Włochy

Wróć do Salerno: część II

Tak więc, drodzy czytelnicy, kiedy ostatni raz spacerowaliśmy po historycznym centrum nadmorskiego Salerno, cieszyliśmy się pięknem promenady, Villa Comunale i teatru Verdi.

Cóż, teraz możesz zafundować sobie coś smacznego. Ale hej, miej trochę cierpliwości i nie idź do pierwszego baru lub osterii, na którą się natkniesz. Pokażę ci coś ciekawszego.

Chociaż musisz mieć wielką siłę woli, aby oprzeć się pokusie usiąść przy stoliku w ulicznej kawiarni i wypić filiżankę espresso.

Wyszliśmy więc na wąską Via Mercanti, dom 75 (Via dei Mercanti, 75). To tutaj znajduje się najstarsze pasterskie Salerno. Słowo pasticceria tłumaczy się jako wyroby cukiernicze. Ale w rzeczywistości włoska pastycheria to coś więcej niż tylko miejsce sprzedaży słodyczy. Prawdziwy pasterz to cały dom cukierniczy z tradycjami przechodzącymi od właściciela do właściciela (i najczęściej od ojca do syna). Pasticheria sprzedaje tylko te słodycze, które sam wytwarza. Ciasta, ciastka, ręcznie robione słodycze, bułki z wszelkiego rodzaju nadzieniami i nazwami, jednym słowem, co po włosku nazywa się słowem dolce.

Pasticheria na Mercanti Street ma swoją oficjalną nazwę - „Anticadolceria”, ale ludzie po prostu ją nazywają - pastwisko Pantaleone, na nazwisko poprzedniego właściciela, Mario Pantaleone.

... 1868 rok. Salerno rośnie i rozwija się, miasto wkracza na szczyt. Właśnie wtedy Mario Pantaleone postanowił otworzyć mały sklep ze słodyczami w dawnej kaplicy, który sprzedawał nie tylko pyszne dolce, ale także tak zwane dobra kolonialne: herbata, kawa, cukier, przyprawy. Miejsce zostało wybrane dobrze - w pobliżu Morza Tyrreńskiego w samym centrum. Cukiernia szybko stała się popularna. To miejsce odwiedzili nie tylko zwykli obywatele i miłośnicy słodyczy, ale także celebrytki: Garibaldi i sama królowa Margarita. W ubiegłym stuleciu wyroby cukiernicze smakowały także mocarstwa: papież Jan Paweł II, Michaił Gorbaczow, Bill Clinton.

Współczesny pasterstwo Pantaleone to bardzo demokratyczne miejsce, w którym możesz spróbować wszystkiego, czego tylko zapragniesz. Babeczki, rumowe kobiety, kasety, crostaty, czekolada, marmolada, pianki, panettone, semifreddo, likiery ... Cukiernicy Pantaleone zawsze byli magikami, którzy potrafią zaskakiwać.

Oficjalna strona www.dolceriapantaleone.it

Zakupy w Salerno

Teraz nadszedł czas, abyśmy poszli wzdłuż Corso Vittorio Emanuele, głównej ulicy Salerno. Ulica Mediolanu o tej samej nazwie nazywa się dużym centrum handlowym na świeżym powietrzu lub rajem dla miłośników zakupów. Oczywiście Salersky Corso Vittorio Emanuele może stracić rozmiary i bogactwo wyboru, ale jednak każdy zakupoholiczka znajdzie coś dla siebie. Są sklepy największych europejskich detalistów, takich jak United Colors of Benetton, Intimissimi, Kiko, Svarovski, Swatch, a także indywidualnych producentów odzieży, naczyń, akcesoriów, obuwia. Jeśli wybierzesz się na spacer po Corso w styczniu w dzień powszedni, upewnij się, że masz gwarantowane zniżki do 70%. Tak, najlepiej przyjechać tu w styczniu. Corso przypomina ulicę z bajkowego filmu. Kto tam nie jest - aktorzy uliczni, jogini, magowie wszystkich pasków pokazują swoje umiejętności, a ty nie masz dość sapania z podziwu na widok kolorowych balonów oświetlających twoją ścieżkę.

Za każdym razem, opuszczając Salerno, z pewnością obiecuję sobie, że wrócę i przypomnę sobie słynną piosenkę „Return to Sorrento”:

Czy słyszysz w gajach pomarańczy?
Odgłosy trylików słowika?
Wszystko w pachnących kwiatach,
Ziemia rozkwitła wokół.

I mówię sobie: „Ciao, Salerno! Do zobaczenia, amore mio ...”

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Biopark w Rzymie
Włochy

Biopark w Rzymie

Terytorium Bioparku jest duże, ale zwierząt jest niewiele, a park wymaga naprawy. Rośliny w zoo zapewniają zwierzętom komfort i nie jest gorąco spacerować. Około 2 godzin bez pośpiechu możesz obejść wszystko. Bioparco di Roma, Rzym, fot. Rzymskie zoo Fabio-Pierboni - Bioparco di Roma, położone w północnej części słynnej willi Borghese.
Czytaj Więcej
Wyspa Capri
Włochy

Wyspa Capri

Wyspa Capri to przytulny zakątek, który oferuje relaksujące wakacje i opóźnia wszelkie problemy. Szczególnie kochali go przedstawiciele świata sztuki i literatury. Lista sławnych ludzi, którzy odpoczywali i żyli w różnych czasach na Capri, wygląda imponująco. Capri, fot. Ruud-Onos O wyspie Wyspa Capri (Isola di Capri) na Morzu Tyrreńskim to niezwykle malownicze miejsce, fascynujące swoim pięknem.
Czytaj Więcej
Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii
Włochy

Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii

W Rzymie ty i twoje dzieci możecie podróżować w czasie. Time Elevator - „Time Lift”, atrakcja kinowa. Atrakcja kinowa Time Elevator Rome O Czasie Winda w Rzymie W Rzymie ty i twoje dzieci możecie wybrać się w podróż w czasie. Time Elevator - cudowna „Time Lift”, atrakcja kinowa, która znajduje się obok Piazza Venezia.
Czytaj Więcej
Aventin Hill
Włochy

Aventin Hill

Aventin to dobre miejsce dla tych, którzy są zmęczeni zgiełkiem miasta. Tutaj znajdziesz Różaniec, Ogród Pomarańczowy i widok Rzymu z tarasu widokowego. Koniecznie zajrzyj do kościoła i dziurki od klucza siedziby Zakonu Maltańskiego, stojąc w kolejce. Aventin Hill, fot. Aleksandra Piechorowska Aventin (wł .: Aventino, lat.
Czytaj Więcej