Włoskie jeziora

Jezioro Horta

Jezioro d'Orta (Lago d'Orta), znane również jako Lago d'Orta, jest kolejnym z wielkich miejsc, z których słyną Włochy. Mały staw, otoczony łagodnymi alpejskimi zboczami, znajduje się w prowincji Piemonte (Piemonte), w pobliżu wspaniałego jeziora Maggiore (Lago Maggiore). Cichy, przytulny staw otoczony romantycznymi krajobrazami.

Historia

Staw górski powstał naturalnie w czasach starożytnych, kiedy lodowce schodziły z wysokich szczytów. Niewielką wadę wypełniły zimne strumienie i uderzające z ziemi klucze. Przez długi czas patrona jeziora uważano za świętego Juliusza (San Giulio). Według licznych legend San Giulio mieszkał w pobliżu pięknego jeziora już w IV wieku naszej ery. Współczesna nazwa została przypisana do jeziora w XVI wieku.

Wielki Francuz Honore de Balzac (francuski Honore de Balzac) nazwał ten malowniczy zakątek Włoch „szarą perłą w zielonej trumnie”. Friedrich Nietzsche (niem. Friedrich Nietzsche) zebrał inspiracje nad brzegiem cudownego stawu, aby stworzyć swoje arcydzieło „So Said Zarathustra”. Szmaragdowe fale wałów górskich płynnie przesuwają się do niebieskiego lustra wód jeziora - to główna i niezaprzeczalna atrakcja d'Orta.

Niezwykle świeże powietrze, oczyszczone wysoko w górach czapami śnieżnymi, jak gdyby do doliny schodził niewidzialny wodospad. Już poniżej mroźna świeżość przeplata się z aromatami roślin i ziół, a następnie nabiera jasnego koloru wody. Biorąc głęboki oddech tego niezwykłego koktajlu, możesz udać się prosto na brzeg jeziora, aby obejrzeć pary wdzięcznych łabędzi, majestatycznie pływających w stawie. Nic dziwnego, że angielski poeta Robert Browning wspomniał o d'Orcie jako miejscu, gdzie „Alpy spotykają się ze śnieżnym niebem”.

Geografia i klimat

W przeciwieństwie do swojego wspaniałego sąsiada, Lago d Horta ma skromne parametry: obszar około 18 km2, długość - około 13 km, głębokość dna - do 140 m. Wydłużony owalny wydłużony kształt zbiornika jest nieco zaburzony przez zwarcie w południowo-wschodniej części. Oto jedna z ważniejszych osad w dolinie - miasto Orta San Giulio.

Niezwykle łagodny klimat i krystalicznie czyste wody mają szczególny urok. W pierwszych wiosennych dniach ciepło doliny Lago d Horta ogrzewa powietrze do +27 +35 0C. Temperatura wody rośnie nieco wolniej, na co wpływ mają zimne klucze. Wskaźnik wody + 27 + 28 0C utrzyma się do późnej jesieni.

Zabytki

Wakacje w okolicach jeziora d'Orta nie tolerują zamieszania, małych średniowiecznych uliczek pokrytych kostką brukową i starych domów, subtelnie przypominających upływ czasu.

Horta San Giulio

Miasto Horta San Giulio jest bardzo popularne. Cała historia architektury włoskiej gromadzona jest w jej architekturze, jednak duży nacisk położono na barok i renesans. Palazzo i wille włoskiej szlachty doskonale łączą się z lazurową wodą i zielenią górskiej doliny. Szczególnie przyjemnie jest spacerować po licznych ogrodach, pachnących aromatach tropikalnych, a także rodzimej włoskiej flory.

Zabytki i architektury nadają miastu wyjątkowy szyk - Palazzo delle Comunita, zbudowany w pobliżu placu Motto (po włosku: Piazza Motto). Lekki trzypiętrowy budynek palazzo demonstruje proste przeplatanie baroku i klasyki. Budynek wygląda imponująco dzięki szerokim łukowatym otworom zdobiącym pierwsze piętro.

Hotel Villa Crespi

Odwiedzający miasto zapierają dech w piersiach, kiedy po raz pierwszy widzą hotel o nazwie Villa Crespi. Na brzegu jeziora, pośrodku wspaniałego zielonego parku, wznosi się niezwykły budynek, jakby stworzony przez zręczne dłonie dżinu. Szlachetny XIX-wieczny kupiec jedwabny, Cristoforo Benigno Crespi, był głęboko przesiąknięty miłością do sztuki orientalnej. Na jego rozkaz w zacisznym zakątku Włoch powstała willa wyposażona w prawdziwą arabską wieżę. Jasna turkusowa kopuła wieżowca jest widoczna z daleka, idealnie harmonizuje z orientalnymi motywami w dekoracji całej rezydencji.

Kiedyś bogate pokoje posiadłości służyły do ​​przyjmowania osób królewskich - Margarity z Sabaudii (Margherita von Savoyen) i króla Umberto I (Umberto I). Obecnie Villa Crespi otwiera swoje drzwi wyłącznie dla najwybitniejszych i najbogatszych gości. Ogromny park, niesamowite górskie krajobrazy, wspaniałe wnętrza, meble i dzieła sztuki są przywilejem elity.

Omegna (Omegna)

Przy północnym źródle jeziora Orta znajduje się przytulne miasteczko Omegna. Ciszę i duszpasterstwo ulic raz w roku zastępuje tłum kolorów i ryk fajerwerków. Obchody sierpniowego dnia św. Wita przyciągają setki turystów do Omenii. Parada kolorowych lampionów, unoszących się na powierzchni wody w towarzystwie przedstawień teatralnych i zabawnej muzyki - spektakl, prawdę mówiąc, nie do opisania.

Isola di San Giulio (włoski: Isola di San Giulio)

Kolejnym obowiązkowym punktem jest wizyta na wyspie St. Julius, innymi słowy Isola di San Giulio. Wyspa mieści się dokładnie pośrodku między południowo-zachodnim i południowo-wschodnim brzegiem zbiornika. Kawałek ziemi o wymiarach 275 na 140 metrów, skromnie wznosi się nad falującymi wodami jeziora.

Mała warownia jest ucieleśnieniem długiej pamięci czynów św. Juliusza. Główną atrakcją jest bazylika San Giulio, otoczona surowymi i wspaniałymi budynkami: pałacem biskupów i budynkiem klasztoru. Wszystkie budynki stworzone dla Kościoła katolickiego w średniowieczu są teraz objęte ochroną Fundacji UNESCO.

Zabawa i relaks

Ciepłe, niezwykle czyste wody Lago d'Orta obiecują podróżnikom udane wakacje. W pobliżu miast wybrzeże wyposażone jest w wygodne leżaki i parasole, można poświęcić czas na pływanie i opalanie.

Czy można pływać na jeziorze Orta? Oczywiście, że tak! Możesz wygodnie pływać na jeziorze od lipca do sierpnia. Istnieje również wiele wypożyczalni: motorówki, skutery wodne i rowery, sprzęt do nurkowania.

Po spędzeniu dużo energii na wodzie turyści zajrzą do jednej z wielu restauracji. Prosta i niezwykle różnorodna kuchnia, z której słyną Włochy, jest tym, czego potrzebujesz dla głodnego wczasowicza. Chrupiąca pizza, różnorodne przepisy na owoce morza, makarony, ravioli, aromatyczne wina. Menu na wybrzeżu jeziora d'Orta jest gotowe zaspokoić apetyt każdego smakosza.

Jak się tam dostać

Ponieważ jezioro znajduje się 50 km od Mediolanu, jedną z najpopularniejszych tras do Horta jest wycieczka pociągiem. Lotnisko Malpensa to świetny punkt wyjścia. Stacja lądowania Novara (Novara) i miejsce docelowe - Orta-Miasino (Orta-Miasino).

Na przedmieściach Mediolanu znajduje się inne lotnisko - Orio al Serio (Orio al Serio). Z tego miejsca powinieneś dostać się na dworzec główny w Mediolanie - Milan Stazione Centrale. Trasa wycieczki Novara - Domodossola (Novara - Domodossola).

Oprócz połączeń kolejowych z jeziorem można dojechać wynajętym samochodem. Możesz znaleźć najbardziej opłacalną opcję, korzystając z usługi auto.italy4.me.

Między d'Orta a Maggiore regularnie kursują autobusy. Wyjazd z Baveno i Stresy trzy razy dziennie.

Obejrzyj wideo: Sesja Method Feeder - Skuteczne przynęty "Killery" i nęcenie metody (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włoskie jeziora, Następny Artykuł

Bazylika Santa Maria in Aracheli
Włochy

Bazylika Santa Maria in Aracheli

Santa Maria in Aracheli to piękna bazylika na Kapitolu. Prowadzą do niego wielkie schody, stworzone jako znak wyzwolenia Rzymu z zarazy. Kościół został zbudowany w VI wieku na miejscu świątyni Junona, tej samej, w której żyły gęsi, które uratowały Rzym przed Galami. I to nie wszystko! Michał Anioł i Donatello, kolumny ze starych (przedchrześcijańskich) świątyń Rzymu i ...
Czytaj Więcej
Wróć do Salerno: część II
Włochy

Wróć do Salerno: część II

Tak więc, drodzy czytelnicy, kiedy ostatni raz spacerowaliśmy po historycznym centrum nadmorskiego Salerno, cieszyliśmy się pięknem promenady, Villa Comunale i teatru Verdi. Cóż, teraz możesz zafundować sobie coś smacznego. Ale hej, miej trochę cierpliwości i nie idź do pierwszego baru lub osterii, na którą się natkniesz.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi
Włochy

Galeria Uffizi

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najbardziej pouczającą na świecie kolekcję obrazów Botticellego. Na tle Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi), Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) jest najsłynniejszym florenckim muzeum sztuki.
Czytaj Więcej
Bazylika San Giovanni in Laterano
Włochy

Bazylika San Giovanni in Laterano

Bazylika Laterańska to Katedra Rzymska, „Basilica maior” z krzesłem biskupa i tronem papieża. Oto jedna ze starożytnych relikwii chrześcijańskich - Skała Świętego Mikołaja (Święte Schody), wzdłuż której Chrystus wstąpił na sąd Piłata. Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano (Bazylika San Giovanni in Laterano), fot. R4all Katedra św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano lub Bazylika Laterańska (Bazylika San Giovanni in Laterano - Bazylika San Giovanni in Laterano) spotyka kolosalną orientalną fasadę w 1735 r., Alessandro Galilea.
Czytaj Więcej