Florencja

Kościół San Lorenzo we Florencji

Jeśli nagle, będąc we Florencji, chcesz odwiedzić miejsce spoczynku ostatniego klanu Medici, odwiedź Kościół św. Wawrzyńca (Bazylika San Lorenzo) I choć ten surowy budynek nie znajduje się w najbardziej prestiżowym miejscu miasta i jest niedokończony, to z pewnością zasługuje na uwagę. Rzeczywiście, w przeszłości bazylika San Lorenzo była małym kościołem rodzinnym wielkiej rodziny Medyceuszy. I z architektonicznego punktu widzenia jest to jeden z pierwszych kościołów renesansowych.

Historia

Cofnijmy się nieco i spróbujmy poznać historię tej niejednoznacznej struktury. A więc w 393 r. Arcybiskup Ambrogio z Mediolanu zarządził położenie kościoła pod wezwaniem św. Wawrzyńca i pierwszego arcybiskupa Florencji, świętego Zinowiusza. Relikwie tego ostatniego przechowywano w ścianach kościoła od IV do VII wieku. W tym czasie Bazylika św. Wawrzyńca była uważana za katedrę. Dziś główną katedrą we Florencji jest Santa Maria del Fiore.

W XI wieku miała miejsce pierwsza globalna przebudowa budynku, podczas której styl renesansowy został zastąpiony stylem romańskim. Na początku XV wieku kilku wpływowych mieszkańców Florencji połączyło siły, aby sfinansować rozbudowę kościoła San Lorenzo. Najbardziej znacząca była darowizna Giovanniego Medici, który w ten sposób chciał wejść na wyższe poziomy społeczeństwa i wzmocnić swój status.

Głównym architektem pracującym nad bazyliką był Filippo Brunelleschi. Pierwszą rzeczą, którą rozpoczął słynny włoski architekt, było przedłużenie bocznej kaplicy, która później stała się znana jako Old Sacristia.

Ponieważ planowano zorganizować grób dla Medici, Giovanni nigdy nie oszczędził środków na sfinansowanie budowy.

Budowa Starej Kaplicy trwała od 1421 do 1428 r. Jego wnętrze ożywiło system kopułowy obejmujący kwadratowy pokój. Wnętrze było proste i jasne.

Po zakończeniu prac nad zakrystią Brunelleschi przystąpił do ogólnej pracy nad kościołem. Nie miał jednak czasu, aby je ukończyć. W 1429 r. Giovanni Medici zmarł. A wraz z jego śmiercią przepływy finansowe wyczerpują się. Dalsze prace nad rekonstrukcją San Lorenzo kontynuowane zostały przez Cosimo Medici Old, który zaprosił go na stanowisko architekta Bartolomeo Michelozzo. Cosimo Starszy został później pochowany w podziemnej krypcie, a bazylika San Lorenzo stała się miejscem pochówku wszystkich przedstawicieli słynnej rodziny florenckiej.

W 1520 r. Papież Leo Medici zatrudnił architekta Michelangelo Buonarotti na budowę nowej zakrystii (zakrystii). W nim jeden z wielkich Medici planował pochować tych z rodziny, którzy opuścili świat w młodym wieku (Giuliano Medici, Lorenzo di Pietra). Ten projekt jest jednym z najważniejszych w twórczym życiu mistrza. Na przykład, jeśli wcześniej zwyczajowo umieszczano same grobowce i nagrobki na środku pokoju, to Michał Anioł nie bał się dokonać rewolucji architektonicznej, umieszczając grobowce i posągi wzdłuż obwodu wzdłuż ścian.

Co ciekawe, odbudowa fasady nigdy nie została ukończona. Według dokumentów historycznych było to spowodowane nieporozumieniami między Michałem Aniołem a papieżem Leonem Medyceuszem. Michał Anioł nalegał, aby licować elewację marmurem z Carrary, a tata wolał ozdobić fasadę kamieniem z Pietrasanta.

Właściwie sam spór powstał, ponieważ fasada miała odzwierciedlać umiejętności włoskich artystów i jednocześnie świadczyć o sile klanu Medici. I za to Leo X uznał, że jego wybór kamienia jest bardziej do przyjęcia. Trwałość partii i doprowadziła do niedokończonej fasady. Po śmierci papieża fundusze zmalały, a sam projekt przeszedł na „nie”.

Aby wielki artysta nie odwrócił się całkowicie od swojej rodziny, kardynał Giulio Medici postanowił odciągnąć go od fasady i zlecił utworzenie nowej kaplicy w bazylice San Lorenzo. Prace nad nowym budynkiem rozpoczęto w 1519 r. A jednak utworzone przez niego nagrobki przyciągają turystów z całego świata. Oprócz turystów w kaplicy często można spotkać studentów akademii sztuki. Tutaj są szkoleni w zakresie mistrzostwa na przykładzie arcydzieł świata.

Co zobaczyć

Pomimo zewnętrznej brzydoty bazyliki, turysta wchodzący do San Lorenzo raczej nie pożałuje. W końcu będzie miał okazję zobaczyć światowe dzieła sztuki. Na przykład warto zwrócić uwagę na brązowe krzesła wielkiego Donatello, które pojawiły się w drugiej połowie XV wieku. Wnętrze jest hipnotyzujące. Szereg kolumn o różnych średnicach, pozbawionych jakichkolwiek ozdób, uważany jest za dzieło architekta Vasalleto. Nie można zignorować wspaniałego rysunku podłogi przypominającego dywan z rysunkami na tematy kościelne.

Stara zakrystia

Wnętrze Old Sacristia jest wypełnione pięknymi medalionami, lunetami i płaskorzeźbami Donatello. Znajduje się tam również grób Giovanniego i Pietro Medici. Wewnętrzna powierzchnia kopuły ozdobiona jest unikalnym freskiem. Przedstawia niebo ze światłami dziennymi i nocnymi, a także znane wówczas gwiazdy.

Nowa zakrystia

W murach Nowej Zakrystii znajdują się sarkofagi dwóch książąt Medyceuszy. Groby są ozdobione różnymi alegorycznymi rzeźbami Michała Anioła. W centrum znajduje się kompozycja „Madonna and Child”.

Kaplica Książąt (Cappella Dei Principi)

Ośmiokątna sala Kaplicy Książąt ma kopułę drugiej co do wielkości we Florencji. Kopuła jest ozdobiona freskami, na których można zobaczyć wizerunki herbów miasta Księstwa Toskanii. Krypta, w której pochowani są Medyceusze, została namalowana w 1826 roku przez Pietro Benvenuti.

Laurentian Library (Biblioteca Laurenziana)

Buonarotti jest także właścicielem Biblioteki Lavrentiev. Mistrz był zaangażowany w jego budowę w latach 1524-1534, na rozkaz papieża Klemensa VII z Medyceuszy.

Zaprojektował również niesamowite schody w postaci płynnej lawy i wnętrze czytelni. Biblioteka zawiera wiele książek i rękopisów historycznych. Pierwsze spotkanie należało do Cosimo the Old, a później zostało rozszerzone przez pozostałych członków dużej rodziny Medici. Biblioteka posiada także bezcenne przedmioty. Na przykład Biblia z VIII wieku n.e. lub najstarsza rzymska encyklopedia (Naturalis Historia).

Gdzie się znajduje? Jak to działa Ile to kosztuje?

  • Kościół św. Wawrzyńca znajduje się na placu o tej samej nazwie przy: Piazza San Lorenzo.
  • Godziny otwarcia: codziennie oprócz poniedziałku.
  • Opłata za wstęp: 3,5 euro. Nie zapominaj, że kościół działa, aw niedzielę możesz uczestniczyć we Mszy za darmo.

Pomimo tego, że kościół św. Wawrzyńca nie jest najwspanialszą budowlą architektoniczną, corocznie poszukują go turyści z całego świata. I oczywiście parafia rodzinna Medici zasługuje na uwagę.

Popularne Wiadomości

Kategoria Florencja, Następny Artykuł

Wakacje nad jeziorem Maggiore: atrakcje i wille
Włoskie jeziora

Wakacje nad jeziorem Maggiore: atrakcje i wille

Lago Maggiore (włoski: Lago Maggiore) jest jednym z czterech wielkich włoskich jezior. Dosłowne tłumaczenie nazwy zbiornika brzmi jak „duże jezioro”. I to jest prawdziwa prawda. Położone na samej górze „buta” Lago Maggiore myje swoje wody ziemiami włoskimi i szwajcarskimi. Osłonięte przez pasmo górskie Alp przed ostrym wpływem świata zewnętrznego, Maggiore słynie z doskonałego łagodnego klimatu, czystych wód i zapierających dech w piersiach widoków.
Czytaj Więcej
Jezioro Como: atrakcje, wille, hotele, jak się dostać
Włoskie jeziora

Jezioro Como: atrakcje, wille, hotele, jak się dostać

Na północy Lombardii, bardzo blisko granicy szwajcarskiej, leży jezioro Como (włoskie: Lago di Como). Jak klejnot, wody Como błyszczą na krawędzi gór alpejskich. Niezwykle głębokie i bajecznie piękne jezioro uwielbiają oryginalni Włosi i liczni goście z kraju. Górskie krajobrazy otoczone puszystymi chmurami są źródłem inspiracji dla pisarzy, artystów i pracowników przemysłu filmowego.
Czytaj Więcej
Jezioro Iseo
Włoskie jeziora

Jezioro Iseo

W ramach włoskich atrakcji, wraz z dużymi „kamieniami”, takimi jak jezioro Maggiore, Garda i Como, świeci kolejny szmaragd - Lago di Iseo (po włosku: Lago d'Iseo). Fani włoskich gór bardzo doceniają wysokie kurorty, kuszące białymi czapami śnieżnymi i ekstremalnymi rodzajami rekreacji. Jednak nawet najbardziej aktywny turysta nie oprze się pięknu i krystalicznej czystości górskich jezior.
Czytaj Więcej