Tivoli

Świątynie Westy i Sybilli w Tivoli

Świątynia Westy (Tempio di Vesta) w Tivoli, z której jest tylko rotunda i fragmenty murów, jest równie atrakcyjna dla koneserów starożytnej architektury oraz miłośników przyrody i pięknych widoków. W pobliżu znajduje się gorzej zachowana Świątynia Sybilli (Tempio di Sivilla) i słynna Restauracja Sibilla.

Historia stworzenia

Świątynia została zbudowana w I wieku pne na wzgórzu starożytnego akropolu miasta Tibur, jak wcześniej nazywano Tivoli. Rządy etruskie i greckie tradycje artystyczne miały silny wpływ na sztukę lokalną, wpływając również na architekturę. Podstawa konstrukcji niejako wyrasta ze skały, harmonijnie kontynuując ją i pędzi do eleganckiej okrągłej rotundy na dziesięciu kolumnach w stylu korynckim (początkowo było ich osiemnaście).

Fryz jest ozdobiony płaskorzeźbami przedstawiającymi czaszki byka (hołd dla rzymskiej tradycji składania ofiar) i wiszące na nich ciężkie girlandy. Cella jest wpisana w okrąg rotundy - jądra całego budynku, miejsca, w którym odbywały się obrzędy. Kopuła rotundy miała otwór na wylot dymu świętego ognia płonącego tutaj na cześć Westy.

Wejście do celi, zgodnie z etruskim zwyczajem, zostało przecięte tylko przez jedno (od frontu budynku). W pobliżu znajdują się malownicze wodospady rzeki Agnien, kontrastujące z ciężkimi ścianami sanktuarium.

Świątynia Westy zachowała imię swojego twórcy - jak głosi napis na architrawie, nazywał się Lucjusz Gellius. Nie wiadomo, komu był poświęcony - Vesta, Hercules, prorokini Albunei czy miejscowy bohater Tiburn. W pobliżu znajduje się inne niezidentyfikowane sanktuarium - prawdopodobnie świątynia Sybilli Tiburtinsky, rzeczy dziewicy, które mieszkały w tych miejscach. Oprócz prostokątnego szkieletu i dwóch kolumn jonowych z budynku nie zachowało się nic, a świątynia ta jest znacznie gorsza pod względem malowniczości do swojego okrągłego brata. Ściany zdobiły obrazy, które nie przetrwały do ​​dziś.

Dalszy los

W 4 wieku Rzymski cesarz Teodozjusz (Flavius ​​Theodosius) nakazał zamknąć świątynię Westy. Tak rozpoczął się okres spustoszenia. Później budynek został przekształcony w kościół katolicki Santa Maria della Rotonda (Santa Maria della Rotonda)co znacznie przyczyniło się do zachowania starożytnego pomnika. Ale w XVI wieku. kościół przestał funkcjonować, a wszystkie chrześcijańskie aneksy zostały zburzone. Ciekawe, że kościół św. Jerzego przez długi czas znajdował się również w świątyni Sybilli Tiburtinsky'ego.

Więcej niż te dwa ciekawe zabytki starożytnej architektury nie zostały przywrócone. Ale obszar, na którym się znajdowali, został odnowiony. Na polecenie papieża Grzegorza XVI (Gregorius PP. XVI) w 1835 r. Przeprowadzono prace mające na celu odtworzenie równiny zalewowej rzeki Agnienne, która ucierpiała w wyniku powodzi w 1826 r., Dzięki czemu można podziwiać wspaniałe groty i wodospady ze wzgórz.

Niektóre budynki poza Włochami zostały skopiowane z Sanktuarium Westy: jego imitacja w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew (Wielka Brytania), Mussenden w Downhill (Irlandia Północna), Świątynia Miłości w Little Trianon (Francja).

Gdzie jest

Świątynie są częścią zespołu parku Villa Gregoriana w Tivoli. Do innych atrakcji Tivoli, Villa d'Este, można dotrzeć pieszo w 15 minut. Tivoli to świetne miejsce na wakacje na wsi; w wielu miejscach rozrzucone są przytulne restauracje. Przeczytaj moją recenzję o restauracji Sibilla z widokiem na wodospad, która znajduje się tuż obok świątyni - szczerze ją polecam. Oto instrukcja, jak dostać się do Tivoli.

Obejrzyj wideo: Świątynia Sybilli Puławy-perła architektury Polski (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tivoli, Następny Artykuł

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić
Regiony Włoch

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić

Od doskonałego wykonania produktów biurowych i rzemieślniczych po złoto i skórę, Florencja jest idealnym miejscem dla wymagających klientów. BlogoItaliano próbował znaleźć kilka pomysłów, gdzie pójść, aby kupić to, co oferuje Florence. Aby kupić rzeczy i artykuły gospodarstwa domowego, które są dostępne dla zwykłych śmiertelników, powinieneś najechać ulice wokół Piazza della Repubblica, takie jak na przykład Via Calimala.
Czytaj Więcej
Kurort Rapallo we Włoszech: co zobaczyć i jak się dostać
Regiony Włoch

Kurort Rapallo we Włoszech: co zobaczyć i jak się dostać

Jeden z największych i najpopularniejszych kurortów wybrzeża Liguryjskiego znajduje się 30 km na południowy wschód od Genui. Miasto o ponad tysiącletniej historii, od średniowiecznej placówki chroniącej zatokę przed piratami, w połowie XIX wieku stało się modnym kurortem. Z tego artykułu dowiesz się, z czego wyróżnia się Rapallo, co tu zobaczyć i jak łatwo dostać się do ośrodka.
Czytaj Więcej
Bolzano - niemieckie miasto w północnych Włoszech
Regiony Włoch

Bolzano - niemieckie miasto w północnych Włoszech

Miasto Bolzano (Bolzano, Bozen) jest centrum prowincji o tej samej nazwie w północnych Włoszech, znanej również jako stolica Południowego Tyrolu. Miasto znajdowało się na granicy trzech stanów: Szwajcarii, Austrii i Włoch i wchłaniało kulturę i kolor każdego z nich. Oficjalnie mówi w dwóch językach (włoskim i niemieckim), przygotowuje dania kuchni niemieckiej, austriackiej i włoskiej, a zabytki Bolzano sprawiają, że jest on inny niż inne miasto w północnych Włoszech.
Czytaj Więcej