Włochy dla wszystkich

Produkty z Włoch: 7 pomysłów na jadalne pamiątki z Apeninów

Na pytanie „co przywieźć z Apeninów” doświadczeni podróżnicy, oprócz tradycyjnych włoskich pamiątek „na pamiątkę”, zalecają, aby nie ignorować produktów. W końcu, jak wiadomo, włoska kuchnia jest nie tylko uważana za jedną z najsmaczniejszych w Europie, ale jest również niezwykle zdrowa. W rodzimych penatach potrawy z prawdziwych włoskich produktów zachwycą domowników, zaskoczą gości i zapewnią miłe wspomnienia z dni spędzonych w basenie Morza Śródziemnego.

1. Włoski makaron

Takiej różnorodności i koloru makaronu, jak we Włoszech, nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie: zielony, czerwony, żółty, z atramentem mątwy, ze szpinakiem, pomidorami, bazylią, krótki, długi, suchy, „surowy”, makaron ripiena (z nadzieniem: ravioli, tortellini itp.). Makaron, który ma ponad 300 ton, jest jednym z najbardziej popularnych i tradycyjnych produkty z Włochktóre zdecydowanie powinieneś przynieść.

Takiego rodzaju makaronu jak we Włoszech nie ma już nigdzie na świecie

Jednak nie powinieneś spieszyć się z jasnymi wielobarwnymi pastami, ponieważ kolor daleki jest od synonimu wysokiej jakości. Na przykład sami Włosi wolą makaron od naturalnych tonów, a makaron Barilla jest uważany za jedną z najlepszych marek makaronów.

2. Oliwa z oliwek

Mówiąc oprodukty z Włoch, nie można zignorować oliwy z oliwek. Za najlepszy uważa się olej tłoczony na zimno (Olio extra vergine di oliva), ponieważ nie jest on poddawany obróbce cieplnej.

We Włoszech olej można kupić bezpośrednio w gospodarstwie rolnym lub olejarni: pod względem jakości nie jest on gorszy niż w sklepie. Zaletą takiego zakupu jest to, że w gospodarstwie można wypróbować różne rodzaje olejów, a z całkowitej ilości możesz wybrać najbardziej atrakcyjny dla swojego smaku.

3. Ocet balsamiczny z Modeny

Ocet balsamiczny jest niezwykle popularny wśród turystów, którzy dużo wiedzą o lokalnej kuchni. Jak mówią sami Włosi, lepszą przyprawą niż ocet balsamiczny z Modeny może być tylko głód.

Przepis na ocet balsamiczny od prawie tysiąca lat

Popularność octu z Modeny wynika z faktu, że tylko tutaj dojrzewa specjalny winogron - „trebyano”, z którego wytwarza się tradycyjny „balsamiczny”. Receptura słynnej przyprawy ma prawie tysiąc lat, a tylko 300 rodzin jest następcami szlachetnej rodziny Modena, przekazując tajemnicę produkcji octu z pokolenia na pokolenie. Nawiasem mówiąc, wśród nich jest rodzina nie mniej znanego włoskiego tenora - Luciano Pavarotti.

Wybierając ocet balsamiczny, należy zwrócić uwagę na etykietę. Konsorcjum Modena wydaje licencję na sprzedaż daleko od wszystkich producentów. Poszukaj etykiety z napisem Aceto Balsamico di Modena. Wtedy na pewno się nie pomylisz.

4. Sery włoskie

Mówiąc o produktach z Włoch, na które warto zwrócić szczególną uwagę, nie sposób nie wspomnieć o serach. I chociaż w kraju istnieje ponad 400 rodzajów takich, częściej niż inne, słynny twardy ser Parmezan (włoski. Parmigiano reggiano), bardziej miękki w smaku Grana Padano, Mozzarella, Mascarpone i, oczywiście, marzenie smakosza - niebieski ser - Gorgonzola.

We Włoszech jest ponad 400 ton sera

Parmezan pochodzi od Parmy i Reggio Emilia - na cześć którego otrzymał imię - Parmigiano Reggiano. Pomysł zrobienia tego słynnego sera należy do benedyktyńskich mnichów, którzy narodzili się ze swoim know-how prawie tysiąc lat temu.

Parmezan słusznie nosi tytuł Króla Serów i do tej pory do jego produkcji używa się wyłącznie naturalnych produktów i żadnych konserwantów. Parmezan dojrzewa od roku do dwóch lat, aż jego smak nabierze wyjątkowego, delikatnego, słodkawo-słonego smaku. To nie pierwszy rok, kiedy Parmigiano Reggiano otrzymuje złoty medal w różnych konkursach międzynarodowych, stając się zwycięzcą w konkursie wśród najlepszych serów.

5. Szynka parmeńska

Innym popularnym produktem, który wielu słyszało, jest szynka parmeńska lub suszona szynka wieprzowa Prosciutto (włoska: prosciutto di Parma). Za najwyższą jakość uważa się prosciutto, produkowane w Parmie i okolicach. Przepis na zrobienie Prosciutto nie jest prosty: szynka jest najpierw dokładnie przetwarzana, a następnie suszona za pomocą specjalnej technologii przez 12 miesięcy.

W trakcie przygotowywania Prosciutto jest dokładnie przetwarzane

Cienko pokrojone Prosciutto dodaje się do pizzy, podawane ze szparagami i młodym groszkiem, są nadziewane cielęciną, a także z powodzeniem łączone z owocami. Zwłaszcza Prosciutto jest dobre do fig i melona.

6. Wina włoskie

Co zrobi pamiątkowy produkt z Włoch bez prawdziwego włoskiego wina, które, między innymi, jest również uważane za jedną z wizytówek tego kraju. Blogoitaliano kiedyś pisał o pomysłach na alkohol i pamiątki dla podróżnych tutaj, ale teraz szczególnie podkreślimy wino.

Każdy region Włoch ma własną listę najpopularniejszych win: na przykład w Piemoncie znajduje się słynna Asti Slumante i musujące Prosecco, w Toskanii - Chianti i Brunello di Montalcino itp. Ogólnie lista jest bardzo szeroka i nie można tego zrobić bez zalecenia na miejscu.

Aby lepiej poruszać się po etykietach, oto kilka popularnych notacji, które z pewnością pomogą przy wyborze win: Secco - wytrawne, Abboccato - półwytrawne, Amablie - półsłodkie, Vinsanto - mocny deser, Dolce - słodki.

7. Słodycze

Produkty z Włoch, które można przywieźć na pamiątkę, to także najbardziej znane lokalne słodycze.

W Turynie możesz bezpiecznie kupić dowolną czekoladę

Kto nie próbował makaroników Amarettini lub Torrone (z migdałami, kandyzowanymi owocami, czekoladą lub innym nadzieniem)? Pamiętaj, aby go zdobyć: nawet brzmi pysznie, ale koncert wcale nie wychodzi.

W Turynie - stolicy czekolady Włoch - możesz bezpiecznie kupić każdą czekoladę, nie pomylisz się, ponieważ jest uważana za jedną z najsmaczniejszych w Europie. A jeśli podróż zbiegnie się z świętami Bożego Narodzenia lub Nowego Roku, babeczki i ciasta wielkanocne Panettone lub Pandoro będą dobrym prezentem dla krewnych i przyjaciół. I kilka paczek prawdziwej włoskiej kawy.

Miłej podróży!

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy dla wszystkich, Następny Artykuł

Co zobaczyć we Florencji w 1 dzień: plan podróży
Miasta Włoch

Co zobaczyć we Florencji w 1 dzień: plan podróży

Florencja to miasto sztuki, kolebka renesansu. Miasto jest bardzo dogodnie położone prawie na środku drogi między północą Włoch a stolicą. Dojazd do Florencji nie będzie trudny z żadnego większego miasta, czy to Wenecji, Mediolanu czy Rzymu. Dlatego wielu podróżników do Włoch stara się uwzględnić Florencję w swoim planie podróży, woląc spędzić tutaj tylko 1 dzień.
Czytaj Więcej
Bilety do galerii Borghese: jak kupować online i odwiedzić najciekawsze
Miasta Włoch

Bilety do galerii Borghese: jak kupować online i odwiedzić najciekawsze

W rankingu najlepszych muzeów w Rzymie Galeria Borghese jest konsekwentnie jednym z pierwszych miejsc. Tysiące podróżników codziennie spieszą się do starej willi, gdzie wśród ogromnej liczby arcydzieł można zobaczyć tak znane dzieła, jak „Zejście z krzyża” Rubensa, „Dawid z głową Goliata” Caravaggia, „Dama z jednorożcem” Rafaela, a także rzeźby wielkiego Berniniego.
Czytaj Więcej
Metro w Rzymie: mapa, koszt, godziny otwarcia
Miasta Włoch

Metro w Rzymie: mapa, koszt, godziny otwarcia

BlogoItaliano pisał już kiedyś o systemie transportu publicznego w Rzymie, ale w ostatnim artykule bardzo krótko rozmawialiśmy o rzymskim metrze. Chociaż metro w Rzymie jest skromne jak na standardy moskiewskie, warto poświęcić temu osobny artykuł. Ponadto w ostatnich latach metro w Rzymie szybko się rozwija.
Czytaj Więcej