Włochy

Na cześć urodzin Rzymu promień słońca w Panteonie spóźniał się o godzinę

21 kwietnia 2014 r. Kilkuset turystów znajdujących się w Panteonie Rzymskim było świadkami zjawiska astronomicznego, które można zaobserwować tylko raz w roku: promień słońca przechodzący przez otwór w kopule oświetla wejście do starożytnej świątyni poświęconej starożytnym rzymskim bogom dokładnie o godzinie 12.00.

Przybyliśmy do Panteonu na pół godziny przed rzekomym zdarzeniem. Kilka minut przed dwunastą było już oczywiste, że promień słońca nie zdążył dotrzeć do wejścia w wyznaczonym czasie. Niedawno pisaliśmy o włoskim naukowcu Eugenio La Rocca, który ujawnił tajemnicę i udowodnił, że oculus (dziewięciometrowa dziura w kopule Panteonu) był używany przez cesarza Augusta zamiast reflektora teatralnego. Według jego badań w południe w urodziny Rzymu 21 kwietnia August wszedł do świątyni, co wywołało zachwyt sług, z których większość oczywiście nie była świadoma sprytnych obliczeń astronomicznych budowniczych.

Naoczny świadek: 21 kwietnia 2014 r. O godz. 12.00 czasu włoskiego (UTC + 02: 00) plamka świetlna pozostała kilka metrów przed wejściem. Zapomnieliśmy, że za czasów cesarza Hadriana nie było jeszcze czasu letniego.

Jednak wszystko ułożyło się dokładnie godzinę później, najwyraźniej istnieje różnica między czasem astronomicznym we Włoszech a starożytnym Rzymem. Następnie zalecamy śledzenie kroniki wydarzeń w naszym raporcie fotograficznym.

5 minut do 13.00

Wszyscy czekają na decydujący moment.

Brawo!

Ale radość z cudu astronomicznego była krótka. O 13:00 ogłosili, że Panteon się zamyka i zaczęli grzecznie wyrzucać wszystkich. Zwykle działa do godziny 19.00, ale ze względu na święta czas wizyt został skrócony.

A światło faktycznie pada bardzo pięknie i dokładnie na cel.

Przy wyjściu powstał poważny korek uliczny, w wyniku masowego szaleństwa wszyscy rzucili się, aby sfotografować siebie.

Światło było naprawdę magiczne.

My, redaktor naczelna Włoch dla mnie, Yana Yakutsevich, również nie mogliśmy nie wspomnieć o zdjęciu.

Przy wejściu do Panteonu był ogromny rozczarowany tłum ludzi, którzy nie mieli czasu na wejście.

O 13:15 wielkie drzwi się zamknęły, pokaz się skończył.

Pozostało mi tajemnicą, dlaczego w tak ważnym dniu administracja świątyni była tak lekceważąca dla tysięcy osób, które chciały spojrzeć na wyjątkowe zjawisko. Są to jednak Włochy, nikt nie będzie tu pracował więcej niż to konieczne, szczególnie w święta.

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze
Rzym

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze

Teatry są niezaprzeczalną dumą Rzymu. Fani klasycznej opery i baletu bez wątpienia odwiedzą jedną z okazałych instytucji kultury włoskiej stolicy. Fani historii i archeologii będą mogli przechadzać się po pozostałościach starożytnych teatrów, które służyły rozrywce publiczności w czasach starożytnego Rzymu.
Czytaj Więcej
Teatr Marcellusa w Rzymie
Rzym

Teatr Marcellusa w Rzymie

Teatro di Marcello to jedna z najważniejszych atrakcji Włoch, położona w historycznej części Rzymu (Roma), na prawym brzegu Tybru (Tevere), w pobliżu Piazza Venezia. Jest to słynny poprzednik Koloseum (Colosseo) i jeden z największych budynków w starożytnym Rzymie.
Czytaj Więcej
Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić
Rzym

Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić

Podczas każdej wycieczki turystycznej, zwłaszcza do Włoch, przychodzi chwila, w której musisz dotknąć sztuki wysokiej, a nie tylko opalać się na plażach. Oto nasz wybór dziesięciu najlepszych muzeów i galerii w Rzymie. Zalecamy odwiedzanie muzeów w godzinach popołudniowych, gdy nieznacznie zmniejszy się ruch turystyczny.
Czytaj Więcej
Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie
Rzym

Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie

Jednym z aspektów włoskiej turystyki jest możliwość zanurzenia się w procesie zakupów ze smakiem. Aby cieszyć się urokiem drogich marek i nie przepłacać za nie dużo pieniędzy, stworzono specjalne centra handlowe - sklepy. Rzym od dawna zakorzeniony jest w chwale modnej stolicy świata, więc nic dziwnego, że jeden z najlepszych i najwygodniejszych sklepów, Castel Romano, znajduje się w pobliżu stolicy Włoch.
Czytaj Więcej