Włoskie napoje

Wino Montepulciano d'Abruzzo

Wino Montepulciano d'Abruzzo (Montepulciano d'Abruzzo) zajmuje 80% całkowitego wina produkowanego w regionie Abruzji. Jest to jeden z trzech najlepszych napojów winogronowych, którym nadano nazwę kontrolowaną przez pochodzenie (DOC). Jest to czerwone wino o średniej gęstości, wytwarzane z winogron tej samej odmiany. Ale nie ma związku między nazwą jagód a miasteczkiem Montepulciano w regionie Toskania, słynącym z wina. Nobile di Montepulciano (Nobile di Montepulciano) to zupełnie inny napój, który jest wytwarzany z surowców odmiany Sangiovese.

Informacje historyczne

Dokumenty historyczne wskazują, że winogrona Montepulciano uprawiano w Abruzji od niepamiętnych czasów, ale swoją nowoczesną nazwę uzyskała dopiero w XVII wieku. Jego pochodzenie jest prawdopodobnie wspólne z innymi odmianami czarnych winogron i pochodzi z Grecji.

Zakłada się, że nazwa winogron otrzymana przez pomyłkę. Kupcy z Toskanii zdecydowali, że to winogrona Sangiovese przywieziono do Abruzji i nadali jej nazwę na cześć toskańskiego miasta.

Najnowsza historia wina Montepulciano d'Abruzzo sięga końca XIX wieku, kiedy to winorośl „schodzi” z gór nad Adriatyk i zaczyna być uprawiana na pagórkowatym i bardziej płaskim terenie.

W latach 50. ubiegłego wieku pojawiły się pierwsze gorzelnie, które wierzą w sukces napoju winogronowego Montepulciano. Wino jest butelkowane na sprzedaż w butelkach przemysłowych. Jeden z odkrywców sławy nowoczesnego produktu bez wątpienia można nazwać Edoardo Valentini (Edoardo Valentini). To spod jego rąk po raz pierwszy ujrzała etykieta z napisem „Montepulciano d'Abruzzo”. Producent, wybierając nazwę, przewidziałby przyszłe przypisanie kategorii DOC.

Następnie nastąpiły etapy rozszerzenia geografii uprawy winorośli i wzrost produkcji masowej. A 15 lipca 1968 roku wino Montelpuciano d'Abruzzo otrzymało kategorię DOC (nazwa kontrolowana przez pochodzenie). Tak narodził się jeden z pierwszych napojów DOC w regionie Abruzji. Od tego czasu producenci praktycznie nie zmienili technologii produkcji wina. Tylko niektórzy producenci win starają się poprawić jakość swojego napoju.

W 1995 roku powstało wino „Colline Teramane Montepulciano d'Abruzzo”, które w 2003 roku zostało oznaczone znakiem jakości DOCG - pierwszym napojem z tej kategorii zarówno w rodzinie win Montepulciano, jak i w regionie Abruzzo.

Charakterystyka surowców

Montepulciano - winogrona o wysokiej wydajności. Dojrzewa dość późno (średnio między 1. a 2. dekadą października). Jest to roślina bardzo odporna i dlatego może rosnąć w stosunkowo trudnych warunkach.

Winnice znajdują się na wzgórzach lub płaskowyżach, których wysokość nie przekracza 500 m npm (w wyjątkowych przypadkach 600 m dla obszarów bardziej południowych). Około 13,7 hektara terytorium przeznaczonego pod uprawę Montepulchan znajduje się w rejestrze winnicokoło Jest uprawiany we wszystkich czterech prowincjach Abruzji. Surowce do wina Montepulciano d'Abruzzo są zbierane głównie w północnej części regionu: Pescara i Teramo. Maksymalna wydajność nie powinna przekraczać 40 centów na 1 ha.

Winogrona są średniej wielkości i wytwarzają dużą ilość soku, którego kolor zmienia się od ciemnofioletowego do rubinowego. Ma niższą kwasowość w porównaniu do innych włoskich odmian i umiarkowaną taninę.

Odmiany kategorii DOC, DOCG

Winogrona Montepulciano we Włoszech produkują szeroką gamę napojów. Ale spośród win Montepulciano d'Abruzzo tylko 3 mają znaki jakości.

Montepulciano d'Abruzzo DOC

Montepulciano d'Abruzzo DOC to wino o bogatym czerwono-rubinowym kolorze, które z wiekiem zmienia się w granat. Zapach jest kwiatowo-owocowy z nutami przypraw. Smak jest wytrawny, miękki, średnio taninowy. Otrzymany prawie wyłącznie z winogron tej samej odmiany, z których nie więcej niż 15% można zastąpić Sangiovese uprawianym w Abruzji. Wino jest często spożywane młode (6-8 miesięcy od daty zbioru winogron). Riserva z oznaczeniem Montepulciano d'Abruzzo dojrzewa przez co najmniej 30 miesięcy, z czego co najmniej 9 należy pić w dębowych beczkach. Zawartość alkoholu wynosi 12%.

Montepulciano d'Abruzzo Cerasuolo DOC

Montepulciano d'Abruzzo Cerasuolo DOC - wino różane, którego surowce są uprawiane w prowincjach Chieti, L'Aquila, Pescara i Teramo. Kolor wiśniowy, zapach przyjemny intensywny owocowy. Smak jest wytrawny, miękki, harmonijny z delikatnym posmakiem migdałowym. Udział winogron Montepulciano waha się od 85 do 100%, Sangiovese - nie więcej niż 15%. Zawartość alkoholu wynosi 11,5%.

Montepulciano d'Abruzzo Colline Teramane DOCG

Montepulciano d'Abruzzo Colline Teramane DOCG - wino, którego produkcja jest dozwolona tylko w prowincji Teramo. Udział winogron Montepulciano wynosi 90-100%. Kolor jest intensywny, rubinowy z jasnofioletowym odcieniem, z wiekiem zmienia się w granat. Niezbędny aromat z nutami czerwonych owoców, przypraw i nutą czekolady. Smak jest wytrawny, pełny, mocny, ale harmonijny i aksamitny.

Minimalna całkowita kwasowość wynosi 4,5 g / l. Do czasu wejścia na rynek wiek wina wynosi 1 rok dla wersji zwykłej i 3 lata dla Riserva. W tym samym czasie napój dojrzewa w dębowych lub kasztanowych beczkach przez co najmniej rok. Zawartość alkoholu wynosi 12,5%.

Wśród najlepszych włoskich marek produkujących wino Montepulciano d'Abruzzo można wymienić Buccicatino, Chiusa Grande, De Angelis Corvi, Fattoria La Valentina, Francesco Cirelli, Lepore.

Gastronomia - z czym pić

Średnio czerwone wina, takie jak Montepulciano d'Abruzzo, dobrze harmonizują z szeroką gamą produktów. Warto jednak zauważyć, że nuty ziołowe i wyraźna garbnik wymagają więcej słonych potraw.

Z produktów mięsnych doskonałą parą do wina będą: smażona wieprzowina, placki wołowe z pieczarkami, mostek wołowy z grilla, pieczeń lub pizza mięsna. Ale zwłaszcza napój „uwielbia” mocne smaki, takie jak jagnięcina lub dziecko. Montepulciano Riserva jest wspaniałym towarzyszem ossobuco w Mediolanie, młode wino jest częściej podawane z tłustymi rybami.

Montepulciano pasuje do makaronu i parmezanu, pieczonych ziemniaków, czarnej fasoli, grzybów i dojrzałych serów.
Przyprawy, które zaciemniają smak potrawy w połączeniu z winem to: oregano, tymianek, rozmaryn, szałwia, kolendra, czarny pieprz, kminek, ocet balsamiczny.

Od deserów towarzyszących winowi lepiej wybrać potrawy o smaku kawy lub czekolady.

Różnica w stosunku do Nobile di Montepulciano

Dwa Montepulciano (Montepulciano d'Abruzzo i Nobile di Montepulciano) wprowadzają w błąd wielu ludzi, którzy myślą, że to ten sam napój. W rzeczywistości są to dwa przeciwne rodzaje wina.

Wino Nobile produkowane jest w regionie Toskanii na obszarze o tej samej nazwie. Ma kategorię DOCG i składa się w 70% z winogron Sangiovese. Jednocześnie 30% można zastąpić innymi odmianami uprawianymi na terytorium Toskanii (z wyjątkiem Malvasia Bianca Lunga).
Kolor Nobile jest jasny rubinowy w przeciwieństwie do ciemnej ciemności Montepulciano d'Abruzzo. Ten ostatni smak jest bardziej wzbogacony pikantnymi nutami, garbniki i świeżość są wyraźniejsze. Napój toskański zawiera aromaty wanilii i odcienie cytrusów.

Gastronomia napojów jest nieco podobna, ale w przypadku Nobile odpowiednie są mniej aromatyczne mięso (wołowina, wieprzowina) i sery w średnim wieku. Z powyższego można wyciągnąć tylko jeden wniosek: Montepulciano to jedna nazwa dwóch wielkich win.

Cena we Włoszech i Rosji

Kupowanie butelki dobrego wina we Włoszech nie stanowi żadnego problemu. Montepulciano d'Abruzzo jest reprezentowane na rynku alkoholu przez różnych producentów. Jego cena waha się od 5 do 590 euro, w zależności od firmy i wieku.

Warto zauważyć, że wino o bardzo długim starzeniu ma cenę maksymalną, której data produkcji sięga 1973 roku. Średnio można kupić Montepulciano kategorii DOC w republice, wydając nie więcej niż 10 euro.

Wino Montepulciano jest obecne w wielu odmianach na rosyjskich ladach. Cena waha się od 500 do 50 tysięcy rubli za 0,75 litra. W tym przypadku najdroższa wersja odnosi się do wydania z 1977 r.

Bez wątpienia Montepulciano d'Abruzzo jest jedną z najjaśniejszych pereł w ogromnej rodzinie włoskich win. Ciesz się doskonałym drinkiem we Włoszech i nie umieraj - powinno to być zadanie przynajmniej na następne wakacje. Żyj spokojnie, żartuj, podróżuj z trzeźwą głową i pamiętaj: „Nie ma na świecie piękniejszych wakacji niż wakacje spędzone gdzieś w Chieti!”

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włoskie napoje, Następny Artykuł

Najlepsze platformy widokowe we Florencji
Florencja

Najlepsze platformy widokowe we Florencji

Smukłe dzwonnice kościołów, blanki średniowiecznego palazzo, czerwone dachówki domów, nad którymi marmurowy blask katedry, zwieńczony wspaniałą kopułą Brunelleschi ... Patrząc na Florencję przynajmniej raz z lotu ptaka, zakochujesz się w mieście raz na zawsze.
Czytaj Więcej
Kościół San Lorenzo we Florencji
Florencja

Kościół San Lorenzo we Florencji

Jeśli nagle, będąc we Florencji, chcesz odwiedzić miejsce spoczynku ostatniego klanu Medyceuszy, odwiedź kościół św. Wawrzyńca (Basilica di San Lorenzo). I choć ten surowy budynek nie znajduje się w najbardziej prestiżowym miejscu miasta i jest niedokończony, to z pewnością zasługuje na uwagę.
Czytaj Więcej
Dzwonnica Giotta we Florencji
Florencja

Dzwonnica Giotta we Florencji

W sercu włoskiej Florencji podróżnicy mogą podziwiać najbardziej niezwykłą katedrę w całej Europie - Santa Maria del Fiore. Mówiliśmy już o zachwytach samej katedry, teraz warto zwrócić uwagę na inny wspaniały budynek, który jest częścią kompleksu florenckiej katedry - dzwonnicę Giotto.
Czytaj Więcej
3 dni we Florencji - idealny plan wakacji
Florencja

3 dni we Florencji - idealny plan wakacji

Jeśli Rzym zachwyca monumentalnością, starożytnymi budowlami, bogactwem kościołów i starożytną historią, to Florencja jest miastem dla tych, którzy są zakochani w sztuce i są zainteresowani renesansem. Podczas pobytu we Florencji Stendhal opisał szczególny stan fizyczny, którego sam doświadczył: zawroty głowy i szybkie bicie serca, które występuje u osoby z obfitości otaczającego piękna i dzieł sztuki.
Czytaj Więcej