Regiony Włoch

Vaporetto - wodny transport publiczny w Wenecji

Vaporetto (w liczbie mnogiej „vaporetti”) lub autobusy wodne stanowią podstawę transportu publicznego w Wenecji. Vaporetto prowadzi turystów i mieszkańców miasteczka głównymi kanałami wokół laguny i dostarcza na wyspy. Chociaż często są zatłoczone, vaporetto jest najpopularniejszym sposobem podróżowania po Wenecji (oczywiście z wyjątkiem nóg). Jednocześnie transport publiczny w Wenecji jest uważany za najdroższy w Europie. W tym artykule ujawnimy najważniejsze szczegóły.

Przydatna rada: Planując czas w Wenecji, przygotuj mobilny przewodnik audio po mieście dla łącza iPhone. Jest to gotowa wycieczka audio z wbudowaną mapą i nawigacją GPS, aby łatwo znaleźć drogę do najbliższych atrakcji na trasie.

Po instalacji audioprzewodnik działa bez Internetu i nie zużywa ruchu mobilnego. Możesz wysłuchać pierwszych 5 punktów za darmo, a pełna wersja 60 obiektów w przemyślanej trasie kosztuje tylko 6 USD. Jest to wielokrotnie bardziej opłacalne, nawet w przypadku większości wycieczek budżetowych.

Trasy Vaporetto w Wenecji

W Wenecji jest około 25 tras vaporetto, ale najpopularniejsze z nich to nr 1, 2, 4.1, 4.2 i N.

Kanał Crand jest główną drogą wodną w Wenecji i jest obsługiwany przez trasa vaporetto numer 1. Ze względu na częste przystanki i podróż główną arterią miasta, ta trasa jest dobrze wybrana na pierwsze spotkanie z Wenecją.

Chociaż często jest bardzo zajęty w ciągu dnia, idź dalej vaporetto numer 1 wieczorem może być dość romantycznie, szczególnie przy zapalaniu świateł. (Mapa trasy nr 1)

Trasa nr 2 Łączy Tronchetto z dworcem kolejowym, Piazzale Roma, częścią Grand Canal i Judecca. (Mapa trasy nr 2).

Vaporetto stanowi kręgosłup publicznego transportu Wenecji

Trasa N - lot nocny przedłużoną trasą nr 2 (mapa tras N).

Trasy nr 4.1 i 4.2 przejść zarówno w samym mieście, jak i wokół Wenecji, dostarczając pasażerów na dworzec kolejowy Piazzale Roma i udaj się na wyspę Murano z Fondamente Nove. (Mapa tras nr 41 i 42).

Trasy łączące Wenecję z lotniskiem Marco Polo są odrębnym oddziałem transportu publicznego z własnymi taryfami. O tym, jak dostać się z Wenecji na lotnisko, możesz przeczytać w naszym osobnym artykule Jak dostać się do Wenecji z lotniska Marco Polo.

Więcej informacji o transport w Wenecji możesz także uczyć się na stronie internetowej ACTV oraz wielu przydatnych hakerów i wskazówek, jak oszczędzać pieniądze w Wenecji, patrząc na wszystkie główne atrakcje - z naszej krok po kroku i niezwykle przydatnej trasy po mieście przez jeden dzień.

Bilety i ceny za vaporetto

W 2019 r. Pojedynczy bilet na vaporetto kosztował 7,5 euro i był ważny przez 75 minut od momentu kompostowania. Działa na większości tras z wyjątkiem Alilaguna, a także nr 16 i 19.

Na linii vaporetto nr 14 łączącej Wenecję z plażami Lido bilet będzie kosztował jeszcze więcej - 13 euro w obie strony. Po przyjeździe do Lido bilet ten może być również wykorzystany w lokalnych autobusach.

Cena biletu obejmuje możliwość noszenia małej torby, jednak wymiary nie powinny przekraczać 150 cm w sumie wszystkich pomiarów.

Grand Canal - główna droga wodna w Wenecji

Bilety można kupić na postoju, w specjalnych automatach i kasach biletowych, a także w sklepach z tytoniem i gazetami. Jeśli na molo nie ma sprzedaży biletów, możesz je kupić na pokładzie. W większości przypadków akceptowane są nie tylko gotówka, ale także karty.

Jeśli planujesz aktywnie korzystać z vaporetto lub przyjechałeś do miasta na kilka dni, warto kupić karnet. Ich działanie rozciąga się nie tylko na vaporetto, ale także na autobusy sieci transportu publicznego w dzielnicy Wenecji (Mestre i na wyspie Lido).

Koszt vaporetto kart podróży (kart) zależy od okresu ważności:

  • 20 € - karta 24-godzinna
  • 30 € - karnet 2-dniowy
  • 40 € - 3 dni
  • 60 € - przejazd przez 7 dni

Dla osób w wieku od 6 do 29 lat istnieje 72-godzinna karta za 22 euro, ale aby ją kupić, musisz najpierw kupić kartę „Rolling Venice” za 6 euro w kasie ACTV lub w biurze informacji turystycznej w Wenecji.

Dzieci poniżej 5 roku życia nie potrzebują biletów - mogą podróżować bezpłatnie w towarzystwie dorosłych.

Ważne jest, aby odliczanie biletu rozpoczynało się od momentu zatwierdzenia (kompostowania), a nie zakupu, aby bilety można było kupić z wyprzedzeniem.

Nawiasem mówiąc, w 2018 roku, wraz ze znanym przewodnikiem po Wenecji, Katya BlogoItaliano zrobiła użyteczny film o najciekawszych miejscach w Wenecji. W nim Katya mówiła także o tym, jak korzystać z transportu publicznego. Kontakt Katie można znaleźć w tym artykule.

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny, pamiętaj, aby zachować go w sieci społecznościowej. Zalecamy również zapisanie się na bezpłatny kurs e-mail dla podróżnych do Włoch, który zawiera wiele cennych wskazówek dotyczących podróży.

Inne artykuły o Wenecji

Obejrzyj wideo: Włochy - zwiedzanie Wenecji (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Regiony Włoch, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej
Ośrodek Abano Terme we Włoszech: termy, hotele, atrakcje
Regiony Włoch

Ośrodek Abano Terme we Włoszech: termy, hotele, atrakcje

Abano Terme to słynny kurort termalny w północno-wschodnich Włoszech, w 2013 roku uznany za najlepszy w kraju pod względem różnorodnych świąt kulturalnych i technik terapeutycznych. Znajduje się u podnóża Wzgórz Euganejskich, 10 km od Padwy i 40 km od Wenecji. Legenda głosi, że pierwszą osadę założył tutaj Herkules, powracając z jednej ze swoich kampanii i uderzony pięknem tego regionu i jego łagodnym klimatem.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi we Florencji: historia, godziny otwarcia, bilety
Regiony Włoch

Galeria Uffizi we Florencji: historia, godziny otwarcia, bilety

Wśród zabytków Florencji Galeria Uffizi zajmuje szczególne miejsce, w którym znajduje się jedna z najbogatszych i najbardziej znaczących światowych kolekcji sztuki europejskiej z XIII-XX wieku. O jego znaczeniu świadczy już fakt, że Galeria jest uważana za najczęściej odwiedzane muzeum we Włoszech, a aby podziwiać swoją kolekcję, około półtora miliona ludzi przybywa do Florencji rocznie.
Czytaj Więcej