Najbardziej we Włoszech

Oktawian August - ciekawe fakty o cesarzu rzymskim

Ponieważ świat niedawno świętował rocznicę śmierci Oktawiana Augusta w 2004 r., Wybraliśmy dziesięć najciekawszych faktów na temat pierwszego cesarza Cesarstwa Rzymskiego.

Zmarł August, znany również jako Gajusz Oktawiusz19 sierpnia 14. Siostrzeniec Gajusza Iuliusza Cezara słynie z tego, że był w stanie stworzyć potężne Imperium Rzymskie ze słabej Republiki Rzymskiej, którym przewodził przez 40 lat. Ale oprócz hałaśliwej działalności politycznej Oktawian prowadził także niezwykle interesujące życie osobiste: z jego powodu dwa nieudane małżeństwa, niespokojna córka i podejrzenie morderstwa trzeciej żony.

 • Radzimy przeczytać o powstaniu Oktawiana i powstaniu Spartakusa

Wybraliśmy dziesięć, naszym zdaniem, najciekawszych i godnych uwagi faktów z życia twórcy Cesarstwa Rzymskiego, które do dziś jest uważane za jedną z najważniejszych postaci politycznych w historii.

 1. Właściwie nie miał na imię August. Wiele osób nie lubi imion, które nazywali ich rodzice od urodzenia, ale nie wszyscy decydują się na zmianę tego imienia. Ale Guy Octavian okazał się dość odważnym człowiekiem, który wierzył, że jego imię nie brzmi wystarczająco odważnie. Dlatego zmienił go na „August” (tłum. - „wywyższony przez bogów”).
 2. Rywal Mark Anthony. Pomimo faktu, że Anthony (Marek Antonius) był żonaty z siostrą Oktawiana i był zięciem Augusta, zawsze istniała rywalizacja między dwoma politykami. I nie chodzi tylko o powieść Marka i Kleopatry. Często Anthony stanowił poważne zagrożenie dla Augusta na arenie politycznej. Zwycięstwo Augusta w bitwie o Mutin również dodało paliwa do ognia, po czym Anthony popełnił samobójstwo.
 3. Płonący przystojny. Według zapisów rzymskiego historyka Swetoniusza August był „niezwykle przystojny i pełen wdzięku w młodości i starości”. Miał „jasne i jasne oczy”, a jego włosy były „lekko zwinięte”. Zła wiadomość jest taka, że ​​włosy i skóra cesarza często wykazywały oznaki deprywacji, cierpiał na ropień wątroby, a także miał lekkie zwiotczenie. Niektóre informacje o polityce mówią również, że mole były rozrzucone po całym jego ciele, które pod względem liczby, kształtu i położenia przypominały konstelację Ursa Major.
 4. Nowoczesna rodzina? Cesarz August wyróżniał się, poślubiając jedyną córkę swojemu najlepszemu przyjacielowi, który był o 25 lat starszy od swojej oblubienicy. Generał Marcus Vipsanius Agrippa, który często walczył po stronie Oktawiana, był żonaty z Julią. Następnie dziewczynka ponownie wyszła za mąż za namową ojca dla Tyberiusza, przyszłego cesarza.
 5. Puszczalska córka. Córka Augusta Julii (Ivlia Caesaris Filia) wyróżniała się bardzo absurdalnym i zbuntowanym charakterem, a także nadmierną miłością do kochania. Tak więc dziewczyna miała wiele powieści z najbystrzejszymi przedstawicielami Cesarstwa Rzymskiego, w tym z poetą Owidiusem, a także z synem Marca Anthony'ego, Antillusem. Zmęczony wreszcie rozpustnym stylem życia Julii August, który był gorącym zwolennikiem spokojnego rodzinnego paleniska, wygnał córkę na wyspę Pandateria (współczesne Ventotene), gdzie zabronił wina i obecności mężczyzn.
 6. Wpływowy wujek. Augustowi udało się dojść do takich szczytów władzy politycznej wyłącznie dzięki Guyowi Juliuszowi Cezarowi, który go adoptował. Po brutalnym zabójstwie Cezara przez grupę separatystów relacje między Markiem Antonim i Augustem uległy pogorszeniu.
 7. Wieczny Pan Młody. Oktawian August tak bardzo lubił się ożenić, że robił to regularnie. W sumie miał trzy małżeństwa, z których pierwszym był jego sojusz z Clodia (Clodia Pulchra), adoptowaną córką Marka Anthony'ego. Następnie zwrócił uwagę na Scribonia (Scribonia Libonis), który później urodził córkę. W dniu porodu cesarz poprosił swoją żonę o rozwód, aby poślubić miłość swojego życia - Livię (Livia Drusilla).
 8. Kontynuacja dynastii. Bez bezpośrednich spadkobierców August postanowił adoptować Tyberiusza (Tyberiusza Juliusza Cezara Augusta), najstarszego syna swojej trzeciej żony, Libii, z poprzedniego małżeństwa. Po śmierci Oktawiana wodze przeszły na jego następcę, który był cesarzem od 14 do 37 lat naszej ery. 
 9. Zabity przez własną żonę? Oktawian zmarł 19 sierpnia 14 w Noli (region Kampania, gdzie mieszka jego ojciec. Istnieją pewne zapisy z tego okresu, że Rzymianie poważnie wierzyli, że cesarz został zabity przez jego żonę, Libię, która zatruła go jedzeniem. Jego ostatni słowa, jak wiecie, brzmiały: „Ponieważ graliśmy świetnie, nagradzaj nas owacjami na stojąco i baw się dobrze”. Ale zanim umarł, powiedział również: „Mam Rzym drewniany, ale zostawiłem marmur”.
 10. Jego spuścizna? Spójrz na kalendarz. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak się nazywa sierpień, a nie inaczej? Rzymski Senat postanowił zmienić nazwę miesiąca z „sekstyl” na „sierpień” po tym, jak Oktawian pokonał Marka Antoniego i został cesarzem. Liczba dni w tym miesiącu zwiększyła się o jeden, ponieważ władca Cesarstwa Rzymskiego chciał, aby miesiąc nazwany jego imieniem miał tyle dni, co lipiec, który otrzymał takie imię na cześć wielkiego Juliusza Cezara.

Obejrzyj wideo: Rzym Imperium Bez Granic - Pax Romana (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Najbardziej we Włoszech, Następny Artykuł

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze
Rzym

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze

Teatry są niezaprzeczalną dumą Rzymu. Fani klasycznej opery i baletu bez wątpienia odwiedzą jedną z okazałych instytucji kultury włoskiej stolicy. Fani historii i archeologii będą mogli przechadzać się po pozostałościach starożytnych teatrów, które służyły rozrywce publiczności w czasach starożytnego Rzymu.
Czytaj Więcej
Teatr Marcellusa w Rzymie
Rzym

Teatr Marcellusa w Rzymie

Teatro di Marcello to jedna z najważniejszych atrakcji Włoch, położona w historycznej części Rzymu (Roma), na prawym brzegu Tybru (Tevere), w pobliżu Piazza Venezia. Jest to słynny poprzednik Koloseum (Colosseo) i jeden z największych budynków w starożytnym Rzymie.
Czytaj Więcej
Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić
Rzym

Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić

Podczas każdej wycieczki turystycznej, zwłaszcza do Włoch, przychodzi chwila, w której musisz dotknąć sztuki wysokiej, a nie tylko opalać się na plażach. Oto nasz wybór dziesięciu najlepszych muzeów i galerii w Rzymie. Zalecamy odwiedzanie muzeów w godzinach popołudniowych, gdy nieznacznie zmniejszy się ruch turystyczny.
Czytaj Więcej
Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie
Rzym

Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie

Jednym z aspektów włoskiej turystyki jest możliwość zanurzenia się w procesie zakupów ze smakiem. Aby cieszyć się urokiem drogich marek i nie przepłacać za nie dużo pieniędzy, stworzono specjalne centra handlowe - sklepy. Rzym od dawna zakorzeniony jest w chwale modnej stolicy świata, więc nic dziwnego, że jeden z najlepszych i najwygodniejszych sklepów, Castel Romano, znajduje się w pobliżu stolicy Włoch.
Czytaj Więcej