Miasta Włoch

7 niezwykłych muzeów w Mediolanie z bezpłatnym wstępem

Mediolan to miasto pełne darmowych przyjemności dla fanów sztuki i rozrywki kulturalnej. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca, w ramach programu #DomenicalMuseo, są one tutaj prawie prawie bezpłatne dla prawie wszystkich głównych muzeów miasta Ostatniej Wieczerzy, oczywiście, wyjątek. Ale w Mediolanie są muzea, do których prawie zawsze można dostać się za darmo. W tym artykule omówimy niektóre z najbardziej niezwykłych z nich.

Przydatna rada: Aby zaoszczędzić pieniądze na wycieczkach po Mediolanie, zainstaluj audioprzewodnik w centrum miasta na iPhone'a. Jest to gotowa trasa audio, która zawiera około 60 obiektów na jednej przemyślanej trasie i działa nawet bez Internetu.

Możesz słuchać pierwszych 5 punktów trasy za darmo, ale aby otworzyć wszystkie obiekty, musisz kupić pełną wersję. Kosztuje tylko 5 euro, co jest znacznie bardziej ekonomiczne niż nawet najtańsze wycieczki grupowe. Na tej stronie możesz zainstalować aplikację w telefonie iPhone.

Muzeum Królewskie (Museo della Reggia)

Budynek Pałacu Królewskiego (Palazzo Reale di Milano) znajduje się tuż obok Duomo i przez wiele lat służył jako ratusz i rezydencja książąt Mediolanu. Obecny wygląd pałacu zyskał dopiero w czasach Habsburgów.

Pałac Królewski został otwarty dla odwiedzających w 1920 roku, ale został poważnie uszkodzony podczas bombardowania w 1943 roku i został odbudowany dopiero 20 lat później.

Wejście do wnętrza pałacu i teatru pałacowego jest bezpłatne

Dziś Pałac jest jednym z głównych miejsc najciekawszych wystaw odbywających się w mieście. Z reguły wstęp na wystawy jest płatny i wynosi około 8-9 euro. Ale wejście do wnętrza pałacu jest bezpłatne. Można również bezpłatnie dostać się do pomieszczeń teatru pałacowego na parterze, który pojawił się tutaj w XVII wieku.

 • Godziny otwarcia: wt.-niedz .: 09.30-17.30, pon. - dzień wolny.
 • Adres: Piazza del Duomo, 12, 20122

Dom Muzeum Boschi Di Stefano (Casa Museo Boschi Di Stefano)

Muzeum sztuki pojawiło się w starej rezydencji stosunkowo niedawno - w 2003 roku. Ale obrazy mieszkają tu od wielu lat: od wielu lat gromadzą je koneserzy małżonków sztuki Antonio Boschi i Miried di Stefano.

Z 2000 eksponatów na prośbę kolekcjonerów przekazanych miastu wraz z mieszkaniami wybrano około 300 - umieszczono je w 11 pokojach rezydencji w porządku chronologicznym.

W muzeum znajduje się interesująca ekspozycja rzeźb i obrazów słynnych włoskich mistrzów

Są to przede wszystkim obrazy słynnych Włochów: Lucho Fontana, Umberto Boccioni, Piero Marussiga, Giorgio Morandi, Felice Casorati - a także rzeźby, ceramika, instrumenty muzyczne i antyczne meble.

 • Godziny otwarcia: wtorek-niedziela: 10: 00-18: 00, pon. - dzień wolny
 • Adres: Via Giorgio Jan, 15, 20129

Muzeum-warsztat włoskiego rzeźbiarza Francesco Messina (Studio Museo Francesco Messina)

Z zewnątrz trudno jest zabrać starożytny kościół przez San Sisto na warsztat rzeźbiarza, ale gdyby nie Francesco Messina, być może ten kościół w ogóle by nie istniał.

Faktem jest, że pod koniec lat 60. postanowiono zrezygnować z długiego, pustego budynku, który został opuszczony, ale Messina zwróciła na to uwagę i otrzymała zgodę władz miasta na jego przywrócenie. Słynny rzeźbiarz osiadł tu w 1974 r. I krótko przed śmiercią podarował wszystkie swoje dzieła i sam „dom” w prezencie miastu.

Rzeźbiarz mieszkał i pracował w budynku tego starożytnego kościoła od 1974 roku.

Muzeum Francesco Messina ma około 80 rzeźb wykonanych z brązu, wosku, gipsu i kolorowej terakoty. Kolekcja zawiera również szkice słynnych arcydzieł rzeźbiarza: pomnika papieża Piusa XI w Bazylice św. Piotra oraz postacie umierającego konia zainstalowane w pobliżu głównej stacji telewizyjnej we Włoszech. W bogatej kolekcji znajdują się również portrety znanych współczesnych, wdzięczne postacie tancerzy La Scali i inne dzieła.

Na parterze znajdują się arkusze graficzne, akwarele i pastele, szkice ołówkiem i litografia.

 • Godziny otwarcia: wtorek-niedziela: 10: 00-18: 00, pon. - dzień wolny
 • Adres: Via S. Sisto, 4, 20123

Zamek Sforza (Castello Sforzesco)

Zamek Sforza jest jedną z głównych i najbardziej znanych atrakcji Mediolanu. Konstrukcja była tak kultowa, że ​​posłużyła jako prototyp wielu kolejnych fortyfikacji, w tym, nawiasem mówiąc, Kremla.

Najlepsi mistrzowie swoich czasów, w tym Leonardo da Vinci, zostali zaproszeni do dekoracji wnętrz zamku Sforza. Niestety jego freski prawie nie przetrwały do ​​naszych czasów.

Dziś w zamku znajduje się kilka ciekawych muzeów naraz, w których znajdują się obrazy Mantegny, Belliniego, Correggio, ostatnia rzeźba Michała Anioła i wiele innych bezcennych arcydzieł.

Możesz chodzić po zamku za darmo

Ekspozycję tych muzeów w Mediolanie można zobaczyć tylko biletami, ale spacery po zamku są całkowicie bezpłatne. Warto zwrócić uwagę na stary most, pomnik czeskiego św. Jana Nepomucena na dziedzińcu i starożytny zegar na wieży, przypominający pierwszych właścicieli zamku i nazywany „Słońcem Sprawiedliwości”.

Nawiasem mówiąc, możesz również dostać się do muzeów Sforza za darmo. Bezpłatny wstęp jest ważny we wtorki od 14:00 oraz od środy do niedzieli od 16:00 do 17:00.

 • Godziny otwarcia zamku: pon.-niedz .: 07: 00-19: 30,
 • Godziny otwarcia muzeum: wtorek-niedziela: 09: 00-17: 30
 • Adres: Piazza Castello, 20121

Akwarium w Mediolanie (Acquario Civico di Milano)

Akwarium w Mediolanie nie może się pochwalić swoją wielkością, ale jest to najstarsze akwarium we Włoszech i trzecie w Europie.

Budynek, w którym znajduje się akwarium, został wzniesiony na Międzynarodową Wystawę w 1906 roku. Potem na terenie Parku Sempione pojawił się cały kompleks podobnych budowli, ale tylko to przetrwało do dziś. Biały półkolisty budynek ozdobiony jest płaskorzeźbami o tematyce morskiej, fontanną i posągiem Neptuna, a także półkolistym basenem z głową hipopotama.

Wewnątrz znajduje się spacer pod arkadami szklanego tunelu i poznanie ponad stu różnych rodzajów ryb, raków, mięczaków i meduz, które znajdują się w kilkudziesięciu basenach. Przywieziono ich tu z Morza Śródziemnego i Morza Czerwonego, a także z najbliższych jezior i rzek.

Akwarium ma wiele różnych rodzajów ryb, raków, skorupiaków i meduz

Jest tu także stacja hydrobiologiczna i biblioteka, a przestronne sale przybliżają zwiedzającym nie tylko różnych mieszkańców przestrzeni wodnych, ale także dzieła współczesnych włoskich artystów.

Wejście do akwarium kosztuje symbolicznie 5 euro, ale możesz je odwiedzić za darmo, jeśli przyjdziesz godzinę przed godziną zamknięcia (o 16:30), we wtorki od 14:00 i w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

 • Godziny otwarcia: wtorek-niedziela: 09: 00-17: 30, pon. - dzień wolny
 • Adres: Viale Gadio, 2,

Hangar bicocca

Przestrzeń wystawiennicza została zlokalizowana na terenie byłych pomieszczeń przemysłowych w 2004 r. Od tego czasu regularnie odbywają się tutaj wystawy, seminaria, laboratoria i dyskusje - i można do nich dotrzeć prawie zawsze za darmo.

Siedem niebiańskich pałaców Anselma Kiefera

Chaotyczny i nieprzewidywalny świat sztuki współczesnej utrzymują dwie stałe kompozycje artystyczne współczesnych autorów światowej klasy. „Siedem niebiańskich pałaców” Anselma Kiefera - siedem betonowych wież o wysokości 14–18 metrów - nawiązuje do nauk Kabały na ścieżce duchowego wznoszenia. „Spójność” Fausto Melloti nie pozwala widzowi na uzyskanie holistycznej wizji obiektu z dowolnego miejsca i tym samym służy jako wstęp do tego, co widzi, gdy wchodzi do sal wystawowych.

Godziny otwarcia:

 • Czwartek-niedziela: 10: 00–21: 00
 • Pon-Śr: weekend

Adres: Via Chiese, 2, 20126

Monumentalny cmentarz Mediolanu (Cimitero Monumentale di Milano)

Jeśli wierzysz w powszechne powiedzenie: „Nie ma śpiewaków operowych, którzy nie chcieliby błyszczeć na scenie La Scali, i nie ma rzeźbiarzy, którzy nie chcieliby oglądać swojej pracy na Cmentarzu Monumentalnym” - Cmentarz Monumentalny można bezpiecznie uznać za skansen. To nie przypadek, że znajduje się w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych i bogatych w nagrobki cmentarzy w Europie.

Znajdziesz tutaj brązową replikę Ostatniej Wieczerzy, która zdobiła nagrobek rodziny Kampari, miniaturową świątynię grecką i szklane konstrukcje.

Ten cmentarz w Mediolanie nazywa się skansenem.

Pochowanych jest tu wielu znanych rzeźbiarzy, artystów i muzyków, w tym Giuseppe Verdiego. Na monumentalnym cmentarzu w Mediolanie ojciec Alberta Einsteina znalazł swoje ostatnie schronienie.

Godziny otwarcia:

 • Wt-Nd: 08: 00-18: 00
 • Pn - dzień wolny

Adres: Piazzale Cimitero Monumentale, 20154

Muzea Mediolanu Bezpłatne

Jak już krótko zauważyliśmy na samym początku, możesz dostać się do wielu muzeów miasta całkowicie za darmo w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Co więcej, zasada ta dotyczy nie tylko muzeów Mediolanu, ale także innych interesujących miejsc we Włoszech.

Oczywiście na najpopularniejszych stronach znajduje się obecnie specjalny tłum, a niektóre z nich pracują według ograniczonego harmonogramu, ale jest to świetna okazja dla osób podróżujących z ograniczonym budżetem.

Niestety reguła nie dotyczy do najbardziej niedostępnego muzeum w mieście - inspekcja fresku Ostatniej Wieczerzy, ponieważ ma ograniczenia wjazdu przez cały rok. Bardziej szczegółowo o tym, jak dostać się do kontroli Fresco, napisaliśmy w osobnym artykule.

Ale wolna niedziela to nie jedyny dzień, w którym można zobaczyć bezcenne arcydzieła bez płacenia ani grosza. Wiele muzeów w Mediolanie ma również zasadę bezpłatnego wstępu we wtorki po godzinie 14:00 i godzinę przed zamknięciem.

Możesz odwiedzić muzea bezpłatnie we wtorki po godzinie 14:00

Dlatego jeśli masz głód kulturowy, jest to świetny sposób na oszczędzanie. Pamiętaj tylko, że reguła jest zawsze wyjątkowa i musisz przyjść na godzinę przed zamknięciem, ponieważ wiele muzeów uniemożliwia odwiedzającym dostęp do hal 30 minut przed końcem pracy.

Wreszcie, jeśli masz bardzo mało czasu na wizytę w Mediolanie, artykuły te będą niezwykle przydatne, aby maksymalnie efektywnie zorganizować swój czas:

 • Co można zobaczyć w Mediolanie na własną rękę za 1 dzień
 • Zabytki Mediolanu, w których można kupić bilety online
 • Wycieczki po Mediolanie w języku rosyjskim: 5 najpopularniejszych

Zalecamy również zapisanie się na bezpłatny kurs e-mail z cennymi wskazówkami i poradami dla osób podróżujących do Włoch. I bądź pewien zapisz ten artykuł w sieci społecznościowejaby nie stracić. Podczas podróży do Mediolanu może się przydać niejednokrotnie.

Zdjęcia: pixabay.com, G.dallorto, Renaud Camus, Heinz Bunse, Nathan Guy, casemuseo.it, Paul Barker Hemings, Poznaj medialnego guru.

Popularne Wiadomości

Kategoria Miasta Włoch, Następny Artykuł

Festiwale i święta we Włoszech w listopadzie
Wakacje we Włoszech

Festiwale i święta we Włoszech w listopadzie

Jeśli wybierasz się do Włoch w listopadzie i planujesz trochę odejść od standardowego planu, aby odwiedzić maksymalną liczbę atrakcji, ten artykuł na pewno Ci się przyda. Zebraliśmy listę niesamowitych wydarzeń - festiwali i świąt, które odbędą się w słonecznych Włoszech w listopadzie, i przegapić, które, podczas gdy w kraju, jest po prostu niewybaczalne.
Czytaj Więcej
Co robić we Włoszech? 17 darmowych pomysłów
Wakacje we Włoszech

Co robić we Włoszech? 17 darmowych pomysłów

Wybierasz się do Włoch i zastanawiasz się, jak urozmaicić swoją podróż i uczynić ją niezapomnianą? Jesteśmy gotowi zaoferować Ci siedemnaście pomysłów, które rozweselą Cię w pięknym kraju wina i słońca, a portfel pozostanie nienaruszony. Pij wodę z głowy lwa. Publiczne fontanny do picia we Włoszech nie są niczym niezwykłym.
Czytaj Więcej
Jak zorganizować ferie zimowe we Włoszech z dziećmi na nartach?
Wakacje we Włoszech

Jak zorganizować ferie zimowe we Włoszech z dziećmi na nartach?

Stoki narciarskie, strome stoki i hotele na każdy gust - wszystko to znajdziesz w Dolomitach Superskich, największym regionie narciarskim na świecie. W tym roku była niedroga chwila relaksu na zimowych wakacjach w górach Wszyscy wiedzą, że grudzień to czas przygotowań do Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Czas na wybór prezentów dla bliskich, dekorowanie własnych domów, spotykanie się z przyjaciółmi w celu wymiany pozdrowień i spacery po bożonarodzeniowych targach.
Czytaj Więcej
Ubezpieczenie zdrowotne wizy do Włoch: ile, gdzie kupić?
Wakacje we Włoszech

Ubezpieczenie zdrowotne wizy do Włoch: ile, gdzie kupić?

Aby ubiegać się o wizę Schengen we Włoszech, potrzebujesz standardowego ubezpieczenia na podróż za granicę. XXI wiek daje nam nowe technologie i na szczęście nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby uzyskać i kupić ubezpieczenie medyczne na wizę do Włoch. Możesz porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych i od razu wszystko załatwić online, korzystając z wygodnej usługi www.
Czytaj Więcej