Abruzja

Park Narodowy Gran Sasso

Gran Sasso i Monti della Laga (Parco Nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga) to jeden z trzech parków narodowych tworzących zielone płuca Europy. Abruzja - kraj parków i rezerwatów: 4 parki (3 krajowe i jeden regionalny), 38 rezerwatów ma niewielki region.

Gran Sasso Park ma nieco ponad 20 lat i obejmuje 150 tysięcy hektarów obszarów chronionych o wartości przyrodniczej i kulturowej. Część terytorium to dziedzina badań naukowych, inna jest otwarta dla turystów. Szczyty Apeninów, lasy i kolorowe doliny, rzeki z dziwacznymi wodospadami, malownicze jeziora, osady górskie czekają na każdego, kto chce poznać Włochy w nieskazitelnym pięknie.

Natura

Trzęsienia ziemi nazywane są w Abruzji jedną z lokalnych atrakcji. Przez wieki towarzyszyli historii regionu - wynika to ze specyfiki systemu górskiego w Apeninach.

 • Zalecamy przeczytanie o trzęsieniach ziemi we Włoszech

Aktywność sejsmiczna

Park Narodowy Gran Sasso i Monti della Laga obejmuje trzy pasma górskie: Gran Sasso d'Italia, Monti della Laga i pasmo górskie Monti Gemelli. Należą one do systemu gór Apenin, który jest jednym z najmłodszych na świecie, dlatego aktywność sejsmiczna jest tutaj bardzo wysoka.

Rozbieżność afrykańskich i eurazjatyckich płyt tektonicznych na dnie Morza Tyrreńskiego zmusza Włochy do przemieszczania się z zachodu na wschód z prędkością 24 mm rocznie.

Adriatycki mikrolit tektoniczny porusza się w przeciwnym kierunku. Naukowcy wyjaśniają jego „pełzanie” pod Apeninami jako przyczynę trzęsienia ziemi w 2009 r., Które zniszczyło L'Aquilę, stolicę regionu Abruzji. Aktywność sejsmiczna i obfite opady śniegu na początku 2017 r. Spowodowały, że lawina spadła ze stoków Corno Grande (Corno Grande -2912 m) i tragedia z hotelem Rigopiano w dolinie Farindola u podnóża góry.

Drżenie, pęknięcia i łzy przypominają ludziom, że Natura pozostaje głównym twórcą regionu.

Ekosystemy

W parku „Gran Sasso i Monti della Laga” prezentowane są rośliny i zwierzęta z prawie wszystkich naturalnych obszarów Europy: od Morza Śródziemnego po Arktykę.

Lasy liściaste z dębu, kasztanów, buków z zaroślami dużych jagód zastępują alpejskie łąki z rzadkimi gatunkami szarotki, fiołków, krokusów i storczyków.

 • Inspiruj wspaniałe zdjęcia z Abruzji

Dumą fauny parku jest kozica apenińska (Camoscio appenninico), 30-40 osobników apenińskiego wilka, którego głównym pożywieniem są dziki; stale rosnące populacje jeleni i saren, a także rzadkie okazy niedźwiedzia marsjańskiego. Wysoko w górach można spotkać żmiję Orsini i traszkę alpejską. Charakter każdego z pasm górskich tworzących park ma swoją własną charakterystykę.

Grzbiet Monti Dzhemeli

Monti-Jemelie Range - Double Mountains znajduje się w północno-wschodniej części Parku Narodowego w prowincji Teramo, w pobliżu Valle Castellana. Góry składają się z wapienia i są interesującymi jaskiniami krasowymi.

Masyw Monti della Laga

Pasmo górskie Monti della Laga zajmuje północną część parku, położoną w prowincji Teramo, a także w regionach Marche i Latio. Góry te składają się z piaskowców, mają zaokrąglone szczyty porośnięte lasami liściastymi. Monti della Laga to kraina rzek, wodospadów i jezior.

Tutaj, na wysokości 1300 m, sztuczne jezioro Lago Di Campotosto rozprzestrzeniało się szeroko - bardzo pięknie i bardzo zimno.

Zimą w studzienkach lodowych, które nie są przymrożone przez mróz, gromadzą się ogromne stada łyków, a wiosną można obserwować rzadką białą czaplę i jej błyskawiczne manewry do wędkowania. Na początku lata kochające tańce na jeziorze organizowane są przez svassi kaczki czubatej - rzadki naturalny spektakl w swojej fascynacji.

Massif Gran Sasso

Gran Sasso jest głównym i najpotężniejszym szeregiem Parku Narodowego. Jego szczyty: Corno Grande (2912 m), Corno Piccolo (2655 m), Pizzo Intermesoli (2635 m), składają się z wapienia i dolomitów i dominują na całym obszarze. To siedlisko orłów i orłów, relikty gadów epoki lodowcowej, szlaki wspinaczy i wspinaczy prowadzą na szczyty.

Na zboczach góry Corno Grande, co tłumaczy się jako „wielki róg”, znajduje się najbardziej wysunięty na południe lodowiec w Europie, Calderone (Ghiacciaio del Calderone). Jezioro Sofia, leżące 250 m poniżej lodowca, zasilane jest przez jego wodę topliwą i stopniowo rośnie.

Na wschód od dominującego grzbietu znajduje się płaskowyż Campo Imperatore. Są to alpejskie łąki, pastwiska dla stad koni, stad krów i owiec. Zawsze jest chłodno i wietrznie, nawet jeśli asfalt topi się u podnóża upału. Zimą narciarze wspinają się na płaskowyż kolejką linową, latem jest ona dostępna dla turystów.

Trasy

Całe terytorium Parku Narodowego podzielone jest na 11 dzielnic turystycznych, z których 7 obejmuje masyw Gran Sasso.

Assergi

Centrum administracyjne obszaru chronionego znajduje się w miejscowości Assergi i mieści się w odrestaurowanym budynku klasztoru franciszkanów. Możesz uzyskać informacje o trasach, ubiegać się o wizytę w parku i zobaczyć muzeum wykopalisk archeologicznych w Via del Convento, 1, 67010 Assergi AQ, Włochy.

 • W Assergi rozpoczyna się tunel pod Apeninami, łączący Rzym z Adriatykiem.
 • W jednej z gałęzi tunelu znajdują się sale eksperymentalne Narodowego Laboratorium Gran Sasso. Pod ochroną 1400 kilometrów gór naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej prowadzą eksperymenty z najdrobniejszymi formami materii.
 • Kolejka linowa łączy Assergi z hotelem Campo Imperiale, gdzie w 1943 roku faszystowski zwiadowca Otto Skorzeny przeprowadził fantastyczną operację „Dąb”, aby uprowadzić Duce Mussoliniego.
 • Z Assergi rozpoczyna się podróż w najwyższej górzystej dzielnicy turystycznej parku.

Distretto alte vette

„High Peaks Area” - tak można przetłumaczyć nazwę strefy podróży z języka włoskiego. Okolice szczytu Korno Grande to klify, otchłań, starożytne moreny, które przyciągają tu wspinaczy i wspinaczy. Trasy oznaczone czerwonymi strzałkami wspinają się na szczyt Apeniny na pełnym biegu z karabinami i linami. Szlaki z zieloną strzałką są ubezpieczone bez ubezpieczenia, ale z dobrą dawką adrenaliny.

Naturaliści nazywają Campo di Emperor Plateau „drugim Tybetem” - jego krajobrazy są tak podobne do natury najwyższych gór na świecie. Latem miejsca te są pełne sprzętu: od samochodów po rowery. Niektórzy przynoszą konie w przyczepach i podróżują na płaskowyżu. W miejscach pikników setki ludzi zbierają się, by gotować arrostychini (kebab) i salsę (kiełbasa z mięsa mielonego) i w pełni cieszyć się wakacjami w Abruzji.

Distretto strada maestra

Strada Maestra Tourist District - „główna droga” znajduje się wokół drogi krajowej S80. Podąża ścieżką legendarnego Cecilii - drogą ze starożytnego Rzymu do Teramo i L'Aquili. Tutaj, w sercu Parku Narodowego, znajdują się dwa masywy: ostra, stroma Gran Sasso i miękka, bogata w wodach Monti della Laga. Popularnym w okolicy jest kierunek do jeziora Lago di Campotosto: jego 40-kilometrowe wybrzeże jest wyposażone w szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe, miejsca na pikniki i kempingi.

Wędkarstwo, windsurfing, żeglarstwo, panoramiczne zdjęcia wschodów i zachodów słońca - każdy znajdzie coś dla siebie.

W dzielnicy Strada Maestra znajdują się również trasy: „70 km w 7 dni” z przeglądem najpiękniejszych krajobrazów parku, ścieżkami etnograficznymi i archeologicznymi, przeglądem barokowych zabytków, podróż po kraju młynów.

Przydatne informacje

 • We wszystkich dzielnicach Parku Narodowego opracowano 79 szlaków turystycznych o różnym stopniu złożoności. Informacje o każdym z nich można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej www.gransassolagapark.it;
 • Siedem szlaków konnych jest opisanych pod tym adresem.
 • Schemat trasy pierścienia o długości 300 km, a także miejsca parkingowe i pikniki można badać zgodnie ze schematem.
 • Nowym kierunkiem w parku jest rozwój tras rowerowych
 • Na terenie parku należy obserwować miejsca dozwolonego parkowania. Adresy kempingowe Zatrzymywanie się gdzie indziej jest zabronione.
 • Możesz zatrzymać się i rozpalić ogień do gotowania tylko w specjalnie wyposażonych miejscach. Ich lokalizację w każdej prowincji można znaleźć tutaj.

Hotele

Aby poznać Park, możesz wybrać dowolną dogodną osadę jako punkt wyjścia: hotele dla agroturystyki, schroniska ze śniadaniem, apartamenty i pokoje w prywatnych domach są wszędzie.

Sextantio albergo diffuso

Sextantio Albergo Diffuso znajduje się na wysokości 1250 metrów w Parku Narodowym. Wieś to średniowieczna wioska San Stefano. Hotel łączy cechy zabytkowego budynku z nowoczesnymi udogodnieniami. W porze kolacji restauracja serwuje dania kuchni lokalnej. Wspinaczka, turystyka i jazda konna, lotnia są dostępne.

Agriturismo statale 17

Agriturismo Statale 17 znajduje się 1 km od centrum Poggio Picenze i 11 km od L'Aquila. Jest kuchnia, bezpłatny parking, WiFi. To miejsce jest idealne na agroturystykę.

La Selva dell'Ampolla

La Selva dell'Ampolla znajduje się na wsi w pobliżu Civitaquana w prowincji Pescara. Oferuje on kuchnię, łazienkę, bezpłatne korzystanie z rowerów i parking, a rano serwowane jest słodkie śniadanie.

Jak się tam dostać

Najlepsza opcja: wynająć samochód - na auto.italy4.me i udać się w podróż natychmiast z lotniska Rzym Fiumicino lub lotniska Bari.

Z Rimini do stoku Teramo: Jedź autostradą A14 do Teramo, skręć Giulianova; dalej wzdłuż autostrady S.S 80.

Z Rimini na zbocze L'Aquila: jedź autostradą A14 aż do skrętu w Pescara Nord, a następnie przez Gran Sasso, Penne do Farindola.

Z Rzymu na zbocze L'Aquila: Jedź drogą 24, aby skręcić w Assergi przez Colledara, San Gabriele.

Pociągi i autobusy łączą włoskie węzły transportowe z prowincjonalnymi centrami Abruzji. Rozkład jazdy pociągów można obejrzeć na Trenitalia.com.

Lokalne linie autobusowe będą dostarczane z centrów prowincji na stoki parku, patrz harmonogram tutaj www.arpaonline.it.

Komunikowanie się z naturą Gran Sasso i Parku Narodowego Monti della Laga z pewnością pozostawi niezapomniane wrażenie tajemniczych Włoch i będąc tu raz, będziesz marzył o powrocie tutaj ponownie.

Obejrzyj wideo: Parco Nazionale "Monti della Laga e Gran Sasso" - Abruzja, Marki, Włochy (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Abruzja, Następny Artykuł

Bazylika Santa Maria in Aracheli
Włochy

Bazylika Santa Maria in Aracheli

Santa Maria in Aracheli to piękna bazylika na Kapitolu. Prowadzą do niego wielkie schody, stworzone jako znak wyzwolenia Rzymu z zarazy. Kościół został zbudowany w VI wieku na miejscu świątyni Junona, tej samej, w której żyły gęsi, które uratowały Rzym przed Galami. I to nie wszystko! Michał Anioł i Donatello, kolumny ze starych (przedchrześcijańskich) świątyń Rzymu i ...
Czytaj Więcej
Wróć do Salerno: część II
Włochy

Wróć do Salerno: część II

Tak więc, drodzy czytelnicy, kiedy ostatni raz spacerowaliśmy po historycznym centrum nadmorskiego Salerno, cieszyliśmy się pięknem promenady, Villa Comunale i teatru Verdi. Cóż, teraz możesz zafundować sobie coś smacznego. Ale hej, miej trochę cierpliwości i nie idź do pierwszego baru lub osterii, na którą się natkniesz.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi
Włochy

Galeria Uffizi

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najbardziej pouczającą na świecie kolekcję obrazów Botticellego. Na tle Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi), Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) jest najsłynniejszym florenckim muzeum sztuki.
Czytaj Więcej
Bazylika San Giovanni in Laterano
Włochy

Bazylika San Giovanni in Laterano

Bazylika Laterańska to Katedra Rzymska, „Basilica maior” z krzesłem biskupa i tronem papieża. Oto jedna ze starożytnych relikwii chrześcijańskich - Skała Świętego Mikołaja (Święte Schody), wzdłuż której Chrystus wstąpił na sąd Piłata. Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano (Bazylika San Giovanni in Laterano), fot. R4all Katedra św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano lub Bazylika Laterańska (Bazylika San Giovanni in Laterano - Bazylika San Giovanni in Laterano) spotyka kolosalną orientalną fasadę w 1735 r., Alessandro Galilea.
Czytaj Więcej