Miasta Włoch

Co zobaczyć w Wenecji na własną rękę za 1 dzień

Co zobaczyć w Wenecji na własną rękę, jeśli został tylko jeden dzień? To pytanie jest często zadawane przez turystów, którzy wybierają się do jedynego włoskiego miasta zbudowanego na wodzie. W końcu chcę zobaczyć jak najwięcej, a zwykli przewodnicy nie dają pomysłów, jak umieścić wszystkich najciekawszych na tak wąskiej trasie. Blogoitaliano postara się naprawić to nieporozumienie i zaoferuje własną wersję spaceru po najbardziej romantycznym mieście we Włoszech. Jesteś gotowy? No to chodźmy!

Przydatna rada: Jeśli masz tylko 1 dzień do Wenecji, ustaw sobie audioprzewodnik miejski dla łącza iPhone, który wydaliśmy w 2019 roku. Jest to gotowa wycieczka audio, która działa nawet bez Internetu, a wbudowana nawigacja GPS ułatwia nawigację i znajdowanie najważniejszej rzeczy.

Możesz pobrać audioprzewodnik na iPhone'a i wypróbować pierwsze 5 punktów trasy za darmo, a pełna wersja 60-punktowej wycieczki audio kosztuje tylko 6 USD. Jest to o wiele tańsze niż nawet najbardziej budżetowe wycieczki.

Rano w Wenecji

Wenecja to miasto na wodzie. A wrażenia z miasta okażą się niekompletne, jeśli nie zaplanujesz własnego spaceru po Wenecji podczas jednodniowej wycieczki do Wenecji Canal Grande - główna droga wodna, która dzieli miasto na 2 części.

Grand Canal pochyla się odwróconą literą S od dworca kolejowego Santa Lucia do centralnego placu San Marco. Wzdłuż Grand Canal znajduje się ponad 200 najbardziej luksusowych palazzos, a ponadto najlepsze zdjęcia są uzyskiwane z wody.

Grand Canal - główna „ulica” w Wenecji

Możesz jechać główną ulicą miasta lokalnym autobusem wodnym - vaporetto, Blogoitaliano napisał już o nich więcej tutaj. Trasa nr 1 najlepiej nadaje się na taką podróż. Idzie na wyspę Lido, mijając Grand Canal z wieloma przystankami. Nie trzeba iść do samego końca - najlepiej wysiąść na nabrzeżach w pobliżu Placu Świętego Marka.

Dzień w Wenecji

Spacer po Wenecji najlepiej rozpocząć w ciągu 1 dnia od głównego placu miasta - Piazza San Marco. Ten plac faktycznie służył jako miejsce narodzin Wenecji jako miasta. W końcu była tutaj, w małej katedrze na placu w IX wieku. z Aleksandrii przyniósł do wiecznego przechowywania relikwii Apostoła Marka. Później katedra była wielokrotnie rozbudowywana i kompletowana, co jest rzadkim przykładem architektury bizantyjskiej w Europie Zachodniej.

Napoleon Bonaparte nazwał Plac Świętego Marka „najbardziej luksusowym salonem w Europie”

Oprócz katedry św. Marka Apostoła zainteresowanie Piazza San Marco reprezentuje 99-metrowa dzwonnica (Campanile), z której roztaczają się wspaniałe widoki na miasto. Nawiasem mówiąc, to na szczycie kampanii w Wenecji Galileo Galilei pokazał swój nowy teleskop władzom republiki. To wydarzenie miało miejsce na początku XVII wieku.

Później kampania, podobnie jak cały plac, stała się centrum wydarzeń corocznego karnawału w Wenecji. To tutaj odbywa się najbardziej spektakularne zejście, zwane „Lotem Anioła”.

Pałac Dożów - jedna z głównych dekoracji Piazza San Marco

Władze Republiki Weneckiej doceniły dogodną lokalizację Piazza San Marco i już w IX wieku. ufundował pierwszy rządowy pałac na placu - Pałac Dożów. Budynek, który widzimy na placu, należy teraz do XVI wieku. Oprócz rządu w pałacu mieścił się Senat, Ministerstwa, Sąd Najwyższy, a nawet więzienie.

Lepiej jest przeczytać więcej o wszystkich tajemnicach Pałacu Dożów w osobnym artykule, a jeszcze lepiej spróbować udać się na wycieczkę do tajnych pomieszczeń pałacu, gdzie rozstrzygnięto losy wielu znanych osobistości republiki, w tym Casanova i Giordano Bruno. Wycieczki odbywają się tylko trzy razy dziennie. Jeśli odwiedzasz Wenecję na własną rękę, lepiej wcześniej zarezerwować bilety online.

Inne bilety na zabytki Wenecji najczęściej wybierane przez podróżnych z góry przez Internetaby uniknąć kolejek przy wejściu, podajemy poniżej:

Nawiasem mówiąc, Apostoł Marek nie jest jedynym świętym, którego relikwie można znaleźć w Wenecji. W IX wieku. sprowadzono tu także relikwie i ojca Jana Chrzciciela, św. Zachariasza. Są przechowywane pod tą samą nazwą. kościoły San Zaccaria na Campo S. Zaccaria, niedaleko Piazza San Marco. Możesz się tam dostać promenadą Schiavoni.

Relikwie św. Zachariasza są przechowywane w kościele o tej samej nazwie w rejonie Castello

Ogólnie można mówić o kościołach w Wenecji przez bardzo długi czas, a obejście ich jest prawie niemożliwe, ponieważ na niewielkiej skrawku wysp laguny weneckiej jest ich ponad 150, a każda z nich jest prawdziwym architektonicznym arcydziełem z bezcennymi obrazami i freskami w środku.

Oprócz opisanych powyżej katedr są też inne, które warto odwiedzić w Wenecji na 1 dzień. Na liście, którą musisz zobaczyć, pamiętaj o dołączeniu:

 • gotycka katedra Santi Giovanni e Paolo, znany również jako San Zanipolo, gdzie spoczywają szczątki 25 Dożów Wenecji i innych znanych osobistości miasta;
 • Kościół San Giacomo di Rialto - Najstarszy kościół w Wenecji, założony wraz z założeniem miasta w 421 roku i znany z gigantycznego zegara na fasadzie;
 • Katedra Santa Maria Gloriosa dei Frarinamalowani przez wielkich mistrzów renesansu - Tycjana, Vivariniego, Alvise, Belliniego itp. Dla Tycjana katedra ta stała się jednak miejscem ostatniego schronienia, a także niektórych weneckich doży.

W weneckich kościołach można znaleźć wiele dzieł weneckiej szkoły malarstwa i rzeźby

Nie będzie w stanie zignorować i Kościół Santa Maria della Salutezbudowany w XVII wieku. w hołdzie Dziewicy za cudowne uwolnienie miasta od zarazy. Ta śnieżnobiała piękność jest doskonale widoczna z nabrzeża Canal Grande na Piazza San Marco i innych punktach miasta.

Idąc samotnie wąskimi, krętymi uliczkami Wenecji, miniesz więcej niż jeden most i most. W Wenecji znajduje się ponad 400 mostów, z których tylko 4 są przerzucane przez Canal Grande.

Pierwsze dwa brzegi potężnego kanału połączyły się Most Rialto - Kolejna wizytówka Wenecji. U zarania swego istnienia most był pontonem, który prawie zakłócał ruch łodzi i statków miejskich, później był kilkakrotnie przebudowywany i modyfikowany.

Wreszcie w XVI wieku. nieznany architekt Antonio de Ponte zaproponował budowę mostu w formie łuku. Nikt nie wierzył w czas istnienia takiej konstrukcji, ale most Rialto został zachowany do dziś.

Teraz na moście można spotkać wiele sklepów, a także podziwiać wspaniałą panoramę Grand Canal.

Most Rialto - jedna z cech charakterystycznych Wenecji

A tuż za mostem znajduje się hałaśliwy i najbardziej znany w Wenecji Rynek Rialto, która słusznie uważana jest za nieformalną atrakcję miasta, w której lokalny smak jest w pełni wyczuwalny.

Oprócz Rialto nie będzie można przejść obok dwóch innych słynnych mostów. Pierwszy to Most Skalzi zobaczysz, jak tylko wyjdziesz z budynku dworca kolejowego Santa Lucia. Drugi - Most Akademii - wyrzucony przez Canal Grande w okolice najsłynniejszego muzeum sztuki w Wenecji - Galerii Akademii.

W Galerii Akademii można zapoznać się ze sztuką Wenecji XIII-XVIII wieku.

Mówiąc o sztuce. Zastanawiając się, co zobaczyć w Wenecji w ciągu 1 dnia, nie należy ignorować licznych muzeów sztuki w mieście. Rzeczywiście, tutaj kiedyś działali Tycjan i Tintoretto, Bellini, Carpaccio i wielu innych mistrzów weneckiej szkoły malarstwa.

Najbogatsza kolekcja jest zebrana powyżej Galeria Akademii. Prezentowana jest sztuka Wenecji od XIII do XVIII wieku. Galeria jest bardzo popularna wśród turystów, dlatego przy planowaniu wizyty najlepiej jest kupić bilety online z wyprzedzeniem.

Z życiem Wenecji XVIII wieku. Możesz spotkać się w Muzeum Palazzo Ca'Rezzonico

Kolejne dobre muzeum znajduje się w Palazzo Ca 'Rezzonico. W murach pałacu można zapoznać się ze sztuką Wenecji XVIII wieku. Oprócz obrazów prezentowane są tutaj także weneckie artykuły gospodarstwa domowego - luksusowe rzeźbione meble, ubrania i akcesoria, rzeźby i przedmioty wyposażenia wnętrz.

Jeśli przyjechałeś do Wenecji na jeden dzień, koniecznie sprawdź szkołę San Rocco

I wreszcie, planując trasę do Wenecji na 1 dzień, zalecamy zwrócenie uwagi na szkołę miejską. Scuols w średniowiecznej Wenecji nazywano organizacjami charytatywnymi w kościołach i klasztorach, zbierając datki na określone potrzeby.

W sumie w Wenecji zbudowano 8 placów. Z pewnością zobaczysz jedną z nich, Scuola San Marco, obok Katedry Santi Giovanni e Paolo. Kolejny nie mniej znany Scuola San Rocco znajduje się w katedrze Santa Maria Gloriosa dei Frari.

Poświęć trochę czasu na zajrzenie do szkoły San Rocco. Jego mury w XVI wieku. zostały namalowane przez słynnego mistrza Jacopo Tintoretto. W swoim pięknie można go porównać tylko z Kaplicą Sykstyńską w Watykanie.

Wieczór w Wenecji

Dość potykając się wąskimi uliczkami Wenecji w ciągu 1 dnia, wieczór najlepiej spędzić w ciszy i spokoju. Odwiedź miasto na wodzie i nie jeździć gondolą, więc nie wchodź tu wcale. W końcu gondole weneckie mają ponad 1000 lat, a zawód gondoliera jest niezmiennie przekazywany z ojca na syna. Najbardziej romantyczny czas na taki spacer to zachód słońca.

Spacer po Wenecji gondolą o zachodzie słońca będzie niezapomnianą przygodą

Wcześniej pisaliśmy o gondolach i gondolierach w Wenecji. W różnych częściach miasta można znaleźć miejsca do cumowania gondoli, ale dla tych, którzy chcą cieszyć się zachodem słońca, najlepiej jest wcześniej znaleźć łódź. W szczycie sezonu na molo może znajdować się wiele osób. Na szczęście zawsze można to zrobić online. Wystarczy wybrać dogodne molo (najlepiej w pobliżu Placu Świętego Marka) i dogodny czas.

Kawiarnia „Florian” - najstarsza kawiarnia w Europie

Cóż, aby cieszyć się ciepłą wenecką nocą po spacerze, możesz udać się na słynny Plac Świętego Marka. W końcu to tutaj najstarsza kawiarnia znajduje się nie tylko w Wenecji, ale także we Włoszech - kawiarnia „Florian”.

Przez lata swojego istnienia kawiarnia miała najwybitniejsze osobistości, które kiedyś odwiedzały miasto na wodzie: Goethe i Byron, Dickens i Casanova, Modigliani, Strawiński i wielu innych. Wraz z nastaniem zmierzchu w Florian Cafe gra żywa orkiestra, dzięki czemu wenecka gwiaździsta noc staje się jeszcze bardziej romantyczna.

Trasa w Wenecji BlogoItaliano

Oczywiście w Wenecji jest o wiele więcej interesujących miejsc niż można opisać w formie krótkiego artykułu. Jak wspomniano powyżej, istnieje tylko około 400 mostów i 150 bazyli. Niemal niemożliwe jest stworzenie optymalnego planu na zwiedzanie miasta w ciągu 1 dnia, nawet jeśli masz regularnego przewodnika.

W średniowieczu i renesansie Wenecja była jednym z głównych światowych centrów finansów i handlu. Jak teraz Londyn czy Nowy Jork. Pracowali tu najlepsi rzemieślnicy, a arcydzieła o znaczeniu światowym są często przechowywane w najbardziej zwyczajnych kościołach lub budynkach.

W okresie renesansu Wenecja była jednym z głównych światowych ośrodków

Nic dziwnego, że podróżni tylko brakuje wielu ważnych zabytków. Jednak nawet wenecjanie, którzy całe życie spędzili w mieście, nie zawsze wiedzą, dlaczego to miejsce jest niezwykłe. Które z nich można pominąć, a które - jak najbardziej - umieścić na mapie odwiedzin.

Dla tych, którzy chcą jak najlepiej wykorzystać krótką wycieczkę, w 2017 roku BlogoItaliano stworzył bardzo szczegółowy plan autora w Wenecji na 1 dzień.

Co więcej, w przeciwieństwie do zwykłych przewodników, w których po prostu podaje się listę miejsc, a ty musisz skomponować jej integralny obraz, wszystko odbywa się tutaj, ponieważ plan na cały dzień dzięki czemu maksymalnie wykorzystasz krótką wizytę bez przepłacania za drogie wycieczki.

W mieście jest wiele miejsc, o których nawet Wenecjanie nie wiedzą.

Oto, co znajdziesz w środku:

 • Gotowa i przemyślana trasa przez Wenecję, obejmująca 25 najważniejszych atrakcji miasta. Zarówno najważniejsze, jak i ukryte przed większością oczu
 • Mapa trasy w Mapach Google, a także etykiety aplikacji maps.me na telefonie, dzięki czemu możesz pobrać mapę trasy do smartfona i używać bez internetu
 • Wersja PDF całej trasy, którą można wydrukować i zabrać w podróż lub czytać bezpośrednio z telefonu / tabletu
 • Zalecenia dotyczące aplikacji z wysokiej jakości trasami audio, które mogą w pełni zastąpić przewodniki
 • Szczegółowy tryb działania wszystkich atrakcji po drodze, a także ceny biletów, aby niczego nie przegapić
 • 6 platform widokowych po drodze, dzięki czemu masz fajne zdjęcia
 • Mało znane „frytki” i miejsca, za którymi tęskni większość turystów
 • Gdzie lepiej zjeść przekąskę i gdzie w pełni zjeść lunch lub kolację, wybierz miejsca w pobliżu trasy od lokalnych przewodników
 • Jak dostać się na bezpłatne i niedrogie wycieczki po Wenecji

Ta trasa pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy w jednym z najdroższych miast we Włoszech, gdzie tylko 24-godzinna przepustka transportowa kosztuje 20 euro. Nawiasem mówiąc, oprócz Wenecji BlogoItaliano ma również trasy do innych najciekawszych włoskich miast - Rzymu, Florencji i Mediolanu. Na tej stronie możesz zobaczyć szczegóły i wybrać trasy dla siebie.

Zalecamy również zapisanie się na nasz darmowy kurs dla osób podróżujących do Włoch z cennymi wskazówkami i ratunkami życia na podróż.

Włochy Trasy BlogoItaliano ›››

Jeśli podoba ci się ten artykuł, udostępnij go znajomym lub zapisz w sieciach społecznościowych. Podczas podróży może być dla Ciebie bardzo przydatny.

Obejrzyj wideo: Zwiedzanie Wenecji - TRAVEL VLOG z Wenecji 4K (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Miasta Włoch, Następny Artykuł

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu
Regiony Włoch

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu

Kilka lat temu - w wyniku podróży do Neapolu - BlogoItaliano napisał recenzję o lokalnym przewodniku, z którym los spotkał się w jasnym słońcu Kampanii. Potem Walentyna - tak nazywał się mój przewodnik - pokazała mi miasto, opowiadając o nim wiele niezwykłych historii. Trasa okazała się doskonała i nie żałowałem pozytywnych opinii na temat przewodnika.
Czytaj Więcej
5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo
Regiony Włoch

5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo

Wycieczki na Sycylię to temat, który BlogoItaliano podejmuje od dawna. Program tras na wyspie jest niezwykle bogaty, a asortyment, który zostanie ci zaoferowany, będzie w dużej mierze zależał od tego, gdzie znajduje się hotel: na północnym lub południowym wybrzeżu. Poprosiłem Svetę, przewodniczkę z Palermo, aby powiedziała jej, które 5 wycieczek były najbardziej popularne wśród jej podróżników.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej