Florencja

Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji

Najpiękniejszą i najbardziej popularną atrakcją Florencji jest Katedra Santa Maria del Fiore (Duomo di Firenze) - symbol stolicy Toskanii.

Współczesny podróżnik, spacerując ulicami w pobliżu Placu Katedralnego, z daleka zlokalizuje Santa Maria del Fiore. Wieża katedry, która wznosi się w górę, wznosi się 90 metrów nad ziemią. Ogromny budynek, fachowo ozdobiony sztukaterią, wieńczy jasnoczerwona kopuła. Ta kopuła, podobna do latarni prowadzącej, przyciąga spojrzeniem, woła podróżnych do siebie. Nawiasem mówiąc, żaden, nawet najbardziej szerokokątny aparat, nie może całkowicie uchwycić budynku katedry w obiektywie!

Styl i historia katedry

Katedra Santa Maria del Fiore (włoski - La Cattedrale di Santa Maria del Fiore) robi trwałe wrażenie. Rozległy budynek nie wywiera presji na odwiedzających swoją monumentalnością. Przeplatanie się wczesnego renesansu i gotyku nadało w ten sposób nieopisane piękno stylowi architektonicznemu quattrocento. Wypełnia marmurowe ściany katedry błogosławioną lekkością i sprawia, że ​​myślisz o tajemnicy. Przejdźmy do historii ścieżki życia tego budynku.

Kościół katolicki martwił się o budowę nowej katedry o zachodzie słońca w XIII wieku. W tych czasach Florencja rozwijała się szybko, zmieniając się w duże miasto. Liczba parafian w miejscowej świątyni Santa Reparata przekroczyła maksymalną pojemność. Władze miasta były również zainteresowane faktem, że Florencja była w stanie konkurować z innymi dużymi miastami Toskanii - Pizą i Sieną. Tak więc przestarzała katedra Santa Reparata popadła w zapomnienie, aby zrobić miejsce dla jej następcy.

Budowa katedry rozpoczęła się w XIII wieku, a ostatnie prace nad dekoracją elewacji zostały ukończone do końca XIX wieku.

Całe 6 wieków zajęło zbudowanie katedry Santa Maria del Fiore, która słynie z niezrównanej kopuły i fascynującej gry kolorów dekoracji na zewnątrz. W rezultacie mieszkańcy otrzymali świątynię wyjątkowej wielkości, której pojemność wynosi 30 tysięcy parafian. W rzeczywistości reprezentuje cały obszar objęty kopułą katedry.

Prace budowlane

Wybrano projektanta katedry Arnolfo di Cambio. W oparciu o idee wczesnego renesansu włoskiego i klasyczne elementy architektury gotyckiej architekt stworzył imponującą strukturę w skali. Duomo Santa Maria del Fiore był postrzegany przez dewelopera jako trójnawowa świątynia w formie krzyża. Co więcej, wymiary nowej katedry znacznie przekraczały parametry jej poprzednika. Cały obszar zajmowany wcześniej przez Santa Reparata mieści się w średniej nawie głównej Santa Maria del Fiore.

Symboliczny pierwszy kamień, fundament katedry, został położony we wrześniu 1296 r. Przez wysłannika papieża Bonifacego VIII. Dzięki staraniom Arnolfo di Cambio ukończono większość budowy ścian katedry. Jednak po śmierci architekta budowa została zawieszona na 30 lat. Kolejnym kuratorem budowy świątyni był znany włoski malarz i architekt Giotto di Bondone (włoski: Giotto di Bondone). Prace tego artysty zostały następnie zainspirowane takimi geniuszami sztuki, jak Rafael, Michelangelo i Leonardo da Vinci. Giotto w tym czasie pracował jako główny architekt Florencji. W ramach swoich oficjalnych obowiązków zajął się pracą nad dzwonnicą Duomo, zwaną Campanile (Włoska Campanile). Giotto opracował plan budowy dzwonnicy, a także stworzył szczegółowe szkice do dekoracji zewnętrznej pierwszego poziomu budynku.

Śmierć architekta w 1337 r. Tymczasowo pozbawiła budowę głównej siły twórczej. A epidemia dżumy, która nastąpiła po 11 latach, całkowicie przerwała pracę.

Pracownicy ponownie naruszyli swoje obowiązki dopiero w 1349 r. Pod kierunkiem architekta Francesco Talenti. 10 lat później zastąpi go Giovanni di Lappo Gini. Ze względu na tych kuratorów wymieniono ukończenie dzwonnicy i ostateczne ukształtowanie obrazu architektonicznego ścian katedry. Na początku XV wieku Santa Maria del Fiore była przygotowana do stworzenia kopuły. Największy szkopuł powstał w tej sprawie. Ogromny obszar kopuły wymagał od budowniczych w tym czasie niemożliwego. Dlatego problem stabilności strukturalnej musiał zostać rozwiązany przez inżynierię.

Uważa się, że władze florenckie ogłosiły konkurs mający na celu znalezienie rozwiązania tego problemu. Z jednej strony należało wymyślić idealny projekt kopuły, az drugiej strony rozwiązać problem jej budowy na wysokości kilkudziesięciu metrów. Tak czy inaczej, odpowiedzi na interesujące pytania budowniczych narodziły się w głowie architekta Filippo Brunelleschi

Najmądrzejszy włoski mąż dokładnie obliczył parametry ośmiokątnej wieży i wydłużonej iglicy. Wynalazł także i przetłumaczył na rzeczywistość wiele mechanizmów, aby podnieść całe odcinki kopuły na wielkie wysokości. Aby ustabilizować konstrukcję, Brunelleschi kazał zainstalować 24 usztywnienia pionowe i 6 poziomych pierścieni. W tej ramie wciąż znajduje się kopuła Duomo, której całkowita waga wynosi około 37 tysięcy ton.

Prace nad kopułą prowadzono w latach 1410–1461. Jako ostatni akcent architektoniczny Filippo Brunelleschi dostarczył wieżę latarnią (latarnię), zwieńczoną kopułą katedry Santa Maria del Fiore. Pomaga równomiernie rozłożyć ciężar kopuły na „bęben” budynku, a jednocześnie ma estetyczne i funkcjonalne obciążenie. Ukończona konstrukcja została konsekrowana przez samego papieża Eugeniusza IV, co nadało jej dodatkowy ciężar w kręgach Kościoła katolickiego.

W XVI wieku wokół katedry wybuchł prawdziwy skandal. Znaczna część prac związanych z dekoracją zewnętrzną Duomo została wystawiona na konkurs. Jednak różni szlachta i urzędnicy próbowali rozgrzać ręce uczestników konkursu. W rezultacie prace budowlane opóźniono do połowy XIX wieku.

Ostatecznie za projekt katedry z lat 1876–1887 odpowiedzialny był włoski architekt Emilio de Fabris. Projekty, które wynalazł, nadal zdobią fasady Santa Maria del Fiore. Specjalnym znaleziskiem de Fabrice jest marmur polichromowany. Ten materiał sprawia, że ​​katedra „bawi się” kolorami: białym, płynnie przechodzącym w odcienie szarości, zieleni i różu. Ta paleta ma naśladować trójkolorową włoską flagę.

Łukowe łuki fasady ozdobione są freskami poświęconymi życiu Dziewicy. Nad środkowym wejściem do katedry mały Chrystus zasiada na tronie z Matką Bożą. Płaskorzeźba jest otoczona posągami dwunastu kaznodziejów. Tuż nad portalem z posągami fasadę zdobi ogromne ażurowe okno. Przestrzeń wokół okna zawiera formowane medaliony przedstawiające słynnych mieszkańców Florencji. Interesujące są trzy brązowe drzwi, które chronią wejście do katedry.

Wnętrze katedry

Bogactwo dekoracji zewnętrznej katedry Santa Maria del Fiore, a także jej wielkość, robi niesamowite wrażenie na podróżników. W środku gość będzie zdezorientowany. Koronkowa podszewka wystroju zewnętrznego ustępuje lakonicznemu wnętrzu kościoła katolickiego. Za panowania Lorenza Medici Wspaniałego kapłana dominikańskiego głosił w katedrze Girolamo Savonarola. Słynął z surowości swoich poglądów i nie mógł nie dopuścić do tego, aby Duomo zamieniło się w model moralności i cnoty.

Sklepienia katedry ozdobione są freskami z XV wieku, przedstawiającymi Florentczyków, którzy wnieśli wielki wkład w życie miasta, wsi i kościoła. Należą do nich kompozycje dedykowane Dante Alighieri, Giovanni Akuto, Nicolo da Tollentino. Ponadto zapisywane są przerwy w pracy Arnolfo di Cambio, Giotto di Bondone, Brunelleschi, Emilio de Fabrice.

Najważniejszym zabytkiem Santa Maria del Fiore jest urna z relikwiami św. Zinowiusza z Florencjiodkryte w ruinach świątyni Santa Reparata w XIV wieku. Niezwykłą ozdobą katedry jest zegarek stworzony przez Paolo Uccelo w 1443 r. Najważniejszym punktem chronometru jest to, że jego ręce obracają się w przeciwnym kierunku.

Po prostu niemożliwe jest zignorowanie niesamowitych witraży Duomo. 44 szklane obrazy zdobią łuki naw i transeptów. Każdy z nich poświęcony jest aktom świętych i męczenników Starego i Nowego Testamentu. Zaokrąglone witraże umieszczone w bębnie kopuły ilustrują sceny z życia Chrystusa i Matki Bożej.

Ciesząc się energią płynącą z fresków, witraży i rzeźb znajdujących się w ścianach katedry, wystarczy spojrzeć w górę, aby doświadczyć nowej fali podziwu. Ogromna kopuła katedry została po mistrzowsku namalowana w drugiej połowie XVI wieku przez artystów Giorgio Vasari i Federico Zucchari.

Obraz ma wielopoziomową strukturę i jest poświęcony Sądowi Ostatecznemu. Najniższy pierścień jest zarezerwowany dla grzechów głównych i mieszkańców Piekła, kierowanych przez Antychrysta. Kolejne pierścienie, wznoszące się ku latarni, przedstawiają świętych, starszych apokalipsy, aniołów niebieskich, Matkę Bożą i dobre uczynki. Obraz Szatana jest antagonistą jasnej postaci Chrystusa.

Muzeum Opery Santa Maria del Fiore

Większość przedmiotów, które zdobiły wnętrze katedry, stopniowo przenoszono do Muzeum Duomo (Museo dell'Opera di Santa Maria del Fiore), znajdującego się na Placu Katedralnym. Pokój, który służył jako architekt warsztatu Brunelleschi, został otwarty w 1891 roku jako muzeum w katedrze. Odwiedzający muzeum będą mogli podziwiać rysunki projektowe kopuły, a także modele wykonane przez samego Brunelleschi. Wspaniałe chóry, które w XV wieku służyły jako śpiewacy katedry, również znalazły schronienie w muzeum.

Na szczególną uwagę zasługuje bogata kolekcja rzeźb eksponowanych w Muzeum Duomo. Obejmuje:

 • Doskonały wybór rzeźb florenckich z XVI wieku.
 • Pomnik „Penitent Mary Magdalena” (XV wiek) wcześniej, zdobiący baptysterium katedry.
 • Prorok Habakuk (XV wiek) Donatello został przeniesiony do muzeum z dzwonnicy;
 • Pomnik poświęcony papieżowi Bonifacemu VIII autorstwa Arnolfa di Cambio - usunięty z fasady katedry.
 • a także niedokończone dzieło wielkiego Michała Anioła Buonarrotiego, „Pieta”.

Baptysterium San Giovanni

Kompleks katedry Santa Maria del Fiore obejmuje również baptysterium (Battistero di San Giovanni), innymi słowy miejsce chrztu. Jest zaprojektowany jako oddzielny budynek, stojący w pobliżu Duomo na Placu Katedralnym. Baptysterium nosi nazwę John the Baptist (włoski: San Giovanni Battista)i jest najstarszym budynkiem na placu. Data jego budowy została utracona w V wieku naszej ery. Przysadzisty sześciokątny budynek jest wykonany w stylu romańskim, a jego nowoczesny wygląd uzyskał w XII wieku. W baptysterium można podziwiać złotą kopułę pomalowaną twarzami Chrystusa, świętych i scenami z Biblii.

Szczególnie interesujące są płaskorzeźby, które zdobiły bramy baptysterium w 13-15 wiekach. Przedstawiają Jana Chrzciciela i podstawowe cnoty. Najnowszą bramę, na wschód, ozdobił w specjalny sposób Lorenzo Ghiberti w połowie XV wieku. Pozłacany skrzydło drzwi podzielono na 10 równych płyt. W każdym z nich rzeźbiarz starannie odtworzył biblijne historie. Drugie imię tego arcydzieła to Bramy Raju.

Katedra Santa Maria del Fiore w liczbach

Jeśli spojrzysz na katedrę z lotu ptaka, będzie jasne, że jej kształt to krzyż łaciński o pionie 153 metrów i transepcie (szerokość krzyża) - 90 metrów. Wysokość wewnętrznych łuków sięga 23 metrów. A najwyższym punktem katedry jest brązowa kula, na końcu kopuły - 90 metrów. Pojemność - 30 tysięcy osób. Przy budowie budynku pracowało kilkunastu architektów, a czas pracy wyniósł 6 wieków.

Powinniśmy również odczytać parametry niesamowitej kopuły Duomo:

 • jego średnica wynosi 42 (!) metrów;
 • waga - 37 tysięcy ton;
 • liczba cegieł wynosi około 4 milionów sztuk.

Biorąc pod uwagę wszystkie te dane, możemy śmiało powiedzieć, że Duomo Santa Maria del Fiore jest jedną z najbardziej przestronnych i imponujących świątyń w Europie!

Informacje praktyczne

Jak się tam dostać

Katedra Santa Maria del Fiore znajduje się we włoskim mieście Florencja przy Placu Katedralnym (Piazza del Duomo), budynek nr 17.

Znajdź hotel w pobliżu katedry Duomo

Dojazd do katedry nie jest trudny, ponieważ znajduje się w centrum miasta i jest najbardziej znanym zabytkiem Florencji. Zrobi to każdy autobus jadący na Plac Katedralny.

Godziny otwarcia katedry

 • Poniedziałek, wtorek, środa, piątek - czynne od 10:00 do 17:00;
 • Sobota - od 10:00 do 16:45;
 • Niedziela - od 13:30 do 16:45.

Możesz podziwiać kopułę katedry:

 • wszystkie dni oprócz soboty - od 8:30 do 19:00;
 • Sobota - od 8:30 do 16:30

Godziny muzeów

 • wszystkie dni z wyjątkiem niedzieli - od 9:00 do 19:00;
 • Niedziela - od 9:00 do 13:45.

Cena biletu

Od 2018 roku możesz cieszyć się pięknem wnętrza Santa Maria del Fiore, kupując z wyprzedzeniem pojedynczy bilet za 18 euro, który jest również ważny na wejście na kopułę (wymagana wcześniejsza rezerwacja czasu), zwiedzanie Muzeum Duomo i Baptysterium.

Aktualną cenę biletu i harmonogram pracy można zawsze sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej www.museumflorence.com, która jest dostępna w języku włoskim i angielskim.

Dla dzieci w wieku od 3 do 11 lat cena biletu wynosi 3 euro. Bilety są ważne przez 72 godziny, każdą atrakcję można odwiedzić raz.

Dostęp do katedry można również uzyskać bezpłatnie po około 2 godzinach.

Alternatywne opcje:

Możesz dostać się do kopuły bez kolejki w ramach wycieczki grupowej w języku angielskim, czas trwania to 1 godzina, koszt to 40 euro za osobę, czas rozpoczęcia to 10:00 lub 14:00. Ta opcja jest również odpowiednia dla tych, którzy nie mieli czasu zarezerwować wizyty w kopule z wyprzedzeniem.

Nie spiesz się i poświęć cały dzień na spacer po Placu Katedralnym i wycieczkę do Katedry Santa Maria del Fiore. Zewnętrzne piękno i kolosalna wartość historyczna Duomo tworzą nieopisaną atmosferę zaangażowania w coś wiecznego.

Dla tych, którzy chcą zakochać się w pięknie Florencji we włoskim zespole, zapraszamy na nasze trasy z prawami autorskimi.

Obejrzyj wideo: Florencja, katedra SANTA MARIA DEL FIORE, most Ponte Veccio, dziedziniec Galleria degli Uffizi. (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Florencja, Następny Artykuł

Bazylika Maksencjusza i Konstantyna w Rzymie
Rzym

Bazylika Maksencjusza i Konstantyna w Rzymie

Bazylika Maksencjusza i Konstantyna (Basilica di Massenzio) jest budowlą, jedną z ozdób Forum Romanum (Forum Romanum), przewyższającą w swojej skali wszystko, co zostało zbudowane w różnych stuleciach. Historia W 308 r. Budowę bazyliki rozpoczęto na rozkaz cesarza Maksymenta. Bazylika miała cel cywilny, planowano w niej umieścić prefekturę miasta, jednocząc wszystkich przedstawicieli administracji rzymskiej.
Czytaj Więcej
Plac Republiki w Rzymie
Rzym

Plac Republiki w Rzymie

Plac Republiki (Piazza della Repubblica) w Rzymie jest znaną atrakcją turystyczną o ciekawej historii. Jednocześnie jego nowoczesne rozwiązanie kompozycyjne jest uważane za standard form architektonicznych nowego czasu. Przez wiele lat ta część miasta pozostaje ulubionym miejscem wypoczynku zarówno rdzennej ludności, jak i gości włoskiej stolicy.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese w Rzymie
Rzym

Galeria Borghese w Rzymie

Galeria rzymska Borghese (Galleria Borghese) jest godnym miejscem dla wybitnych wartości kulturowych Włoch. Jest to część bogatego dziedzictwa pozostawionego przez włoskiego szlachcica Scipio Borghese (Scipione Borghese). Ogromny park w stylu rzymskim i wspaniała willa Kardynała Hedonisty przez wiele lat była pełna dzieł sztuki.
Czytaj Więcej
Forum cesarza Trajana w Rzymie
Rzym

Forum cesarza Trajana w Rzymie

Forum Trajana (Foro di Traiano) to wspaniały budynek i zabytek historyczny położony w centralnej części Rzymu, w pobliżu Piazza Venezia. Budowa tego pomnika architektonicznego rozpoczęła się w 106 r., Krótko po zwycięstwie cesarza Trajana nad Dacią (forum zostało zbudowane na cześć tego wydarzenia), zakończona 1 stycznia 112 r.
Czytaj Więcej