Liguria

Portofino

Zabytki Portofino to piękne krajobrazy i plaże, skaliste wybrzeże, krystaliczna woda morska, możliwość prywatności i ciszy, które przyciągają uwagę znanych artystów, finansistów, polityków. Często są tu Madonna, Sharon Stone, Sylvester Stallone, Demi Moore, George Clooney. A w dawnych czasach wśród gości miasta byli Zygmunt Freud, Ernest Hemingway, Guy de Maupassant.

Gdzie jest

Portofino znajduje się nad brzegiem Zatoki Tigulli (Golfo dell Tigullio) dwadzieścia pięć kilometrów od miasta Genui (Genua) w Parku Narodowym (Parco Naturale Regionale di Portofino). Od Rzymu (Roma), stolicy Włoch, miasto dzieli 377 km (północny zachód). Na mapie geograficznej Portofino można znaleźć następujące współrzędne: 44 ° 18'15 szerokości geograficznej północnej, 9 ° 12'26 "długości geograficznej wschodniej.

Portofino jest znane z bycia częścią słynnej Riwiery. Tak zwane francusko-włoskie wybrzeże Morza Liguryjskiego (Mar Ligure), które rozciąga się od Cannes (Cannes) do La Spezia.

Historia miasta

Chociaż pierwsza wzmianka o Portofino pochodzi z X wieku, istnieją wszelkie powody, by sądzić, że pojawiła się znacznie wcześniej. Starożytny pisarz rzymski Pliniusz Starszy (Gaio Plinio Secondo), który żył w pierwszym wieku naszej ery, wspomniał o istnieniu w tej zatoce portu Delphini założonego przez Rzymian. Nazwę nadano delfinom żyjącym na tych wodach.

W 1229 r. Portofino stało się częścią Republiki Genui (Repubblica di Genova), - i tutaj umieścili część swojej floty. Ważną rolę odegrał w tym krajobraz wybrzeża: nawet podczas najcięższej burzy statki w zatoce były bezpieczne.

Dwieście lat później król Francji Karol VI (Carlo VI di Francia), opuszczając Genuę, sprzedał wioskę Florencja (Firenze), ale potem Portofino wrócił do Republiki Genueńskiej.

Ze względu na dobre położenie wieś przez kilka stuleci była kością niezgody między rządzącymi rodzinami Włoch i przechodziła z rąk do rąk, aż wkroczyły do ​​niej wojska Napoleone Buonaparte. Następnie Portofino stało się częścią królestwa Sardynii (Regno di Sardegna), aw 1861 r. Stało się częścią zjednoczonych Włoch.

Portofino było przez długi czas klasyczną wioską rybacką, aż pod koniec XIX wieku przyciągnęło uwagę arystokratów. Następnie miasto stało się jednym z najdroższych kurortów na Morzu Śródziemnym.

Zabytki

Pierwszą rzeczą, jaką podróżnik widzi, gdy zbliża się do Portofino wzdłuż południowego wybrzeża, jest strome i kamieniste wybrzeże. Następnie pokazano kościół San Giorgio, położony na skraju urwiska, poniżej którego morze cicho rozpryskuje się. Brown Castle wznosi się nad świątynią. Daleko z boku, na samym skraju przylądka, nad jasnym pasem skał otoczonym zielonymi drzewami, widać latarnię morską.

Następnie statek okrąża przylądek, a zatoka otwiera się na wzrok podróżnika. Od razu rzuca się w oczy niewielki, przytulny port u podnóża góry, otoczony jasnymi dwupiętrowymi domami.

Portofino to bardzo małe miasto. Jego powierzchnia wynosi 2,5 km2, a liczba mieszkańców wynosi od 500 osób, a rdzenna populacja maleje. Na przykład, jeśli w 1871 r. Mieszkało tu 1035 mieszkańców, to w 2011 r. Ich liczba spadła do 453 osób. Czterdziestu z nich to przedstawiciele innych państw.

Zabronione jest budowanie w samej wiosce, więc wygląda na to, że wciąż znajduje się na dziedzińcu dziewiętnastego wieku. Ale zakaz nie dotyczy okolicznych terytoriów (a są to wzgórza usiane zielonymi lasami). Dlatego W całym mieście znajduje się wiele drogich prywatnych willi i hoteli. Pomiędzy widłami znajdują się wąskie kamienne korytarze, aby podróżny mógł przejść.

Nie wszystkim wolno budować willę w pobliżu Portofino. Nawet pozwolenie byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego (Silvio Berlusconi) musiało szukać przez kilka lat.

Główny plac

Głównym placem Portofino jest Piazzetta di Portofino. Nie wolno tu prowadzić pojazdów, więc huk samochodów nie zakłóca słuchu obywateli.

Na placu znajdują się sklepy, restauracje rybne, hotele. Na prawo od Piazzetta znajduje się muzeum parkowe z różnymi rzeźbami. Kolejną zaletą Piazzetta jest to, że jeden z jej brzegów schodzi do morza, gdzie zacumowane są luksusowe jachty i statki.

Na placu często odbywają się imprezy, w których biorą udział gwiazdy włoskie i światowe. Mówi się, że w dzień powszedni można spotkać niektórych celebrytów, co jednak budzi wątpliwości: tysiące turystów odwiedza miasto każdego dnia, a moce są skłonne ich unikać.

Marina Molo Umberto I

Marina Portofino nazywa się Molo Umberto I. Drogie jachty cumują tutaj. W pobliżu znajduje się klub jachtowy, który co roku organizuje regaty żeglarskieod 2015 roku znany jako Coppa Carlo Negri Regata Primavera. Pierwszy wyścig odbył się w 1945 roku z inicjatywy Beppe Croce, prezesa Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej.

Dlatego co roku na początku maja przybywa tu wiele celebrytów: zatoka Tigulli jest uważana za jedno z najlepszych miejsc do żeglowania na świecie.

Brązowy Zamek

Zamek Brązowy (Castello Brown) znajduje się przy Via alla Penisola, 1. Zbudowali go jako fortyfikację w XVI wieku: stąd cała zatoka jest wyraźnie widoczna. Zbudowali Brązowy Zamek zamiast starszej fortecy, która istnieje tutaj od X wieku. Angielski monarcha Ryszard Lwie Serce (Riccardo Cuor di Leone) odwiedził go przez pięć dni w przeddzień trzeciej krucjaty (w 1190 r.). W XVI wieku. postanowiono zburzyć starą fortecę i zbudować silniejszą strukturę.

Budowę Castello Brown ukończono w 1557 roku. W rezultacie naprawiono i wzmocniono nie tylko zamek, ale wokół niego pojawiły się dodatkowe konstrukcje obronne. Wśród nich jest wieża widokowa. W XVII wieku podczas wojny między Republiką Genui a Księstwem Sabaudzkim (Ducato di Savoia) budynek został rozbudowany. W XIX wieku forteca straciła strategiczne znaczenie i została na jakiś czas opuszczona.

Angielski konsul w Genui Montague Brown Yates przywrócił zamek do życia: zobaczył potężną fortecę od strony morza, był nią zafascynowany i postanowił ją kupić. Dokonano tego w 1867 roku. Pałac został odrestaurowany i przekształcony w prywatną willę. Jednocześnie nie zmieniono wyglądu zamku. P.Montagu Brown otomki był właścicielem budynku do 1949 r., Po czym stał się własnością miasta (w 1961 r.).

Teraz jest tu muzeum, w którym można zobaczyć antyki, obrazy, rzeźby, antyczne meble. Interesujące są fotografie znanych osób odwiedzających zamek. Wśród nich są Grace Kelly i Prince Rainier z dziećmi, Prince Philip, Audrey Hepburn.

W pobliżu Castello Brown znajduje się śródziemnomorski ogród z wieloma drzewami, kwiatami, krzewami. Możesz przejść zacienioną aleją i zrelaksować się w altanie. Z tarasów i okien pałacu roztacza się wspaniały widok na miasto, zatokę, sąsiednie wille.

Latarnia Morska

Latarnia morska (Faro di punta di Portofino) - punkt obserwacyjny i przylegający do niej dwupiętrowy budynek znajdują się na klifie w skrajnym punkcie przylądka. Droga z Platzta tutaj zajmuje około pół godziny. Dokładny adres: Via della Penisola.

Przylądek kończy się małym tarasem. Ponadto stok nagle kończy się, a przed Morzem Liguryjskim. Lepiej podziwiać miasto i okolice stąd rano lub wieczorem, gdy promienie zachodzącego słońca lub wschodzącego słońca malują niebo niewiarygodnie pięknymi kolorami. Wokół latarni morskiej rosną liczne sosny, które schodzą w dół klifu i prawie dotykają fal morza rozbijających się o klif.

Kościół św. Marcina

Kościół św. Marcina (La chiesa di San Martino) jest uważany za główną świątynię miasta. Znajduje się na Vicolo Nuovo, 42.

Kiedy kościół został zbudowany, nie ma dokładnych danych: pierwsze informacje dokumentalne o nim pojawiły się w XII wieku, ale niektórzy historycy uważają, że świątynia powstała dwa wieki wcześniej. Konsekracja La chiesa di San Martino znacznie później - w 1548 r., Kiedy relikwie męczenników Cassiana, Vincenzo i Dorothei umieszczono w pobliżu głównego ołtarza.

Przez wieki świątynia była przebudowywana więcej niż raz, a podczas II wojny światowej została zniszczona. Następnie został całkowicie odnowiony, przyjmując za podstawę plan kościoła z XIX wieku.

La chiesa di San Martino jest obecnie budynkiem romańskim. Ozdobiony jest oknem medalionowym umieszczonym nad wejściem i elementami dekoracyjnymi wzdłuż gzymsu. Kolorystyka świątyni jest niezwykła: fasada jest pomalowana w powściągliwe szare i żółte poziome pasy.

Jeśli stoisz naprzeciwko głównego wejścia, kwadratowa dzwonnica znajduje się po prawej stronie budynku. Dzwony są oglądane przez duże łukowate okna (dwa na każdej ścianie). Koronuje dzwonnicę kopułą, pod którą znajduje się zegar.

Wnętrze kościoła jest bardziej jasne. Ołtarze tutaj są ozdobione złotem, sufit malowany jest, jak w Kaplicy Sykstyńskiej (Cappella Sistina). Również tutaj można zobaczyć stare ikony, witraże. Odwiedzających przyciągają drewniane rzeźby Jezusa Chrystusa, Matki Bożej, Marii Magdaleny, Jana oraz Józefa z Arymatei, w którego grobie znajdowało się ciało Chrystusa przed Jego zmartwychwstaniem.

Chapel di Nostra Signora Assunta

Kaplica św. Marii z Assunty (L'oratorio di Nostra Signora Assunta) znajduje się przy Via Roma. Podczas wojny nie cierpiała, dlatego jest najstarszą świątynią Portofino.

Pojawił się w XIV wieku, ale po stu latach przeszedł szereg zmian. Jest to mały gotycki kościół, którego fasada wygląda bardzo skromnie. Wewnątrz uwagę zwracają dwa bogato zdobione krucyfiksy z biało-czarną postacią Zbawiciela. Pierwszy waży 105 kg, drugi - dziesięć kilogramów więcej. Są usuwane ze świątyni podczas świąt i ważnych uroczystości.

Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego (chiesa di San Giorgio) znajduje się przy ulicy Via alla Penisola 13, w drodze do Zamku Brown, dziesięć minut spacerem promenadą od placu Piazzetta. Przybywają tu pielgrzymi z całej planety: relikwie św. Jerzego są przechowywane w kościele, które krzyżowcy przywieźli ze sobą w drodze powrotnej. Od tego czasu św. Jerzy jest uważany za patrona Portofino, aw 1154 r. Zbudował świątynię na szczycie klifu.

Ostatnie wykopaliska wykazały, że chociaż budowa kościoła sięga XII wieku, wcześniej na jego miejscu była kaplica zbudowana w VI-VII wieku. zakonnicy z Zakonu Świętego Kolumba. Pod koniec XVII w kościele św. George został przebudowany i wybrukował jej szeroką drogę z Piazzetta.

Podczas II wojny światowej bomba uderzyła w świątynię - i całkowicie ją zniszczyła. Kościół San Giorgio został przywrócony w 1950 r. Zgodnie z planem starego kościoła. Fasada wygląda dość prosto, pomalowana na nasycony żółty kolor. Reliefy ze scen biblijnych wyryte są na drewnianych drzwiach. Wewnątrz kościoła jest bardzo jasne, choć wnętrze jest również skromne.

Obszar przed świątynią jest czarno-biały z kamykami. W pobliżu bazyliki znajdują się dwie platformy obserwacyjne. Jeden ma widok na morze, a drugi na zatokę. Dla wygody gości są ławki, na których można usiąść i odpocząć. W pobliżu świątyni znajduje się stary lokalny cmentarz.

Opactwo San Fruttuoso di Capodimonte

Opactwo San Fruttuoso di Capodimonte, choć odnosi się do Portofino, znajduje się z dala od centrum. Dokładny adres: Via S. Fruttuoso, 18. Spacer tutaj jest problematyczny, ponieważ musisz wspiąć się na wzgórza i zejść po stromych skałach. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest transport morski.

Klasztor należy do zakonu benedyktynów i został zbudowany w X-XI wieku. Według legendy biskup, który założył opactwo, popłynął statkiem, który rozbił się na tych wodach. Ale ponieważ ksiądz przetransportował relikwie św. Fruttuoso, nie umarł, uciekł i założył klasztor na wybrzeżu. Relikwie świętego są tutaj nadal przechowywane.

Na terenie opactwa znajduje się klasztor, kościół, dziedziniec. Istnieje również wieża strażnicza, która w dawnych czasach ostrzegała mnichów przed zbliżającą się katastrofą. Został wzniesiony w XV wieku. z polecenia wpływowej rodziny Dorii. Tutaj, na terytorium opactwa, znajduje się tego rodzaju mauzoleum.

W 1915 r. Ogromne osunięcie ziemi zniszczyło opactwo, ale szybko je przywrócono. Następnie na wybrzeżu uformowała się piaszczysta plaża.
W ostatnim stuleciu w pobliżu opactwa na głębokości 17 metrów wzniesiono największy posąg Jezusa pod wodą zwany „Chrystusem z Otchłani”. Kopię rzeźby można zobaczyć w opactwie.

Chrystus z Otchłani

Brązowa rzeźba Jezusa Chrystusa, której cały obraz skierowany jest ku niebu, pojawiła się na wodach przybrzeżnych w sierpniu 1954 r. Autorzy nazwali go Chrystusem z Otchłani (Il Cristo degli Abissi) i poświęcili się Dario Gonzatti. Był to pierwszy włoski nurek, który zmarł w pobliżu zatoki w 1947 roku.

Wysokość posągu wynosi 2,5 m i znajduje się w zatoce San Fruttuoso, niedaleko opactwa, na głębokości 17 m. Mimo dużej głębokości nie jest konieczne zanurzenie się w głębokim morzu, aby go zobaczyć. Woda tutaj jest tak czysta i czysta, że ​​przy dobrej pogodzie rzeźba jest wyraźnie widoczna ze zwykłej łodzi.

Niedawno pomnik musiał zostać usunięty z wody i przywrócony: kotwica zrzuciła część ramienia. W związku z tym konieczne było ponowne podłączenie. W tym samym czasie rzeźba została oczyszczona z glonów, zbudowano nowy cokół i wrócił na swoje miejsce.

Regionalny park przyrodniczy

Regionalny park przyrodniczy Portofino (Parco naturale regionale di Portofino) zajmuje powierzchnię 18 km2. Prawie całe jego terytorium zajmują góry, na zboczach których rosną drzewa śródziemnomorskie. Istnieje wiele szlaków turystycznych (łączna długość - 80 km). Prowadzą do różnych platform widokowych, z których otwierają się niesamowite panoramy. Jedna z tych ścieżek prowadzi do opactwa San Fruttuoso.

Pierwsze kroki w celu ochrony parku podjęto w latach 30. w zeszłym wieku. Ale nikt nie dał na to pieniędzy. W 1978 r. Park został objęty ochroną Legurii, co doprowadziło do powstania parku regionalnego. Wśród drzew dominują tutaj oliwki, sosny, kasztany, dęby. Kozy, dziki, wiewiórki, jaszczurki, salamandry, żyją dużo ptaków.

Pogoda i klimat

Pogoda w Portofino pomaga turystom odwiedzać miasto przez cały rok. Nawet w styczniu, który jest najzimniejszym miesiącem w roku, temperatura rzadko spada poniżej zera, a średnie wartości wahają się między + 6 ° C. Latem może być tu gorąco, a temperatury przekraczają + 30 ° C.

Jeśli mówimy o średniej temperaturze przez miesiące, to po południu są to:

 • Styczeń: + 10 ° C;
 • Luty: + 9,3 ° C;
 • Marzec: 13,1 ° C;
 • Kwiecień: 16,7 ° C;
 • Maj: 10 ° C;
 • Czerwiec: 24,7 ° C;
 • Lipiec: 28 ° C;
 • Sierpień: 28,1 ° C;
 • Wrzesień: 24,5 ° C;
 • Październik: 19,8 ° C;
 • Listopad: 15,2 ° C;
 • Grudzień: 15,2 ° C;

Powietrze jest wilgotne, ale nie ma duszności z powodu przyjemnej morskiej bryzy i dobrej cyrkulacji powietrza. Sezon pływania trwa od końca maja do końca września. Temperatura wody w tym okresie wynosi około 24 ° C. Należy zauważyć, że Portofino jest właścicielem niebieskiej flagi, która przyznawana jest ekologicznie czystym regionom: morze i plaże są czyste.

Która godzina jest lepsza?

Bez względu na porę roku, turysta, dzięki ciepłej śródziemnomorskiej pogodzie, spotka go mnóstwo kolorów i kwiatów natury. Nawet w styczniu na drzewach można zobaczyć mandarynki, pomarańcze, persimmony.

Większość turystów w lipcu i sierpniu. Ponieważ o tej porze roku „potęgi, które są”, odwiedzają Portofino, ceny w mieście gwałtownie wzrosły. Na przykład filiżanka kawy na Platzcie będzie kosztować 15 euro, a średni rachunek to 200 euro. Dlatego jeśli chcesz zjeść, musisz udać się do portu. Lunch w pizzerii El Portico kosztuje 50 euro.

Ale nie sądzę, że po przyjeździe do wioski w czerwcu i sierpniu można łatwo zobaczyć, jak Sylvester Stallone lub Madonna chodzą po centrum. Bogaci i sławni ludzie są zwykle unikani i pojawiają się wieczorem, kiedy wielu turystów opuszcza wioskę. Ponieważ ceny hoteli tutaj są niezwykle wysokie, a zabytki Portofino można zwiedzić w ciągu jednego dnia, wielu woli zatrzymać się w tańszych hotelach w pobliskich miastach.

Dlatego jeśli chcesz po prostu odwiedzić miasto i zobaczyć jego zabytki, a plaże, a także możliwość odkrywania podwodnego świata, nie są szczególnie zainteresowane, Lepiej przyjechać do Portofino wiosną lub jesienią. W tym czasie sezon wakacyjny już się zakończył lub jeszcze się nie rozpoczął, ceny spadają, turystów jest mało, pogoda jest ciepła. Dlatego możesz bezpiecznie chodzić i zobaczyć zabytki.

Gdzie się zatrzymać

Planując wakacje i znajdując nocleg, należy wziąć pod uwagę, że wszystkie atrakcje Portofino można odkryć w ciągu jednego do dwóch dni. Ale jeśli planujesz studiować podwodny świat, zajmie to więcej czasu.

W Portofino jest niewiele hoteli, niewiele ponad tuzin. Wszystkie wyposażone są w telewizory, klimatyzację, położone w pobliżu plaż. Pokoje tutaj należy zarezerwować z wyprzedzeniem, w przeciwnym razie możesz zostać bez noclegu. Cena różni się w zależności od sezonu i hotelu, zaczynając od stu euro.
Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniej opcji ceny lub wszystkie miejsca są zajęte, nie ma to znaczenia. Doświadczeni podróżnicy powinni zarezerwować pokoje w pobliskich miastach Santa Margherita Ligure lub Rapallo. Pokoje tutaj są tańsze.

5 gwiazdek

Nocleg w pokoju dwuosobowym hotelu Belmond Splendido i Belmond Splendido Mare kosztuje 800–2 tys. Euro. Hotel ma dwa budynki: jeden na wzgórzu, a drugi niedaleko Piazzetta. Adres główny: Salita Baratta 16.

Na terenie hotelu znajduje się basen, centrum fitness, centrum odnowy biologicznej, restauracje, plac zabaw dla dzieci. Do dyspozycji Gości jest nurkowanie, jazda na rowerze, kort tenisowy oraz bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu. Dozwolone bezcielesne zakwaterowanie ze zwierzętami.

4 gwiazdki

Cztery gwiazdki ma hotel Piccolo Portofino. Znajduje się przy Via Duca degli Abruzzi 31 na zboczu wzgórza, pół kilometra od centrum miasta. Tutaj pokój dwuosobowy kosztuje od 100 do 200 euro, rodzina - 250 euro. Oferuje piękne widoki na morze i miasto. Do usług turystów - prywatna plaża. Są tarasy z widokiem na morze. Zwierzęta nie są akceptowane.

Eight Hotel Portofino znajduje się przy Via Del Fondaco 11. Oferuje on wannę z hydromasażem, saunę i łaźnię turecką. Miłośnikom zajęć na świeżym powietrzu oferowane są nurkowanie, kajakarstwo, rowery i pole golfowe. Goście mogą zrelaksować się na leżaku na tarasie. Do plaży jest dziewięć minut piechotą (opłata za wstęp). Bezpłatny parking jest zapewniony w dniu przyjazdu. Tutaj pokój dwuosobowy bez sezonu będzie kosztował 300-500 euro. Zwierzęta są akceptowane.

3 gwiazdki

Trzygwiazdkowy hotel ma Eden. Znajduje się sto metrów od portu, w centrum miasta przy Via Dritto 20. Jest restauracja, mały ogród, bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu w całym hotelu, zwierzęta są akceptowane. Do plaży jest mniej niż pięć minut jazdy samochodem. Cena za noc wynosi około 200 euro.

Apartamenty

Apartament Civico 3 znajduje się przy Vico Canonica 3. Pokój dwuosobowy kosztuje tutaj 120 euro i jest przeznaczony dla czterech osób - dwieście. Wśród usług - płatny parking, bezpłatny dostęp do Internetu. Jest salon, kuchnia, łazienka. Z pokoi roztacza się widok na wentylator i miasto. Zwierzęta nie są akceptowane.

Pokoje w Brezza Di Portofino znajdują się w centrum miasta, w pobliżu Piazzetta, przy Via Roma 11. Jest kuchnia, sypialnia, wanna, salon. Okno oferuje widok na miasto, morze. Zwierzęta są akceptowane za dodatkową opłatą. Zakaz palenia Pokój dwuosobowy kosztuje około 200 euro.

Doświadczenie Apartamenty Portofino znajdują się w pobliżu głównego placu w Salita San Giorgio 11. Pokoje znajdują się na parterze i zostały oryginalnie ozdobione antykami. Jest łazienka, sypialnia, kuchnia, salon. Darmowe Wi-Fi jest świadczone. Zwierzęta są akceptowane za darmo, po wcześniejszym uzgodnieniu. Ceny wahają się od 150 do 250 euro.

Jak się tam dostać

Planując podróż do Portofino, musisz pamiętać, że najprawdopodobniej będziesz musiał przyjechać tutaj z transferami. Dlatego lepiej zaplanować swoją drogę przez Genuę: między tym miastem a Portofino komunikacja jest najlepiej ustanowiona.

Droga morska

Najwygodniej dostać się do Portofino drogą morską: przybywa tu wiele statków z różnych punktów Morza Śródziemnego. W tym - prom z Genui z najbliższych miejscowości do miasta (Santa Margarita Ligure, Camogli, Rapallo itp.).

Samolotem

Najbliższe wszystkich Portofino jest lotnisko w Genui. Jest znany jako lotnisko międzynarodowe. Christopher Columbus (Aeroporto di Genova-Cristoforo Colombo). Zalecamy porównanie przelotu na stronie www.aviasales.ru

Możesz dostać się do Portofino z niego autobusem, taksówką lub wynajęciem samochodu. Odległość między lotniskiem a Portofino na autostradzie wynosi około 45 km. Niektóre hotele wysyłają samochód dla swoich gości. Dlatego przy rezerwacji pokoju musisz wyjaśnić ten punkt. Możesz zamówić przelew z wyprzedzeniem na stronie kiwitaxi.ru

Pociągiem

W mieście nie ma stacji kolejowej: najbliższa stacja kolejowa do Portofino znajduje się w Santa Margherita Ligure. Pociągi zatrzymujące się tutaj na trasie Rzym-Genua-Turyn (Roma-Genua-Turyn) i Bolonia-Parma-Genua (Bolonia-Parma-Genua).

 • Zobacz instrukcje: kupujemy bilety na pociągi we Włoszech

Z Santa Margarita Ligure do Portofino można dostać się promem, taksówką lub poczekać na autobus, który jedzie na Piazza Liberty (Piazza Martiri della Libertà). Odjeżdża z dworca kolejowego co 15 minut. Możesz także chodzić. Droga zajmie półtorej godziny.

Samochodem

Możesz wynająć wynajętym samochodem do Portofino, najpierw do Santa Margarita Ligure. Należy pamiętać, że zabrania się podróżowania samochodem na Portofino. Dlatego należy go zostawić na płatnym parkingu. Jeden z nich znajduje się na Piazza Martiri della Libertà. Jest czynny 24 godziny na dobę, pięć godzin parkingu kosztuje około 16 euro.

Jeśli czas podróży zostanie wybrany w lecie, należy być przygotowanym na to, że nie będzie wolnego miejsca parkingowego. Dlatego przy wjeździe do Portofino istnieje ryzyko, że policjant zatrzyma samochód i poprosi go, aby poczekał, aż otrzyma sygnał o zwolnieniu miejsca parkingowego.

Obejrzyj wideo: Leon Machère & Kay One - Portofino ft. Tilly Official Video (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Liguria, Następny Artykuł

Corniglia - mały raj włoskich winiarzy
Liguria

Corniglia - mały raj włoskich winiarzy

Corniglia to najmniejsze miasto w Parku Narodowym Cinque Terre. Różni się od reszty miast Pyatiemelye tym, że nie znajduje się na samym brzegu Morza Liguryjskiego, ale na wysokości około 100 metrów nad jego poziomem. Dlatego nie będzie można dostać się do niego drogą morską - tylko lądowymi środkami transportu.
Czytaj Więcej
Portovenere - raj we Włoszech
Liguria

Portovenere - raj we Włoszech

Porto Venere to małe miasteczko we Włoszech, obok Parku Narodowego Cinque Terre. Imię, które dosłownie znaczy „Port Wenus” (lub „Schronienie Wenus”), otrzymał na cześć rzymskiej bogini miłości, której świątynię wzniesiono tutaj w starożytności. Miasto łączy trzy małe wioski: Portovenere, Fezzano i Le Grazie - oraz trzy wyspy: Tino (Tino), Tinetto (Tinetto) i Palmaria (Palmaria).
Czytaj Więcej
Monterosso - wspaniałe Włochy z naszych snów
Liguria

Monterosso - wspaniałe Włochy z naszych snów

Monterosso (Monterosso al Mare, Monterosso al Mare) - największe miasto włoskiego Parku Narodowego Cinque Terre (Cinque Terre). Oto największa piaszczysta plaża w „Pięciu Ziemiach”, gigantyczny posąg Neptuna, symbol Monterosso - wieża Aurora, dzieląca miasto na stare i nowoczesne dzielnice oraz wiele innych ciekawych zabytków.
Czytaj Więcej
Manarola - starożytne i wspaniałe Włochy
Liguria

Manarola - starożytne i wspaniałe Włochy

Manarola jest najstarszym z pięciu małych miast Parku Narodowego Cinque Terre, który obejmuje również miasta Riomaggiore, Vernazza, Corniglia i Monterosso. Jasne, kolorowe budynki Manaroli przyciągają uwagę turystów, a między nowoczesnymi budynkami na ulicach miasta zachowały się starożytne budowle architektoniczne, których wiek miał ponad pięćset lat.
Czytaj Więcej