Włochy

Stadion olimpijski

Stadion Olimpijski jest dumą Rzymu. Jest częścią legendarnego kompleksu Foro Italico i służy jako domowa arena klubów Roma i Lazio. Odbywają się nie tylko mecze, ale także masowe wydarzenia muzyczne, koncerty światowej sławy. Według kwalifikacji UEFA stadion jest uznawany za elitarny.

Na trybunach stadionu olimpijskiego fot. Guerino11

Historia budowy stadionu olimpijskiego

Rzymski stadion „Stadio del Tsipressi” - prekursor dzisiejszego stadionu olimpijskiego (Stadio Olimpico - Stadio Olimpico) - został zbudowany w 1937 roku. Wymiary boiska i trybun były mniejsze niż współczesne - mecz oglądało 35 tysięcy fanów, a kolejne 55 tysięcy oglądało mecz z „stojących” tarasów. W 1938 r. Odbyło się tu faszystowskie spotkanie podczas wizyty Hitlera.

Po II wojnie światowej kompleks sportowy musiał zostać odnowiony. Podczas przebudowy boisko zostało powiększone, a infrastruktura stadionu poprawiona. Pojemność trybun wzrosła do 100 tysięcy miejsc dzięki dużej liczbie tarasów stojących. Kompleks sportowy otrzymał nową nazwę - „Stadio del Centomilla”. Otwarcie zaktualizowanej areny w 1953 roku oznaczało mecz reprezentacji Włoch i Węgier.

Stadion Olimpijski w Rzymie, fot. Koen Romers

Kolejna aktualizacja na dużą skalę była wymagana w przeddzień Olimpiady w 1960 r. Projekt odbudowy opracował profesor Pierre Luigi Nervi. Tarasy stojące zostały przekształcone w pełnoprawne miejsca siedzące, a następnie pojemność trybun wyniosła 53 tysiące miejsc. Poprawiono pokrycie boiska do piłki nożnej i bieżni lekkoatletycznych, ponownie wyposażono szatnie i inne pomieszczenia wewnętrzne. Kompleks sportowy otrzymał nową dumną nazwę - Stadion Olimpijski (Stadio Olimpico).

Ceremonie otwarcia i zakończenia igrzysk olimpijskich oraz cały program lekkoatletyczny igrzysk odbyły się na Stadio Olimpico. Osiem lat później mecze Pucharu Europy odbyły się na tej samej arenie. W 1980 roku Stadion Olimpijski w Rzymie ponownie stał się główną areną Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Przez cały ten czas nie przeprowadzono dużych remontów.

Przed Mistrzostwami Świata w 1990 r. Stadio Olimpico ponownie zostało całkowicie przebudowane. Nad wcześniej otwartymi trybunami widzów na dwunastu betonowych kolumnach wzniesiono przezroczystą powłokę w kształcie pierścienia, która chroniła ludzi przed deszczem i słońcem. Powierzchnia trybun została powiększona ze względu na część areny - w rezultacie ich pojemność wzrosła do 74 tysięcy miejsc.

Dzisiejszy obiekt sportowy

Stadion Olimpijski (Stadio Olimpico), zdjęcie Harry

Ostatnia przebudowa miała miejsce w 2007 roku, kiedy Rzym przygotowywał się do finału Ligi Mistrzów. Następnie fotele zostały całkowicie wymienione, wzmocniono konstrukcje bezpieczeństwa, zainstalowano ekrany LED, poprawiono szatnie i centrum prasowe. Wymiary pola po przebudowie wynosiły 105 x 68 m; pojemność trybun wyniosła 72 698 miejsc. Według kwalifikacji UEFA rzymski stadion olimpijski został uznany za elitarny. Główną cechą stadionu jest jego mała wysokość od ziemi. Jest skutecznie zintegrowany ze środowiskiem.

Stadio Olimpico stało się dumą Rzymu. Stadion, będący częścią legendarnego kompleksu Foro Italico (Forum Włoskie), dziś służy jako domowa arena dla klubów Roma i Lazio. Odbywają się nie tylko mecze, ale także masowe wydarzenia muzyczne, koncerty światowej sławy.

Forum włoskie (Foro Italico), fot. Annalisa Giuseppetti

Jak dostać się na stadion

Stadion znajduje się na północy stolicy, w pobliżu Villa Borghese (nieco ponad 3 km). Do kompleksu sportowego Stadio Olimpico można dostać się tramwajem nr 2, który przejeżdża obok stadionu od strony rzeki. Możesz na nim usiąść przy Art. Metro Flaminio (linia A) lub blisko Piazza del Popolo i ogrodów Villa Borghese. Tramwajem do przystanku Piazza Mancini. Możesz również wsiąść do autobusu nr 280 (na stacji metra Lepanto lub na Zamku Świętego Anioła) lub nr 32 (na stacji metra Ottaviano) i wysiąść na przystanku tenisowym De Bosis-Stadio.

Obejrzyj wideo: Stadion Olimpijski we Wrocławiu po przebudowie (Styczeń 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Pałac Senatorów
Włochy

Pałac Senatorów

Renesansowy Pałac Senatorski został zbudowany na Wzgórzu Kapitolu, zaprojektowany przez Michała Anioła. Dziś mieści się w nim Ratusz Rzymu. Pałac Senatorów z Placu Kapitolu To, co dziś znajduje się w Pałacu Senatorów W Rzymie na Wzgórzu Kapitolu znajduje się Pałac Senatorów (Palazzo Senatorio) - stworzenie wielkiego Michała Anioła.
Czytaj Więcej
Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii
Włochy

Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii

W Rzymie ty i twoje dzieci możecie podróżować w czasie. Time Elevator - „Time Lift”, atrakcja kinowa. Atrakcja kinowa Time Elevator Rome O Czasie Winda w Rzymie W Rzymie ty i twoje dzieci możecie wybrać się w podróż w czasie. Time Elevator - cudowna „Time Lift”, atrakcja kinowa, która znajduje się obok Piazza Venezia.
Czytaj Więcej
Wenecja
Włochy

Wenecja

Wenecja to miasto wspaniałych pałaców i malowniczych kanałów, ożywionych baśni i romantycznych kochanków. „Serenissima” (pogodny) - tak nazywała się Wenecja w średniowieczu. Wenecja (Venezia), Collin Key Venice (Venezia) - jedno z najpiękniejszych miast na świecie, położone w lagunie weneckiej. Kiedy słyszysz nazwę miasta, przychodzi na myśl: wąskie kręte kanały, malownicze mosty, gondole i gondoliery, wejścia do domów, które prowadzą bezpośrednio do wody ... Ale opisu Wenecji nie można sprowadzić do standardowej liczby miejsc turystycznych, miasto jest wyjątkowe pod każdym względem.
Czytaj Więcej
Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu
Włochy

Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu

Plac Wenecki jest jednym z głównych placów Rzymu, centrum turystycznego. Spacer po nim przez długi czas nie zadziała, ponieważ w pobliżu jest podjazd i duża koncentracja turystów. Od placu do Koloseum jest Fori Imperiali Street, do Placu Świętego Piotra - Victor Emmanuel Avenue i zaczyna się główna ulica handlowa Corso ze sklepami i butikami.
Czytaj Więcej