Kultura

Sekret uśmiechu Mony Lisy zostaje ujawniony

Po 12 latach starannego studiowania, budowania teorii i argumentów, naukowiec z Teksasu z dumą deklaruje, że ujawnił tajemnicę tajemniczego uśmiechu Mony Lizy, któremu nikt nie odniósł sukcesu przez pięćset lat od napisania słynnego arcydzieła malarskiego legendarnego włoskiego artysty Leonarda da Vinci (Leonardo da Vinci).

W swojej niedawno opublikowanej książce „The Lady Speaks: Uncovering Secrets of Mona Lisa” Amerykański historyk William Varvel argumentuje, że La Gioconda była członkiem XVI-wiecznego ruchu feministycznego, który opowiadał się za tym, aby kobiety odgrywały szczególną rolę w organizacji Kościoła katolickiego.

„Mona Lisa próbowała pokazać ludziom, że Nowe Jeruzalem będzie możliwe, gdy tylko uznają teologiczne prawa kobiet”, wyjaśnia Varvel, 53 lata, były profesor nauk matematycznych. - „Mona Lisa może być specjalnym oświadczeniem kobiet o ich prawach”. Teoria historyka z Teksasu stała się kolejnym spośród wielu założeń dotyczących tajemniczego uśmiechu przedstawionego na zdjęciu piękna.

Od ponad pięciu wieków naukowcy starają się zrozumieć, co kryje się za niezwykłym uśmiechem, który wciąż urzeka serca odwiedzających Luwr, w którym znajduje się zdjęcie.

Historia wspomina o pewnej damie Monie Lizy, znanej również jako Lisa del Giocondo (Lisa del Giocondo), zamężna kobieta, która poślubiła bogatego florenckiego kupca i urodziła mu pięcioro dzieci. Według naukowców to mąż Lisy zlecił jej portret Leonarda da Vinci, który malował przez kilka lat, prawdopodobnie od 1503 do 1506.

W swojej książce, trudnej do odczytania i zrozumienia, amerykański historyk Varvel wyjaśnia, że ​​przez całą swoją karierę Da Vinci malował „każdą linię” na płótnie ostatniego rozdziału Starego Testamentu, który mówi o Nowym Jeruzalem.

Artysta zrobił to, aby wszystkim udowodnić, że „należy uznać prawa kobiet w kościele”.

Co więcej, badacz z Teksasu jest pewien, że „w tle swojego arcydzieła Leonardo przedstawił 40 osobnych postaci z 14 rozdziału Biblii”. Na przykład Golgota jest przedstawiona za prawym ramieniem Mony Lizy, ale przeciwnie, widać Górę Oliwną. Varvel twierdzi, że dla Da Vinci idea Nowego Jeruzalem „polegała na powszechnym uznaniu nie tylko mężczyzn, ale także kobiet”.

A uśmiech Mony Lisy, według niego, jest niczym innym jak odzwierciedleniem pomysłów artysty na temat nowej przyszłości.

Warto zauważyć, że sam Varwell przez wszystkie lata swojej żmudnej pracy nigdy nie był w stanie odwiedzić Francji i zobaczyć na własne oczy przedmiotu swoich badań. „Nie zamierzam walczyć z tłumem turystów, aby spojrzeć na Mona Lisę” - powiedział. - „Jeśli zgromadzę się w Paryżu, mam nadzieję, że zapewnią mi osobistą kontrolę obrazu, w przeciwnym razie po prostu wyjdę”.

Tymczasem jeden z najsłynniejszych obrazów włoskiego artysty nadal podbija świat. Niektórzy znawcy sztuki po wizycie w Luwrze mówią, że patrząc na Monę Lisę czuli szczególną magię jej oczu, japońscy twórcy odkryli, jak może brzmieć jej głos, a lekarz zdiagnozował przedstawioną kobietę z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi.

«Ktoś nawet twierdził, że Mona Lisa jest mężczyzną, autoportretem samego Leonarda da Vinci„- przypomina historyk Laure Fagnart (Laure Fagnart).

„Wierzę, że na tym obrazie nie ma nic ukrytego” - dodała specjalistka od renesansu, zauważając, że nie przeczytała książki jego kolegi z Teksasu. „To portret kobiety należącej do burżuazji, jednej z wielu, która różni się od reszty tylko tym, że trudniej ją zrozumieć. „Da Vinci był artystą, który wprowadził specjalny pomysł do każdego dzieła.”

Obejrzyj wideo: Delivery Man 2013 Full Movie (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Kultura, Następny Artykuł

Bazylika Santa Maria in Aracheli
Włochy

Bazylika Santa Maria in Aracheli

Santa Maria in Aracheli to piękna bazylika na Kapitolu. Prowadzą do niego wielkie schody, stworzone jako znak wyzwolenia Rzymu z zarazy. Kościół został zbudowany w VI wieku na miejscu świątyni Junona, tej samej, w której żyły gęsi, które uratowały Rzym przed Galami. I to nie wszystko! Michał Anioł i Donatello, kolumny ze starych (przedchrześcijańskich) świątyń Rzymu i ...
Czytaj Więcej
Wróć do Salerno: część II
Włochy

Wróć do Salerno: część II

Tak więc, drodzy czytelnicy, kiedy ostatni raz spacerowaliśmy po historycznym centrum nadmorskiego Salerno, cieszyliśmy się pięknem promenady, Villa Comunale i teatru Verdi. Cóż, teraz możesz zafundować sobie coś smacznego. Ale hej, miej trochę cierpliwości i nie idź do pierwszego baru lub osterii, na którą się natkniesz.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi
Włochy

Galeria Uffizi

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najbardziej pouczającą na świecie kolekcję obrazów Botticellego. Na tle Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi), Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) jest najsłynniejszym florenckim muzeum sztuki.
Czytaj Więcej
Bazylika San Giovanni in Laterano
Włochy

Bazylika San Giovanni in Laterano

Bazylika Laterańska to Katedra Rzymska, „Basilica maior” z krzesłem biskupa i tronem papieża. Oto jedna ze starożytnych relikwii chrześcijańskich - Skała Świętego Mikołaja (Święte Schody), wzdłuż której Chrystus wstąpił na sąd Piłata. Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano (Bazylika San Giovanni in Laterano), fot. R4all Katedra św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano lub Bazylika Laterańska (Bazylika San Giovanni in Laterano - Bazylika San Giovanni in Laterano) spotyka kolosalną orientalną fasadę w 1735 r., Alessandro Galilea.
Czytaj Więcej