Miasta Włoch

Lotnisko Rome Fiumicino i jak się dostać na dworzec Termini

Dojazd z lotniska Rzym-Fiumicino na dworzec Termini w centrum stolicy jest łatwy i istnieje kilka różnych sposobów na każdy gust i każdą kieszeń. Najbardziej znanym z nich jest Leonardo Express, najtańsze są autobusy, a najwygodniejsza taksówka lub transfer. Teraz rozważ bardziej szczegółowo każdą z metod.

Dla większości podróżnych znajomość Rzymu zaczyna się od stacji Roma Termini, a wielu z nich próbuje zatrzymać się gdzieś w pobliżu. I jest tego kilka przyczyn.

  • Ze stacji kolejowej Roma Termini można łatwo dotrzeć do dowolnego zakątka Rzymu, ponieważ tuż pod stacją znajdują się odgałęzienia dwóch (i jak dotąd jedynych) linii metra.
  • Roma Termini jest ważnym węzłem transportu miejskiego. Nawet jeśli nie jesteś fanem metra, łatwo jest dojechać autobusem z dowolnego miejsca do Rzymu.
  • Z Roma Termini odjeżdża większość pociągów łączących stolicę z największymi miastami we Włoszech. Jest to szczególnie wygodne, jeśli planujesz kilkudniowe wycieczki z Rzymu - na przykład do Neapolu lub Florencji.
  • Wreszcie podróżni przybywający późnym wieczorem na lotnisko Rzym Fiumicino lub planujący wcześniejszy wylot, zatrzymują się bliżej dworca kolejowego, aby podróż z lotniska do miasta była jak najłatwiejsza.

Wejście do Roma Termini z Via Marsala

Pociągiem Leonardo Express z Fiumicino do dworca Termini

Port lotniczy Rzym-Fiumicino i dworzec główny Termini są połączone osobną linią kolejową. Stacja kolejowa przylega do lotniska, a specjalistyczna trasa do Termini nazywa się Leonardo Express.

Znalezienie stacji na lotnisku nie jest trudne - prowadzą do niej liczne znaki, których po prostu nie sposób nie zauważyć. Stacja znajduje się 5-10 minut spacerem od wyjścia z obszaru odbioru bagażu.

Pociągi Leonardo Express odjeżdżają z lotniska do Rzymu co 30 minut

Pociągi Leonardo Express odjeżdżają do Rzymu dwa razy na godzinę od wczesnego rana do późnego wieczora, czas podróży to około 30 minut. Z dworca na lotnisku Fiumicino w Rzymie w kierunku dworca Termini pierwszy pociąg odjeżdża o godz. 18:23, ostatni o 23:23. W przeciwnym kierunku - z miasta na lotnisko - pociągi kursują odpowiednio od 5:35 rano do 22:35 wieczorem.

Na stacji na lotnisku pociągi Leonardo Express zawsze odjeżdżają z drugiego peronu, a na Termini przyjeżdżają na 23 lub 24 peron.

Bilety na pociąg Leonardo Express kosztują 14 euro (2019) na podróż w jedną stronę, dzieci w wieku poniżej 12 lat podróżujące z osobą dorosłą mogą bezpłatnie korzystać z ekspresu. Bilety można kupić w kasie na stacji, w specjalnych automatach.

Przy zakupie biletów przez Internet należy podać „Rome Airport” w punkcie wyjścia i wpisać „Rome”. Należy pamiętać, że system wyda loty dla wszystkich pociągów do Rzymu i nie wszystkie z nich odbywają się zgodnie z Termini. Korzystając z tej samej strony, możesz znaleźć bilety kolejowe między dowolnymi miastami we Włoszech.

Bilety na Leonardo Express można kupić w kasie na stacji oraz w wielu automatach

Należy pamiętać, że przed wejściem do pociągu bilety muszą zostać skompostowane. Specjalne kompostowniki znajdują się przed wejściem na platformę.

Przed wejściem do pociągu musisz przebić bilet

Uwaga: na lotnisku Fiumicino w Rzymie oprócz Leonardo Express pociągi regionalne zatrzymują się także na innych dworcach kolejowych w Rzymie. Dlatego należy obserwować tablicę wyników na stacji, aby przez pomyłkę nie wsiąść do niewłaściwego pociągu. Są takie przypadki.

Autobusy z lotniska na dworzec

Innym popularnym sposobem na dostanie się z lotniska Rzym-Fiumicino na dworzec Termini jest autobus. Podróżni wiedzą o nich znacznie mniej, a tymczasem jest to najtańszy sposób na dotarcie do centrum Rzymu i nie mniej wygodny niż Leonardo Express.

Przystanek autobusowy na lotnisku znajduje się w pobliżu terminalu nr 3 (większość lotów międzynarodowych lata tutaj), a w Rzymie jadą do Via Marsala - czyli prawie w tym samym punkcie co Leonardo Express. Od przystanku autobusowego do wejścia do holu głównego dworca Termini - od 20-30 metrów.

Autobusy to najtańszy sposób, aby dostać się z lotniska na dworzec Termini

Autobusy kursują na trasie lotniska Fiumicino-Termini Station od 5:35 do 23:00. W przeciwnym kierunku - z miasta na lotnisko - autobusy odjeżdżają od 04:40 rano do 21:50 wieczorem. Czas podróży to około godziny, choć wieczorem - przy braku korków - doskakujący rzymscy kierowcy często radzą sobie w 30 minut.

Jeśli kupisz z wyprzedzeniem - przez Internet - bilet z lotniska Fiumicino na dworzec Termini kosztuje tylko 5,80 euro (możesz to zrobić na stronie internetowej przewoźnika). Tam, na stronie internetowej firmy, możesz pobrać rozkład jazdy autobusów i uzyskać więcej informacji na temat trasy.

Największy autobus w mieście - wizjer po lewej stronie to już Termini

W kwietniu 2016 r. BlogoItaliano przetestowało tę usługę na sobie. Okazało się to jeszcze wygodniejsze niż Leonardo Express, ponieważ przystanek autobusowy znajduje się bliżej wyjścia z terminala niż dworca kolejowego. Jak rezerwować bilety autobusowe, nagraliśmy osobny film.

Należy pamiętać, że bilet musi zostać wydrukowany i przedstawiony przed wejściem do autobusu. Nieotwarte bilety na stanowisku kontrolnym nie są akceptowane.

Przydatna rada: Jadąc do Rzymu, pobierz mobilny przewodnik audio po Rzymie na link do iPhone'a, który został wydany w 2019 roku. To gotowa wycieczka audio po najpopularniejszej trasie w mieście.

Audioprzewodnik ma wbudowaną kartę, na której wszystko jest już zaznaczone. Działa nawet bez Internetu, a nawigacja GPS ułatwia śledzenie Twojej lokalizacji i znajdowanie drogi do najbliższych punktów wycieczek audio bez kosztów związanych z ruchem komórkowym.

Pełna wersja kosztuje tylko 5 €, ale pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy na przewodnikach i wycieczkach. Ponadto pierwsze 5 punktów (z 60) jest dostępnych za darmo. Możesz pobrać aplikację na tej stronie.

Transfer i taksówka z lotniska Fiumicino do Termini

Możesz również dostać się na dworzec Termini z lotniska Fiumicino taksówką. A oto kilka opcji:

Zwykła taksówka miejska

Możesz spróbować złapać samochód przy wyjściu z terminalu - jak na każdym większym lotnisku na świecie jest ich wiele. Taksówki w Rzymie można łatwo rozpoznać po ich białym kolorze i warcabach na dachu.

Czas trwania poszukiwania darmowego samochodu i udanego lądowania zależy bezpośrednio od czasu przylotu i pory roku. Osobnym niuansem są sami taksówkarze, a tutaj wszystko zależy od twojego szczęścia - na kim się dostajesz. Nawiasem mówiąc, większość z nich nie mówi po angielsku.

Oficjalne taksówki w Rzymie w kolorze białym

Formalnie jednolita oficjalna taryfa dotyczy podróży z lotniska Rzym Fiumicino do Termini - 48 euro, ale niuans polega na tym, że stacja znajduje się na samej granicy zasięgu. A jeśli taksówkarz zatrzyma cię po drugiej stronie ulicy, będzie mógł zażądać zapłaty w kasie. I będzie dobrze.

Zamów taksówkę i prześlij przez Internet

Alternatywą dla taksówki miejskiej jest zamówienie samochodu z lotniska Fiumicino na dworzec Termini lub w inne miejsce w Rzymie za pośrednictwem Internetu (w tym przypadku kierowca spotka się z pasażerami znakiem przy nazwisku przy wyjściu z obszaru odbioru bagażu). W zależności od klasy samochodu i wybranej usługi cena może się nieznacznie różnić, ale w każdym razie jest dość porównywalna z kosztem zwykłej taksówki miejskiej.

Najpopularniejsze usługi tego typu:

  • Kiwitaxi (tańsze)
  • Bookyourtransfer (BlogoItaliano szczegółowo opisał tę usługę tutaj)

Nawiasem mówiąc, jeśli podróżujesz z dużą firmą, w Kiwitaxi możesz obliczyć nie tylko zwykły samochód, ale także minibus.

Wynajem samochodów na lotnisku w Rzymie

Innym sposobem na dostanie się z lotniska Fiumicino, co warto wspomnieć, jest wynajęcie samochodu. Ale są pewne niuanse.

Chociaż wynajem samochodów jest we Włoszech niedrogi, a cały proces rezerwacji jest tak prosty, jak to tylko możliwe, należy pamiętać, że w historycznym centrum Rzymu obowiązują ograniczenia wjazdu pojazdów. Dlatego wynajęcie samochodu tylko po to, aby dostać się do Termini, nie jest dalekowzroczne.

Dojazd z lotniska Fiumicino do dworca Termini zajmuje około godziny.

Ale Włochy to kraj podróży samochodowych. Dlatego jeśli jesteś zainteresowany nie tyle stacją Termini, ile możliwością dojazdu do miasta, warto zabrać samochód z powrotem do Fiumicino: tutaj znajduje się jedno z największych centrów wynajmu samochodów we Włoszech, zrzeszające wiele wyspecjalizowanych firm.

Aby nie tracić czasu na wyszukiwanie najkorzystniejszych z istniejących ofert, możesz skorzystać z popularnej europejskiej usługi porównywania cen wynajmu samochodów Rentalcars. Po prostu spróbuj w akcji - warto.

Nawiasem mówiąc, dla wszystkich, którzy planują długą auto-wycieczkę po Apeninach, polecamy również nasz artykuł Wynajem samochodów we Włoszech: 5 najbardziej przydatnych stron na wycieczkę.

Hotele w obszarze Termini i Fiumicino:

Jeśli odkryliśmy kwestię transportu z lotniska Fiumicino w Rzymie do dworca Termini, teraz jest czas na zastanowienie się nad mieszkaniem. W przeciwieństwie do samochodów, hotele i noclegi w Wiecznym Mieście są drogie i często stanowią główny koszt dla podróżników.

Dobrą wiadomością jest to, że często możesz zaoszczędzić do 40-50% początkowego kosztu pokoju, jeśli wybierzesz pokój hotelowy w ramach jednej z rezerwacji. Poniżej znajduje się lista bieżącej sprzedaży hoteli w Rzymie w obszarze Termini:

Jak dostać się z Rzymu do głównych miast Włoch:

  • Jak dostać się z Rzymu do Florencji
  • Jak dostać się z Rzymu do Neapolu
  • Z Rzymu do Mediolanu iz powrotem
  • Rzym-Wenecja: wszystkie sposoby, aby się tam dostać

Miłej podróży!

Obejrzyj wideo: FIUMICINO AIRPORT TO ROME CENTER BY TRAIN 2018. ITALY TRAVEL GUIDE (Styczeń 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Miasta Włoch, Następny Artykuł

Kapitan Costa Concordia uczy uczniów, jak nie panikować
Nauka

Kapitan Costa Concordia uczy uczniów, jak nie panikować

Były kapitan statku Costa Concordia, który został zniszczony u wybrzeży włoskiej wyspy Giglio, prawdopodobnie z jego winy, prowadzi wykład na Uniwersytecie Rzymskim na temat „rozwiązywania problemów”. Jest mało prawdopodobne, aby kapitan statku wycieczkowego Costa Concordia był spokojny i spokojny, kiedy jego statek dosłownie zatonął u wybrzeży wyspy Giglio w grudniu 2012 roku.
Czytaj Więcej
Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie
Nauka

Włosi stworzyli ekspres do kawy pracujący w kosmosie

Pierwsza włoska astronautka będzie pierwszą osobą, która wypije „włoskie espresso w kosmosie”. Słynna włoska marka Lavazza opracowała ekspres do kawy specjalnie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Włochy wniosły szczególny wkład w badania kosmosu na poziomie międzynarodowym, tworząc kawę, którą astronauci mogliby spożywać poza Ziemią.
Czytaj Więcej
Kim byli mieszkańcy Pompejów?
Nauka

Kim byli mieszkańcy Pompejów?

Po 1900 latach ofiary wybuchu wulkanu we włoskim mieście Pompei (Pompei) „pojawiły się” wśród ogółu społeczeństwa. W ciągu ostatnich kilku lat włoscy archeolodzy starannie zeskanowali i szczegółowo odnowili szczątki 86 osób, które zginęły podczas erupcji Vesuvio w 79 rne.
Czytaj Więcej
Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog
Nauka

Włoscy naukowcy wynaleźli cement pochłaniający smog

Ostatni Oscar Innowacji w Berlinie przeszedł materiał opracowany przez włoskich naukowców i umożliwiający oczyszczenie miejskiego powietrza z zanieczyszczeń chemicznych. Według twórców 1000 m2 takiego cementu odpowiada 80 drzewom zimozielonym 17 czerwca 2014 r. Berlin zamieni się w stolicę innowacji. Niemieckie miasto będzie gospodarzem nagrody European Inventor Award Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), czyli innymi słowy Akademii Innowacji Technologicznych.
Czytaj Więcej