Włoskie napoje

Wino Montepulciano d'Abruzzo

Wino Montepulciano d'Abruzzo (Montepulciano d'Abruzzo) zajmuje 80% całkowitego wina produkowanego w regionie Abruzji. Jest to jeden z trzech najlepszych napojów winogronowych, którym nadano nazwę kontrolowaną przez pochodzenie (DOC). Jest to czerwone wino o średniej gęstości, wytwarzane z winogron tej samej odmiany. Ale nie ma związku między nazwą jagód a miasteczkiem Montepulciano w regionie Toskania, słynącym z wina. Nobile di Montepulciano (Nobile di Montepulciano) to zupełnie inny napój, który jest wytwarzany z surowców odmiany Sangiovese.

Informacje historyczne

Dokumenty historyczne wskazują, że winogrona Montepulciano uprawiano w Abruzji od niepamiętnych czasów, ale swoją nowoczesną nazwę uzyskała dopiero w XVII wieku. Jego pochodzenie jest prawdopodobnie wspólne z innymi odmianami czarnych winogron i pochodzi z Grecji.

Zakłada się, że nazwa winogron otrzymana przez pomyłkę. Kupcy z Toskanii zdecydowali, że to winogrona Sangiovese przywieziono do Abruzji i nadali jej nazwę na cześć toskańskiego miasta.

Najnowsza historia wina Montepulciano d'Abruzzo sięga końca XIX wieku, kiedy to winorośl „schodzi” z gór nad Adriatyk i zaczyna być uprawiana na pagórkowatym i bardziej płaskim terenie.

W latach 50. ubiegłego wieku pojawiły się pierwsze gorzelnie, które wierzą w sukces napoju winogronowego Montepulciano. Wino jest butelkowane na sprzedaż w butelkach przemysłowych. Jeden z odkrywców sławy nowoczesnego produktu bez wątpienia można nazwać Edoardo Valentini (Edoardo Valentini). To spod jego rąk po raz pierwszy ujrzała etykieta z napisem „Montepulciano d'Abruzzo”. Producent, wybierając nazwę, przewidziałby przyszłe przypisanie kategorii DOC.

Następnie nastąpiły etapy rozszerzenia geografii uprawy winorośli i wzrost produkcji masowej. A 15 lipca 1968 roku wino Montelpuciano d'Abruzzo otrzymało kategorię DOC (nazwa kontrolowana przez pochodzenie). Tak narodził się jeden z pierwszych napojów DOC w regionie Abruzji. Od tego czasu producenci praktycznie nie zmienili technologii produkcji wina. Tylko niektórzy producenci win starają się poprawić jakość swojego napoju.

W 1995 roku powstało wino „Colline Teramane Montepulciano d'Abruzzo”, które w 2003 roku zostało oznaczone znakiem jakości DOCG - pierwszym napojem z tej kategorii zarówno w rodzinie win Montepulciano, jak i w regionie Abruzzo.

Charakterystyka surowców

Montepulciano - winogrona o wysokiej wydajności. Dojrzewa dość późno (średnio między 1. a 2. dekadą października). Jest to roślina bardzo odporna i dlatego może rosnąć w stosunkowo trudnych warunkach.

Winnice znajdują się na wzgórzach lub płaskowyżach, których wysokość nie przekracza 500 m npm (w wyjątkowych przypadkach 600 m dla obszarów bardziej południowych). Około 13,7 hektara terytorium przeznaczonego pod uprawę Montepulchan znajduje się w rejestrze winnicokoło Jest uprawiany we wszystkich czterech prowincjach Abruzji. Surowce do wina Montepulciano d'Abruzzo są zbierane głównie w północnej części regionu: Pescara i Teramo. Maksymalna wydajność nie powinna przekraczać 40 centów na 1 ha.

Winogrona są średniej wielkości i wytwarzają dużą ilość soku, którego kolor zmienia się od ciemnofioletowego do rubinowego. Ma niższą kwasowość w porównaniu do innych włoskich odmian i umiarkowaną taninę.

Odmiany kategorii DOC, DOCG

Winogrona Montepulciano we Włoszech produkują szeroką gamę napojów. Ale spośród win Montepulciano d'Abruzzo tylko 3 mają znaki jakości.

Montepulciano d'Abruzzo DOC

Montepulciano d'Abruzzo DOC to wino o bogatym czerwono-rubinowym kolorze, które z wiekiem zmienia się w granat. Zapach jest kwiatowo-owocowy z nutami przypraw. Smak jest wytrawny, miękki, średnio taninowy. Otrzymany prawie wyłącznie z winogron tej samej odmiany, z których nie więcej niż 15% można zastąpić Sangiovese uprawianym w Abruzji. Wino jest często spożywane młode (6-8 miesięcy od daty zbioru winogron). Riserva z oznaczeniem Montepulciano d'Abruzzo dojrzewa przez co najmniej 30 miesięcy, z czego co najmniej 9 należy pić w dębowych beczkach. Zawartość alkoholu wynosi 12%.

Montepulciano d'Abruzzo Cerasuolo DOC

Montepulciano d'Abruzzo Cerasuolo DOC - wino różane, którego surowce są uprawiane w prowincjach Chieti, L'Aquila, Pescara i Teramo. Kolor wiśniowy, zapach przyjemny intensywny owocowy. Smak jest wytrawny, miękki, harmonijny z delikatnym posmakiem migdałowym. Udział winogron Montepulciano waha się od 85 do 100%, Sangiovese - nie więcej niż 15%. Zawartość alkoholu wynosi 11,5%.

Montepulciano d'Abruzzo Colline Teramane DOCG

Montepulciano d'Abruzzo Colline Teramane DOCG - wino, którego produkcja jest dozwolona tylko w prowincji Teramo. Udział winogron Montepulciano wynosi 90-100%. Kolor jest intensywny, rubinowy z jasnofioletowym odcieniem, z wiekiem zmienia się w granat. Niezbędny aromat z nutami czerwonych owoców, przypraw i nutą czekolady. Smak jest wytrawny, pełny, mocny, ale harmonijny i aksamitny.

Minimalna całkowita kwasowość wynosi 4,5 g / l. Do czasu wejścia na rynek wiek wina wynosi 1 rok dla wersji zwykłej i 3 lata dla Riserva. W tym samym czasie napój dojrzewa w dębowych lub kasztanowych beczkach przez co najmniej rok. Zawartość alkoholu wynosi 12,5%.

Wśród najlepszych włoskich marek produkujących wino Montepulciano d'Abruzzo można wymienić Buccicatino, Chiusa Grande, De Angelis Corvi, Fattoria La Valentina, Francesco Cirelli, Lepore.

Gastronomia - z czym pić

Średnio czerwone wina, takie jak Montepulciano d'Abruzzo, dobrze harmonizują z szeroką gamą produktów. Warto jednak zauważyć, że nuty ziołowe i wyraźna garbnik wymagają więcej słonych potraw.

Z produktów mięsnych doskonałą parą do wina będą: smażona wieprzowina, placki wołowe z pieczarkami, mostek wołowy z grilla, pieczeń lub pizza mięsna. Ale zwłaszcza napój „uwielbia” mocne smaki, takie jak jagnięcina lub dziecko. Montepulciano Riserva jest wspaniałym towarzyszem ossobuco w Mediolanie, młode wino jest częściej podawane z tłustymi rybami.

Montepulciano pasuje do makaronu i parmezanu, pieczonych ziemniaków, czarnej fasoli, grzybów i dojrzałych serów.
Przyprawy, które zaciemniają smak potrawy w połączeniu z winem to: oregano, tymianek, rozmaryn, szałwia, kolendra, czarny pieprz, kminek, ocet balsamiczny.

Od deserów towarzyszących winowi lepiej wybrać potrawy o smaku kawy lub czekolady.

Różnica w stosunku do Nobile di Montepulciano

Dwa Montepulciano (Montepulciano d'Abruzzo i Nobile di Montepulciano) wprowadzają w błąd wielu ludzi, którzy myślą, że to ten sam napój. W rzeczywistości są to dwa przeciwne rodzaje wina.

Wino Nobile produkowane jest w regionie Toskanii na obszarze o tej samej nazwie. Ma kategorię DOCG i składa się w 70% z winogron Sangiovese. Jednocześnie 30% można zastąpić innymi odmianami uprawianymi na terytorium Toskanii (z wyjątkiem Malvasia Bianca Lunga).
Kolor Nobile jest jasny rubinowy w przeciwieństwie do ciemnej ciemności Montepulciano d'Abruzzo. Ten ostatni smak jest bardziej wzbogacony pikantnymi nutami, garbniki i świeżość są wyraźniejsze. Napój toskański zawiera aromaty wanilii i odcienie cytrusów.

Gastronomia napojów jest nieco podobna, ale w przypadku Nobile odpowiednie są mniej aromatyczne mięso (wołowina, wieprzowina) i sery w średnim wieku. Z powyższego można wyciągnąć tylko jeden wniosek: Montepulciano to jedna nazwa dwóch wielkich win.

Cena we Włoszech i Rosji

Kupowanie butelki dobrego wina we Włoszech nie stanowi żadnego problemu. Montepulciano d'Abruzzo jest reprezentowane na rynku alkoholu przez różnych producentów. Jego cena waha się od 5 do 590 euro, w zależności od firmy i wieku.

Warto zauważyć, że wino o bardzo długim starzeniu ma cenę maksymalną, której data produkcji sięga 1973 roku. Średnio można kupić Montepulciano kategorii DOC w republice, wydając nie więcej niż 10 euro.

Wino Montepulciano jest obecne w wielu odmianach na rosyjskich ladach. Cena waha się od 500 do 50 tysięcy rubli za 0,75 litra. W tym przypadku najdroższa wersja odnosi się do wydania z 1977 r.

Bez wątpienia Montepulciano d'Abruzzo jest jedną z najjaśniejszych pereł w ogromnej rodzinie włoskich win. Ciesz się doskonałym drinkiem we Włoszech i nie umieraj - powinno to być zadanie przynajmniej na następne wakacje. Żyj spokojnie, żartuj, podróżuj z trzeźwą głową i pamiętaj: „Nie ma na świecie piękniejszych wakacji niż wakacje spędzone gdzieś w Chieti!”

Popularne Wiadomości

Kategoria Włoskie napoje, Następny Artykuł

Wakacje nad jeziorem Maggiore: atrakcje i wille
Włoskie jeziora

Wakacje nad jeziorem Maggiore: atrakcje i wille

Lago Maggiore (włoski: Lago Maggiore) jest jednym z czterech wielkich włoskich jezior. Dosłowne tłumaczenie nazwy zbiornika brzmi jak „duże jezioro”. I to jest prawdziwa prawda. Położone na samej górze „buta” Lago Maggiore myje swoje wody ziemiami włoskimi i szwajcarskimi. Osłonięte przez pasmo górskie Alp przed ostrym wpływem świata zewnętrznego, Maggiore słynie z doskonałego łagodnego klimatu, czystych wód i zapierających dech w piersiach widoków.
Czytaj Więcej
Jezioro Como: atrakcje, wille, hotele, jak się dostać
Włoskie jeziora

Jezioro Como: atrakcje, wille, hotele, jak się dostać

Na północy Lombardii, bardzo blisko granicy szwajcarskiej, leży jezioro Como (włoskie: Lago di Como). Jak klejnot, wody Como błyszczą na krawędzi gór alpejskich. Niezwykle głębokie i bajecznie piękne jezioro uwielbiają oryginalni Włosi i liczni goście z kraju. Górskie krajobrazy otoczone puszystymi chmurami są źródłem inspiracji dla pisarzy, artystów i pracowników przemysłu filmowego.
Czytaj Więcej
Jezioro Iseo
Włoskie jeziora

Jezioro Iseo

W ramach włoskich atrakcji, wraz z dużymi „kamieniami”, takimi jak jezioro Maggiore, Garda i Como, świeci kolejny szmaragd - Lago di Iseo (po włosku: Lago d'Iseo). Fani włoskich gór bardzo doceniają wysokie kurorty, kuszące białymi czapami śnieżnymi i ekstremalnymi rodzajami rekreacji. Jednak nawet najbardziej aktywny turysta nie oprze się pięknu i krystalicznej czystości górskich jezior.
Czytaj Więcej