Niemcy

Berlin

Berlin jest nowoczesną metropolią, gospodarczym i kulturalnym centrum UE, miastem kontrastów. Jest dynamiczny i różnorodny. Zbiory galerii i muzeów miasta są nie do pochwały. Berlińskie kluby organizują najmodniejsze imprezy, na których pojawiają się nowe ruchy, style, subkultury. A zakupy w Berlinie są doskonałe, wszystkie towary są wysokiej jakości w przystępnych cenach.

Berlin, fot. Tobias Nordhausen

Berlin (Berlin) jest stolicą średniowiecznej Margrabii Brandenburskiej, Królestwa Prus, potężnego Cesarstwa Niemieckiego, socjalistycznej NRD i współczesnych zjednoczonych Niemiec. Druga metropolia Unii Europejskiej pod względem liczby ludności, wielonarodowe miasto, które oznacza zwycięstwo ludzkości nad faszyzmem. Berlin jest sercem kraju związkowego Brandenburgia; historyczne, kulturalne, naukowe, przemysłowe i gospodarcze centrum światowego znaczenia. Nazywa się to „miastem mostów”. Jest ich więcej niż w Wenecji - około 1700 dużych i małych konstrukcji inżynierskich.

5 rzeczy do zrobienia w Berlinie

 1. Weź Reichstag i spójrz na Berlin z jego kopuły.
 2. Zrób selfie na tle muru berlińskiego z legendarnym pocałunkiem Breżniewa i Honeckera.
 3. Zjedz najsmaczniejszy kebab doner (shawarma) na lunch i pij piwo.
 4. Zobacz popiersie egipskiej królowej Nefertiti w Muzeum Pergamon.
 5. Nie śpij całą noc, ale tańcz w klubie.

Kiedy jest najlepszy czas na wyjazd do Berlina

Berlin znajduje się we wschodniej części kraju, gdzie łączą się prądy Szprewy i Havla. Nowoczesne obszary budowane są na morenowych wzgórzach Telt i Barnim, historyczne centrum znajduje się w dolinie między dwoma wzgórzami.

Klimat jest tutaj umiarkowany: średni między poziomem morskim a kontynentalnym. Lato jest ciepłe, około + 20 ° C. Zima jest umiarkowanie zimna, średnio + 1- + 2 ° C, ale przymrozki dochodzą do -25 ° C. Deszczowe miesiące to czerwiec-lipiec, najsuchszym jest marzec.

Przewodnik po Berlinie

Mur Berliński

Muzeum Historii Naturalnej

Friedrichstadtpalast

Nowa Synagoga

Pałac Montbijou

Kościół Najświętszej Marii Panny

Wieża telewizyjna w Berlinie

Alexanderplatz

Czerwony Ratusz

Katedra Berlińska

Stara Galeria Narodowa

Muzeum Bodego

Muzeum Pergamońskie

Nowe muzeum

Muzeum Egipskie i Kolekcja Papirusów

Stare muzeum

Pałac miejski w Berlinie

Wyspa Muzeów

Muzeum Historii Niemiec

Teatr nazwany na cześć Maxima Gorkiego

Uniwersytet nazwany na cześć Humboldt

Berlin State Opera

Unter den Linden

Stara biblioteka

Checkpoint Charlie

Muzeum Żydowskie

Niemieckie Muzeum Techniki

Nowa Galeria Narodowa

Galeria zdjęć w Berlinie

Legoland Discovery Center

Brama Brandenburska

Reichstag

Greater Tiergarten

Pałac Bellevue

Kolumna Zwycięstwa

Zoo w Berlinie

Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma

Zabytki Berlina

Brama Brandenburska

Brama Brandenburska, fot. Raoni

Brama Brandenburska, historyczna Brama Pokoju (Brandenburger Tor) - rozpoznawalny emblemat Berlina i Niemiec, symbol zjednoczenia podzielonych terytoriów kraju. Kompleks pamięci, założony w 1789 r. W imieniu Fryderyka Wilhelma II, jest uważany za model berlińskiego klasycyzmu. Architektura bramy powtarza zewnętrzną część Propylei na Partenonie. Kwadryga Wiktorii wznosi się ponad sześć monumentalnych kolumn w połączeniu z rzeźbionymi sufitami i wytłoczonymi attykami. Początkowo zainstalowano postać światowej bogini Ireny z gałązką oliwną. Podczas przebudowy w XIX wieku, po zwycięstwie nad Francuzami, rzeźbiarz Friedrich Schinkel zmienił posąg. Bogini zwycięstwa została zainstalowana w rydwanie z Żelaznym Krzyżem w ręku. Wysokość Bramy Brandenburskiej wynosi 26 m, całkowita długość budynku wynosi 66 metrów.

O Bramie Brandenburskiej →

Reichstag

Reichstags (Reichstagsgebäude), fot. Andy

Od północnej części bramy przylega Reichstag, główna atrakcja miasta znana na całym świecie. Reichstag (Reichstagsgebäude) - wspaniały budynek, symbol minionej wojny i zwycięstwa nad okropnościami nazizmu. Został zbudowany w latach 1884–1933. zaprojektowane przez P. Volot. Budynek służył do spotkań parlamentarnych. Kopuła pośrodku budynku symbolizowała wielkość Kaiser Wilhelm II. Monumentalne wieże w rogach kompleksu poświęcone były czterem królestwom: Bawarii, Prusom, Wirtembergii i Saksonii. Wielki budynek w stylu renesansowym został spalony przez nieznanych ludzi w 1933 r. (Berlińscy komuniści zostali oskarżeni o podpalenie). Reichstag został przywrócony, ale nie był już wykorzystywany do celów rządowych. W 1945 roku armie alianckie zaatakowały budynek, ponownie został zniszczony. Po budowie muru berlińskiego Reichstag pozostał po stronie Niemiec Zachodnich. Remont przeprowadzono dwukrotnie: w latach 1961–64 i 1992–95. Nowy budynek pod ogromną szklaną kopułą zachował cechy wysokiego renesansu. Dziś w wieżach Reichstagu umieszczono biura rządowe, sale konferencyjne. Taras widokowy jest wyposażony w przestrzeń kopuły.

O Reichstagu →

Mur Berliński

Mur Berliński (Berliner Mauer), fot. Rysberlin

Mur berliński (Berliner Mauer) jest zabytkiem historycznym, symbolem zimnej wojny i wielu tragedii w życiu zwykłych Niemców. Dawna linia podziału o statusie granicy, o długości prawie 45 km, przechodząca przez dzielnice stolicy. Ściana była główną betonową barierą o wysokości 3,6 m, wzmocnioną fosą, kompleksem sygnałowym, kolcami, trzystu wieżami granicznymi. Próbując arbitralnie przekroczyć Mur w różnych momentach, zginęło ponad 1300 osób. Większość Berliner Mauer została rozebrana w 1989 r., Ale pozostaje pomnik o powierzchni 4 hektarów z centralnym pomnikiem i szermierką o długości 1,3 km, stopniowo przekształcaną w spontaniczny obiekt artystyczny. Dziś przypomina trudny okres współczesnej historii Niemiec.

Przeczytaj o Muru Berlińskiego →

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie, fot. Fam_dax

Checkpoint Charlie to słynny berliński obiekt, były wojskowy punkt kontrolny między dwiema częściami miasta, symbol konfrontacji dwóch kontrolowanych sektorów - radzieckiego i amerykańskiego. W środkowej części Friedrichstrasse znajduje się punkt kontrolny, nad którym znajdują się dwa lekkie stanowiska z portretami żołnierzy - Amerykanina i Rosjanina. Tę instalację stworzył artysta Frank Thiel. Kompleks punktów kontrolnych Charlie obejmuje ekspozycje z historii politycznej i wojskowej, wystawę fotografii oraz Muzeum Muru Berlińskiego.

Więcej informacji o skrzyni biegów →

Kolumna Zwycięstwa

Kolumna Zwycięstwa (Siegessäule), fot. Juergenberlin

Kolumna Zwycięstwa (Siegessäule) - Złota Elsa, monumentalna kompozycja stworzona przez Johanna Heinricha Stracka w 1871 roku. Pomnik wzniesiono na cześć znaczących zwycięstw armii pruskiej w wojnach zakończonych zjednoczeniem państwa. Do 1939 r. Kolumna stała przed Reichstagiem, a następnie została przeniesiona na plac Großera Sterna w centrum Tiergarten. Tam stoi do dziś, otoczona obwodnicą. 42-metrowa kolumna jest zwieńczona pozłacaną ośmiometrową statuetką bogini Wiktorii. Po rekonstrukcji pomnika jego całkowita wysokość osiągnęła 67 m. U podstawy kolumny znajduje się muzeum, nad posągiem znajduje się taras widokowy z widokiem na Tiergarten.

Czytaj więcej →

Wieża telewizyjna w Berlinie

Wieża telewizyjna w Berlinie (Berliner Fernsehturm), fot. Arnaud Martinez

Wieża telewizyjna w Berlinie jest jednym z najwyższych budynków w Europie, symbolem miasta. Wysokość Berliner Fernsehturm wynosi dziś 368 m. Konstrukcja składa się z 250-metrowego betonowego pnia, kulistej części o średnicy 32 metrów, wyłożonej metalowymi panelami i 115-metrowej iglicy antenowej. Wieża została zbudowana w latach 1965–69. zaprojektowany przez profesora Hermana Henselmanna. „Piłka” ma obrotową restaurację i bar, wyposażoną platformę widokową.

Wszystkie szczegóły tutaj →

Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma

Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche), fot. Simon Baldwin

Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche) został zbudowany w latach 1891–1895. Wysokość budynku wynosiła pierwotnie 113 metrów. W 1943 r. Podczas kolejnego bombardowania Berlina świątynia została zniszczona. Podczas odbudowy postanowili uratować ruiny 68-metrowej romańskiej centralnej wieży z fragmentami kopuły, ale część katedry została rozebrana. Nowy budynek kościoła, zaprojektowany przez Egona Ayermanna z niebieskiego szkła i betonu, nazywany jest przez mieszkańców „Niebieskim Kościołem” - ze względu na szczególny blask licznych okien.

O Kościele →

Wyspa Muzeów

Wyspa Muzeów (Museumsinsel), fot. Vitalij Sosna

Wyspa Muzeów (Museumsinsel) - północna część wyspy Spreeinsel między Szprewą a kanałem Kupfergraben. Jedna z głównych atrakcji stolicy Niemiec, wpisana na listę UNESCO. W Berlinie znajduje się pięć kultowych muzeów: Stare Muzeum (Altes Museum) i Nowe Muzeum (Neues Museum), Stara Galeria Narodowa (Alte Nationalgalerie), Muzeum Bode (Bode-Museum), Muzeum Pergamon (Pergamonmuseum). Pierwszy został zbudowany w Altes Museum, został otwarty w 1830 roku. Ostatni, dokładnie sto lat później, rozpoczął pracę Pergamonmuseum. Wszystkie muzea na wyspie można zwiedzać za pomocą jednego biletu ważnego na cały dzień.

Czytaj więcej →

Nowa Galeria Narodowa

Nowa Galeria Narodowa (Neue Nationalgalerie), fot. Marc Fray

Nowa Galeria Narodowa (Neue Nationalgalerie) to kolekcja sztuki poświęcona sztuce XX wieku. Wystawy mieszczą się w szklanym secesyjnym pawilonie przy Potsdamer Straße. Galeria jest częścią centrum kulturalnego Kulturforum w Tiergarten. W jej zbiorach znajdują się obrazy Picassa, Kandinsky'ego i Dali, Edwarda Muncha, Berlacha, Oscara Kokoschki, ekspresjonistów z grupy artystycznej „Most”, wybitne dzieła sztuki pruskiej. Oprócz obrazów na wystawach prezentowane są prace plastyczne i unikalne materiały filmowe.

O nowej galerii narodowej →

Unter den Linden

Pod Linden Boulevard (Unter den Linden), fot. Ans en Bert

Unter den Linden - słynny bulwar „Under lipy” (Unter den Linden) - główna ulica Berlina. Został założony w 1647 r. Dekretem elektora Friedricha Wilhelma. Zasadzono dwa tysiące drzew orzechowych i lip. Kilka razy sadzonki zostały bezwzględnie ścięte, ale następnie lipy posadzono na nowo. Bulwar ma 1,4 km długości i zaczyna się przy Bramie Brandenburskiej. Oto zabytkowy hotel Adlon i berlińska katedra, zabytki architektury, muzea. Wzdłuż bulwaru budowane są sklepy, kawiarnie i luksusowe restauracje.

Więcej o bulwarze →

Pałac Charlottenburg

Pałac Charlottenburg (Schloss Charlottenburg), Times Zdjęcie

Pałac Charlottenburg - wielka rezydencja Hohenzollernów, wybitny zabytek architektury niemieckiego baroku. Kompleks pałacowy nazwano Schloss Charlottenburg na cześć Sofii-Charlotte z Hanoweru. Pierwszym budynkiem był trzypiętrowy Letni Pałac Litsenburg, zbudowany w latach 1695-99, otoczony regularnym francuskim ogrodem barokowym. Na początku XVIII wieku do głównego budynku dodano dwa skrzydła, wzorowane na Wersalu, a Stary Pałac został rozbudowany. W 1713 r. Wzniesiono wysoką kopułową wieżę, dobudowano kaplicę i ogród zimowy. W 1788 r. Na terenie parku pałacowego pojawiła się herbaciarnia Belvedere i królewskie mauzoleum, a neapolitański Nowy Pawilon został zbudowany na początku następnego wieku. Dziś pałac działa jako muzeum.

Przeczytaj więcej o pałacu →

Teatry

Berlin State Opera, odwiedź Berlin Zdjęcie

W Berlinie znajduje się 175 muzeów i trzy opery (główną sceną operową jest Staatsoper przy bulwarze Unter den Linden).

Berlin Philharmonic Orchestra jest słusznie jedną z najlepszych grup muzycznych na świecie, budynek Filharmonii jest częścią kompleksu Forum Kultury i znajduje się na Potsdamer Platz.

Turyści chętnie odwiedzają pokazy odmian - Wintergarten Variete i Chamäleon Variete. Największy europejski przegląd teatralny Friedrichstadt-Palast na Friedrichstrasse pozostaje dla wielu Rosjan nostalgiczną legendą - przypomina sowieckie programy telewizyjne z Nowego Roku.

Zoo

Zoo w Berlinie (Zoologischer Garten Berlin), fot. Dieter Brügmann (Bruhaha)

Dzieci i dorośli chętnie odwiedzają berlińskie zoo (Zoologischer Garten Berlin). Ten starożytny kompleks zoologiczny został otwarty w 1844 roku, przetrwał wojnę i jest uważany za ważną atrakcję miasta.

O zoo →

Oceanarium

AquaDom, fot. Jonathan Reid

Akwarium AquaDom w CityQuartier DomAquarée to imponujący widok, największe na świecie cylindryczne akwarium morskie z milionem litrów słonej wody.

Adres: Spandauer Str. 3, 10178 Berlin.
Informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów można znaleźć na stronie internetowej.

Dom Czekoladowy

Dom Czekoladowy Fassbender i Rausch, fot. A_i_K

W Berlinie otwiera się wyjątkowy, największy na świecie Dom Czekoladowy - Schokoladenhaus Fassbender & Rausch. Centrum atrakcji dla wszystkich miłośników słodyczy znajduje się w dzielnicy francuskiej w pobliżu placu Gendarmenmarkt (Gendarmenmarkt).

Adres: Charlottenstraße 60, 10117 Berlin.
Godziny otwarcia: pon.-sob. 10:00 - 20:00; Niedz. 11:00 - 20:00.
Strona internetowa: www.rausch.de.

Tutaj wymieniliśmy tylko najmniejszą część zabytków Berlina. Ale jeśli wybierasz się do stolicy Niemiec po raz pierwszy, będą to twoje główne cele podróży.

Pałace i zamki

 • Pałac miejski w Berlinie
 • Pałac Montbijou
 • Pałac Bellevue

Muzea, wystawy i galerie

 • Muzeum Erotyczne Beate Uze
 • Galeria zdjęć w Berlinie
 • Muzeum Historii Niemiec w Berlinie
 • Muzeum Żydowskie w Berlinie
 • Muzeum Historii Naturalnej
 • Niemieckie Muzeum Techniki
 • Muzeum Egipskie i Kolekcja Papirusów
 • Nowa Galeria Narodowa
 • Stare muzeum
 • Stara Galeria Narodowa
 • Muzeum Pergamońskie
 • Wyspa Muzeów
 • Nowe muzeum
 • Muzeum Bodego

Architektura i zabytki

 • Kolumna Zwycięstwa (raport czytelnika)
 • Stara biblioteka
 • Czerwony Ratusz
 • Uniwersytet Humboldta w Berlinie
 • Spacer po Berlinie. Rzeźby uliczne
 • Brama Brandenburska
 • Reichstag
 • Mur Berliński
 • Kolumna Zwycięstwa
 • Wieża telewizyjna w Berlinie
 • Checkpoint Charlie

Kwadraty i ulice

 • Alexanderplatz
 • Unter den Linden

Ogrody i parki

 • Zoo w Berlinie
 • Tiergarten

Teatry i rozrywka

 • CAdeWe
 • Friedrichstadtpalast
 • Berlin Maxim Gorky Theater
 • Legoland Discovery Centre w Berlinie
 • Berlin State Opera

Świątynie i katedry

 • Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma
 • Katedra Berlińska
 • Kościół Najświętszej Marii Panny
 • Nowa synagoga w Berlinie

Trochę historii

W XII wieku osiedla Altberlin i Kolonia pojawiły się na terytorium Margraine Brandenburgii, nad brzegiem Szprewy i na wyspie Spreeinsel. Za 1237–44 lata. stali się niezależnymi miastami. W 1307 r. Oba miasta połączyły się, ale oficjalne zjednoczenie miało miejsce dopiero w 1709 r.

W 1417 r. Berlin został ogłoszony stolicą margrabiego / elektora Brandenburgii. Od początku XVIII wieku do drugiej połowy XIX wieku była stolicą Prus. Po wielkim zjednoczeniu imperium niemieckiego Berlin był jego stolicą do 1918 r .; do 1933 r. - stolica Republiki Weimarskiej, do 1945 r. - nazistowskie Niemcy (III Rzesza).

Po klęsce nazistowskiej armii podczas II wojny światowej Berlin został podzielony na cztery sektory okupacyjne, które były kontrolowane przez zwycięskie kraje. W 1949 r. Pojawiły się dwa państwa niemieckie: Republika Federalna Niemiec w strefie zachodniej i Niemiecka Republika Demokratyczna na wschodzie. Berlin został również podzielony na 2 części. Mur berliński, który od dawna dzielił miasto, kraj i wiele rodzin, został wzniesiony w 1961 r., Zburzony w 1989 r. Wschodnie i zachodnie terytoria Berlina połączyły się, zniesiono kontrolę zewnętrzną, rozpoczął się nowy okres w życiu i historii miasta.

Rozrywka

Spacer po nocnym mieście, fot. Theodor Sirbuletu

Miasto zmienia się każdej nocy, jego blask można docenić, jeśli wybierzesz się na spacer po mieście w nocy, a podczas ciepłej pogody na Sprewie na łodzi, aby zobaczyć wspaniałe berlińskie budynki i mosty z wody, w nowej perspektywie.

Kluby nocne

W klubie nocnym w Berlinie zdjęcie puroberlin

Lampki nocne są zapalone Drzwi wielu berlińskich klubów otwarte.

W szanowanej instytucji 40 Seconds na Potsdamer Straße, 58 - kilka sal, dwa parkiety taneczne na tarasach z widokiem na miasto.

Od piątku do poniedziałku w klubie techno w Berghain odbywają się rozpalające imprezy non-stop, a bar Panorama znajduje się na drugim piętrze. Adres: Am Wriezener Bahnhof.

Puro Sky Lounge znajduje się na dwudziestym piętrze budynku Europacenter - stamtąd, z zawrotnej wysokości, otwiera się wspaniała okrągła panorama nocnej stolicy. Ten klub ma luksusowe koncepcyjne wnętrza, różnorodną muzykę, imprezy tematyczne. Adres: Tauentzienstraße 9-12.

Glamorous Mió znajduje się w piwnicy berlińskiej wieży telewizyjnej. Ma stylowe wnętrza i ogromny taras z widokiem na zabytkowe centrum. Adres: Panoramastraße 1A.

Miłośnicy kasyna mogą odwiedzić dom hazardowy Spielbank Berlin przy Potsdamer Platz. Kompleks rozrywki obejmuje cztery pokoje z nowoczesnymi automatami do gry, ruletką, blackjackiem, klasycznymi grami karcianymi. Adres: Marlene-Dietrich-Platz 1.

Święta

Boże Narodzenie w Berlinie, fot. Bz_foto

Święta noworoczne w Berlinie są hałaśliwe, z domowymi świętami, ulicznymi festynami, fajerwerkami.

1 maja berlińczycy świętują Maifeiertag. Starożytna pogańska tradycja stała się dziś oficjalnym świętem. Głównym symbolem wakacji jest specjalnie ozdobiony maszt. W przeddzień wieczoru rozpoczynają się imprezy uliczne „Taniec w maju”, które odbywają się w noc Walpurgii - hałaśliwa zabawa panuje na ulicach stolicy. Rano związek DGB organizuje demonstrację w maju.

3 października to święto narodowe, Niemiecki Dzień Jedności.

W niedzielę trzeciego października odbywa się festiwal żniw, Kirmes. Słomiany strach na wróble z niezbędną butelką sznapsa jest uważany za symbol jesiennych uroczystości - jest spalany na placu.

Ulubionym świętem berlińczyków są Boże Narodzenie. To właśnie z Niemiec zwyczaj udekorował choinkę. Obchody trwają tydzień, aż do Nowego Roku.

Wydarzenia

Festiwal Światła, fot. Frank

W lutym rozpoczyna się Berlinale - słynny berliński festiwal filmowy poświęcony kinie intelektualnemu, z główną nagrodą Złoty Niedźwiedź.

Pod koniec maja odbywa się kolorowy Karnawał Kultur z kostiumowymi procesjami i malowniczymi ulicami.

Noc Muzeów przypada w ostatnią niedzielę sierpnia. Prawie wszystkie muzea i galerie w mieście oferują programy kulturalne i rozrywkowe. Ten międzynarodowy projekt ma dziś miejsce na całym świecie i rozpoczął się w Berlinie od 1997 roku.

W październiku w stolicy Niemiec odbywa się uroczy Festiwal Światła. Wszystkie główne atrakcje są podświetlone, na ścianach budynków wyświetlane są spektakularne pokazy świetlne. Święto trwa dwa tygodnie, kończy się nocnym maratonem City Light Run.

Zakupy

Berlińskie sklepy mogą zamienić nawet najbardziej pragmatycznych ludzi w zakupoholików.

Przechowuj godziny

Sklepy są zwykle otwarte od poniedziałku do soboty od 10:00 do 20:00. W niedzielę odpoczywają, z wyjątkiem niektórych, na przykład na dworcach kolejowych.

Sprzedaż

Tradycyjnie wyprzedaż zimowa (Winterschlussverkauf) rozpoczyna się w ostatni poniedziałek stycznia, a lato (Sommerschlussverkauf) rozpoczyna się w ostatni poniedziałek lipca. Trwają około 2 tygodni. Ale wiele sklepów zimą zaczyna obniżać ceny przed świętami Bożego Narodzenia. Reduziert, Sale lub% signage informuje o zniżkach w centrach handlowych w Berlinie.

Sklepy

Dom towarowy KaDeWe, fot. Markus Ammann

Kapitałowe szlaki handlowe biegną ulicami Kurfuerstendamm (w skrócie Ku'damm) i Friedrichstrasse. Ku'damm - luksusowe mieszkanie: Gucci, Chanel, Sonia Rykiel, Max Mara, Jil Sander. Na Friedrichstrasse i Unter den Linden znajdziesz drogie butiki z odzieżą Escada, Herm'es, Hugo Boss i porcelanę Herend.

Dzielnica 205, dzielnica 206 i dzielnica 207, w których znajduje się Galeria Lafayette, są interesujące na Friedrichstrasse. Sklep Departmentstore Quartier 206 na drugim piętrze zawiera najnowsze kolekcje wiodących marek Calvin Klein, Dolce & Gabbana, Manolo Bahnik, Miu Miu, Oscar de la Renta, Marc Jacobs, Prada, Victoria Beckham, Tom Ford, Yves Saint Laurent, Bottega Veneta, Etro . Wraz z nadejściem nowej kolekcji przedmioty ze zniżkami trafiają do sklepu z poprzedniego sezonu poniżej.

Na Tauentzienstrasse, kontynuacji Ku'damm, znajdują się sklepy niedrogich marek (Zara, H & M). Istnieją również duże domy towarowe: Peek & Cloppenburg (Tauentzienstraße, 19), Europa Center (Tauentzienstraße, 9-12), Wertheim (Kurfürstendamm, 231).

Obok stacji metra Wittenbergplatz znajduje się dom towarowy Kaufhaus des Westens, w skrócie Ca-De-Be (Tauentzienstraße, 21-24). 8-piętrowy KaDeWe zajmuje drugie miejsce w Europie wśród domów towarowych.

Znajdź tanie ubrania na Wilmersdorferstrasse. Większość asortymentu objęta jest zniżką.

Dwieście markowych punktów sprzedaży detalicznej jest montowanych pod dachem centrum handlowego Alexa przy Grunerstraße 20. Tutaj można znaleźć dość przystępne marki.

Centrum handlowe Arcade przy Potsdamer Platz Arkaden sprzedaje artykuły modowe, kosmetyki i inne produkty kosmetyczne, elektronikę i gadżety. Adres: Alte Potsdamer Straße, 7.

Europejskie ubrania prezentowane są w centrum handlowym die mitte na Alexanderplatz.

Marki handlowe w Galerii Kaufhaus na Alexanderplatz są zorientowane na osoby o średnich dochodach. Tutaj możesz kupić wysokiej jakości obuwie i odzież, biżuterię i biżuterię, wyroby skórzane i różne akcesoria.

Imponująca oferta czekoladek Ritter Sport jest również godna uwagi w sklepie czekoladowym Ritter Sport Bunte Schokowelt o powierzchni 1000 m² przy 24 Französische Straße.

Sklepy

Placówki kapitałowe oferują niedrogie zakupy:
Marc Cain Factory (Oudenarder Straße, 16),
PrivaFashion-Club Outlet Berlin (Altonaer Straße, 59),
Zalando Outlet Store Berlin (Köpenicker Straße, 20),
Designer Outlet Berlin (Alter Spandauer Weg 1, 14641 Wustermark).

Pchle targi

Istnieje kilka pchli targ w Berlinie. Oto kilka.

Największy Hallentroedelmarkt Treptow znajduje się w dawnej fabryce. Godziny otwarcia: w weekendy od 10:00 do 16:00. Adres: Eichenstraße 4.

Berliner Kunst- und Nostalgiemarkt znajduje się obok Friedrichstrasse. Jest tu wielu turystów, więc ceny są zbyt wysokie. Godziny otwarcia: w weekendy od 11:00 do 17:00.

Kunst-und Trödelmarkt - najstarszy pchli targ w Berlinie, znajduje się w parku Tiergarten. Między innymi są przyzwoite załamania z płytami i płytami CD. W Trödelmarkt znajdziesz prawdziwy skarb za nic. Kolekcjonerzy zwykle chodzą tutaj. Godziny otwarcia: w weekendy od 10:00 do 17:00. Adres: Straße des 17. Juni (na końcu ulicy).

Trödelmarkt w Arkonaplatz odwiedzają miejscowi. Jest tu niewiele osób, a ceny są niższe. Sprzedają artykuły gospodarstwa domowego, niedrogie ubrania vintage i płyty winylowe. Godziny otwarcia: w niedziele od 10:00 do 16:00. Adres: Arkonaplatz 1.

Flohmarkt am Mauerpark to wciąż młody rynek, więc jest tu niewielu turystów. Godziny otwarcia: niedziela od 09:00 do 18:00. Adres: Bernauer Strasse 63-64.

Jedzenie i restauracje

W berlińskiej restauracji, zdjęcie Constanze Hallensleben

Restauracja i piekarnia Alpenstück przy Gartenstrasse 9 serwuje dania kuchni krajowej, robi prawdziwe kiełbaski, serwuje świeże wypieki, doskonałe piwo, niemieckie i austriackie wina.

Schneeweiß przy Simplonstrasse 16 jest uważany za niedrogi zakład. Podaje sznycle i mięso jagnięce, antrykot z warzywami, wieprzowinę z kluskami.

Reinhard's oferuje dania kuchni europejskiej i rosyjskiej, które słyną z szybkiej obsługi. Adresy: Poststraße, 28; Kurfürstendamm, 27; Koenigsallee, 56; Am Hamburger Bahnhof, 4.

Prawdziwe niemieckie potrawy można zamówić w restauracji Maxwell (adres: Gleimstraße, 23). Menu instytucji podzielone jest na części mięsne, rybne i wegetariańskie.

Tradycyjne niemieckie sznycle lub gulasz z kluskami, ciasto Sacher i klasyczny strudel jabłkowy serwowane są w kawiarni koncepcyjnej Einstein na ulicy Pod Linden (adres: Unter den Linden 42).

Lokalne bary piwne przygotowują kotlety Klops i Kotelett z niemiecką sałatką ziemniaczaną, egzotyczną przystawką hakera zrobioną z surowego mielonego mięsa na chlebie; serwuje białe piwo z syropem owocowym. Koniecznie wypróbuj golonkę Icebein - tutaj jest ugotowana w specjalny sposób, warzona w piwie. Oceń berlińską „Eintopf” - gęstą zupę warzywną z różnorodnymi wędzonymi mięsami. Berlińskie pączki z cukrem pudrem i nadzieniem z marmolady owocowej są uważane za kultowy wielkomiejski deser.

Polecam te hotele:

 1. Hotel Cityblick (od 54 €)
 2. City Hotel am Kurfürstendamm (od 35 €)
 3. Hotel-Pension Cortina (od 34 €)
 4. CityArt Hotel (od 80 €)
 5. Olivaer Apart Hotel am Kurfürstendamm (od 59 €)
 6. Hotel Spreewitz am Kurfürstendamm (od 36 €)
 7. Hotel Abendstern (od 43 €)

Ładne apartamenty w Berlinie:

 1. Mondrian Suites Berlin am Checkpoint Charlie (od 98 €)
 2. Schoenhouse Apartments (od 99 €)
 3. Schoenhouse Studios (od 94 €)
 4. Old Town Apartments (od 87 €)
 5. Aparthotel VEGA (od 57 €)

Transport w Berlinie

Berliński tramwaj, fot. BashirRANA

Poruszanie się po Berlinie jest dość wygodne środkami transportu publicznego. Miasto ma metro zbudowane przed wojną. Transport naziemny zabierze Cię w dowolne miejsce w Berlinie. Z wyprzedzeniem musisz martwić się o bilety. Dla turystów najbardziej odpowiedni jest bilet 24-godzinny. Umożliwi ci podróżowanie po mieście w ciągu dnia z dowolnej odległości. Przeczytaj więcej o cenach i rodzajach biletów transportowych ...

Zwiedzające autobusy

City Sightseeing Berlin (czerwony)

Wybierz czerwony autobus turystyczny za jedyne 19 €. W języku rosyjskim jest przewodnik audio.

City Circle Sightseeing (żółty)

Kolejny żółty autobus turystyczny. W języku rosyjskim jest przewodnik audio. Kosztuje 22 €.

Co zobaczyć w okolicach Berlina?

Brandenburgia
Pałac Sanssouci
Lubbenau
Poczdam
Szprewald

Pałace i zamki w pobliżu Berlina

Pałac Bisdorf
Pałac Glienicke
Pałac Köpenick
Pałac Lindstedt
Pałac Montbijou
Pałac Pfaueninzel
Pałac Sanssouci
Pałac Tegel
Pałac Cecilienhof
Pałac Charlottenburg
Pałac Schönhausen
Marmurowy Pałac
Pałac szklarni
Pałac myśliwski Grunewald
Park Babelsberg

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Obejrzyj wideo: Berlin - Take My Breathe Away theme from Top Gun with Lyrics (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Niemcy, Następny Artykuł

Galeria Uffizi we Florencji
Florencja

Galeria Uffizi we Florencji

We wspaniałym mieście Florencja znajduje się wiele atrakcji, które zachwycają oczy turystów, a także pielęgnują ich poczucie piękna. Jedna z tych budowli - Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) - znajduje się w centrum Florencji między Piazza della Signoria i mostem Ponte Vecchio, przyciągając wielu turystów dobrowolnie i mimowolnie, zaczynając od tych, którzy przypadkowo tu wędrowali, i kończąc na tych, którzy przybyli do tego niesamowitego miasta specjalnie po to, aby w pełni cieszyć się arcydziełami światowej sztuki wystawionej tutaj.
Czytaj Więcej
Najlepsze platformy widokowe we Florencji
Florencja

Najlepsze platformy widokowe we Florencji

Smukłe dzwonnice kościołów, blanki średniowiecznego palazzo, czerwone dachówki domów, nad którymi marmurowy blask katedry, zwieńczony wspaniałą kopułą Brunelleschi ... Patrząc na Florencję przynajmniej raz z lotu ptaka, zakochujesz się w mieście raz na zawsze.
Czytaj Więcej
Most Ponte Vecchio we Florencji
Florencja

Most Ponte Vecchio we Florencji

Jedną z głównych atrakcji Florencji można bezpiecznie nazwać mostem Ponte Vecchio (Ponte Vecchio), co w języku włoskim oznacza „Stary Most”. Jest to nie tylko prom z jednego brzegu Arno do drugiego, ale także unikalny zabytek architektury, który niewiele się zmienił od XIV wieku. Historia Przyczyną budowy mostu w tym miejscu jest minimalna szerokość rzeki Arno.
Czytaj Więcej
Rzeka Arno we Florencji
Florencja

Rzeka Arno we Florencji

Nie można sobie wyobrazić Florencji bez głównej drogi wodnej - rzeki Arno, która przecina miasto i tworzy wyjątkową przestrzeń miejską. To z jego nasypów otwierają się wspaniałe widoki na starożytne budowle, pałace i katedry, a spacery po rzece pod słynnymi mostami na łodziach barchetto (barchetto) są szczególnie popularne wśród turystów.
Czytaj Więcej