Włochy

Wróć do Salerno

Jeśli słysząc unikalną wymowę „południową” jednego z mieszkańców Salerno (Kampania), zapytaj:
- Napoletano?
Z dumą przesłuchani, choć trochę obrażeni, odpowiedzą:
- Nie! Jestem Salernitano!

Wydawałoby się, że różnica jest tak minimalna, że ​​obcokrajowiec jej nie poczuje, nie poczuje: obaj „syczą” z Salerno do Neapolu i odwrotnie - nieco ponad godzinę. To wszystko. Niemniej jednak, jeśli nie chcesz obrażać Salernitanów, Bóg zabrania ci porównywania go z mieszkańcem nie mniej wspaniałego Neapolu. Neapol to Neapol. Salerno to Salerno. Tak i tylko tak, panowie.

Aby zapoznać się z historią miasta Salerno, wcale nie trzeba spędzać godzin na czytaniu przewodników turystycznych i wytyczaniu tras. To miasto, w przeciwieństwie do różnorodnego, hałaśliwego, a jednocześnie brudnego i czystego Neapolu (tak, jest brudne i czyste), natychmiast się w tobie zakocha, pod warunkiem, że lubisz wąskie stare uliczki z mokrym suszeniem bielizny w twoim miejscu ogólne i szerokie aleje, autentyczne naczynia, kapelusze, cukiernie. A może jesteś wrogiem metropolii i lubisz długie spacery ulicami, które niezmiennie doprowadzą Cię do Lungomare, czyli promenady? Potem przybyłeś na adres. Witamy w Salerno!

W rzeczywistości, drodzy czytelnicy, jeśli sformułujecie dobrze znane powiedzenie: „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć: „Wszystkie drogi w Salerno prowadzą do morza”. To właśnie przyciąga niezliczonych turystów Salerno, którzy chcą się rozkoszować w wodach Morza Tyrreńskiego.

W Salerno prawie nie można się zgubić. Nie będzie to możliwe nawet dla tych, którzy we Włoszech po raz pierwszy i po włosku wiedzą tylko mammamia i grazie. Wszystkie lokalne atrakcje znajdują się blisko siebie, a turyści mogą tylko kliknąć migawkę aparatu i westchnąć z podziwem.

Więc od czego zaczynasz?

Dotarcie do nasypu jest bardzo proste: wystarczy wypowiedzieć magiczne słowo Płuco. Transport publiczny zatrzymuje się w pobliżu jego centralnej części. Jeśli wolisz medytować w porannym słońcu lub ćwiczyć - wybierz poranną porę, kiedy szanowani miejscowi i większość turystów nadal śpi, a uczniowie liceum gryzą granit nauki. A jeśli chcesz, aby ludzie widzieli i pokazywali się, wieczór jest twoim czasem.

Wspinając się od głównego wejścia na promenadę, zobaczysz kolejną atrakcję Salerno - Teatr Teatro Verdi. Enrico Caruso zaczął kiedyś na swojej scenie, a kulisy teatru uznano za jeden z najbardziej luksusowych we Włoszech.

Z reguły repertuar na miesiąc nie jest publikowany w pobliżu teatru, więc możesz dołączyć do arcydzieł światowej sztuki muzycznej, najpierw odwiedzając oficjalną stronę teatru www.teatroverdisalerno.it

Bardzo blisko - Villa Komunale - cudowny park, nieco przypominający rzymską willę Borghese. Tutaj możesz odpocząć od zgiełku, usiąść w cieniu drzew i obserwować, jak rodzice wyprowadzają swoje dzieci ze szkoły na skuterach. Nawiasem mówiąc, o parkowaniu. Musisz wcześniej zadbać o to, gdzie zostawisz samochód - czy to w publicznym garażu, czy na parkingu. Jeśli jest piątek wieczorem lub weekend, przygotuj się na to, że będziesz spędzać dużo czasu krążąc po mieście w poszukiwaniu miejsca.

Wróćmy jednak do naszej trasy. Będąc w historycznym centrum (centrostorico), na pewno zobaczysz katedrę św. Mateusza z XI wieku. Relikwie św. Mateusza i męczenników z Salerno są przechowywane w katedrze. W pobliżu grobowca znajduje się część kolumny, na której ścięto męczenników. Według legendy, jeśli przyłożysz ucho do kolumny, usłyszysz pulsowanie krwi.

Nawiasem mówiąc, w tej części Salerno znajdziesz ogromną liczbę prywatnych sklepów, w których odbywają się targi. Na przykład przypadkowo odkryłem stary sklep, w którym kapelusze sprzedawano z pokolenia na pokolenie, robiąc je według starej metody. Na pewno usłyszysz historię kapelusznika Salerno.

Przed nami najmodniejsza ulica Salerno i najstarszy pastorał. Ale o nich - w następnej serii.

Ciąg dalszy nastąpi ...

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Fiesole
Włochy

Fiesole

Wysoko nad Florencją, na wzgórzu oddzielającym doliny rzek Munnone i Arno, znajduje się miasto Fiesole. Warto odwiedzić, ponieważ ze wzgórza roztacza się wspaniały widok na Florencję, a miasto ma coś do zobaczenia. Fiesole - niegdyś ulubione miejsce wypoczynku rodziny Medici, pozostawi w Twojej pamięci najprzyjemniejsze wspomnienia.
Czytaj Więcej
Panteon
Włochy

Panteon

Panteon jest jednym z obiektów, które uosabiają wielkość Rzymu. Wejście do niego jest bezpłatne, ale nie można się radować. Radzę odwiedzić. Przy wejściu do Panteonu w Rzymie dosłownie na każdym rogu można zapoznać się z historią. Unikalny rzymski pomnik - Panteon, poświęcona „Świątynia Wszystkich Bogów” - stał się wzorem dla niezrównanej myśli inżynieryjnej architektów starożytnego Rzymu.
Czytaj Więcej
Kościół Il Gesu
Włochy

Kościół Il Gesu

Kościół Najświętszego Imienia Jezus jest interesujący jako zabytek architektoniczny, historyczny i miejsce spoczynku św. Ignacy Loyola - założyciel Towarzystwa Jezusowego (zakon jezuitów). To jest główna świątynia jezuitów. Ile Gesu słynie z unikalnego malowania 3D na suficie. Kościół Il Gesu - Świątynia zakonu jezuitów w centrum Rzymu Kościół Najświętszego Imienia Jezus (Chiesa del Sacro Nome di Gesù-Il Gesu) zajmuje szczególne miejsce w historii architektury rzymskiej.
Czytaj Więcej