Siena

Val d'Orcia Valley

Rozciągająca się na 18 500 hektarów dolina Val d'Orcia to niesamowite, wspaniałe miejsce w środkowych Włoszech, uznawane za jeden z najbardziej malowniczych zakątków planety. Nic dziwnego, że jego krajobraz, zachowujący nieskazitelne piękno naszych czasów, zainspirował artystów renesansu do tworzenia wspaniałych obrazów krajobrazowych.

Urzekający i fascynujący widok na dolinę Val d'Orcia stał się prawdziwym znakiem rozpoznawczym ToskanyDlatego podróżujący do Włoch powinni zdecydowanie odwiedzić prowincje Siena i Provincia di Grosseto i cieszyć się pięknem tego znanego regionu.

Aby rozpocząć, obejrzyj wideo:

Co to jest dolina?

Krajobraz kulturowy Val d'Orcia to idealne połączenie wyjątkowości zasobów naturalnych i działalności gospodarczej, społecznej człowieka, która wyróżnia się szczególną troską i percepcją estetyczną w kontakcie ze światem zewnętrznym. Życie tego zakątka przebiegało pod ścisłą i mądrą kontrolą państwa, monitorując przez kilka stuleci bezpieczeństwo i poprawę regionu.

Piękno toskańskiej doliny Val d'Orcia składa się z wielu elementów, bogatych w palety, różnorodne odcienie i kształty oraz grających na jednej symfonii w zapierającym dech w piersiach krajobrazie:

 1. Łagodne wzgórza spowite bujną roślinnością;
 2. Hipnotyzujące kontury góry Amiata;
 3. Niekończące się złote pola z schludnymi bułkami siana;
 4. Gaje oliwne i dębowe;
 5. Sadzone jak na linii winnic;
 6. Wąskie tunele smukłych cyprysów;
 7. Kasztan i buk, majestatycznie rozkładając gęste korony;
 8. Średniowieczne osady pobożnie prowadzące długą historię;
 9. Kolorowe wille i nie do zdobycia wieże, zanurzone w atmosferze spokoju i ciszy.
Nic dziwnego, że UNESCO, zwracając uwagę na wartość historyczną, kulturową i środowiskową doliny Val d'Orcia, uznało ją za żywy przykład organicznej interakcji przyrody i człowieka, aw 2004 r. Dodała ją do listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Ciekawe fakty z dziedziny geologii i historii

Dziwaczny krajobraz środkowej części współczesnych Włoch zaczął kształtować się około 5 milionów lat temu, po znacznym spadku poziomu morza. To znaczy dolina Val d'Orcia powstała w miejscu gliniastego i piaszczystego dna niegdyś istniejącego królestwa wodnego.

Następnie nastąpiła erupcja wulkanów Radicofani i Amiata, których utwardzona lawa zamieniła się w ciemne skały (trachity). Ulga na powierzchni ziemi nabrała ostatecznego kształtu po procesach erozyjnych, które stworzyły kanał rzeki Orchy, jej kanały, strumienie i głębokie wąwozy.

 • Radzę przeczytać o: wulkanach Etna i Wezuwiusz.

W epoce starożytności dolina Val d'Orcia odegrała ogromną rolę, ponieważ wzdłuż niej przebiegała słynna droga Cassia (Via Cassia), która łączyła Rzym z północną częścią kraju. Ta trasa o długości 130 km zachowała swoje znaczenie handlowe, polityczne i religijne aż do średniowiecza. Ciągły przepływ kupców i pielgrzymów wzdłuż ważnej, strategicznej ścieżki wzbogacił pobliskie gminy i umocnił ich pozycję.

W XIV - XV wieku malowniczy region podlegał miastu-państwu Siena. W drugiej połowie XVI wieku ziemie Val d'Orcia należały już do Republiki Florenckiej i były wykorzystywane głównie do celów rolniczych. Renesans stał się dla tego miejsca okresem kształtowania idealnego modelu harmonijnych relacji między człowiekiem a przyrodą.

Od połowy XX wieku dolina Val d'Orcia doświadczyła nowej rundy wzrostu gospodarczego i kulturowego, stając się popularnym miejscem dla miłośników ekoturystyki. Kwestia zachowania estetyki regionu stała się głównym i priorytetowym dla pobliskich miast, do których należą:

 • Pienza
 • Montalcino (Montalcino);
 • San Quirico d'Orcia;
 • Castiglione d'Orcia (Castiglione d'Orcia);
 • Radicofani (Radicofani).

Utworzono organizacje publiczne, które spopularyzowały wyjątkowość regionu, opracowano mechanizmy optymalizacji produkcji i handlu lokalnymi produktami rolnymi (głównie winem i serami).

Radzę przeczytać o: Toskańskich winach

Jak się tam dostać i co warto zobaczyć

Najbardziej wygodnym sposobem na zobaczenie hipnotyzujących krajobrazów doliny jest podróż samochodem lub rowerem. Przeczytaj o funkcjach wynajmu na auto.italy4.me.

Możesz się tu łatwo dostać z dowolnego miasta we Włoszech. Jedną z opcji jest przejazd autostradą A1 przez Mediolan, Rzym i Neapol (Milano - Roma - Neapol), a następnie należy jechać autostradą Chiusi - Chianciano Terme. Możesz także wybrać ścieżkę wzdłuż autostrady regionalnej (Strada Regionale) nr 2, łączącej Florencję, Sienę i Rzym (Cassia Firenze - Siena - Roma). Zdecydowanie powinieneś odwiedzić małe średniowieczne miasta położone na szczycie wzgórz.

Na pełne nurkowanie radzę zarezerwować indywidualną wycieczkę po dolinie Val d'Orcia z przewodnikiem z Włoch dla mnie. Przez 5 godzin nasza ekspertka Tatyana Ovsyannikova, która stale mieszka w Toskanii, pokaże Ci najpiękniejsze miejsca, pyszne restauracje, opowie o historii regionu, a także ciekawe fakty dotyczące zabytków.

Pienza

Pienza to niewielka gmina z populacją nieco ponad 2 tys. Mieszkańców, położoną wśród winnic i gajów oliwnych.

Miasto słynie z produkcji niezwykle pysznego sera owczego i spodoba się miłośnikom wycieczek gastronomicznych. Pomimo swoich miniaturowych rozmiarów Pienza cieszy się dużym zainteresowaniem z punktu widzenia architektury, ponieważ została pomyślana jako „idealne miasto renesansu”. W połowie XV wieku wielki florencki mistrz Bernardo Rossellino był zaangażowany w planowanie przestrzenne i prace budowlane przy budowie głównych konstrukcji.

Agriturismo Il Casalino to wspaniały dom wiejski w Pienzie, XIX-wieczny dom wiejski zbudowany z drzew oliwnych i winnic. Goście farmy mogą wypożyczyć rowery lub wybrać się na spacer po dolinie, podziwiając widoki. Na miejscu dostępny jest bezpłatny parking. Koszt pokoju dwuosobowego to tylko około 100 euro / dzień, ale zarezerwowany w sezonie od kwietnia do października, potrzebujesz miejsca na kilka miesięcy.

Montalcino

Mała gmina Montalcino, o gęstości zaludnienia wynoszącej nieco ponad 20 osób na kilometr kwadratowy, naprawdę zyskała światową sławę jako stolica winiarstwa. Lokalny łagodny klimat pozwala wyhodować czerwony Sangiovese (Sangiovese). Z tej specjalnej odmiany winogron produkuje się kilka rodzajów szlachetnych napojów, w tym Brunello di Montalcino (Brunello di Montalcino) - uznawany za jeden z najwyższej jakości nie tylko w Toskanii, ale w całych Włoszech.

Oprócz dużej liczby sklepów enotec w Montalcino, istnieje wiele sklepów z oryginalnymi towarami lokalnych rzemieślników, a także starożytne zabytki architektury, które pozwalają poczuć ducha średniowiecza.

San Quirico d'Orcia

Małe miasteczko San Quirico d'Orcia zostało założone przez Etrusków i zajmuje powierzchnię 42 km2.

Oferuje swoim gościom wspaniałe widoki na dolinę - to tutaj o świcie wszyscy profesjonalni fotografowie (patrz wybór) zdejmują arcydzieła. Kolorowe wąskie uliczki, wielowiekowe budynki, majestatyczne starożytne świątynie, które zachowały swój nieskazitelny wygląd, nie pozostawiają obojętnych koneserów historii.

Castiglione d'Orcia

Castiglione d'Orcia to mała gmina zamieszkała przez około 2,5 tysiąca osób.

To otoczone murem miasto, górujące nad pięknem doliny, znajduje się obok dzikich lasów góry Amiata.

Radicofani

Unikalne średniowieczne miasto Radicofani, z populacją nieco ponad 1 000 osób, pozostało nietknięte destrukcyjną siłą czasu.

Potężna forteca, górująca na samym szczycie wzgórza (około 900 m wysokości), została tu zbudowana w IX wieku. Niezapomniany panoramiczny widok na dolinę otwiera się z tarasu widokowego. Starożytne świątynie wykonane w stylu romańskim dają poczucie zanurzenia w atmosferze odległej, wielowiekowej historii.

Obejrzyj wideo Radicofani z drona:

Gdzie się zatrzymać - hotele i domy wiejskie

Polecam pobyt w dolinie Val d'Orcia w domach wiejskich, podróżowanie samochodem - tego typu wakacje są bardzo popularne we Włoszech. Specjalnym linkiem do filtra wybrałem dla ciebie najlepsze opcje zakwaterowania dla turystów, ponad 200 z nich.

Oprócz tych wymienionych powyżej przytoczę opcje, które mi się podobały:

B&B Porta Castellana

Sądząc po opiniach, w pensjonacie Porta Castellana w miejscowości Montalcino do tej pory nie było rosyjskojęzycznych turystów.

Czas naprawić to nieporozumienie! Boskie widoki, bezcenne porady gospodarza na temat lokalnych restauracji i atrakcji. Latem śniadanie serwowane jest w ogrodzie, a zimą - bezpośrednio do pokoju.

Villa La Palazzetta

Obiekt La Palazzetta znajduje się w Castiglione d'Orcia i oferuje odkryty basen oraz widoki na dolinę. Idealne miejsce na relaksujące i zaciszne wakacje.

Hotel Osteria Dell'Orcia

Czterogwiazdkowy hotel Osteria Dell'Orcia z restauracją znajduje się przy zabytkowej drodze Via Francigena, która służyła jako szlak pielgrzymkowy.

Hotel jest samotny na wzgórzu z basenem i wszystkimi niezbędnymi udogodnieniami. Jeśli szukasz równowagi między maksymalnym komfortem a jednością z naturą - koniecznie rozważ tę opcję. Jeśli niebo istnieje, powinno wyglądać jak to miejsce.

Restauracja z tradycyjnymi kamiennymi ścianami z wyborem dań z karty, prowadzona przez szefową kuchni Elianę, oferuje dania kuchni toskańskiej i bogatą kartę win, w tym wina Brunello i Nobile di Montepulciano.

Na Airbnb możesz także szukać domów na wsi. Zdecydowanie zaznaczam znacznik w filtrze naprzeciwko „Superhost” - to gwarancja, że ​​reszta będzie cudowna.

Podobało mi się na przykład farma Podere Lamino obok Pienzy.

Idealny dla rodziny lub grupy przyjaciół do 8 osób. 4 sypialnie i tyle łazienek, basen. Niezależnym podróżnikom polecam tę opcję.

W komentarzach do tego artykułu z przyjemnością odpowiem na pytania dotyczące wyboru zakwaterowania na wakacje w dolinie Val d Orcha, a także przeczytam wasze opinie na temat tego wyjątkowego miejsca.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Siena, Następny Artykuł

Pałac Senatorów
Włochy

Pałac Senatorów

Renesansowy Pałac Senatorski został zbudowany na Wzgórzu Kapitolu, zaprojektowany przez Michała Anioła. Dziś mieści się w nim Ratusz Rzymu. Pałac Senatorów z Placu Kapitolu To, co dziś znajduje się w Pałacu Senatorów W Rzymie na Wzgórzu Kapitolu znajduje się Pałac Senatorów (Palazzo Senatorio) - stworzenie wielkiego Michała Anioła.
Czytaj Więcej
Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii
Włochy

Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii

W Rzymie ty i twoje dzieci możecie podróżować w czasie. Time Elevator - „Time Lift”, atrakcja kinowa. Atrakcja kinowa Time Elevator Rome O Czasie Winda w Rzymie W Rzymie ty i twoje dzieci możecie wybrać się w podróż w czasie. Time Elevator - cudowna „Time Lift”, atrakcja kinowa, która znajduje się obok Piazza Venezia.
Czytaj Więcej
Wenecja
Włochy

Wenecja

Wenecja to miasto wspaniałych pałaców i malowniczych kanałów, ożywionych baśni i romantycznych kochanków. „Serenissima” (pogodny) - tak nazywała się Wenecja w średniowieczu. Wenecja (Venezia), Collin Key Venice (Venezia) - jedno z najpiękniejszych miast na świecie, położone w lagunie weneckiej. Kiedy słyszysz nazwę miasta, przychodzi na myśl: wąskie kręte kanały, malownicze mosty, gondole i gondoliery, wejścia do domów, które prowadzą bezpośrednio do wody ... Ale opisu Wenecji nie można sprowadzić do standardowej liczby miejsc turystycznych, miasto jest wyjątkowe pod każdym względem.
Czytaj Więcej
Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu
Włochy

Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu

Plac Wenecki jest jednym z głównych placów Rzymu, centrum turystycznego. Spacer po nim przez długi czas nie zadziała, ponieważ w pobliżu jest podjazd i duża koncentracja turystów. Od placu do Koloseum jest Fori Imperiali Street, do Placu Świętego Piotra - Victor Emmanuel Avenue i zaczyna się główna ulica handlowa Corso ze sklepami i butikami.
Czytaj Więcej