Miasta Włoch

Lotnisko Rome Fiumicino i jak się dostać na dworzec Termini

Dojazd z lotniska Rzym-Fiumicino na dworzec Termini w centrum stolicy jest łatwy i istnieje kilka różnych sposobów na każdy gust i każdą kieszeń. Najbardziej znanym z nich jest Leonardo Express, najtańsze są autobusy, a najwygodniejsza taksówka lub transfer. Teraz rozważ bardziej szczegółowo każdą z metod.

Dla większości podróżnych znajomość Rzymu zaczyna się od stacji Roma Termini, a wielu z nich próbuje zatrzymać się gdzieś w pobliżu. I jest tego kilka przyczyn.

  • Ze stacji kolejowej Roma Termini można łatwo dotrzeć do dowolnego zakątka Rzymu, ponieważ tuż pod stacją znajdują się odgałęzienia dwóch (i jak dotąd jedynych) linii metra.
  • Roma Termini jest ważnym węzłem transportu miejskiego. Nawet jeśli nie jesteś fanem metra, łatwo jest dojechać autobusem z dowolnego miejsca do Rzymu.
  • Z Roma Termini odjeżdża większość pociągów łączących stolicę z największymi miastami we Włoszech. Jest to szczególnie wygodne, jeśli planujesz kilkudniowe wycieczki z Rzymu - na przykład do Neapolu lub Florencji.
  • Wreszcie podróżni przybywający późnym wieczorem na lotnisko Rzym Fiumicino lub planujący wcześniejszy wylot, zatrzymują się bliżej dworca kolejowego, aby podróż z lotniska do miasta była jak najłatwiejsza.

Wejście do Roma Termini z Via Marsala

Pociągiem Leonardo Express z Fiumicino do dworca Termini

Port lotniczy Rzym-Fiumicino i dworzec główny Termini są połączone osobną linią kolejową. Stacja kolejowa przylega do lotniska, a specjalistyczna trasa do Termini nazywa się Leonardo Express.

Znalezienie stacji na lotnisku nie jest trudne - prowadzą do niej liczne znaki, których po prostu nie sposób nie zauważyć. Stacja znajduje się 5-10 minut spacerem od wyjścia z obszaru odbioru bagażu.

Pociągi Leonardo Express odjeżdżają z lotniska do Rzymu co 30 minut

Pociągi Leonardo Express odjeżdżają do Rzymu dwa razy na godzinę od wczesnego rana do późnego wieczora, czas podróży to około 30 minut. Z dworca na lotnisku Fiumicino w Rzymie w kierunku dworca Termini pierwszy pociąg odjeżdża o godz. 18:23, ostatni o 23:23. W przeciwnym kierunku - z miasta na lotnisko - pociągi kursują odpowiednio od 5:35 rano do 22:35 wieczorem.

Na stacji na lotnisku pociągi Leonardo Express zawsze odjeżdżają z drugiego peronu, a na Termini przyjeżdżają na 23 lub 24 peron.

Bilety na pociąg Leonardo Express kosztują 14 euro (2019) na podróż w jedną stronę, dzieci w wieku poniżej 12 lat podróżujące z osobą dorosłą mogą bezpłatnie korzystać z ekspresu. Bilety można kupić w kasie na stacji, w specjalnych automatach.

Przy zakupie biletów przez Internet należy podać „Rome Airport” w punkcie wyjścia i wpisać „Rome”. Należy pamiętać, że system wyda loty dla wszystkich pociągów do Rzymu i nie wszystkie z nich odbywają się zgodnie z Termini. Korzystając z tej samej strony, możesz znaleźć bilety kolejowe między dowolnymi miastami we Włoszech.

Bilety na Leonardo Express można kupić w kasie na stacji oraz w wielu automatach

Należy pamiętać, że przed wejściem do pociągu bilety muszą zostać skompostowane. Specjalne kompostowniki znajdują się przed wejściem na platformę.

Przed wejściem do pociągu musisz przebić bilet

Uwaga: na lotnisku Fiumicino w Rzymie oprócz Leonardo Express pociągi regionalne zatrzymują się także na innych dworcach kolejowych w Rzymie. Dlatego należy obserwować tablicę wyników na stacji, aby przez pomyłkę nie wsiąść do niewłaściwego pociągu. Są takie przypadki.

Autobusy z lotniska na dworzec

Innym popularnym sposobem na dostanie się z lotniska Rzym-Fiumicino na dworzec Termini jest autobus. Podróżni wiedzą o nich znacznie mniej, a tymczasem jest to najtańszy sposób na dotarcie do centrum Rzymu i nie mniej wygodny niż Leonardo Express.

Przystanek autobusowy na lotnisku znajduje się w pobliżu terminalu nr 3 (większość lotów międzynarodowych lata tutaj), a w Rzymie jadą do Via Marsala - czyli prawie w tym samym punkcie co Leonardo Express. Od przystanku autobusowego do wejścia do holu głównego dworca Termini - od 20-30 metrów.

Autobusy to najtańszy sposób, aby dostać się z lotniska na dworzec Termini

Autobusy kursują na trasie lotniska Fiumicino-Termini Station od 5:35 do 23:00. W przeciwnym kierunku - z miasta na lotnisko - autobusy odjeżdżają od 04:40 rano do 21:50 wieczorem. Czas podróży to około godziny, choć wieczorem - przy braku korków - doskakujący rzymscy kierowcy często radzą sobie w 30 minut.

Jeśli kupisz z wyprzedzeniem - przez Internet - bilet z lotniska Fiumicino na dworzec Termini kosztuje tylko 5,80 euro (możesz to zrobić na stronie internetowej przewoźnika). Tam, na stronie internetowej firmy, możesz pobrać rozkład jazdy autobusów i uzyskać więcej informacji na temat trasy.

Największy autobus w mieście - wizjer po lewej stronie to już Termini

W kwietniu 2016 r. BlogoItaliano przetestowało tę usługę na sobie. Okazało się to jeszcze wygodniejsze niż Leonardo Express, ponieważ przystanek autobusowy znajduje się bliżej wyjścia z terminala niż dworca kolejowego. Jak rezerwować bilety autobusowe, nagraliśmy osobny film.

Należy pamiętać, że bilet musi zostać wydrukowany i przedstawiony przed wejściem do autobusu. Nieotwarte bilety na stanowisku kontrolnym nie są akceptowane.

Przydatna rada: Jadąc do Rzymu, pobierz mobilny przewodnik audio po Rzymie na link do iPhone'a, który został wydany w 2019 roku. To gotowa wycieczka audio po najpopularniejszej trasie w mieście.

Audioprzewodnik ma wbudowaną kartę, na której wszystko jest już zaznaczone. Działa nawet bez Internetu, a nawigacja GPS ułatwia śledzenie Twojej lokalizacji i znajdowanie drogi do najbliższych punktów wycieczek audio bez kosztów związanych z ruchem komórkowym.

Pełna wersja kosztuje tylko 5 €, ale pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy na przewodnikach i wycieczkach. Ponadto pierwsze 5 punktów (z 60) jest dostępnych za darmo. Możesz pobrać aplikację na tej stronie.

Transfer i taksówka z lotniska Fiumicino do Termini

Możesz również dostać się na dworzec Termini z lotniska Fiumicino taksówką. A oto kilka opcji:

Zwykła taksówka miejska

Możesz spróbować złapać samochód przy wyjściu z terminalu - jak na każdym większym lotnisku na świecie jest ich wiele. Taksówki w Rzymie można łatwo rozpoznać po ich białym kolorze i warcabach na dachu.

Czas trwania poszukiwania darmowego samochodu i udanego lądowania zależy bezpośrednio od czasu przylotu i pory roku. Osobnym niuansem są sami taksówkarze, a tutaj wszystko zależy od twojego szczęścia - na kim się dostajesz. Nawiasem mówiąc, większość z nich nie mówi po angielsku.

Oficjalne taksówki w Rzymie w kolorze białym

Formalnie jednolita oficjalna taryfa dotyczy podróży z lotniska Rzym Fiumicino do Termini - 48 euro, ale niuans polega na tym, że stacja znajduje się na samej granicy zasięgu. A jeśli taksówkarz zatrzyma cię po drugiej stronie ulicy, będzie mógł zażądać zapłaty w kasie. I będzie dobrze.

Zamów taksówkę i prześlij przez Internet

Alternatywą dla taksówki miejskiej jest zamówienie samochodu z lotniska Fiumicino na dworzec Termini lub w inne miejsce w Rzymie za pośrednictwem Internetu (w tym przypadku kierowca spotka się z pasażerami znakiem przy nazwisku przy wyjściu z obszaru odbioru bagażu). W zależności od klasy samochodu i wybranej usługi cena może się nieznacznie różnić, ale w każdym razie jest dość porównywalna z kosztem zwykłej taksówki miejskiej.

Najpopularniejsze usługi tego typu:

  • Kiwitaxi (tańsze)
  • Bookyourtransfer (BlogoItaliano szczegółowo opisał tę usługę tutaj)

Nawiasem mówiąc, jeśli podróżujesz z dużą firmą, w Kiwitaxi możesz obliczyć nie tylko zwykły samochód, ale także minibus.

Wynajem samochodów na lotnisku w Rzymie

Innym sposobem na dostanie się z lotniska Fiumicino, co warto wspomnieć, jest wynajęcie samochodu. Ale są pewne niuanse.

Chociaż wynajem samochodów jest we Włoszech niedrogi, a cały proces rezerwacji jest tak prosty, jak to tylko możliwe, należy pamiętać, że w historycznym centrum Rzymu obowiązują ograniczenia wjazdu pojazdów. Dlatego wynajęcie samochodu tylko po to, aby dostać się do Termini, nie jest dalekowzroczne.

Dojazd z lotniska Fiumicino do dworca Termini zajmuje około godziny.

Ale Włochy to kraj podróży samochodowych. Dlatego jeśli jesteś zainteresowany nie tyle stacją Termini, ile możliwością dojazdu do miasta, warto zabrać samochód z powrotem do Fiumicino: tutaj znajduje się jedno z największych centrów wynajmu samochodów we Włoszech, zrzeszające wiele wyspecjalizowanych firm.

Aby nie tracić czasu na wyszukiwanie najkorzystniejszych z istniejących ofert, możesz skorzystać z popularnej europejskiej usługi porównywania cen wynajmu samochodów Rentalcars. Po prostu spróbuj w akcji - warto.

Nawiasem mówiąc, dla wszystkich, którzy planują długą auto-wycieczkę po Apeninach, polecamy również nasz artykuł Wynajem samochodów we Włoszech: 5 najbardziej przydatnych stron na wycieczkę.

Hotele w obszarze Termini i Fiumicino:

Jeśli odkryliśmy kwestię transportu z lotniska Fiumicino w Rzymie do dworca Termini, teraz jest czas na zastanowienie się nad mieszkaniem. W przeciwieństwie do samochodów, hotele i noclegi w Wiecznym Mieście są drogie i często stanowią główny koszt dla podróżników.

Dobrą wiadomością jest to, że często możesz zaoszczędzić do 40-50% początkowego kosztu pokoju, jeśli wybierzesz pokój hotelowy w ramach jednej z rezerwacji. Poniżej znajduje się lista bieżącej sprzedaży hoteli w Rzymie w obszarze Termini:

Jak dostać się z Rzymu do głównych miast Włoch:

  • Jak dostać się z Rzymu do Florencji
  • Jak dostać się z Rzymu do Neapolu
  • Z Rzymu do Mediolanu iz powrotem
  • Rzym-Wenecja: wszystkie sposoby, aby się tam dostać

Miłej podróży!

Obejrzyj wideo: FIUMICINO AIRPORT TO ROME CENTER BY TRAIN 2018. ITALY TRAVEL GUIDE (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Miasta Włoch, Następny Artykuł

Wakacje nad jeziorem Maggiore: atrakcje i wille
Włoskie jeziora

Wakacje nad jeziorem Maggiore: atrakcje i wille

Lago Maggiore (włoski: Lago Maggiore) jest jednym z czterech wielkich włoskich jezior. Dosłowne tłumaczenie nazwy zbiornika brzmi jak „duże jezioro”. I to jest prawdziwa prawda. Położone na samej górze „buta” Lago Maggiore myje swoje wody ziemiami włoskimi i szwajcarskimi. Osłonięte przez pasmo górskie Alp przed ostrym wpływem świata zewnętrznego, Maggiore słynie z doskonałego łagodnego klimatu, czystych wód i zapierających dech w piersiach widoków.
Czytaj Więcej
Jezioro Como: atrakcje, wille, hotele, jak się dostać
Włoskie jeziora

Jezioro Como: atrakcje, wille, hotele, jak się dostać

Na północy Lombardii, bardzo blisko granicy szwajcarskiej, leży jezioro Como (włoskie: Lago di Como). Jak klejnot, wody Como błyszczą na krawędzi gór alpejskich. Niezwykle głębokie i bajecznie piękne jezioro uwielbiają oryginalni Włosi i liczni goście z kraju. Górskie krajobrazy otoczone puszystymi chmurami są źródłem inspiracji dla pisarzy, artystów i pracowników przemysłu filmowego.
Czytaj Więcej
Jezioro Iseo
Włoskie jeziora

Jezioro Iseo

W ramach włoskich atrakcji, wraz z dużymi „kamieniami”, takimi jak jezioro Maggiore, Garda i Como, świeci kolejny szmaragd - Lago di Iseo (po włosku: Lago d'Iseo). Fani włoskich gór bardzo doceniają wysokie kurorty, kuszące białymi czapami śnieżnymi i ekstremalnymi rodzajami rekreacji. Jednak nawet najbardziej aktywny turysta nie oprze się pięknu i krystalicznej czystości górskich jezior.
Czytaj Więcej