Palermo

Muzea w Palermo

W różnych czasach Palermo znajdowało się pod rządami Fenicjan i Greków, Arabów Muzułmańskich, Normanów, Hiszpanów i Francuzów. Kolorowa mieszanka tak wielu kultur stała się podstawą do tworzenia najbogatszych kolekcji, z których słyną Muzea Palermo. Szczególnie interesujące są cmentarz kapucynski, muzeum archeologiczne, obserwatorium astronomiczne, muzeum kultury islamu, muzeum marionetek i morza.

Muzeum Śmierci (Catacombe dei Cappuccini)

Muzeum Umarłych w Palermo będzie interesujące dla turystów o silnych nerwach. Cmentarz Kapucynów - to 8 tysięcy mumii, wystawianych publicznie w różnych pozach. Kompozycje zmumifikowanych zmarłych znajdują się pod klasztorem kapucynów.

Rytuały kapucynów

Niepowtarzalny klimat podziemnych pomieszczeń przyczynia się do idealnego zachowania szczątków - zwłoki nie rozkładają się przez długi czas, nawet bez specjalnego leczenia. Początkowo katakumby były przeznaczone wyłącznie dla zmarłych mnichów kapucynów. Z biegiem czasu przedstawiciele elity miejskiej za osobistym pozwoleniem arcybiskupa Palermo otrzymali okazję do życia po śmierci.

Przygotowanie zmarłego do pochówku trwało 8 miesięcy. W tym czasie ciała suszono w specjalnych komorach, traktowano octem lub roztworami zawierającymi arsen. Następnie zmarłych ubrano w strój pogrzebowy i ustawiono w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej na korytarzach katakumb. Krewni często odwiedzali swoich zmarłych - przynosili ofiary i ubierali się w nowe ubrania na wakacje.

Opis

Katakumby kapucyńskie obejmują kilka korytarzy z przejściami, które tworzą prostokątny kształt. Najstarszą część katakumb reprezentuje korytarz mnichów. Cmentarz służył do osobnego pochówku mężczyzn i kobiet (świeckich), dzieci i kapłanów. Dla elity robotniczej w Palermo utworzono osobny korytarz - naukowców, rzeźbiarzy, artystów, lekarzy. Zgodnie z legendą przechowywane jest tu ciało wielkiego malarza Diego Velazqueza.

Na początku XX wieku władze oficjalnie zakazały w ten sposób pochówku. Ostatnim „gościem” klasztoru kapucynów była dziewczynka Rosalia Lombardo. Dwuletnie dziecko zmarło z zaskakująco czystym i uduchowionym wyrazem twarzy. Niepocieszony ojciec zapłacił fortunę doktorowi Alfredo Salfie, aby utrzymał maleńkie ciało w doskonałej formie.

Wynik balsamowania przekroczył wszelkie oczekiwania - w drugim wieku dziewczynka leżąca w szklanej trumnie nie wydaje się martwa, ale śpi. Schwytana niewinność tak bardzo wpłynęła na serca mieszkańców Palermo, że zmienili nazwę kaplicy klasztornej kapucynów, która wcześniej została poświęcona Dziewicy Bolesnej, na jej cześć.

 • Adres: Piazza Cappuccini, 1.
 • Czas pracy: w dni powszednie od 8:30 do 18:00.
 • Cena biletu wynosi 3 euro.
 • Oficjalna strona: www.catacombepalermo.it

Muzeum Archeologiczne (Museo archeologico regionale Antonio Salinas)

Muzeum Archeologiczne w Palermo zostało założone w XIX wieku w byłym klasztorze klasztornym wspólnoty św. Filipa Neri. Wybitny numizmatyk Antonio Salinas zapisał w spadku ojca założyciela, który zapisał 6000 eksponatów z kolekcji osobistej do funduszu muzealnego.

Odwiedzający mogą zanurzyć się w historię Sycylii od okresu prehistorycznego do późnego średniowiecza. Muzeum może się pochwalić ogromną kolekcją eksponatów dotyczących wojen punickich i kolonizacji greckiej. Sarkofagi z mumiami i wspaniałymi przykładami sztuki greckiej z wizerunkami bogów olimpijskich i różnych tematów mitologicznych robią ogromne wrażenie.

Muzeum Archeologiczne jest właścicielem „kolekcji etruskiej” zebranej przez Pietro Bonchi Casuccini i kupionej od spadkobierców przez rząd włoski. Kolekcja zawiera niesamowite wyroby z brązu, naczynia ceramiczne ozdobione zabytkowymi obrazami, urny pogrzebowe podboju kartagińskiego, posągi i rzeźby, sarkofagi.

 • Adres muzeum: Via Bara all'Olivella, 24.
 • Czas pracy: w dni powszednie od 9:30 do 19:30, przerwa od 13:30 do 14:30. W weekendy i święta: od 9:30 do 13:00.
 • Cena biletu wynosi 4,5 euro, czas trwania wycieczek wynosi około 1,5-2 godzin.
 • Oficjalna strona: www.regione.sicilia.it/beniculturali/salinas/

Muzeum Lalek (Museo internazionale delle marionette Antonio Pasqualino)

Międzynarodowe Muzeum Lalek, z siedzibą w Palermo, zostało założone w 1975 roku przez chirurga i antropologa Antonio Pasqualino. Ekspozycja składa się z 3500 lalek przywiezionych z różnych części Włoch, Grecji, Turcji, Wietnamu, Chin, Kambodży i innych krajów. Każda lalka zawarta w kolekcji wyraźnie pokazuje cechy charakterystyczne jej ludzi.

Włosi są przekonani, że osoba przestaje grać dopiero, gdy umiera. Dlatego ustanowiony przez Pasqualino festiwal lalkarzy (Morgana Festival) stał się kultowym wydarzeniem w życiu miasta. Każdego listopada ulice Palermo zamieniają się w scenę teatralną - mistrzowie lalkarstwa z całego świata przyjeżdżają do miasta, aby ożywić starożytną sztukę.

 • Adres: Piazzetta Antonio Pasqualino, 5.
 • Czas pracy: (Pon. - sob.) Od 9:00 do 18:30, w niedziele i święta: od 10:00 do 13:00.
 • Cena biletu dla dorosłych wynosi 5 euro.
 • Oficjalna strona: www.museomarionettepalermo.it

Obserwatorium astronomiczne (Osservatorio astronomico di Palermo)

Obserwatorium astronomiczne w Palermo zostało założone w 1786 roku przez Giuseppe Piazzi. Jej schronieniem był majestatyczny Pałac Normanów (Palazzo dei Normanni), dawna rezydencja królewska wielu władców Sycylii.

W 1801 roku obserwatorium stało się znane na całym świecie dzięki odkryciu Ceres, pierwszej asteroidy odkrytej w Układzie Słonecznym. Dlatego istotną rolę w ekspozycji muzeum odgrywa okrąg równikowy Ramsdena, z którym odkryta została asteroida. Szczególnie interesujące są dwie starożytne globusy - kula kartografa Rigoberta Bonneta i niebieska kula Jerome de Lalande. Oba eksponaty wykonane są z cennych gatunków orzecha włoskiego, wyróżniają się wyjątkową elegancją wyglądu i dokładnością zdjęć.

Kolekcja składa się z różnych przyrządów pomiarowych niezbędnych do badań astronomii, meteorologii, sejsmologii, topografii i fizyki. Wewnątrz znajdują się teleskopy achromatyczne i równikowe, chronografy, chronometry morskie, średniowieczne barometry, spektroskopy. Starożytne narzędzia przypominają prawdziwe dzieła sztuki, ponieważ są wykonane z różnych metali szlachetnych i rzadkiego drewna.

Współczesne zainteresowania naukowe obserwatorium koncentrują się wokół badania korony słonecznej, badań ewolucji gwiazd, obserwacji pozostałości po supernowych, modelowania procesów astrofizycznych i opracowywania sprzętu do teleskopów rentgenowskich.

 • Adres: Piazza del Parlamento, 1.
 • Wycieczka trwa godzinę, prowadzona w 3 językach: angielskim, francuskim i włoskim.
 • Możesz zarejestrować się na oficjalnej stronie: www.astropa.inaf.it

Muzeum Kultury Islamu (Museo d'arte islamica)

Muzeum Kultury Islamu, mieszczące się w starożytnym zamku Dziz (Castello della Zisa), przechowuje wiele artefaktów, które spadły na Sycylię podczas kolonizacji arabskiej. W 10 wieku Palermo było rządzone przez muzułmańskich Arabów i było centrum emiratu sycylijskiego, który odcisnął piętno na historii i kulturze miasta.

Zamek Ziza jest pięknym zabytkiem architektury tamtej epoki. Na wygląd zamku wpłynęły trzy kultury, architektura odzwierciedla normańską nieprzenikalność, surowość arabską i beztroską Sycylię. Arabskie wpływy są wyraźnie odczuwalne w Fountain Hall, gdzie pod sklepieniem krzyżowym znajdują się trzy nisze ozdobione złotymi i jasnymi dekoracyjnymi mozaikami.

Kolekcja zawiera wykwintne przedmioty wykonane przez wybitnych mistrzów z IX do XI wieku. Szczególnie interesujące są wyroby ze złota i srebra (biżuteria, naczynia), wykwintne drewniane meble, starożytna broń.

 • Adres: Piazza Zisa.
 • Czas pracy: w dni powszednie od 9:00 do 19:00.
 • Cena biletu: 6 euro dla dorosłych odwiedzających i 3 euro dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

Muzeum Morskie (Arsenale della Real Marina - Palermo)

Muzeum Morskie działa od 1997 roku w budynku Arsenału w Palermo (Arsenale di Palermo). Stara stocznia została zbudowana w czasach Burbonów w stylu manieryzmu. Wizyta w muzeum będzie interesująca dla miłośników sycylijskiego przemysłu stoczniowego i historii wojskowości.

Bogata kolekcja mieści się w 5 dużych sekcjach poświęconych: historii wojen wojskowych, tradycji sycylijskich żeglarzy oraz rozwojowi przemysłu morskiego. Miłośnicy przemysłu stoczniowego będą zainteresowani modelami drewnianych statków (galery, szejki i kanonierki) z próbki 1630–1848 oraz silnikami pierwszych włoskich okrętów podwodnych stworzonych na początku XX wieku.

Ekspozycja jest szeroko reprezentowaną bronią żeglarzy, różnorodnymi urządzeniami do wysyłki w nocy i złej pogody, sprzętem do połowów morskich. Na terytorium Arsenału znajdują się dwa pistolety forteczne z XVIII wieku, uważane za strażników muzeum.

 • Adres: Via dell'Arsenale 134/142.
 • Czas pracy: w dni powszednie od 9:30 do 12:30.
 • Cena biletu: za darmo.
 • Oficjalna strona: www.museodelmarepalermo.it

Obejrzyj wideo: Sycylia Palermo-Wizyta w Ogrodzie Botanicznym oraz Muzeum KaktusówDarmowe Pomarancze dla Taty : (Styczeń 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Palermo, Następny Artykuł

Pałac Senatorów
Włochy

Pałac Senatorów

Renesansowy Pałac Senatorski został zbudowany na Wzgórzu Kapitolu, zaprojektowany przez Michała Anioła. Dziś mieści się w nim Ratusz Rzymu. Pałac Senatorów z Placu Kapitolu To, co dziś znajduje się w Pałacu Senatorów W Rzymie na Wzgórzu Kapitolu znajduje się Pałac Senatorów (Palazzo Senatorio) - stworzenie wielkiego Michała Anioła.
Czytaj Więcej
Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii
Włochy

Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii

W Rzymie ty i twoje dzieci możecie podróżować w czasie. Time Elevator - „Time Lift”, atrakcja kinowa. Atrakcja kinowa Time Elevator Rome O Czasie Winda w Rzymie W Rzymie ty i twoje dzieci możecie wybrać się w podróż w czasie. Time Elevator - cudowna „Time Lift”, atrakcja kinowa, która znajduje się obok Piazza Venezia.
Czytaj Więcej
Wenecja
Włochy

Wenecja

Wenecja to miasto wspaniałych pałaców i malowniczych kanałów, ożywionych baśni i romantycznych kochanków. „Serenissima” (pogodny) - tak nazywała się Wenecja w średniowieczu. Wenecja (Venezia), Collin Key Venice (Venezia) - jedno z najpiękniejszych miast na świecie, położone w lagunie weneckiej. Kiedy słyszysz nazwę miasta, przychodzi na myśl: wąskie kręte kanały, malownicze mosty, gondole i gondoliery, wejścia do domów, które prowadzą bezpośrednio do wody ... Ale opisu Wenecji nie można sprowadzić do standardowej liczby miejsc turystycznych, miasto jest wyjątkowe pod każdym względem.
Czytaj Więcej
Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu
Włochy

Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu

Plac Wenecki jest jednym z głównych placów Rzymu, centrum turystycznego. Spacer po nim przez długi czas nie zadziała, ponieważ w pobliżu jest podjazd i duża koncentracja turystów. Od placu do Koloseum jest Fori Imperiali Street, do Placu Świętego Piotra - Victor Emmanuel Avenue i zaczyna się główna ulica handlowa Corso ze sklepami i butikami.
Czytaj Więcej