Palermo

Lotnisko w Palermo

Największą bramą lotniczą Sycylii jest lotnisko w Palermo o nazwach Falcone i Borsellino (Aeroporto di Palermo „Falcone e Borsellino”). Lotnisko znajduje się 35 km na zachód od stolicy Sycylii, w miejscowości Punta Raisi.

Nowoczesny wygląd

Nowoczesny wygląd terminalu, zbudowanego w 1960 r., Uzyskany po przebudowie w 1987 r. To prawda, że ​​rekonstrukcja została przeprowadzona w tak spokojnym tempie, że udało się ją całkowicie ukończyć dopiero w 1995 roku.

Ale nadal w podejściu rozumiesz, że pod skrzydłem samolotu jest Sycylia. Pasy startowe znajdują się na skraju stromego wybrzeża. Od skrajnego punktu betonki do linii brzegowej nie więcej niż dwa dziesiątki metrów. Jeśli z jednej strony ogromne łysienie lotniska i tak to wygląda z iluminatora, jest ograniczone przez bladoniebieskie Morze Śródziemne, z drugiej - w cygańskiej mozaice mozaiki ogrodów oliwnych i czerwono-białych dachów sycylijskich domów.

W samym budynku terminalu nie ma niczego, czego turysta mógłby oczekiwać od Sycylii. Wszystko jest surowe, akademickie i ... nie, nie nudne, ale przewiewne i słoneczne. Jasne, oślepiające śródziemnomorskie słońce wydaje się całkowicie wypełniać wszystkie pokoje bez śladu. A gdyby nie klimatyzatory, wszyscy, pracownicy i turyści pilnie szukaliby od niego zbawienia.

Historia

Ten port lotniczy ma swoją wyjątkową atrakcję. Jest to trzeci pas startowy umieszczony prostopadle do dwóch głównych. Został wzniesiony w celu ochrony startu i lądowania samolotu, gdy sirocco wieje - silny południowy wiatr z Afryki.

Powstaje rozsądne pytanie, dlaczego nie było bezpieczniejszego miejsca dla lotniska, chronionego przed silnymi impulsami Sirocco? Dlaczego i dojazd do Palermo jest jeszcze daleki. Odpowiedź jest bardzo prosta: tak pożądana jest słynna sycylijska mafia!

Dwóch legendarnych sycylijskich mafiosów - don Luciano Ligi i don Tano - nalegało, aby lotnisko zbudowano na ziemi don Tana. I nie ma znaczenia, że ​​ta strona jest dokładnie przesadzona przez Sirocco, jeśli szlachetni donowie zdecydują się zorganizować własny handel narkotykami w USA, oznacza to, że tutaj zbudowana zostanie sycylijska przystań lotnicza. Dlatego dla bezpieczeństwa lotu zbudowano trzeci, dodatkowy pas startowy.Ironią losu jest to, że lotnisko w Palermo zostało nazwane na cześć słynnych bojowników z sycylijską mafią Giovanni Falcone i Paolo Borsellino.

Jak dostać się z lotniska do Palermo

Wynajmij samochód

Na lotnisku w Palermo wszystkie popularne firmy wynajmujące samochody we Włoszech otworzyły swoje biura. Najpopularniejsze firmy, w których możesz wynająć samochód w najbardziej przystępnej cenie:

 • Goldcar;
 • Firefly
 • Avis

Wynajem samochodu można zorganizować bezpośrednio w budynku terminalu lub zdalnie za pośrednictwem usług internetowych - jest to o wiele bardziej opłacalne. Szczerze polecamy usługę porównywania cen auto.italy4.me.

W wynajętym samochodzie powinieneś dostać się do stolicy Sycylii autostradą A29, ciągnącą się wzdłuż wybrzeża morskiego, a następnie autostradą E90, która skręca już głęboko w miasto.

Taksówka lub samochód z hotelu

Lotnisko w Palermo wyposażone jest w postój taksówek, który znajduje się tuż przy wyjściu z hali przylotów. To prawda, że ​​ten rodzaj transportu, podobnie jak w innych częściach Włoch, jest dość drogi. Istnieją dodatkowe opłaty za wycieczki w nocy, w weekendy i święta.

Możesz dostać się do Palermo, wcześniej zamawiając transfer. W takim przypadku kierowca samochodu spotka przybywającego turystę w hali przylotów. Możesz go rozpoznać po tabliczce z imieniem i nazwiskiem gościa. Opłata za transfer wynosi około 55 euro.

Zamów transfer do Palermo

Transport publiczny

Autobus

Dla osób podróżujących w budżecie najlepszą opcją jest podróż autobusem.

Autobus odjeżdża z budynku lotniska co pół godziny od 6:00 do 24:00.

 • Opłata za przejazd do Palermo wynosi 6,3 euro.
 • Możesz zamówić bilet i sprawdzić rozkład jazdy autobusów na stronie internetowej: www.prestiaecomande.it

Oprócz Palermo można także dojechać autobusem do takich miast na Sycylii, jak: Agrigento, Menfi, Porto Empedocle, Ribera, Trapani i Sciacca.

 • Możesz kupić bilet i uzyskać wskazówki dojazdu do innych miast na Sycylii tutaj: www.buscenter.it
 • Na przykład bilet z lotniska do Trapani kosztuje 8 euro.

Pociąg

Na dworzec kolejowy Punta Raisi można dostać się autobusem, a tam należy już wsiąść do pociągu Trinacria Express, który zabierze pasażerów na dworzec centralny w Palermo. Ze stacji kolejowej ekspresowy kursuje od 04:45 do 20:09, a w przeciwnym kierunku od 5:54 do 22:05. Czas podróży może wynosić od 70 do 45 minut.

 • Cena biletu - 5,50 euro.
 • Strona internetowa do rezerwacji biletów: www.trenitalia.com

Hotele

Jeśli masz późny lot, możesz spędzić noc w pobliskich hotelach. Jest ich ponad dwa tuziny w promieniu dwóch kilometrów. Najbliżej położone są następujące hotele:

Loty

Oprócz krajowych linii lotniczych Alitalia, lotnisko w Palermo akceptuje również międzynarodowe linie lotnicze. Są to głównie małe tanie linie lotnicze:

 • Volotel;
 • Airberlin
 • Norwegian.no;
 • Luxair.

Z Moskwy

Istnieją bezpośrednie loty z Moskwy do Palermo: Alitalia oferuje najszybszą opcję lotu - około 6 godzin. Jednocześnie mniejsi przewoźnicy mogą zaoszczędzić do jednej trzeciej kosztów biletu kosztem czasu. Średnio bilet z Moskwy do Palermo kosztuje około 270 euro.

Z Petersburga

Podczas lotu z St. Petersburga potrzebujesz co najmniej jednej zmiany, najwygodniejszej - w Rzymie. Alitalia i Aeroflot zaoferują podróżnym swoje usługi, pierwszy operator oferuje najszybsze opcje, a drugi - nieco tańszy. Cena biletu waha się od 335 do 410 euro.

Średni czas lotu z Moskwy to 6 godzin 10 minut, a z Petersburga - 5 godzin 55 minut.

Z Europy

Główna tania firma w Europie Ryanair lata do Palermo z większości włoskich miast, a także z Berlina, Madrytu, Sewilli i Paryża. Na przykład, jeśli kupisz bilety z wyprzedzeniem, możesz polecieć z Rzymu do Palermo za jedyne 19-50 euro.

Przy odlocie z Palermo pamiętaj, że rozpoczęcie odprawy trwa 2 godziny, a jej zakończenie 40 minut przed odlotem samolotu.

 • Oficjalna strona internetowa lotniska i internetowa tabela wyników lotów: www.gesap.it

Obejrzyj wideo: Airbus A340-300. Sunny Landing in Palermo, Sicily, Italy (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Palermo, Następny Artykuł

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu
Regiony Włoch

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu

Kilka lat temu - w wyniku podróży do Neapolu - BlogoItaliano napisał recenzję o lokalnym przewodniku, z którym los spotkał się w jasnym słońcu Kampanii. Potem Walentyna - tak nazywał się mój przewodnik - pokazała mi miasto, opowiadając o nim wiele niezwykłych historii. Trasa okazała się doskonała i nie żałowałem pozytywnych opinii na temat przewodnika.
Czytaj Więcej
5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo
Regiony Włoch

5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo

Wycieczki na Sycylię to temat, który BlogoItaliano podejmuje od dawna. Program tras na wyspie jest niezwykle bogaty, a asortyment, który zostanie ci zaoferowany, będzie w dużej mierze zależał od tego, gdzie znajduje się hotel: na północnym lub południowym wybrzeżu. Poprosiłem Svetę, przewodniczkę z Palermo, aby powiedziała jej, które 5 wycieczek były najbardziej popularne wśród jej podróżników.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej