Miasta Włoch

Karnawał w Wenecji: historia i tradycje najsłynniejszych wakacji we Włoszech

Tradycyjnie, przed postem i dziesięć dni przed zapusty w całych Włoszech, bujne karnawały radzą sobie jasno i kolorowo, co dosłownie tłumaczy się z włoskiego jako „pożegnanie z mięsem” (włoski: Carni, vale). Najsłynniejszym karnawałem we Włoszech i na całym świecie jest karnawał w Wenecji. Oddzielnie daty karnawału w latach 2010-2020. pisaliśmy już tutaj, teraz zajmiemy się bardziej szczegółowo samym świętem.

Co roku Karnawał wenecki Odbywa się pod specjalnym hasłem lub tematem, wokół którego budowany jest cały program kulturalny, choć oczywiście program wydarzeń obejmuje wiele tradycyjnych rytuałów, które odbywają się podczas ogromnego spektaklu scenicznego. W końcu główną sceną wakacji jest całe miasto, z jego placami, ulicami, dużymi i małymi kanałami oraz, oczywiście, teatrami.

Kostiumy karnawałowe w Wenecji

Jak już zauważyliśmy, karnawał w Wenecji jest jednym z najbardziej znanych i popularnych karnawałów na świecie. Pierwsza wzmianka o Karnawał w Wenecji pochodzi z 1094 roku, aw 1296 roku otrzymał nawet status święta państwowego. Przez kilka stuleci święta karnawałowe trwały 6-8 tygodni i kończyły się wraz z nadejściem Ostatki, a były chwile, gdy uroczystości zaczęły się w październiku poprzedniego roku.

Pomysł na karnawał w Wenecji należał do weneckiej szlachty. Naprawdę chciałem wymyślić coś własnego - jak starożytny rzymski - w którym hasło „Chleb i cyrki” zadziałałoby, i naprawdę się udało.

Pierwotnym celem Karnawału jest zapewnienie mieszkańcom, zwłaszcza przedstawicielom niższych klas, możliwości, przynajmniej na krótki okres czasu, uwolnienia się od codziennej rutyny, zapomnienia o uprzedzeniach i różnicach oraz oddania się niepohamowanej zabawie.

Na karnawale w Wenecji możesz zapomnieć o codziennej rutynie

Wenecjanie mieli okazję cieszyć się życiem i odejść, jak mówią „bez hamulców” maski karnawałowe oraz kostiumy ukrywające twarz, przynależność społeczną, a nawet płeć, które gwarantowały całkowitą anonimowość.

Często zwykli ludzie chowali się pod maską szlachetnych mężczyzn i kobiet, a prawdziwe świeckie lwice i „potężni świata” ukrywały swoje twarze za maską prostaków. Jednak karnawałowa maska ​​nie zawsze kryła dobre intencje - czasami służyła jako przykrywka do popełnienia przestępstwa.

W XVIII wieku karnawał w Wenecji stopniowo traci dawne znaczenie i szyk, a wkrótce całkowicie „opuszcza scenę”.Odrodzenie karnawału w Wenecji z wielkim sukcesem odbył się stosunkowo niedawno - w 1979 r. A w naszych czasach Wenecja i karnawał to nierozłączne pojęcia.

Karnawał w Wenecji jest dziś jasnym, czarującym świętem, w którym historia i nowoczesność łączą się. Ulice i place miasta pełne są magików, klaunów, akrobatów i żonglerów. Najważniejsze w wakacjach jest to, że każdy może zmienić się z widza w artystę i pokazać swój własny program, otrzymawszy uwagę i brawa od publiczności.

Na karnawale każdy może zmienić się z widza w artystę

Obowiązkowe atrybuty programu każdego karnawału to procesje i pokazy teatralne, koncerty muzyki klasycznej i współczesnej, solowe programy popowych artystów, a także parada najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych masek. Karnawał w Wenecji jest czczony za udział w najlepszych grupach teatralnych i cyrkowych w Europie.

W noc zapusty na cichej procesji łodzi i gondoli ustawionych w blasku świec przy Kanale Grande, Wenecja tradycyjnie żegna się z Karnawałem, aby świętować go jeszcze jaśniej, barwniej i przyjemniej za rok.

Inne artykuły o Wenecji

Zdjęcia autorstwa sputputs, monsterfabr

Obejrzyj wideo: Karnawał w Wenecji - czy warto się wybrać? AgnieszkaMP Vlog (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Miasta Włoch, Następny Artykuł

Corniglia - mały raj włoskich winiarzy
Liguria

Corniglia - mały raj włoskich winiarzy

Corniglia to najmniejsze miasto w Parku Narodowym Cinque Terre. Różni się od reszty miast Pyatiemelye tym, że nie znajduje się na samym brzegu Morza Liguryjskiego, ale na wysokości około 100 metrów nad jego poziomem. Dlatego nie będzie można dostać się do niego drogą morską - tylko lądowymi środkami transportu.
Czytaj Więcej
Portovenere - raj we Włoszech
Liguria

Portovenere - raj we Włoszech

Porto Venere to małe miasteczko we Włoszech, obok Parku Narodowego Cinque Terre. Imię, które dosłownie znaczy „Port Wenus” (lub „Schronienie Wenus”), otrzymał na cześć rzymskiej bogini miłości, której świątynię wzniesiono tutaj w starożytności. Miasto łączy trzy małe wioski: Portovenere, Fezzano i Le Grazie - oraz trzy wyspy: Tino (Tino), Tinetto (Tinetto) i Palmaria (Palmaria).
Czytaj Więcej
Monterosso - wspaniałe Włochy z naszych snów
Liguria

Monterosso - wspaniałe Włochy z naszych snów

Monterosso (Monterosso al Mare, Monterosso al Mare) - największe miasto włoskiego Parku Narodowego Cinque Terre (Cinque Terre). Oto największa piaszczysta plaża w „Pięciu Ziemiach”, gigantyczny posąg Neptuna, symbol Monterosso - wieża Aurora, dzieląca miasto na stare i nowoczesne dzielnice oraz wiele innych ciekawych zabytków.
Czytaj Więcej
Manarola - starożytne i wspaniałe Włochy
Liguria

Manarola - starożytne i wspaniałe Włochy

Manarola jest najstarszym z pięciu małych miast Parku Narodowego Cinque Terre, który obejmuje również miasta Riomaggiore, Vernazza, Corniglia i Monterosso. Jasne, kolorowe budynki Manaroli przyciągają uwagę turystów, a między nowoczesnymi budynkami na ulicach miasta zachowały się starożytne budowle architektoniczne, których wiek miał ponad pięćset lat.
Czytaj Więcej