Kościoły w Rzymie

Świątynia Saturna w Rzymie

Świątynia Saturna w Rzymie (Tempio di Saturno a Roma) jest jedną z najstarszych i imponujących budowli Forum Romanum (Il Foro Romano).

Historia

Historycy spierają się o dokładne daty budowy Świątyni Saturna. Przybliżone daty budowy - 501–498. Pne

W połowie V wieku pne wojna, kryzys gospodarczy, brak plonów i głód zachęciły Rzymian do budowania świątyń, aby osiągnąć łaskę bogów. Jedną z tych budowli była Świątynia Saturna - bóg upraw i dobrobytu.

Według legendy po wypędzeniu Jowisza (Giove) Saturn zszedł na ziemię i został królem. Rozpoczął się Złoty Wiek - era pokoju i dobrobytu. Saturn osiadł na Wzgórzu Kapitolu (Il Campidoglio) i rządzony przez ludzi z miłością i sprawiedliwością. Kiedy Saturn zniknął, ludzie zbudowali ołtarz u podnóża wzgórza. Później na miejscu ołtarza wzniesiono świątynię - w nadziei na powrót ukochanego boga na ziemię.

W 42 pne Współpracownik Cezara (Gaio Giulio Cesare), konsul Republiki Rzymskiej, Lucio Munazio Planco, całkowicie odnowił świątynię. Konstrukcja zyskała jeszcze większą wielkość. Podium zostało wzniesione, pokryte kamiennym trawertynem i wydrążone w środku. Jego wymiary wynosiły 40 metrów długości, 22,5 szerokości i 9 wysokości.

Za panowania Oktawiana Augusta (Ottaviano Augusto) świątynia była jeszcze bardziej upiększona i powiększona. Ale kolejni władcy nie byli zainteresowani losem świątyni.

W III wieku n.e. Świątynia Saturna została prawie zniszczona. Świątynię odrestaurował w 283 r. Cesarz Karin (łac. Marek Aureliusz Carinus), ale w pośpiechu, ignorując cechy pomnika architektury. Po pożarze i renowacji na ścianie świątyni umieszczono fryz z napisem: „Senat i lud Rzymu przywrócony przez pożar”. Ten sam okres przypisuje się pojawieniu się 8 dodatkowych kolumn.

Rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa zakończyło erę kultu pogańskich bogów. Świątynia nie była już używana i odbudowywana. Większość wspaniałej świątyni została zmieciona z powierzchni ziemi.

Architektura

Typ świątyni był pseudo-obrzeżem - kolumny boczne i tylne nie miały pełnej objętości, na wpół wystawały ze ściany. Fundament wykonany jest z lokalnego kamienia naturalnego. Główna część wykonana jest z betonu i cegieł, a strona zewnętrzna z marmuru i trawertynu. Świątynia jest uniesiona nad ziemią, do której można wejść schodami. Zanim dotrzesz do schodów, musisz przejść przez plac Saturna, otoczony płotem. Obszar został ozdobiony kamiennymi stelami z rycinami praw Republiki Rzymskiej.

Przy wejściu do świątyni znajdowały się dwie postacie traszki z dużymi skorupami - symbole łaski Neptuna (Nettuno).

Po obu stronach schodów znajdowały się podium. Kilka lat temu droga przez Forum została rozebrana. Archeolodzy byli w stanie wykopać kilka metrów poniżej. Następnie odkryto podium.

Wschodnia ściana świątyni jest pokryta wieloma prostokątnymi otworami. Naukowcy uważają, że aktualne dokumenty stanu zostały przymocowane do ściany.

Frontony świątyni ozdobiono posągami traszek i koni. Wewnątrz, w tak zwanym Celle, przechowywano posąg Saturna wykonany ze złota i kości słoniowej. Kolumny wokół budynku osiągają wysokość 11 metrów i średnicę 1, 4.

Część bazy i mur z kolumnadą przetrwały do ​​naszych czasów. Na środku znajduje się sześć kolumn szarego granitu, a dwa różowe granit egipski znajdują się na krawędziach. Nadal modne jest obserwowanie fragmentów głównych stopni i sieci drenów.

Miejsce docelowe

Budynek świątyni Saturna był wykorzystywany do celów administracyjnych. W jednym z podium znajdował się skarb miasta, archiwa dokumentów finansowych i „święte standardy” dokonywania pomiarów władców.

Najjaśniejsze dni w roku to święta ku czci Saturna, czyli Saturnalii. Odbywały się one od 17 grudnia do 23 grudnia i oznaczały koniec zbiorów. Przy wejściu do świątyni odprawiano rytuał poświęcenia. W mieście zaczęły się świąteczne procesje. Podczas procesji triumfalnych posąg Saturna został wyjęty ze świątyni i przeniesiony przed kolumnę.

Tego dnia arystokraci i bogaci Rzymianie, zamiast zwykłych strojów, ubrani byli w ubrania wykonane z prostej szorstkiej tkaniny. Więc oddali hołd Złotemu Wiekowi i zapomnianej równości ludzi. Obejmuje także tradycję dawania sobie nawzajem czegoś niedostępnego. Biedni otrzymywali pieniądze od bogatych, robotnicy odpoczywali, dzieci w wieku szkolnym nie uczyły się, a niewolnikom dano tymczasową wolność. Oprócz tak niezwykłych prezentów ludzie dawali sobie świece i gliniane lalki. Niektórzy historycy uważają, że zwyczaj wkładania prezentów pod choinkę na Boże Narodzenie i Nowy Rok sięga rzymskiej saturnalii.

Jak się tam dostać

Świątynia Saturna znajduje się w centralnej części Forum Romanum. Możesz uzyskać:

 • Metrem - linia B, do stacji Colloseo;
 • Tramwajem nr 3 - do przystanku „Colloseo”;
 • Autobusem - nr 60, 75, 84, 85, 87, 117, 175, 186, 271, 571, 810, 850, do przystanku „Colloseo”.

Godziny otwarcia:

 • Ostatnia niedziela października - 15 lutego: od 8:30 do 16:30;
 • 15 lutego - 15 marca: od 8:30 do 17:00;
 • Marzec - ostatnia sobota marca: od 8:30 do 17:30;
 • W ostatnią niedzielę marca - 31 sierpnia: od 8:30 do 19:15;
 • 1–30 września: od 8:30 do 19:00;
 • 1 października - ostatnia sobota października: od 8:30 do 18:30;
 • W Wielki Piątek można uzyskać dostęp do Forum Romanum od 8:30 do 14:00;
 • 2 czerwca pracuje od 13:30 do 19:15;
 • 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia - forum jest zamknięte.

Cena biletu

Aby obejrzeć Świątynię Saturna, kup kompleksowy bilet za 12 euro. Dla studentów i seniorów - 7, 5 euro. Zgodnie z paszportem, przed 17 i po 65 latach przejazd jest bezpłatny.

Cena obejmuje wizyty na Forum Romanum, Koloseum i Wzgórzu Palatino. Możesz kupić kompleksowy bilet w kasie dowolnego obiektu. Turyści mówią, że w kasie Palatine najmniejsze linie. Bilety można zamówić online z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie www.coopculture.it zgodnie z instrukcjami krok po kroku. To prawda, że ​​będzie to 2 euro droższe.

 • Oficjalna strona Forum Romanum: www.archeoroma.beniculturali

Obejrzyj wideo: Pałac Saturna Termy Rzymskie - sauny, łaźnie, baseny, SPA, pokoje i apartamenty (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Kościoły w Rzymie, Następny Artykuł

Kim byli mieszkańcy Pompejów?
Nauka

Kim byli mieszkańcy Pompejów?

Po 1900 latach ofiary wybuchu wulkanu we włoskim mieście Pompei (Pompei) „pojawiły się” wśród ogółu społeczeństwa. W ciągu ostatnich kilku lat włoscy archeolodzy starannie zeskanowali i szczegółowo odnowili szczątki 86 osób, które zginęły podczas erupcji Vesuvio w 79 rne.
Czytaj Więcej
Włoscy naukowcy odkryli prawdziwe miejsce narodzin człowieka
Nauka

Włoscy naukowcy odkryli prawdziwe miejsce narodzin człowieka

Uniwersytet Rzymski ustanowił prawdziwe miejsce narodzin Homo sapiens. Homo sapiens urodził się nie w Afryce Wschodniej 200 tysięcy lat temu, jak wcześniej zakładano, ale w zachodniej części kontynentu afrykańskiego. W czasopiśmie z badań genomu ludzkiego eksperci genetyczni Fulvio Cruciani i Rosaria Scozzani otworzyli nowe horyzonty w dziedzinie badań, które wcześniej uważano za gruntownie zbadane.
Czytaj Więcej
Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog
Nauka

Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog

Ostatni Oscar Innowacji w Berlinie przeszedł materiał opracowany przez włoskich naukowców i umożliwiający oczyszczenie miejskiego powietrza z zanieczyszczeń chemicznych. Według twórców 1000 m2 takiego cementu odpowiada 80 drzewom zimozielonym 17 czerwca 2014 r. Berlin zamieni się w stolicę innowacji. Niemieckie miasto będzie gospodarzem nagrody European Inventor Award Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), czyli innymi słowy Akademii Innowacji Technologicznych.
Czytaj Więcej
Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie
Nauka

Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie

Pierwsza włoska astronautka będzie pierwszą osobą, która wypije „włoskie espresso w kosmosie”. Słynna włoska marka Lavazza opracowała ekspres do kawy specjalnie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Włochy wniosły szczególny wkład w badania kosmosu na poziomie międzynarodowym, tworząc kawę, którą astronauci mogliby spożywać poza Ziemią.
Czytaj Więcej