Niemcy

Spacer po Berlinie. Rzeźby uliczne

W stolicy Niemiec znajduje się wiele atrakcji znajdujących się bezpośrednio pod gołym niebem. Porozmawiajmy o rzeźbach ulicznych w Berlinie.

Molecule Man, Jonathan, fot. Ian Allon Borowski

Gdzie wybrać się na turystę w Berlinie, kiedy zamknięcie większości muzeów jest tylko godzinę drogi, a wszystkie zdjęcia przeciwko Bramie Brandenburskiej i berlińskiej wieży telewizyjnej zostały już zrobione?

Człowiek molekularny

„Molecular Man” (Molecule Man) - dzieło amerykańskiego artysty Jonathana Borowskiego. Został zainstalowany w Berlinie w 1999 roku. W tym czasie kompozycja stała się prawdziwym znakiem rozpoznawczym stolicy Niemiec. Rzeźba składa się z trzech płaskich ażurowych aluminiowych figur przebitych przez otwory i zamknięte dłonie. Swoim dziełem Borowski chciał podkreślić ideę jedności ludzkości i wewnętrznego światła emanującego z każdego z osobna.

Rzeźba stoi bezpośrednio na powierzchni wody pośrodku Szprewy - u zbiegu dzielnic Treptow, Kreuzberg i Friedrichshain. Z daleka widać trzydziestometrową kompozycję, ale najlepiej obserwować ją z mostu Oberbaumbrücke.

Berlin

Pomysł zjednoczenia narodu od dawna jest istotny dla Berlina, który od dawna jest podzielony na dwie części. Kolejne wspomnienie z tego okresu można znaleźć w pobliżu Urzędu Kanclerza Federalnego (Bundeskanzleramt). Dzieło hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillida (Eduardo Chillida) nosi po prostu nazwę - „Berlin” (Berlin). Pięciometrowa żelazna rzeźba o złożonym kształcie i wadze 87 ton symbolizuje zjednoczenie kraju.

Nie dla przemocy! (Bez przemocy), Karl Fredrik Reutersverd, fot. Mutter Erde

Kilka lat temu na dziedzińcu tego samego wydziału umieszczono kolejną rzeźbę, którą wyrzeźbił Carl Fredrik Reuterswärd ze Szwecji. To się nazywa Non Violence - No to Violence! i jest ogromnym pistoletem z brązu 45, z lufą zawiązaną w supeł. Podobne rzeźby zostały zainstalowane w różnych momentach w 16 miastach na świecie. Pierwszy z nich w 1988 roku został podniesiony w Nowym Jorku przed budynkiem ONZ. Karl Reutersverd zaczął tworzyć te prace po zamordowaniu swojego przyjaciela Johna Lennona.

Obie rzeźby można zobaczyć na: Bundeskanzleramt, ul. Willy Brandt 1.

Motyl

Motyl, Henry Moore, fot. PROGertrud K.

Jedna z ostatnich rzeźb angielskiego artysty Henry'ego Moore'a znajduje się naprzeciwko wejścia do Haus der Kulturen der Welt (Dom Kultur Świata). Praca nazywa się „Motyl” - „Motyl”. Ta brązowa figurka wolumetryczna została stworzona z okazji 750. rocznicy miasta. Początkowo był instalowany tylko przez chwilę, ale zakochał się w mieszczanach i pozostał na zawsze nad stawem przed Domem Kultur. Okrągła rzeźba nie przypomina zbyt realistycznego motyla. Można w nim wziąć pod uwagę wszystkie etapy rozwoju: od larwy po dorosłego owada wyłaniającego się z poczwarki. Na trójwymiarowej figurze zgadywana jest łaska tego uskrzydlonego stworzenia. Praca Moore'a została doszczętnie zniszczona przez pogodę i wandali, więc została niedawno odnowiona.

Szukaj House of World Cultures and the Butterfly w John-Foster-Dulles-Allee 1.

Berlin

Berlin (Berlin), Matschinsky, fot. Voyager09

Niedaleko ruchliwej ulicy handlowej Kurfürstendamm, na Tauenzienstrasse znajduje się kolejna rzeźba o nazwie „Berlin”. Symbolizuje także ciemne strony historii powojennego podziału Berlina. Pomnik wykonany z przeplecionych stalowych rur przypomina zerwany łańcuch. Został zainstalowany w 1987 roku, a jego autorami są małżonkowie Brigitte i Martin Machinsky (Matschinsky).

Betonowe cadillaki w postaci nagiego Mahi (2 Betoncadillac w formie der nackten Maja), Wolf Fostell, fot. Christa Bronner Wolfgang Bruchha

Na samym końcu ulicy Kurfürstendamm można zobaczyć niezwykłe dzieło Wolfa Vostella (Wolf Vostell) - „Beton - cadillaki” (beton cadillaki). Jego pełna nazwa to Concreted Cadillacs in Form of a Naked Mahi (2 Betoncadillacs in Form der nackten Maja). Ta instalacja nie ma bezpośredniego związku z Naked Mach Goya. Rzeźba symbolicznie przedstawia strumień drogich samochodów, które pędzą autostradą z Berlina Zachodniego. Sam autor charakteryzuje swoją pracę jako ucieleśnienie ludzkich pasji wokół Złotego Cielca.

Wielu berlińczyków z wrogością przyjęło rzeźbę, obrażając wiele osób. Mieszkańcy stolicy zażądali usunięcia instalacji z ulicy. Jednak do tej pory betonowy „Mach” z Fostel stoi nieruchomo, jak korki przy wyjeździe ze stolicy Niemiec.

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Obejrzyj wideo: SPACER PO BERLINIE i tajemnica (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Niemcy, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej
Ośrodek Abano Terme we Włoszech: termy, hotele, atrakcje
Regiony Włoch

Ośrodek Abano Terme we Włoszech: termy, hotele, atrakcje

Abano Terme to słynny kurort termalny w północno-wschodnich Włoszech, w 2013 roku uznany za najlepszy w kraju pod względem różnorodnych świąt kulturalnych i technik terapeutycznych. Znajduje się u podnóża Wzgórz Euganejskich, 10 km od Padwy i 40 km od Wenecji. Legenda głosi, że pierwszą osadę założył tutaj Herkules, powracając z jednej ze swoich kampanii i uderzony pięknem tego regionu i jego łagodnym klimatem.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi we Florencji: historia, godziny otwarcia, bilety
Regiony Włoch

Galeria Uffizi we Florencji: historia, godziny otwarcia, bilety

Wśród zabytków Florencji Galeria Uffizi zajmuje szczególne miejsce, w którym znajduje się jedna z najbogatszych i najbardziej znaczących światowych kolekcji sztuki europejskiej z XIII-XX wieku. O jego znaczeniu świadczy już fakt, że Galeria jest uważana za najczęściej odwiedzane muzeum we Włoszech, a aby podziwiać swoją kolekcję, około półtora miliona ludzi przybywa do Florencji rocznie.
Czytaj Więcej