Rzym

Gdzie zobaczyć obrazy Caravaggia w Rzymie?

Słynny włoski artysta Michelangelo Merisi da Caravaggio (włoski: Michelangelo Merisi da Caravaggio) jest znany jako najjaśniejszy reformator malarstwa na przełomie XVI - XVII wieku (lata życia: 1571 - 1610).

Caravaggio osiąga takie mistrzostwo w stosowaniu kontrastów światła i cienia w swoich obrazach, że pojawia się za nim nawet całe pokolenie artystów „karawaggistów”. Caravaggio nie rozpoznał istniejących zasad, że przy użyciu rysunku konieczne jest tworzenie wyidealizowanych obrazów na płótnach - w swoich obrazach przedstawiał prawdziwych ludzi: ulicznych chłopców, kurtyzany, starców.

Mistrz nie pozostawił potomkom ani jednego szkicu - natychmiast stworzył na płótnie.

Biografia

Artysta urodził się na przedmieściach Mediolanu, gdzie po epidemii dżumy został wcześnie pozostawiony bez ojca, a jego matka przeniosła się z dziećmi do miasteczka Caravaggio. Utalentowany młody człowiek miał złożony, nieożywiony charakter. W 1591 r. Musiał uciekać do Rzymu po tragicznym pojedynku z graczami karcianymi, którzy zostali następnie przedstawieni w pracy „Shulera”.

Nawiasem mówiąc, w trakcie swojej kariery niejednokrotnie wpadnie w różne zadrapania. Caravaggio był wielokrotnie badany, ale sława awanturnika i awanturnika nie powstrzymała go przed popytem.

W stolicy zauważyli jego dar malarza, dający patronat i podstawowe umiejętności - od mistrzów szkoły Tycjana. Ponieważ w historii sztuki był już geniusz imieniem Michelangelo, nasz artysta wybrał inną drogę - przyjął przydomek „Caravaggio”, kopiując nazwę swojego rodzinnego miasta.

W Rzymie pozostawił światu najlepsze obrazy w okresie twórczości od 1592 do 1606 roku.

29 maja 1606 roku w życiu Caravaggia wydarzył się tragiczny wypadek - Ranuccio Tomassoni zginął podczas gry w piłkę uliczną, a wielkiego mistrza uznano za winnego morderstwa. Aby nie zostać potępionym, artysta uciekł z Rzymu.

Następnie przeniósł się do La Valletta (Valletta, stolicy Malty) i wstąpił do Zakonu Maltańskiego. Jednak jego wędrówki nie skończyły się do końca życia. W rezultacie artysta zmarł na malarię w wieku 39 lat, zapomniany i odrzucony, pozostawiając dziesiątki swoich arcydzieł światu.

Pędzle Caravazdo należą do pierwszych martwych natur we włoskim malarstwie - „Koszyk owoców” - jednego z najsłynniejszych martwych natur mistrza, w którym owoce są przedstawiane tak dokładnie, jakby to było zdjęcie makro.

Ale trochę wcześniej zaczął przedstawiać owoce na portretach nastolatków - to „Młody człowiek z koszem owoców”, „Bachus”.

Malarz powtórzył niektóre z najbardziej udanych fabuł 2-3 razy na zlecenie zamożnych arystokratów - „Wróżki”, „Chłopiec czyści owoce” (jedno z pierwszych arcydzieł). Rzadko przedstawiał kobiety - „The Penitent Magdalene”, „Judith Killing Holofernes”, „Madonna and Child with St. Anne” i kilka innych dzieł.

Rzym na początku XVII wieku stał się rodzajem szkoły dla artystów europejskich. Z biegiem czasu mistrz technologii „światłocień” otworzył własne warsztaty, w których miał wielu utalentowanych studentów, takich jak Mario de Fiori, Spada i Bartolomeo Manfredi.

Następnie naśladowanie „światłocienia” Caravaggia stało się widoczne w obrazach Velazqueza i Rubensa, Rembrandta i Georgesa de Latour.

Niektóre dzieła artysty zostały bezpowrotnie utracone, a jednak w Rzymie znajduje się wiele obrazów Caravaggia, które można oglądać za darmo w kościołach i płacić w muzeach i kolekcjach prywatnych. Następnie podajemy pełną listę obrazów z adresami dla prawdziwych fanów dzieła wielkiego mistrza.

Za darmo

Kościół San Luigi dei Francesi

 • Adres: Piazza di S. Luigi de 'Francesi, 00186 Roma

Miłośnicy obrazów Caravaggio najczęściej chodzą do świętego klasztoru San Luigi dei Francesi - jednej z „pereł” Rzymu, ale z nazwy jasno wynika, że ​​kościół był otwarty dla wspólnoty francuskiej. Został zbudowany jako hołd dla francuskiego monarchy Ludwika IX (1214-1270), któremu udało się położyć kres nieprzejednanej wrogości Kościoła i świeckiego przywództwa. A w Bizancjum władca mógł zgodzić się na odkupienie świętej relikwii całego chrześcijańskiego świata - Korony Cierniowej Zbawiciela (przechowywanej we Francji).
Kościół stał się kolejną „budową długoterminową”, jednak w 70 lat święty klasztor wypełniony arcydziełami ukończono do 1589 r. Wszystko tu jest przepojone duchem czci Najświętszej Maryi Panny, jak przystało na katolicyzm. Jednak budynek wygląda raczej skromnie z zewnątrz, z wyjątkiem posągów, a cały luksus jest w środku. Freski Dominikino, ozdobione kolorowym marmurem, obraz w złoceniu.

Tutaj w kaplicy Contarelli (na lewo od ołtarza głównego) można zobaczyć 3 dzieła wielkiego Merisi da Caravaggio ze scenami z życia świętego apostoła Mateusza.

Malarz zastąpił poprzedniego mistrza, a po Cavalliero d'Arpino coś musiało zostać ukończone, ale coś trzeba było przerobić. Ludzie, którzy zatrudniali Caravaggia, ryzykowali, ponieważ mistrz nie lubił szkiców, pracował pod wiązką kierunkowego światła i budował kompozycję inaczej niż wielu współczesnych. Ale ryzyko było uzasadnione i dzisiaj mamy okazję zobaczyć „Powołanie Apostoła Mateusza”.

Wezwanie apostoła Mateusza (płótno 322 x 340 cm, napisane w 1599 roku) to dobrze znana opowieść o powołaniu poborcy podatkowego Jezusa na ucznia, później celnik Levi został apostołem i autorem Ewangelii Mateusza. Dwaj dobrze ubrani młodzieńcy, przykucnięci w pobliżu poborcy podatków, z prawdziwym zainteresowaniem wpatrują się w obraz Zbawiciela, wołając wskazującym palcem Jego wybranych. W pracy można wyczuć wpływ poprzedników, na przykład charakterystyczną rękę Pańską ze słynnego płótna Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej.

Warto zauważyć, że św. Mateusz jest patronem organów podatkowych w prawie wszystkich krajach świata.

Męczeństwo św. Mateusza

„Męczeństwo św. Mateusza” (płótno 323 x 343 cm, namalowane w latach 1599–1600) - płótno przedstawia scenę morderstwa ewangelisty, w której odgaduje się autoportret samego Caravaggia. Eksperci twierdzą, że twarz artysty - w jednej z postaci świadków wydarzenia w tle - jest odwrócona. Artysta realista naruszył kanony religijne i zastąpił patos realizmem cierpienia dla Dobrej Nowiny. Płótno do kaplicy rodzinnej rodziny Contarelli.

Święty Mateusz i Anioł

„Św. Mateusz i Anioł” (płótno namalowane w latach 1599–1602) - natchniony Apostoł jest przedstawiony, który słyszy głos Anioła, rejestrując Ewangelię Mateusza. Obraz znany jest z tego, że klient był zszokowany realizmem obrazu, na którym Święty Apostoł jest przedstawiany jako pospolity, w przeciwieństwie do kanonów.

Bazylika św. Augustyna

 • Adres: Piazza di Sant'Agostino, 00186 Roma

Kościół św. Augustyna (Sant'Agostino) to kolejne miejsce w Rzymie, w którym miłośnicy sztuki mają okazję zobaczyć arcydzieło Caravaggia. Budynek łatwo znaleźć na placu o tej samej nazwie.

Można tu podziwiać obraz Caravaggia „Madonna di Loreto” i inne arcydzieła włoskich mistrzów epoki.
Realizm postaci biblijnych i szczególny sposób pisania Caravaggia uczynił go sławnym i dobrze opłacanym. Realizował dochodowe zamówienia na projektowanie kościołów. W ostatniej dekadzie życia malarz malował głównie na opowieściach ewangelicznych przedstawiających postacie biblijne.

Madonna di Loreto lub Matka pielgrzymów

„Madonna di Loreto lub Matka pielgrzymów” (płótno, 1604–1605) - dzieło znajduje się w pierwszej kaplicy po lewej stronie i jest to najbardziej sensacyjne płótno mistrza. Było trochę ekstrawaganckich wygłupów. - obraz ołtarzowy Matki Bożej jest napisany z kurtyzany.

Kurtyzany zawsze pozowały dla wszystkich, ale jako pierwszy odmówił przekształcenia zwykłego modelu w wyidealizowany wizerunek Madonny i zostawił wszystko takim, jakie jest.

Dostojnicy byli oburzeni wystawianiem swoich piersi na nieprzyzwoitość, chociaż jest to powszechna sprawa dla matki karmiącej. Ale to właśnie naruszenie kanonów rozsławiło reformatorskie płótna Caravaggio. Niektórzy współcześni byli również zawstydzeni brudnymi stopami pielgrzymów przedstawionymi na zdjęciu, ale takie jest prawo realizmu.

Historie biblijne zawarte na płótnach Caravaggio były tak imponujące, że próbowali je wielokrotnie kopiować. Jednak szczególny sposób pisania nie dawał szansom kopistów, a wszystkie podróbki wyglądają nudno i blado. Większość dzieł wielkiego mistrza „światłocienia” zapisanych jest na biblijnej fabule, dlatego zostały uszanowane przez elitę religijną.

Bazylika Santa Maria del Popolo

 • Adres: Piazza del Popolo
 • Czas pracy: 7:15-12:30, 16:00-19:00

Kolejne miejsce w Rzymie, gdzie eksponowane są dwa arcydzieła Caravaggio i wiele innych dzieł sztuki. Brzydko wyglądająca bazylika Santa Maria del Popolo jest otwarta w godzinach porannych i wieczornych. Jest łatwo dostępny metrem (czerwona linia A) do stacji Flaminio lub pieszo od Schodów Hiszpańskich w 10 minut. Obiekt ten jest częścią trasy turystycznej, obok północnych bram Rzymu (Porta del Popolo), gdzie po lewej stronie stoi niepozorny budynek, jedno z sanktuariów Matki Boskiej. Skromny wygląd budynku jest zwodniczy, ale jak mówi Biblia: „Całe piękno córki Króla jest w środku”.

Twoim celem jest lewa nawa przy ołtarzu - obrazy Annibale Carracci i Merisi da Caravaggio.

Nawrócenie Saula lub Pawła w drodze do Damaszku

„Nawrócenie Saula” lub „Paweł na drodze do Damaszku” (1601) - obraz ilustruje biblijną historię początku służby Bogu Apostołowi Pawłowi, byłemu Saulowi. Jest znany światu chrześcijańskiemu jako autor kilku listów w Nowym Testamencie. Caravaggio kilkakrotnie przedstawił tę historię, a ta opcja jest najbardziej realistyczna, lepiej znana jako kompozycja z koniem. Faryzeusz Saul (Szaweł), który został pouczony, aby osadzić pierwszych chrześcijan w więzieniu, odbył nadprzyrodzone spotkanie z Jezusem, rozmawiając z nim z nieba, w drodze do Damaszku. Jego współtowarzysze nic nie rozumieli, ale zamarli w oszołomieniu, a cudowne światło oślepiło Pawła na 3 dni, co następnie doprowadziło go do uzdrowienia, pokuty i służenia Bogu.

Ukrzyżowanie Świętego Piotra

„Ukrzyżowanie Świętego Piotra” (1600-1601) - na płótnie przedstawia Świętego Apostoła Piotra (wcześniej Szymona), wybranego przez Chrystusa, ukrzyżowanego do góry nogami na krzyżu. Taką nienaturalną sytuacją, w której Apostoł chętnie przyjął śmierć, jest pragnienie męczennika. Uważał, że nie jest godzien być ukrzyżowany jak Chrystus. O tym opowiada obraz Caravaggia, wielkiego mistrza gry światła i cienia.

Dowiedz się więcej o św. Piotrze podczas specjalnej wycieczki do św. Piotra i Watykanu o świcie bez linii i tłumów turystów.

Płatne

Galeria Borghese

 • Adres: Piazzale del Museo Borghese, 5, 00197 Roma
 • Koszt: 14 euro - instrukcje, jak kupić bilet bez pośredników
 • Wycieczka do galerii Borghese
 • Artykuł o galerii

Kosz chłopca i owoców

„Chłopiec i kosz owoców” (1593–1594) - jest to jedno z pierwszych dzieł, w którym starannie opracowano obraz każdego owocu.

Chory Bachus

„Chory Bachus” (1592-1593) - słynny autoportret malarza. Młody artysta w tym czasie był poważnie chory i nie miał środków do życia. Musiałem zrealizować zamówienie bez opiekuna i napisać moją zielonkawą bladą twarz z lustrzanym odbiciem. Jedno z najlepszych dzieł mistrza zostało sprzedane za długi z prywatnej kolekcji jego nauczyciela malarstwa w Rzymie, Cavalier d'Arpino, zostało skonfiskowane i trafiło do kolekcji Shipione Borghese, siostrzeńca papieża. Koneserzy sztuki malowania podziwiają nie tylko cierpiącą twarz półnagiego młodego mężczyzny, ale także mistrzowski obraz pędzli biało-różowych i czarnych winogron.

Madonna i Dziecko ze św. Anną

Madonna z Dzieciątkiem ze Świętą Anną (1606) to jedno z najbardziej czczonych dzieł, zwane Madonną i Wężem, w którym Chrystus i Mary nadepnęli na głowę bolenia.

Prorokini Anna, według apokryficznych tekstów, jest matką Maryi, babki Jezusa, który pobłogosławił Dziecię, gdy po raz pierwszy został przyniesiony do świątyni, w tej historii jest pewna odległość. Pracuj przy ołtarzu kościoła św. Anny.

Święty Jan Chrzciciel

„Jan Chrzciciel” (1610) - istnieje kilka wersji tej fabuły, a portrety wielu nagich młodych ludzi zostały podpisane w ten sposób. Styl pisania malarza można rozpoznać po niezrównanej umiejętności przedstawiania nagich młodych mężczyzn, wyraźnie zarysowanej światłem. Chociaż biblijny obraz jest uwielbiony przez wielu malarzy, nie wszyscy z nich odzwierciedlają surowy wizerunek Poprzednika, który ochrzcił masy w Jordanii. Mieszkał na pustyni, pokrywając swoją nagość skórami zwierząt, jedząc suszone akrydy i dziki miód. Aby nadać znaczenie swojej pracy, malarze nadali swojej pracy imię Jana Chrzciciela. Dla niezawodności płótna przedstawiały laskę i skórki baranów - atrybuty wędrowca i ascety.

Święty Hieronim w zamyśleniu

„Święty Hieronim w refleksji” (1606) to płótno o filozoficznym znaczeniu, w którym ludzka czaszka skłania starszego do refleksji nad istotą bytu. Mówi się, że fabuła ta zainspirowała wielu autorów arcydzieł literatury i sztuki. Pamiętasz „Być albo nie być…”?

Dawid Goliat

„Dawid z głową Goliata” (1609–1610 g) jest najciekawszym obrazem, który malarz zabrał ze sobą przez długi czas i poprawił.

To jeden z późniejszych obrazów Caravaggia. Artysta nadal był wyjęty spod prawa i miał nadzieję na wybaczenie papieżowi. Caravaggio przedstawia się jako Goliat, któremu David odciął głowę, ale Dawida nie pokazano na zdjęciu jako zwycięzcę - patrzy na odciętą głowę Goliat z niemal współczuciem. Caravaggio wysłał zdjęcie do Rzymu w prezencie kardynałowi Shipione Borghese, aby otrzymać papieskie ułaskawienie, a na znak tego na mieczu Dawida składają się litery „h.o.s.” oznaczające „skromność triumfuje nad dumą”.

Chociaż wydaje nam się, że głowy są nieproporcjonalne, ale wcale nie jest to błąd artysty.

W Biblii Dawid jest opisany jako przystojny blondyn. Kiedy wojska Izraelitów i Filistynów stanęły na polu bitwy, pasterz Dawid przyniósł braciom lunch, ale bitwa się nie rozpoczęła - Izrael nie miał godnego wojownika. Gigantyczny Goliat (wysokość 2,5 metra) wymawiał przekleństwa i przekleństwa przeciwko Izraelczykom. Dawid oburzył się na obraźliwy ton Izraelitów i ich Boga, i uderzył dumnego mężczyznę w czoło kamieniem procy. Potem odciął głowę, aby zachęcić Izrael. Dlatego na zdjęciu głowa Goliata jest tak duża, a Dawid jest bardzo młody.

Watykan Pinacoteca

 • Adres: Viale Vaticano
 • Koszt: 20 euro
 • Czas pracy: od 9:00 do 16:00
 • Wycieczka do Muzeów Watykańskich z licencjonowanym przewodnikiem
 • Muzea Watykańskie Nocne wycieczki w piątki

Także obrazy Caravaggia znajdują się w Pinakotece Watykańskiej, która jest częścią kompleksu Muzeów Watykańskich.

Pogrzeb Chrystusa

W Watykanie wzrok licznych pielgrzymów przedstawia ilustrację biblijnej historii „Pogrzeb Chrystusa” (płótno 300 x 203 cm, namalowane w latach 1602–1603). Ta kompozycja została następnie skopiowana przez wielu wyznawców Caravaggio, znana jest również jako „Pozycja w Grobie Chrystusa”. Usunięto go z krzyża i złożono w jaskini przeznaczonej na miejsce pochówku.
Jedno z arcydzieł wielkiego malarza, które przechowywane jest w Watykanie Pinakoteka, zostało pierwotnie napisane dla kościoła Chiesa Nuovo. Kompozycja imponuje głębią tragedii centralnej sceny Ewangelii - ukrzyżowaniem Zbawiciela i jego pogrzebem przed Jego cudownym zmartwychwstaniem. Jezus umarł na krzyżu za grzechy całej ludzkości, stając się doskonałą ofiarą przebłagalną dla Boga. Jeden z najsilniejszych przejawów tragedii na realistycznych płótnach mistrza.

Szczególny przypadek znany jest, gdy jego przywiązanie do realizmu przyszło do fanatyzmu - obraz martwej natury do obrazu „Zmartwychwstanie Łazarza”.

Jak wiadomo z Ewangelii, Jezus przyszedł, aby wskrzesić zmarłego przyjaciela, brata Martę i Marię, 4 dnia, kiedy ciało „już śmierdzi”. Opiekunowie odmówili pozowania z gnijącym trupem, a Caravaggio zmusił ich do stawienia czoła takim zagrożeniom, dopóki nie osiągnął celu. Ale ta praca jest wystawiana w muzeum regionalnym miasta Mesyna (Museo Regionale Interdisciplinare di Messina) na Sycylii w mieście Mesyna, a nie w Rzymie.

Palazzo Doria-Pamphili

 • Adres: Via del Corso, 305
 • Bilet: 12 euro
 • Czas pracy: od 9:00 do 19:00

Palazzo Doria Pamphilj to szary budynek z niezapomnianą architekturą należącą do kardynałów.Następnie pałac przeszedł w ręce prywatne od rodziny Aldobrandini do Pamphili, związanej z inną szlachecką rodziną - Dorią. Ich potomkowie poświęcili wiele czasu i wysiłku, aby uzupełnić rodzinną kolekcję arcydzieł nowymi dziełami sztuki, w tym 2 obrazy Caravaggia.

Penitentna Magdalena

„Penitent Magdalene” (1595) jest znaną biblijną historią o pokucie nierządnicy przyłapanej na cudzołóstwie, której Jezus nie dopuścił do kamienowania faryzeuszy i legalistów. Wszyscy znają powiedzenie Jezusa: „który jest bez grzechu - najpierw rzuć na nią kamieniem”, który dał tej kobiecie prawo do życia i pokuty. Następnie umyła nogi Jezusa łzami i posmarowała je cennym kadzidłem w przeddzień ukrzyżowania.

Odpocznij w drodze do Egiptu

„Spoczywaj w ucieczce do Egiptu” (1595) - przedstawia Świętą Rodzinę uciekającą z Dzieckiem, co opisano w „Ewangelii Mateusza”. Słynny epizod z życia Józefa i Marii, którzy zostali zmuszeni do ukrycia się przed królem Herodem, który nakazał strażnikom zabić wszystkie dzieci w wieku do 2 lat. Powodem gniewu jest proroctwo o narodzinach Mesjasza i Zbawiciela, które zostało powiedziane przez magów, którzy widzieli gwiazdę betlejemską.

Palazzo Corsini

Palazzo Corsini znajduje się w dzielnicy Trastevere, obok Villa Farnesina. Ogrody, budynki i kolekcja dzieł sztuki należały do ​​renomowanej rodziny florenckiej, która przeprowadziła się do Rzymu. Jest też obraz Caravaggia.

Jan Chrzciciel

„Jan Chrzciciel” (1603–1604) to jedna z wersji słynnej opowieści o Janie Chrzcicielu, który żył na pustyni i ochrzczał ludzi na wodach Jordanu. W tamtych czasach był to jeden z najpopularniejszych obrazów biblijnych, więc jest tak wiele wersji. Nawet Caravaggio ma kilka obrazów o tej samej nazwie. Obraz ascety, który zjadł acridas (jadalną szarańczę) na pustyni i dziki miód, pokrywając swoją nagość skórkami, chrzcił masy w Jordanii. Jezus nazwał go największym z proroków. Ale półnaga natura była często malowana przez artystów w tamtych czasach, a kiedy chcieli z zyskiem sprzedawać obrazy z wizerunkiem młodych mężczyzn, uzupełnili ten obraz kijem wędrowca i skórami baranów.

Nikt nie może powiedzieć z całą pewnością, dlaczego Caravaggio malował sceny z Ewangelii w ostatniej dekadzie.

Czy chodzi o nawrócenie skruszonego grzesznika na Boga, dobrze płatne zamówienia artysty w kościołach czy czytanie Pisma Świętego nie są znane. Mistrz malarstwa podpisał dzieła ostatniej dekady literą „F”, co oznaczało „brat” (członek bractwa wierzących). Jego płótna są cenne, ponieważ nie są tylko scenami o tematyce biblijnej, odczuwa się w nich głęboką empatię.

Kolekcja Odescalchi - Balbi

 • Adres: Palazzo Odescalchi Balbi, Piazza dei Santi Apostoli, 80

Nawrócenie Saula

„Nawrócenie Saula” (ok. 1600) - jedna z wersji kompozycji, która zachwyca realizmem - biblijna postać zaślepiona przez boskie światło z nieba. Akty Świętych Apostołów mówią o faryzeuszu, „nieubłaganym fanatyku tradycji ojcowskich” i Prawie Mojżeszowym, które strach budziło pierwszych uczniów Jezusa Chrystusa. Boskie światło najpierw go oślepiło, a potem radykalnie zmieniło jego życie, a Saul (Saul) został Pawłem, największym z Apostołów.

Fabuła skruchy Saula w tej wersji jest pierwszym arcydziełem odrzuconym przez klienta dla kaplicy Cherazi w kościele Santa Maria del Popolo, o którym wspomniano powyżej. Uważa się go za mniej udaną pracę mistrza „światłocienia”, chociaż niepowtarzalna gra światła i cienia jest tutaj bardzo wskazująca. Złożona kompozycja z dramatyczną fabułą odbija się w każdym geście - oślepiony Saul zamknął oczy dłońmi. W drodze do Damaszku zaślepił go boskie światło, które doprowadziło do pokuty, po czym stał się znany jako Apostoł Paweł, który napisał znaczną część Nowego Testamentu.

Pinakoteka muzeów kapitolińskich

Wróżki lub wróżki

„Wróżki” lub „Wróżki” (płótno 99 x 131 cm, 1594-1595). Artysta kilkakrotnie napisał fabułę na zamówienie zamożnej klienteli. Istnieje również kilka egzemplarzy kompozycji, którą wielokrotnie powtarzali jego wyznawcy. Jednak jego malarstwo ma niesamowite efekty światła i cienia.

niepowtarzalny, dzięki czemu podróbki łatwo odróżnić od oryginału.

Młody artysta, który przybył do Rzymu, dużo eksperymentował, szukając charakterystycznych typów dla swoich płócien.

Utalentowany malarz odrzucił ogólnie przyjętą metodę malowania manieryzmu i przedstawił w swoich obrazach prawdziwych, żywych ludzi w tym samym otoczeniu. Odrzucił ogólnie przyjęty styl pisania epoki baroku, był pod wrażeniem realizmu lombardzkiego.

Współcześni zeznali o prawdziwej historii spotkania Caravaggia z Cyganem, który przewidział mu trudny los. Dał jej pieniądze i zaprosił do domu jako model do swojego kolejnego arcydzieła „Fortuneteller”.
Wiele wątków na jego płótnach nie jest związanych z tematami religijnymi, a te sceny rodzajowe dają dziś okazję zrozumieć, jak wyglądali Włosi w tamtych czasach. Jego współcześni na płótnach, sposobie życia, ubraniach, naczyniach i instrumentach muzycznych są teraz dobrze znani z najpopularniejszych obrazów, w tym z „Wróżki”.

Druga wersja wróżki Caravaggio znajduje się w Luwrze

Pałac Barberini

Turystów Palazzo Barberini można znaleźć na Via delle Quattro Fontane 13, w pobliżu słynnej fontanny. Wspaniały pałac w stylu barokowym jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc, gdzie eksponowane jest jeszcze jedno wybitne dzieło Caravaggia.

Judith zabija Holofernesa

„Judith Killing Holofernes” (1599) to obrazowa ilustracja słynnej legendy. Na płótnie wszystko jest nietypowe i łamie klasyczne stereotypy malarstwa tamtych czasów. Szczególnie interesujący jest realistyczny grymas obrzydzenia wobec wdowy żydowskiej podczas ścięcia babilońskiego dowódcy.

Narcyz

„Narcyz” lub „Młody człowiek patrzy na siebie w odbiciu” (1599) - obraz umiejętnie przedstawia młodego mężczyznę wpatrującego się w swoje odbicie w wodzie. Fabuła zdjęcia jest bardzo znana i pochodzi z Metamorfoz Owidiusza: piękny młody mężczyzna, którego kochała nimfa, odrzucił jej miłość, za co został ukarany przez bogów

Niestety niektóre obrazy Caravaggia zostały skradzione lub zagubione, niektóre mają kopie, są obrazy przypisywane szczotkom Caravaggia, ale ich autorstwo jest kwestionowane. Istnieją inne dzieła, ale zdobią one kolekcje Europy i Ameryki. Większość obrazów znajduje się w Rzymie, gdzie chętnie zapraszamy do inspiracji.

Witamy na naszych wycieczkach tematycznych w Rzymie

Obejrzyj wideo: Caravaggio - dusza i krew - zwiastun (Luty 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Rzym, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej