niż 4 metry.
Czytaj Więcej
Zamek Castelvecchio w Weronie
Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Zamek Castelvecchio został zbudowany w XIV wieku, za panowania dynastii Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej.
Czytaj Więcej