Neapol

Herkulanum - miasto, które zginęło podczas erupcji Wezuwiusza

Herculaneum (Ercolano) - starożytna rzymska miejscowość wypoczynkowa nad brzegiem Zatoki Neapolitańskiej (Golfo di Napoli), w prowincji Neapol (Napoli). Teraz na jego terytorium znajduje się nowoczesne miasto Ercolano.

Historia

Według legendy Herkulanum został założony przez samego Herkulesa (Ercole). W rzeczywistości najprawdopodobniej pierwsze osady na terytorium miasta należały do ​​Oscanów - starożytnego ludu włoskiego. Po tym, jak ziemia spadła pod panowanie Greków. Historycy uważają, że to Grecy nadali mu nazwę. W pismach filozofa Theofrasto jest on nazywany Heraklionem.

W IV wieku pne e. miasto zostało zdobyte przez plemię samnickie. Po tym, jak miasto przeszło w posiadanie Cesarstwa Rzymskiego (l'Impero Romano) - według różnych źródeł w III - I wieku. Pne e. Około 89 pne e. Życie Herkulanum toczyło się pełną parą - miasto otrzymało status gminy - miasto, w którym ludzie byli wolni iw różnym stopniu otrzymali obywatelstwo rzymskie i prawo do samorządu. Ludność miasta wynosiła około 4000 mieszkańców. Mieszkańcy zajmowali się rzemiosłem i sztuką. Mieszkańcy stworzyli dzieła sztuki dla innych miast. Za 62-63 lata. (dokładna data nie jest znana) miasto doznało silnego trzęsienia ziemi.

Śmierć miasta

24 sierpnia 79 Herkulanum zostało połknięte przez erupcję wulkanu Vesuvio. Popiół wulkaniczny, który szybko pokrył miasta Pompei i Stabiae, nie uderzył w Herkulanum. Ale większość mieszkańców miasteczka w strachu opuściła miasto. Po północy do miasta wlewały się strumienie rozgrzanej do czerwoności lawy. Trujący gaz, warstwy popiołu i przepływy piroklastyczne natychmiast zniszczyły każdego, kto miał nadzieję uciec w schronach miejskich. Lawa zalewała ulice i domy, równomiernie i hermetycznie wypełniając wszystkie puste przestrzenie. Pomogło to zachować szczątki zmarłych, budynki, meble, papirusowe zwoje, a nawet jedzenie.

Wykopaliska

Na początku XVIII wieku lokalny mieszkaniec Ambrogio Nucherino wykopał studnię i natknął się na ruiny starożytnego miasta. Dowiedziawszy się o znalezisku, książę Emmanuela Maurycego Lotaryńskiego kupił terytorium studni i sam zorganizował wykopaliska. Pracownicy przebijali sztolnię przez 9 miesięcy. Znaleziono 9 posągów. Wrak, który znalazł Nucherino, to pozostałości teatru Herculaneum.

Od 1738 r. Prace wznowiono na polecenie Karola III (Karola III). Najcenniejsze eksponaty zostały wystawione w Pałacu Królewskim w Portici (Reggia di Portici). Podczas wykopalisk w latach 1750-1765 odkryto Villa Papyrus (Villa dei Papiri). W 1765 r. Z sztolni wyszedł gaz. Wykopanie ustało, wejścia zostały zamknięte.

Dalsze wykopaliska z lat 1828–1855 i 1869–1875. zatrzymany z powodu wysokich kosztów. Archeolodzy powrócili do Herculaneum w 1924 r. Do XX wieku wierzono, że wszyscy obywatele zostali uratowani podczas kataklizmu. Ale w 1982 r. Archeolodzy odkryli około 250 szkieletów w łodziach. W tej chwili, ze względu na bliskość Herkulanum do nowoczesnego miasta, wykopy są bardzo trudne.

Podczas pierwszych wykopalisk przeprowadzonych niezwykle nieprofesjonalnie wydobywano starożytne dzieła sztuki. Wszystkie należały do ​​prywatnych kolekcjonerów. Teraz nie można ustalić ich początkowej lokalizacji. Wiele przedmiotów według ówczesnych standardów nic nie kosztowało i zostało utraconych. Średniowieczne techniki wykopaliskowe poważnie uszkodziły starożytne miasto. Teraz tradycja destrukcji jest kontynuowana dla turystów. Każdy stara się zabrać kawałek starożytnego pomnika. Na powierzchni miasta znajdują się napisy.

Architektura

W Herkulanum dominuje architektura grecka. Chodniki pokryte loggiami, portyki - zadaszone galerie chroniące przed deszczem i słońcem, pokoje gościnne - budynki nie związane z Włochami. Kanalizacja w Herkulanum wychodziła na morze, a napływ czystej wody został zorganizowany w domy i fontanny. Drogi pokryte były płytami wulkanicznymi. Chodniki górujące nad drogą były oddzielone krawężnikami i wyłożone czerwoną tufą.

Budynki miejskie ozdobiono jasnymi mozaikami i freskami. Fabuła zdjęć była z natury humorystyczna, a czasem otwarcie pornograficzna. Najlepsze artefakty eksponowane są na stałej wystawie Tajnego gabinetu (Gabinetto Segreto) w Muzeum Archeologicznym w Neapolu (Museo Archeologico Nazionale di Napoli).

Schemat Herculaneum jest dość prosty. Otwarta część miasta została podzielona na osiem kwartałów. Ćwiartki od drugiego do siódmego były oznaczone liczbami; pierwsza i druga nosiły nazwę odpowiednio East I i East II. W niektórych źródłach zamiast słowa „ćwiartka” znajduje się nazwa insula (Insula). Trzy ulice przecinają miasto z północy na południe, jedna ze wschodu na zachód. W mieście i wzdłuż zatoki stały wille rzymskiej szlachty. Wspaniały widok i łagodny klimat sprawiły, że Herculaneum stało się prawdziwym kurortem.

Zabytki

Ćwierć 2

Dom Argus (Casa d'Argo) - uważany był za jedną z najpiękniejszych willi w mieście. Jego nazwa pochodzi od fresku przedstawiającego Io i Argusa (Io e Argus) - starożytne postacie mityczne. Teraz fresk zaginął. Inne atrakcje w Insula II to Dom Arystyda (Casa di Aristide) i Dom Genialny (Casa del Genio).

Ćwierć 3

Karczma (Casa dell'Albergo) zajmowała ogromny obszar - 2150 m². To była prywatna willa z widokiem na morze. Budynek został poważnie uszkodzony przez wulkan i pierwsze wykopaliska. Wewnątrz znajdują się termy, pokoje, taras, atrium i perystyl - otwarta przestrzeń otoczona zadaszoną kolumnadą. Jednak w momencie wybuchu nowi właściciele wykorzystywali dom jako hotel.

Dom z drewnianą ścianą działową (Casa dell Tramezzo di Legno) zachował się od czasów samnitów. Zachował się podział trzciny pokrytej gliną. Ta ściana oddzielała wewnętrzny jasny dziedziniec od tablinum - swego rodzaju gabinetu lub jadalni. Ta technika wykonywania ścian była tania, ale struktury miały przyjemny wygląd. Obrazy fresków i mozaiki w domu pochodzą z I wieku. n e.

Kwartał 4

W czwartym kwartale znajduje się Alcove House (Casa dell'Alcova), w której sąsiaduje skromny budynek i bogaty dom rodzinny. Kolejnym zrujnowanym luksusowym budynkiem jest Dom z mozaikowym atrium (Casa del'Atrio a Mosaico). Podłoga jest wyłożona czarno-białą mozaiką. Sypialnie i nisze ozdobione są wspaniałymi freskami. Zadaszona galeria sąsiaduje z tarasami widokowymi. Niektóre meble przetrwały.

Nie mniej wspaniała konstrukcja - Dom z jeleniem (Casa del Cervi). W domu zachował się placek chlebowy, drukując na którym można było ustalić nazwisko właściciela domu. Wielokolorowa marmurowa podłoga, marmurowe stoły, rzeźby jeleni to tylko niewielka część ocalałej historii.

Kwartał 5

W piątym kwartale odwiedź Dom z pięknym dziedzińcem, Dom Samnitów (Casa Sannitica) i Dom z wypalonymi meblami (Casa del Mobilio Carbonazzato). Dom z dużym wejściem (Casa del Gran Portale) został nazwany na cześć ogromnego wejścia, otoczonego półkolumnami z postaciami skrzydlatych bogiń zwycięstwa na stolicach. W domu nie ma atrium, pokoje wychodzą z korytarza. Dom z mozaikami Neptuna i Amphitrite (Casa di Nettune e d'Anfitrite) prawdopodobnie należał do odnoszącego sukcesy kupca wina. Jedną ze ścian zdobi mozaika przedstawiająca dwa bóstwa morskie. Zachowały się również amfory, w których przechowywano wino.

Kwartał 6

W Domu z czarnym pokojem (Casa del Salone Nero) pokój jest ozdobiony freskami na czarnym tle. Dobrze zachowane drewniane drzwi. Kolegium Augusta (Sacello degli Augustali) zostało zbudowane na cześć cesarza Oktawiana Augusta na spotkania Kurii. Ściany ozdobione są wspaniałymi obrazami, w szczególności freskiem Herkulesa, Junona i Minerwy. Uczelnia była sanktuarium dla czci cesarza.

Terme (Terme Urbane) - konstrukcja czasów wpływów Greków. Łaźnie podzielono na części męską i żeńską. Z męskiego korytarza było wyjście na boisko. Następnie była garderoba - apoditerium, pomieszczenie do ogrzewania, pomieszczenia do chłodzenia. W caldarii znajdowały się baseny z ciepłą i zimną wodą do ciepłych kąpieli. Ściany i podłogę pomieszczeń ozdobiono wizerunkami ryb, traszek, delfinów i ośmiornic. Kąpiele kobiet były bardziej wygodne i lepiej zachowane.

Kwartał 7

Jedynym budynkiem siódmej dzielnicy jest Dom Galba (Casa di Galba). Budynek znajduje się w pobliżu nowego miasta, więc nie jest otwarty do końca.

Jeden z największych domów w mieście - Dom z płaskorzeźbą Telefon. Oryginalność budynku polega na tym, że powtarza relief ziemi, na której się znajduje. Dom składa się z dwóch części. A korytarz do drugiej części biegnie pod kątem. Ściany pokoi ozdobione są reliefowymi maskami satyrów i postaci teatralnych. Wszędzie widać drogie marmurowe okładziny. Jeden z pokoi ozdobiony jest wizerunkami mitów o Tele.

Kilkaset metrów od Herkulanum odkryto Villa Papyrus. Budynek zajmuje powierzchnię 2790 metrów kwadratowych. m. Podczas wykopalisk w willi znaleziono posągi wielu postaci sztuki i polityki. Najbardziej wyjątkowym znaleziskiem jest jedyna zachowana biblioteka z czasów starożytności. Zakłada się, że ocalałe zwoje zawierają zaginione dzieła Sofoklesa, Eurypidesa, Arystotelesa i innych myślicieli starożytności. W Malibu istnieje teraz identyczny budynek. Paul Getty, biznesmen ze Stanów Zjednoczonych, zbudował willę zgodnie ze szkicami znalezionych ruin i kanonów starożytnej architektury.

Jak już wspomniano pierwszym odkrytym budynkiem miasta był teatr. I właśnie ten fakt przyczynił się do nieodwracalnego zniszczenia niegdyś luksusowego budynku. Amatorskie metody wykopalisk na zawsze zniszczyły rzeźby i cenne przedmioty wewnątrz teatru. A kiedyś teatr pomieścił prawie 2000 widzów. Wspaniała dekoracja, brązowe posągi, scena z wielokolorowego marmuru - wszystko zostało bezpowrotnie utracone.

Wycieczki

W Herkulanum zachowało się wiele innych budynków, które zasługują na uwagę, oprócz powyższych. Na przykład Villa Papyrusov lub teatr. Możesz je wszystkie zobaczyć w ciągu jednego dnia. Możesz zarezerwować indywidualną wycieczkę z Neapolu i odwiedzić Heraculanum, Pompeje lub wszystkie razem. I możesz dotrzeć do martwych miast na własną rękę.

Tryb pracy:

 1. 1 kwietnia - 31 października: 8.30 - 19.30 (ostatnie połączenie 18.00);
 2. 1 listopada - 31 marca: 8.30 - 17.00 (ostatnie połączenie 15.30);
 3. Zamknięte: 25 grudnia, 1 stycznia.

Cena biletu:

 • 1-dniowa wizyta w Herculaneum: koszt 11,00 €; bilet preferencyjny: 5,50 € (tylko dla obywateli Unii Europejskiej (Unione Europea));
 • Kompleksowa wizyta: Pompeje, Herculaneum, Oplontis (Oplontis), Stabia (Stabiae), Boscoreale (Boscoreale) - bilet ważny przez 3 dni: 22,00 €; bilet preferencyjny: 12,00 € (tylko dla obywateli UE).

Rezerwacja biletów przez telefon: +39 199-757517.

Możesz wcześniej zarezerwować bilet online na oficjalnej stronie internetowej.

 • Zalecamy przeczytanie: jak kupić bilety do muzeów we Włoszech

Jak się dostać z Neapolu

Pociągiem:

Trasy Neapol-Sorrento (Napoli-Sorrento) lub Neapol - Podzhomarino (Napoli-Poggiomarino). Pociąg CIRCUMVESUVIANA zatrzymuje się w Ercolano.

Stacja ERCOLANO-SCAVI 700 metrów od ruin miasta. Z dworca do Herculaneum można dotrzeć pieszo. Wysiądź z pociągu i skieruj się w stronę morza.

Przejdź przez skrzyżowanie i idź Via IV Novembre do skrzyżowania z Corso Resina. Znajdziesz wejście do ruin.

 • Zobacz instrukcje: jak kupić bilety na pociąg do Włoch

Samochodem

Na drodze A3 Napoli-Salerno. Skręć w Ercolano i kieruj się znakami. Herculaneum ma parking. Porównaj ceny i wynajmij samochód we Włoszech, korzystając z usługi auto.italy4.me

Przydatne wskazówki

 1. Muzeum ma jedną kawiarnię i wysokie ceny. Zaopatrz się w jedzenie;
 2. Weź kolbę do wody - możesz ją uzupełnić w kompleksie;
 3. Aby lepiej zrozumieć zabytki, weź audioprzewodnik. Można go wypożyczyć w punkcie informacyjnym przy kasie;
 4. Przy wejściu otrzymasz mapę kompleksu i broszurę z informacjami;
 5. Jeśli mówisz po włosku, możesz skorzystać z usług przewodnika. Można to uzgodnić bezpośrednio przed kompleksem. Cena usługi jest różna: 15-20 €.

Popularne Wiadomości

Kategoria Neapol, Następny Artykuł

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze
Rzym

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze

Teatry są niezaprzeczalną dumą Rzymu. Fani klasycznej opery i baletu bez wątpienia odwiedzą jedną z okazałych instytucji kultury włoskiej stolicy. Fani historii i archeologii będą mogli przechadzać się po pozostałościach starożytnych teatrów, które służyły rozrywce publiczności w czasach starożytnego Rzymu.
Czytaj Więcej
Teatr Marcellusa w Rzymie
Rzym

Teatr Marcellusa w Rzymie

Teatro di Marcello to jedna z najważniejszych atrakcji Włoch, położona w historycznej części Rzymu (Roma), na prawym brzegu Tybru (Tevere), w pobliżu Piazza Venezia. Jest to słynny poprzednik Koloseum (Colosseo) i jeden z największych budynków w starożytnym Rzymie.
Czytaj Więcej
Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić
Rzym

Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić

Podczas każdej wycieczki turystycznej, zwłaszcza do Włoch, przychodzi chwila, w której musisz dotknąć sztuki wysokiej, a nie tylko opalać się na plażach. Oto nasz wybór dziesięciu najlepszych muzeów i galerii w Rzymie. Zalecamy odwiedzanie muzeów w godzinach popołudniowych, gdy nieznacznie zmniejszy się ruch turystyczny.
Czytaj Więcej
Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie
Rzym

Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie

Jednym z aspektów włoskiej turystyki jest możliwość zanurzenia się w procesie zakupów ze smakiem. Aby cieszyć się urokiem drogich marek i nie przepłacać za nie dużo pieniędzy, stworzono specjalne centra handlowe - sklepy. Rzym od dawna zakorzeniony jest w chwale modnej stolicy świata, więc nic dziwnego, że jeden z najlepszych i najwygodniejszych sklepów, Castel Romano, znajduje się w pobliżu stolicy Włoch.
Czytaj Więcej