Miasta Włoch

Wilczyca kapitolińska: mity, historia, jak wyglądać

Wilczyca kapitolińska, która karmiła bliźniaków Romulusa i Remusa, legendarnych założycieli Rzymu, w czasach starożytnych stała się symbolem Wiecznego Miasta. Słynna rzeźba z brązu, niemal naturalnej wielkości (wysokość - 75 cm), dziś można zobaczyć w jednej z sal Muzeum Kapitolińskiego - w pałacu Konserwatorium Palazzo dei.

... Według legendy matką Rema i Romulusa była Rhea Sylvia - kapłanka Świątyni Westy, która urodziła chłopców z boga Marsa.

Aspekt mitologiczny

Rhea stała się Vestal nie z własnej woli, ale w wyniku banalnej zdrady: jej ojciec Numitor, który był na czele starożytnego miasta Alba Long, został usunięty z tronu przez jego młodszego brata Amuli. Po przejęciu władzy nie stał też na ceremonii ze swoimi siostrzeńcami: syn Numitora zniknął w nieznanym miejscu, a córka Raya została kapłanką świątyni, składając ślub celibatu przez 30 lat.

Za nieposłuszeństwo surowa dziewczyna została surowo ukarana, a na rozkaz króla dzieci umieszczono w koszu i wrzucono do Tybru. Jednak los oszczędził dzieciom: kosz z braćmi nie utonął, ale wylądował na brzegu w pobliżu Wzgórza Palatynskiego. Znajdując wilka, Romulusa i Remusa, nakarmiła ich własnym mlekiem.

Rzeźba wilczaka została umieszczona w Konserwatorium Palazzo dei w 1473 roku

Po pewnym czasie miejscowy pasterz znalazł braci i wychował je jako własne dzieci. I z biegiem lat przywrócono sprawiedliwość: bracia wrócili do domu i zdobyli tron ​​dla swojego dziadka Numitora.

Potem nastąpiło długie poszukiwanie wolnej ziemi dla nowego miasta, bracia pokłócili się i gorączką Romulus zabił Rema. Po pokucie Romulus założył Wieczne Miasto (21 kwietnia 753 rpne) i został pierwszym królem Rzymu.

Statua wilczyca kapitolińska z bliźniakami

Statua Wilka Kapitolińskiego została wspomniana w czasach starożytnych. Starożytny rzymski polityk Mark Cyceron, który żył w I wieku pne, i Pliniusz, najstarszy w swoich pismach, który ujrzał światło w 77 pne, napisał o niej.

Dowody starożytności potwierdzają także wykopaliska archeologiczne. Wśród monet Cesarstwa Rzymskiego ilustrujących historię i życie starożytnego Rzymu znajdują się te, które odzwierciedlają legendę o założeniu miasta. Tak więc wilczyca, która karmiła Romulusa i Remusa mlekiem, jest przedstawiona na starożytnych rzymskich denarach monet z 129 pne. e.

Moneta starożytnego rzymskiego denara z wizerunkiem wilka (129 pne)

Statua, którą dziś widzimy, została umieszczona w Konserwatorium Palazzo dei na polecenie papieża Sykstusa IV w 1473 roku. Następnie rzeźbę wilczaka uzupełnili chłopcy Rem i Romulus. Brązowe postacie bliźniaków zostały wykonane przez Antonio del Pollayolo, florenckiego rzeźbiarza i malarza.

Nawiasem mówiąc, w czasach Mussoliniego szczególną rolę odegrała rzeźba wilczura. Dla włoskiego Duce był to nie tylko symbol, ale także obsesja na punkcie odrodzenia Cesarstwa Rzymskiego. Dyktator marzył o tym, wysyłając kopie figury wilczyca Kapitolińska na całym świecie.

Dziś kopie słynnej wilczycy z ludzkimi dziećmi można oglądać w Ameryce, Japonii, Brazylii, Hiszpanii, Rumunii, Francji, Szwecji, Macedonii i innych krajach.

Brązowe postacie Remusa i Romulusa

Data utworzenia

Przez długi czas wierzono, że rzeźbę wilczycę wykonali Etruskowie, którzy mieszkali w Apeninach na długo przed założeniem starożytnego Rzymu. Założono, że pomnik pojawił się w V wieku. Pne

Ale podczas prac konserwatorskich i badań przeprowadzonych w 2006 roku okazało się, że posąg powstał znacznie później - w latach 1021-1153. Jak wyjaśnili naukowcy, posąg został stworzony nie w częściach i spawany, jak praktykowano w czasach starożytnych, ale natychmiast i całkowicie, co stało się możliwe dopiero w średniowieczu.

Wysokość rzeźby z brązu wynosi 75 cm

Godziny otwarcia i wskazówki

Oryginalną rzeźbę z brązu Wilka Kapitolińskiego można zobaczyć w jednej z sal Muzeum Kapitolińskiego przy Placu Kapitolu, 1 w Rzymie (Piazza del Campidoglio).

Muzeum znajduje się na Wzgórzu Kapitolu w budynku Konserwatorium Palazzo dei - rzut kamieniem od Forum Romanum i Piazza Venezia. Spacer z Koloseum zajmuje około 20 minut.

Aby dostać się metrem do Konserwatorium Palazzo dei, musisz wysiąść na stacji Colosseo. Artykuł na temat rzymskiego metra z mapą i wszystkimi jego cechami można znaleźć tutaj.

Konserwatorium Palazzo dei

Aby dostać się autobusem do Konserwatorium Palazzo dei, należy skorzystać z tras nr 30, 51, 81, 83, 85, 87, 118, 160, 170, 628, 810. Koniecznym przystankiem jest Ara Coeli-Piazza Venezia. Tramwajem nr 8 jeździ również tutaj, musisz wysiąść na terminalu Venezia.

Godziny otwarcia:

Muzeum jest otwarte codziennie od 9:30 do 19:30; wyjątki - 24 i 31 grudnia: 9:30 - 14:00. Odwiedzający przestają mieć godzinę przed zamknięciem.

Również 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia w oficjalny weekend Muzeum.

Cena biletu:

Bilet złożony - 15 euro, preferencyjny - 13 euro.

Plac Kapitoliński na Kapitolu w Rzymie

W końcu

Opuszczając muzea, koniecznie przejdź się po Placu Pałacowym (Piazza del Campidoglio), położonym w centrum Wzgórza Kapitolu. Nie bez powodu sam Michał Anioł był zaangażowany w jego aranżację i projekt. Spaceruj po schodach Cordonate i poczuj jego wielkość, co podkreślają ogromne posągi Castor, Pollux i granitowych lwów egipskich. Cóż, jeśli chcesz wziąć więcej z Rzymu, skorzystaj z naszej TOP-5 najpopularniejszych wycieczek w Wiecznym Mieście. Miłej podróży.

Cordonata Schody prowadzące do Kapitolu

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Miasta Włoch, Następny Artykuł

Pałac Senatorów
Włochy

Pałac Senatorów

Renesansowy Pałac Senatorski został zbudowany na Wzgórzu Kapitolu, zaprojektowany przez Michała Anioła. Dziś mieści się w nim Ratusz Rzymu. Pałac Senatorów z Placu Kapitolu To, co dziś znajduje się w Pałacu Senatorów W Rzymie na Wzgórzu Kapitolu znajduje się Pałac Senatorów (Palazzo Senatorio) - stworzenie wielkiego Michała Anioła.
Czytaj Więcej
Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii
Włochy

Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii

W Rzymie ty i twoje dzieci możecie podróżować w czasie. Time Elevator - „Time Lift”, atrakcja kinowa. Atrakcja kinowa Time Elevator Rome O Czasie Winda w Rzymie W Rzymie ty i twoje dzieci możecie wybrać się w podróż w czasie. Time Elevator - cudowna „Time Lift”, atrakcja kinowa, która znajduje się obok Piazza Venezia.
Czytaj Więcej
Wenecja
Włochy

Wenecja

Wenecja to miasto wspaniałych pałaców i malowniczych kanałów, ożywionych baśni i romantycznych kochanków. „Serenissima” (pogodny) - tak nazywała się Wenecja w średniowieczu. Wenecja (Venezia), Collin Key Venice (Venezia) - jedno z najpiękniejszych miast na świecie, położone w lagunie weneckiej. Kiedy słyszysz nazwę miasta, przychodzi na myśl: wąskie kręte kanały, malownicze mosty, gondole i gondoliery, wejścia do domów, które prowadzą bezpośrednio do wody ... Ale opisu Wenecji nie można sprowadzić do standardowej liczby miejsc turystycznych, miasto jest wyjątkowe pod każdym względem.
Czytaj Więcej
Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu
Włochy

Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu

Plac Wenecki jest jednym z głównych placów Rzymu, centrum turystycznego. Spacer po nim przez długi czas nie zadziała, ponieważ w pobliżu jest podjazd i duża koncentracja turystów. Od placu do Koloseum jest Fori Imperiali Street, do Placu Świętego Piotra - Victor Emmanuel Avenue i zaczyna się główna ulica handlowa Corso ze sklepami i butikami.
Czytaj Więcej