Florencja

Baptysterium św. Jana Chrzciciela we Florencji

Baptysterium św. Jana Chrzciciela jest jednym z trzech głównych elementów zespołu architektonicznego katedry Santa Maria del Fiore, słynnego symbolu Florencji.

Podróżnik, który wejdzie na Plac Katedralny (Piazza del Duomo) od głównego wejścia do Duomo, z pewnością zaznaczy przysadzisty budynek na pierwszym planie. Ta niezwykła budowla to kościół chrzcielny nazwany na cześć niebieskiego patrona świętej Florencji św. Jana. W języku włoskim nazwa baptysterium brzmi: Baptistery di San Giovanni.

Historia budowy

Miejsce, w którym obecnie wyróżnia się budynek chrzcielny, od dawna uważane jest za święte dla mieszkańców tej części ziem włoskich. Istnieją informacje, że w I wieku naszej ery, w tej części Placu Katedralnego, zbudowano świątynię poświęconą jednemu z mieszkańców Olimpu, prawdopodobnie Marsowi wojennemu. W VII wieku n.e. budynek przeszedł znaczące zmiany, aby do IX wieku został przekształcony w romańską bazylikę.

W 897 r. Nazwa budynku związana była z imieniem św. Jana. A w XI wieku budynek religijny uzyskał swój wspaniały kształt zwykłego ośmiościanu. Budynek został konsekrowany dzięki łasce papieża Mikołaja II.


XII wiek okazał się ikoną tej atrakcji. W 1128 r. Otrzymała status baptysterium. W ciągu tego stulecia budowniczowie zbudowali dach i zwieńczyli go małą latarnią. Aktywne prace przeprowadzono także nad okładziną ścian budynku polichromowanym marmurem, białym i zielono-szarym. Na początku XIII wieku chrzest otrzymał przedłużenie w postaci prostokątnej ambony (Scarsella).

Nawiasem mówiąc, od 9 do 12 wieków baptysterium łączyło funkcje katedry i domu chrzcielnego. Aby parafianie mogli swobodnie uczęszczać na kapłanów i uczestniczyć w obrzędach chrzcielnych, w budynku baptysterium znajdują się trzy pary bram. Uwierz mi, każdy z nich ma specjalne znaczenie.

Bramy

Pierwszy utalentowany średniowieczny mistrz położył rękę na dekorację portali Andrea Pisano. Brązowe drzwi, zwane inaczej Bramą Południową do domu chrztu, zostały powierzone jego troskom. Prace nad Bramą Południową trwały 6 długich lat, począwszy od 1330 r. Na złotobrązowej powierzchni zaworów Pisano wygrawerował sceny z życia Jana Chrzciciela, zapewniając alegoryczne obrazy Cnót. 28 obrazów, stworzonych nie bez pomocy mistrzów biżuterii, budzi podziw i podziw wśród gości Florencji.

Po długiej i intensywnej konkurencji północne wejście do Baptysterium św. Jana otrzymało do jego dyspozycji Lorenzo Ghiberti.

Jednym z przegranych rywali był on sam Brunneleschi, autor niedoścignionej kopuły katedry Duomo. Ghiberti spiętrzał Bramę Północną w latach 1401–1424, pokrywając je rysunkami na temat Nowego Testamentu i Ewangelii.

W pobliżu Bramy Północnej znajduje się kolumna poświęcona pierwszemu biskupowi Florencji, św. Zinowiuszowi. Jego relikwie umieszczono w katedrze, gdzie są przechowywane do dziś. Według legendy miejscowych mieszkańców grób z resztkami świętego sprawił, że stary wiąz stał się zielony w środku ostrej zimy. Na miejscu tego cudownego wiązu wzniesiono następnie marmurowy pomnik.
Brama Północna była pod takim wrażeniem klientów z gildii kupców, że Lorenzo Ghiberti niemal natychmiast rozpoczął pracę nad trzecim portalem Baptysterium, Wostochny. Lot twórczej myśli mistrza był tak wszechstronny, że potrzebował własnego warsztatu do pracy z brązem. Całkowity czas pracy na East Gate wynosił 27 lat. Dzięki pieniądzom przeznaczonym przez gildię kupców Ghiberti stworzył prawdziwe Bramy Raju.

Wschodnia brama jest podzielona na 10 oddzielnych obrazów z brązu, każdy o wymiarach 5 na 2. Wszystkie obrazy są ilustracjami opowieści ze Starego Testamentu, oprawionych przez świętych. Legenda głosi, że imię „Bramy raju” nadano samemu Michałowi Aniołowi przy wschodnim wejściu do baptysterium, uderzając go dopracowanymi szczegółami i pięknem rysunków. Świeższy niż wykończony brąz tylko dodał niesamowitego wrażenia skrzydeł bramy.

Dekoracja wnętrz

Zewnętrzna dekoracja trójpoziomowego baptysterium jest w harmonii z wznoszącą się do góry dzwonnicą giotto i budynkiem katedry Santa Maria del Fiore. Jednak dekoracja wnętrza budynku chrztu rzuca się w oczy dogłębnie i ma ogromną wartość.

Biała marmurowa kopuła Baptysterium od wewnątrz to fantastyczny widok.. Osiem ścian sufitowych zbiegają się w jednym punkcie - maleńka plama naturalnego światła, wysoko pod samą lampą. Promienie dnia wypełniają wolumin najpiękniejszymi freskami we Florencji i Toskanii. Sufit został namalowany przez różnych włoskich mistrzów od XIII do XIV wieku.

Obraz Jezusa jest szczególnie widoczny, otoczony niebiańskimi aniołami, światowymi czynami i grzechami śmiertelnymi. Scena Sądu Ostatecznego zajmuje trzy sąsiadujące ze sobą kopuły. Pozostałe płaszczyzny są pomalowane scenami z pism świętych. Tutaj możesz podziwiać stworzenie życia na Ziemi, a także Niebiańską Hierarchię, znaleźć postacie Jana Chrzciciela i Dziewicy Maryi. Artysta wniósł szczególny wkład w tworzenie fresków Coppo di Marcovaldo.

Wąski poziomy poziom ozdobiony oknami i twarzami świętych oddziela kopułę od ściany. Ściany lub tzw. Niższa kolejność budynku mają klasyczne romańskie wykończenie. Oznacza to pionową separację przestrzeni dzięki kolumnom. Połączone okna z zaokrąglonymi łukami są ozdobione fantazyjnymi sztukateriami i przenoszą bardziej dekoracyjny ładunek niż funkcjonalny.

Jeśli jeszcze bardziej spuścisz wzrok, możesz cieszyć się kombinacją kolumn i dużych geometrycznych ozdób. Ten zestaw organicznie łączy bogato pomalowany sufit i skromny wystrój podłogi.

Dział Baptysterium, ozdobiony freskami z końca XIII wieku, nie pozostawi obojętnym zwiedzającym. Również w chrzcie św. Jana znajdują się sarkofag biskupa Ranieri i pomnik Jana XXIII. Dwóch utalentowanych Włochów - Mikelozzo i Donatello (Donatello) natychmiast pracowało nad stworzeniem grobu samozwańczego papieża.
W pobliżu ściany baptysterium skromnie zlokalizowano źródło chrztu. Wiele pokoleń Florentinów jest mu winien rytuał przejścia do wiary katolickiej. Od IX wieku do końca XIX wieku w tym źródle odbywał się sakrament chrztu dwa razy w roku. Kiedyś Dante Alighieri był tak pod wrażeniem wielkości baptysterium, że wspomniał o źródle chrztu w swojej najważniejszej pracy Boska komedia.

Jako szczególne przypomnienie przeszłości wielkiego miasta, grób jednego z przedstawicieli rodziny Medici znajduje się w budynku baptysterium. Kolejnym miłym detalem jest drewniana figura Magdaleny wykonana przez mistrza Donatello w połowie XV wieku.

Jak zdobyć i czas pracy

Centrum chrztu znajduje się w centrum Florencji, na placu Duomo, naprzeciwko katedry Santa Maria del Fiore. Następujące numery autobusów można dojechać na Piazza del Duomo: 6, 17, 14, 22, 23, 36, 37, 71.
Sala chrzcielna przyjmuje gości we wszystkie dni od 11:15 do 19:00, z wyjątkiem niedzieli; w niedzielę - od 8:30 do 14:00. W ważne święta kościelne baptysterium jest czynne od 8:30 do 19:00.

Aby cieszyć się pięknem i wspaniałością budynków na Placu Katedralnym, goście miasta są proszeni o zakup kompleksowego biletu o wartości 10 euro. Za te pieniądze podróżny będzie mógł odwiedzić:

  • Katedra i wznosi się pod jej kopułą;
  • Baptysterium San Giovanni;
  • Dzwonnica Giotta;
  • Crypt of Santa Reparata;
  • Muzeum Duomo.

Ważność takiego biletu wynosi 24 godziny od momentu odwiedzenia pierwszej atrakcji.
Naprawdę mam nadzieję, że uda ci się znaleźć czas i inspirację do odwiedzenia tak wspaniałego florenckiego zabytku, jak Baptysterium św. Jana. Oszałamiająca mieszanka wielkości, piękna i nieuniknionego poczucia kontaktu z samą historią. Plac Katedralny wraz ze wszystkimi jego budynkami - to prawdziwy magazyn silnych wrażeń. A następnie, aby zastąpić zachwyt i zaskoczenie, spokój i cisza wkradają się w duszę. Życzę miłych emocji!

Obejrzyj wideo: Pisa- Babtysterium i Krzywa Wieza (Marzec 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Florencja, Następny Artykuł

Forte dei Marmi: najbardziej rosyjski kurort we Włoszech
Regiony Włoch

Forte dei Marmi: najbardziej rosyjski kurort we Włoszech

Modna miejscowość wypoczynkowa Forte dei Marmi znajduje się w regionie Toskanii nad Morzem Tyrreńskim. Historia miasta rozpoczęła się w XVI wieku od budowy portu, który służył do transportu marmuru wydobywanego w pobliskich górach Apuan. Później, pod koniec XVIII wieku, na rozkaz wielkiego księcia Leopolda I, na brzegu wzniesiono fortecę, aby chronić osadę przed najazdami z morza.
Czytaj Więcej
Jezioro Como - źródło inspiracji
Regiony Włoch

Jezioro Como - źródło inspiracji

Na werandzie restauracji Limone, z talerzem rybnych przysmaków i szklanką bieli, uderzyła nas myśl: bez względu na to, jak cudowny jest tętniący życiem Mediolan, chcesz zrelaksować swoją duszę w niekończącej się dynamice miasta i rozpłynąć się w urokach urokliwych krajobrazów z alpejskimi górami, cyprysami i drzewami owocowymi na tle niebieskiego jeziora .
Czytaj Więcej
Lotnisko w Pizie „Galileo Galilei”. Jak dostać się z lotniska do Pizy, Florencji i innych miast Toskanii
Regiony Włoch

Lotnisko w Pizie „Galileo Galilei”. Jak dostać się z lotniska do Pizy, Florencji i innych miast Toskanii

Port lotniczy Galileo Galilei w Pizie (międzynarodowy kod IATA: PSA) jest jednym z dziesięciu największych portów lotniczych we Włoszech. Ludzie przyjeżdżają tu nie tylko, aby podziwiać Krzywą Wieżę w Pizie. Z lotniska w Pizie bardzo łatwo dostać się do innych miast Toskanii, na przykład Florencji, Sieny, Lukki lub Livorno. W tym artykule postaramy się poświęcić wszystkie dostępne środki transportu z lotniska do najbliższych miast.
Czytaj Więcej
Zabytki miasta Siena we Włoszech: co najpierw zobaczyć
Regiony Włoch

Zabytki miasta Siena we Włoszech: co najpierw zobaczyć

Siena to miasto w przeciwieństwie do swoich sąsiadów w regionie Toskanii w północnych Włoszech. Po przybyciu na jeden dzień wydaje się, że został przeniesiony do średniowiecza. Miasto pozostało nietknięte od czasów świetności. Zabytki Sieny w pełni odzwierciedlają średniowieczny gotycki temperament - powściągliwy i nieco surowy, bez frywolnych barokowych loków i ozdób.
Czytaj Więcej