Milan

Fresk „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci w Mediolanie

Jedną z głównych atrakcji Mediolanu, na którą warto przyjechać do północnej stolicy Włoch, jest fresk „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci.

Ze względu na możliwość obejrzenia go w Mediolanie szukaj milionów turystów, niezależnie od pory roku.

Kościół Santa Maria delle Grazie

Oryginalny fresk znajduje się w kościele Santa Maria delle Grazie (Santa Maria delle Grazie) na placu o tej samej nazwie w Mediolanie. Kościół został zbudowany w okresie renesansu. Został zamówiony przez architektów Guiniforte Solari i Donato Bramante, mnichów dominikańskich.

Fresk „Ostatnia wieczerza” został zamówiony przez księcia Mediolanu Ludovico Marię Sforzo, na dworze którego Leonardo da Vinci zdobył sławę wykwalifikowanego malarza. Artysta wypełnił rozkaz w refektarzu klasztoru w latach 1495-1497.

Uszkodzenie i odbudowa

W ciągu ponad pięciu tysięcy lat istnienia fresk był wielokrotnie niszczony. I przez samych mnichów dominikańskich, którzy odcięli spód obrazu wraz ze stopami Jezusa i najbliższymi apostołami. A żołnierze Napoleona, którzy zamienili kościół w stajnię i rzucili kamieniami w głowy apostołów. I alianckie bomby, które wybuchły na dachu podczas II wojny światowej. Po spowodowanych obrażeniach odnawiający dobre intencje próbowali naprawić szkody, ale wynik nie był bardzo dobry.

Już pod koniec XX wieku długa renowacja usunęła wszystkie poprzednie nieudane próby renowacji i skorygowała szkody wyrządzone na fresku. Ale mimo to dzisiejsza „Ostatnia Wieczerza” jest tylko cieniem arcydzieła stworzonego przez wielkiego malarza.

Poniższe zdjęcie pokazuje przywróconą kopię:

Opis

Do tej pory wielu naukowców rozważa "Ostatnia Wieczerza „Leonardo da Vinci największe dzieło światowej sztuki. Nawet w czasach da Vinci fresk był uważany za jego najlepsze dzieło - jego przybliżone wymiary to 880 na 460 cm. Wykonany jest na suchym tynku przy użyciu grubej warstwy tempera jajecznego. Z powodu użycia tak delikatnego materiału fresk zaczął się zawalać około 20 lat po jego utworzeniu.

Zdjęcie pokazuje moment, w którym Jezus Chrystus podczas kolacji informuje swoich uczniów, że jeden z nich, Judasz, siedzący po prawicy Chrystusa, go zdradzi. Na zdjęciu Judasz sięga lewą ręką po to samo danie, co Jezus, a po prawej ściska woreczek srebra. Aby uzyskać realistyczny i dokładny obraz, Leonardo przez długi czas obserwował pozy i mimikę swoich współczesnych w różnych sytuacjach.Większość badaczy prac Leonarda da Vinci doszła do wniosku, że idealnym miejscem do kontemplacji obrazu jest odległość 9 metrów od niego na wysokości 3,5 metra od podłogi.

Wyjątkowość Ostatniej Wieczerzy polega na niesamowitej różnorodności i bogactwie emocji przedstawionych postaci. Żadnego innego obrazu na temat Ostatniej Wieczerzy nie można nawet porównać nawet z wyjątkowością kompozycji i drobnym rysunkiem detali z arcydziełem Leonarda. Mogły minąć trzy lub cztery dni, dla których mistrz nie dotknął przyszłego dzieła sztuki.

Po powrocie stał bezczynnie kilka godzin przed szkicem, badając go i krytykując swoją pracę.

Dzięki temu każda postać jest nie tylko pięknym portretem, ale także wyraźną postacią. Każdy szczegół jest przemyślany i wielokrotnie ważony.

Najtrudniejszą rzeczą dla Leonarda podczas malowania było znalezienie modeli do pisania Dobra, wcielonego w obraz Chrystusa i Zła, wcielonego w obraz Judasza. Istnieje nawet legenda o tym, jak znaleziono idealne modele dla tych zdjęć na wielkim zdjęciu. Kiedyś malarz przyszedł na występ chóru kościelnego. I tam, w osobie jednego z młodych śpiewających chórów, zobaczył piękny obraz Jezusa. Zaprosił chłopca do swojego warsztatu i wykonał kilka szkiców. Trzy lata później główna praca nad Ostatnią wieczerzą została prawie ukończona, a Leonardo nigdy nie znalazł odpowiedniego modelu dla Judy. A klientowi spieszyło się, wymagając wcześniejszego zakończenia pracy. Po wielu dniach poszukiwań artysta zobaczył obdartego mężczyznę leżącego w rynsztoku. Był młodym mężczyzną, ale był pijany, obdarty i wyglądał na bardzo zaniedbanego. Decydując się nie marnować czasu na szkicowanie, da Vinci poprosił o zabranie tego człowieka bezpośrednio do katedry. Do świątyni wciągnięto bezwładne ciało, a mistrz namalował od niego grzeszność, patrząc z jego twarzy.

Po zakończeniu pracy włóczęga odzyskał zmysły i krzyknął ze strachu, gdy zobaczył obraz. Okazało się, że już ją widział trzy lata temu. Potem był młody i pełen marzeń, a jakiś artysta zaprosił go do pozowania na obraz Chrystusa. Później wszystko się zmieniło, zatracił się i zaczął żyć.

Być może ta legenda mówi nam, że dobro i zło są dwiema stronami tej samej monety. A w życiu wszystko zależy od tego, w którym momencie spotykają się na naszej drodze.

Bilety, godziny otwarcia

Odwiedzający kościół, którzy chcą zobaczyć Ostatnią Wieczerzę, mogą wejść do środka tylko do kontroli przez grupy do 25 osób. Przed wejściem wszyscy bez wątpienia muszą przejść procedurę usuwania zanieczyszczeń z odzieży za pomocą specjalnych urządzeń.

Mimo to linia osób, które chcą zobaczyć mural na własne oczy, nigdy nie wysycha. W szczycie sezonu od kwietnia do listopada bilety należy rezerwować co najmniej 4 miesiące wcześniej.

Ponadto rezerwacja musi zostać opłacona natychmiast. Oznacza to, że nie możesz zapłacić później zamówionego z góry. Zimą, gdy nieznacznie zmniejsza się ruch turystów, bilety można zamówić na 1-2 miesiące przed wizytą.

Zakup biletów na wieczór (CENACOLO VINCIANO) jest najbardziej korzystny na oficjalnej stronie włoskiego Ministerstwa Kultury www.vivaticket.it, która jest dostępna w języku włoskim i angielskim, ale tak naprawdę nigdy nie ma żadnych biletów. Od 2019 r. Bilet dla dorosłych kosztuje 12 euro + 3,5 euro opłaty.

Jak kupić bilety w ostatniej chwili

Jak zobaczyć słynny fresk Leonarda?

Przeszukałem cały Internet i po przeanalizowaniu dziesiątek stron pośredniczących, Mogę polecić tylko jedną niezawodną stronę internetową do kupowania biletów w ostatniej chwili - to jest www.getyourguide.ru

Przechodzimy do sekcji w Mediolanie i wybieramy bilety o wartości od 44 euro z anglojęzyczną wycieczką - takie bilety są dostępne w sprzedaży za około tydzień lub dwa.

Jeśli chcesz pilnie zobaczyć Ostatnią Wieczerzę, wybierz opcję za 68 euro podczas wycieczki po Mediolanie.

Na przykład 18 sierpnia wieczorem udało mi się zarezerwować bilety na 21 sierpnia, a najbliższe bezpłatne okno na oficjalnej stronie internetowej nie było wcześniej niż w grudniu. Koszt 2 biletów na wycieczkę grupową po Mediolanie wyniósł 136 euro.

Czas pracy: od 8-15 do 19-00 z przerwą od 12-00 do 15-00. W okresie przedświątecznym i świątecznym kościół jest otwarty od 11-30 do 18-30 lat. Weekendy - 1 stycznia, 1 maja, 25 grudnia.

Jak się tam dostać

Aby dostać się do kościoła Santa Maria delle Grazie, możesz:

  • Tramwajem 18 w kierunku Magenta, zatrzymaj Santa Maria delle Grazie
  • Metrem linii M2 zatrzymaj Conciliazione lub Cadorna

Hotele w Mediolanie

Obejrzyj wideo: PATRIOT24 WIARA: Mediolan - Odnajdujemy obraz "Ostatnia Wieczerza" Leonadro da Vinci (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Milan, Następny Artykuł

Bazylika Santa Maria in Aracheli
Włochy

Bazylika Santa Maria in Aracheli

Santa Maria in Aracheli to piękna bazylika na Kapitolu. Prowadzą do niego wielkie schody, stworzone jako znak wyzwolenia Rzymu z zarazy. Kościół został zbudowany w VI wieku na miejscu świątyni Junona, tej samej, w której żyły gęsi, które uratowały Rzym przed Galami. I to nie wszystko! Michał Anioł i Donatello, kolumny ze starych (przedchrześcijańskich) świątyń Rzymu i ...
Czytaj Więcej
Wróć do Salerno: część II
Włochy

Wróć do Salerno: część II

Tak więc, drodzy czytelnicy, kiedy ostatni raz spacerowaliśmy po historycznym centrum nadmorskiego Salerno, cieszyliśmy się pięknem promenady, Villa Comunale i teatru Verdi. Cóż, teraz możesz zafundować sobie coś smacznego. Ale hej, miej trochę cierpliwości i nie idź do pierwszego baru lub osterii, na którą się natkniesz.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi
Włochy

Galeria Uffizi

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najbardziej pouczającą na świecie kolekcję obrazów Botticellego. Na tle Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi), Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) jest najsłynniejszym florenckim muzeum sztuki.
Czytaj Więcej
Bazylika San Giovanni in Laterano
Włochy

Bazylika San Giovanni in Laterano

Bazylika Laterańska to Katedra Rzymska, „Basilica maior” z krzesłem biskupa i tronem papieża. Oto jedna ze starożytnych relikwii chrześcijańskich - Skała Świętego Mikołaja (Święte Schody), wzdłuż której Chrystus wstąpił na sąd Piłata. Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano (Bazylika San Giovanni in Laterano), fot. R4all Katedra św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano lub Bazylika Laterańska (Bazylika San Giovanni in Laterano - Bazylika San Giovanni in Laterano) spotyka kolosalną orientalną fasadę w 1735 r., Alessandro Galilea.
Czytaj Więcej