Florencja

Baptysterium św. Jana Chrzciciela we Florencji

Baptysterium św. Jana Chrzciciela jest jednym z trzech głównych elementów zespołu architektonicznego katedry Santa Maria del Fiore, słynnego symbolu Florencji.

Podróżnik, który wejdzie na Plac Katedralny (Piazza del Duomo) od głównego wejścia do Duomo, z pewnością zaznaczy przysadzisty budynek na pierwszym planie. Ta niezwykła budowla to kościół chrzcielny nazwany na cześć niebieskiego patrona świętej Florencji św. Jana. W języku włoskim nazwa baptysterium brzmi: Baptistery di San Giovanni.

Historia budowy

Miejsce, w którym obecnie wyróżnia się budynek chrzcielny, od dawna uważane jest za święte dla mieszkańców tej części ziem włoskich. Istnieją informacje, że w I wieku naszej ery, w tej części Placu Katedralnego, zbudowano świątynię poświęconą jednemu z mieszkańców Olimpu, prawdopodobnie Marsowi wojennemu. W VII wieku n.e. budynek przeszedł znaczące zmiany, aby do IX wieku został przekształcony w romańską bazylikę.

W 897 r. Nazwa budynku związana była z imieniem św. Jana. A w XI wieku budynek religijny uzyskał swój wspaniały kształt zwykłego ośmiościanu. Budynek został konsekrowany dzięki łasce papieża Mikołaja II.


XII wiek okazał się ikoną tej atrakcji. W 1128 r. Otrzymała status baptysterium. W ciągu tego stulecia budowniczowie zbudowali dach i zwieńczyli go małą latarnią. Aktywne prace przeprowadzono także nad okładziną ścian budynku polichromowanym marmurem, białym i zielono-szarym. Na początku XIII wieku chrzest otrzymał przedłużenie w postaci prostokątnej ambony (Scarsella).

Nawiasem mówiąc, od 9 do 12 wieków baptysterium łączyło funkcje katedry i domu chrzcielnego. Aby parafianie mogli swobodnie uczęszczać na kapłanów i uczestniczyć w obrzędach chrzcielnych, w budynku baptysterium znajdują się trzy pary bram. Uwierz mi, każdy z nich ma specjalne znaczenie.

Bramy

Pierwszy utalentowany średniowieczny mistrz położył rękę na dekorację portali Andrea Pisano. Brązowe drzwi, zwane inaczej Bramą Południową do domu chrztu, zostały powierzone jego troskom. Prace nad Bramą Południową trwały 6 długich lat, począwszy od 1330 r. Na złotobrązowej powierzchni zaworów Pisano wygrawerował sceny z życia Jana Chrzciciela, zapewniając alegoryczne obrazy Cnót. 28 obrazów, stworzonych nie bez pomocy mistrzów biżuterii, budzi podziw i podziw wśród gości Florencji.

Po długiej i intensywnej konkurencji północne wejście do Baptysterium św. Jana otrzymało do jego dyspozycji Lorenzo Ghiberti.

Jednym z przegranych rywali był on sam Brunneleschi, autor niedoścignionej kopuły katedry Duomo. Ghiberti spiętrzał Bramę Północną w latach 1401–1424, pokrywając je rysunkami na temat Nowego Testamentu i Ewangelii.

W pobliżu Bramy Północnej znajduje się kolumna poświęcona pierwszemu biskupowi Florencji, św. Zinowiuszowi. Jego relikwie umieszczono w katedrze, gdzie są przechowywane do dziś. Według legendy miejscowych mieszkańców grób z resztkami świętego sprawił, że stary wiąz stał się zielony w środku ostrej zimy. Na miejscu tego cudownego wiązu wzniesiono następnie marmurowy pomnik.
Brama Północna była pod takim wrażeniem klientów z gildii kupców, że Lorenzo Ghiberti niemal natychmiast rozpoczął pracę nad trzecim portalem Baptysterium, Wostochny. Lot twórczej myśli mistrza był tak wszechstronny, że potrzebował własnego warsztatu do pracy z brązem. Całkowity czas pracy na East Gate wynosił 27 lat. Dzięki pieniądzom przeznaczonym przez gildię kupców Ghiberti stworzył prawdziwe Bramy Raju.

Wschodnia brama jest podzielona na 10 oddzielnych obrazów z brązu, każdy o wymiarach 5 na 2. Wszystkie obrazy są ilustracjami opowieści ze Starego Testamentu, oprawionych przez świętych. Legenda głosi, że imię „Bramy raju” nadano samemu Michałowi Aniołowi przy wschodnim wejściu do baptysterium, uderzając go dopracowanymi szczegółami i pięknem rysunków. Świeższy niż wykończony brąz tylko dodał niesamowitego wrażenia skrzydeł bramy.

Dekoracja wnętrz

Zewnętrzna dekoracja trójpoziomowego baptysterium jest w harmonii z wznoszącą się do góry dzwonnicą giotto i budynkiem katedry Santa Maria del Fiore. Jednak dekoracja wnętrza budynku chrztu rzuca się w oczy dogłębnie i ma ogromną wartość.

Biała marmurowa kopuła Baptysterium od wewnątrz to fantastyczny widok.. Osiem ścian sufitowych zbiegają się w jednym punkcie - maleńka plama naturalnego światła, wysoko pod samą lampą. Promienie dnia wypełniają wolumin najpiękniejszymi freskami we Florencji i Toskanii. Sufit został namalowany przez różnych włoskich mistrzów od XIII do XIV wieku.

Obraz Jezusa jest szczególnie widoczny, otoczony niebiańskimi aniołami, światowymi czynami i grzechami śmiertelnymi. Scena Sądu Ostatecznego zajmuje trzy sąsiadujące ze sobą kopuły. Pozostałe płaszczyzny są pomalowane scenami z pism świętych. Tutaj możesz podziwiać stworzenie życia na Ziemi, a także Niebiańską Hierarchię, znaleźć postacie Jana Chrzciciela i Dziewicy Maryi. Artysta wniósł szczególny wkład w tworzenie fresków Coppo di Marcovaldo.

Wąski poziomy poziom ozdobiony oknami i twarzami świętych oddziela kopułę od ściany. Ściany lub tzw. Niższa kolejność budynku mają klasyczne romańskie wykończenie. Oznacza to pionową separację przestrzeni dzięki kolumnom. Połączone okna z zaokrąglonymi łukami są ozdobione fantazyjnymi sztukateriami i przenoszą bardziej dekoracyjny ładunek niż funkcjonalny.

Jeśli jeszcze bardziej spuścisz wzrok, możesz cieszyć się kombinacją kolumn i dużych geometrycznych ozdób. Ten zestaw organicznie łączy bogato pomalowany sufit i skromny wystrój podłogi.

Dział Baptysterium, ozdobiony freskami z końca XIII wieku, nie pozostawi obojętnym zwiedzającym. Również w chrzcie św. Jana znajdują się sarkofag biskupa Ranieri i pomnik Jana XXIII. Dwóch utalentowanych Włochów - Mikelozzo i Donatello (Donatello) natychmiast pracowało nad stworzeniem grobu samozwańczego papieża.
W pobliżu ściany baptysterium skromnie zlokalizowano źródło chrztu. Wiele pokoleń Florentinów jest mu winien rytuał przejścia do wiary katolickiej. Od IX wieku do końca XIX wieku w tym źródle odbywał się sakrament chrztu dwa razy w roku. Kiedyś Dante Alighieri był tak pod wrażeniem wielkości baptysterium, że wspomniał o źródle chrztu w swojej najważniejszej pracy Boska komedia.

Jako szczególne przypomnienie przeszłości wielkiego miasta, grób jednego z przedstawicieli rodziny Medici znajduje się w budynku baptysterium. Kolejnym miłym detalem jest drewniana figura Magdaleny wykonana przez mistrza Donatello w połowie XV wieku.

Jak zdobyć i czas pracy

Centrum chrztu znajduje się w centrum Florencji, na placu Duomo, naprzeciwko katedry Santa Maria del Fiore. Następujące numery autobusów można dojechać na Piazza del Duomo: 6, 17, 14, 22, 23, 36, 37, 71.
Sala chrzcielna przyjmuje gości we wszystkie dni od 11:15 do 19:00, z wyjątkiem niedzieli; w niedzielę - od 8:30 do 14:00. W ważne święta kościelne baptysterium jest czynne od 8:30 do 19:00.

Aby cieszyć się pięknem i wspaniałością budynków na Placu Katedralnym, goście miasta są proszeni o zakup kompleksowego biletu o wartości 10 euro. Za te pieniądze podróżny będzie mógł odwiedzić:

  • Katedra i wznosi się pod jej kopułą;
  • Baptysterium San Giovanni;
  • Dzwonnica Giotta;
  • Crypt of Santa Reparata;
  • Muzeum Duomo.

Ważność takiego biletu wynosi 24 godziny od momentu odwiedzenia pierwszej atrakcji.
Naprawdę mam nadzieję, że uda ci się znaleźć czas i inspirację do odwiedzenia tak wspaniałego florenckiego zabytku, jak Baptysterium św. Jana. Oszałamiająca mieszanka wielkości, piękna i nieuniknionego poczucia kontaktu z samą historią. Plac Katedralny wraz ze wszystkimi jego budynkami - to prawdziwy magazyn silnych wrażeń. A następnie, aby zastąpić zachwyt i zaskoczenie, spokój i cisza wkradają się w duszę. Życzę miłych emocji!

Obejrzyj wideo: Pisa- Babtysterium i Krzywa Wieza (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Florencja, Następny Artykuł

Biopark w Rzymie
Włochy

Biopark w Rzymie

Terytorium Bioparku jest duże, ale zwierząt jest niewiele, a park wymaga naprawy. Rośliny w zoo zapewniają zwierzętom komfort i nie jest gorąco spacerować. Około 2 godzin bez pośpiechu możesz obejść wszystko. Bioparco di Roma, Rzym, fot. Rzymskie zoo Fabio-Pierboni - Bioparco di Roma, położone w północnej części słynnej willi Borghese.
Czytaj Więcej
Wyspa Capri
Włochy

Wyspa Capri

Wyspa Capri to przytulny zakątek, który oferuje relaksujące wakacje i opóźnia wszelkie problemy. Szczególnie kochali go przedstawiciele świata sztuki i literatury. Lista sławnych ludzi, którzy odpoczywali i żyli w różnych czasach na Capri, wygląda imponująco. Capri, fot. Ruud-Onos O wyspie Wyspa Capri (Isola di Capri) na Morzu Tyrreńskim to niezwykle malownicze miejsce, fascynujące swoim pięknem.
Czytaj Więcej
Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii
Włochy

Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii

W Rzymie ty i twoje dzieci możecie podróżować w czasie. Time Elevator - „Time Lift”, atrakcja kinowa. Atrakcja kinowa Time Elevator Rome O Czasie Winda w Rzymie W Rzymie ty i twoje dzieci możecie wybrać się w podróż w czasie. Time Elevator - cudowna „Time Lift”, atrakcja kinowa, która znajduje się obok Piazza Venezia.
Czytaj Więcej
Aventin Hill
Włochy

Aventin Hill

Aventin to dobre miejsce dla tych, którzy są zmęczeni zgiełkiem miasta. Tutaj znajdziesz Różaniec, Ogród Pomarańczowy i widok Rzymu z tarasu widokowego. Koniecznie zajrzyj do kościoła i dziurki od klucza siedziby Zakonu Maltańskiego, stojąc w kolejce. Aventin Hill, fot. Aleksandra Piechorowska Aventin (wł .: Aventino, lat.
Czytaj Więcej