Kościoły w Rzymie

Bazylika Świętego Klemensa w Rzymie

Bazylika św. Klemensa (Basilica di San Clemente) to kościół, który warto odwiedzić dla każdego, kto chce poczuć, że „Wieczne Miasto” nie jest mową, ale odbiciem rzeczywistości.

W tym małym kościele, położonym na wschód od Koloseum (Colloseo), pod bardzo zwyczajnym pozorem włoskiego Seicento, znajduje się prawdziwy magazyn chrześcijańskich świątyń, dzieł sztuki i warstwa historycznych warstw od cesarza Nerona do XVIII wieku.

Święci Patroni

Nie zdziw się, ale bazylika San Clemente w Rzymie jest miejscem, w którym możesz czcić nawet prawosławnych świętych. Pod jego łukami znajdują się relikwie św. Klemensa, czwartego rzymskiego biskupa, który otrzymał męczeństwo w kamieniołomach Inkerman, oraz Cyryla, jednego ze słowiańskich oświecicieli, który dał nam ABC.

Grób Klemensa znajduje się w dolnym kościele, ponieważ bazylika jest schodami do przeszłości, a to nie jest mowa. Schodząc do świątyni, możesz zostać przeniesiony od dziś do epoki starożytnego Rzymu.

Historia i opis

Przez pół tysiąclecia ozdoby bazylika św. Klemensa zamieniła się w prawdziwe pudełko na biżuterię. Bogatszy w Rzymie, tylko Bazylika św. Piotra (Basilica di San Pietro). Ale to nie wszystko jest niesamowite w tym kościele w Rzymie. Dzięki ciekawości przeora kościoła Józefa Mauriego wykopaliska archeologiczne rozpoczęły się w połowie XIX wieku, co pozwoliło odkryć elementy wczesnochrześcijańskiej bazyliki pod średniowiecznymi budowlami.

Kościół św. Klemensa jest wyjątkowym miejscem świętym. Według współczesnych archeologów stało się wiadome, że konstrukcja budynku jest rodzajem piramidy zawierającej trzy poziomy budynków:

  • niższe (I - III wiek n.e.);
  • środek (IV wiek naszej ery);
  • cholewka (XII - nasze dni).

Niższy poziom

Podczas wykopalisk wczesnochrześcijańskiej bazyliki archeolodzy czekali na bardziej niesamowite znaleziska datowane na I-III wieki naszej ery.

Świątynia Mitry z III wieku została odkryta. Z niego pozostało triclinium - długa grota ze sklepionym sufitem, kamienne ławki dla adeptów i ołtarz, na którym przedstawiona jest Mitra - starożytne bóstwo uosabiające światło słoneczne, harmonię i przyjaźń.

Po odwróceniu wody z fundamentu można było dostać się do ruin budynków cywilnych spalonych przez Nerona w 64 roku. Można było dowiedzieć się, że jeden z budynków należał do rzymskiego konsula Tytusa Flawiusza Klemensa. Był tajnym chrześcijaninem i został stracony za panowania cesarza Domicjana. Możliwe, że to jego imię zostało uznane przez budowniczych wczesnochrześcijańskiej bazyliki za rodzaj świętego znaku, który utrwali pamięć o św. Klemencie, czwartym papieżu.

Kotwica jest namalowana na grobie św. Klemensa, znajdującym się w dolnym kościele tej niezwykłej budowli religijnej. Jest to symbol narzędzia jego egzekucji - utonął na rozkaz cesarza Trojana za głoszenie chrześcijaństwa ciężką pracą, gdzie został wysłany z Rzymu za odmowę wykonania pogańskich trebów.

Poziom średniozaawansowany

Środkowy poziom bazyliki zawiera mocno zniszczony wczesnochrześcijański kościół, utworzony około IV wieku naszej ery, który został uszkodzony podczas inwazji normańskiej.

Warto zauważyć, że ulica przylegająca do bazyliki św. Klemensa nosi nazwę Via dei Normanni. Zrujnowaną świątynię zbombardowano, a wszystko, co uratowano, przeniesiono do nowego budynku. Podczas wykopalisk odkryto wspaniale zachowane freski. Jeden z nich opowiada o nieszczęściach rzymskiego prefekta Syzyna, którego żona złożyła ślub czystości w podżeganiu św. Klemensa.

Można powiedzieć, że ten fresk jest średniowiecznym komiksem. Frazy należące do przedstawionych postaci są prawie nieprzyzwoite. Jeden z nich, najbardziej lojalny, brzmi: „Trahite, fili de puta!” („Przeciągnijcie, synowie suk”), więc Syzyn nakazuje sługom wydalić Klemensa z jego domu. Napisy te stały się materialnym potwierdzeniem istnienia wczesnego języka włoskiego i są pomnikiem językowym.

W IX wieku bazylika San Clemente stała się w końcu skarbnicą relikwii świętej, która nadała jej imię. Ortodoksyjnym świętym Cyrylem i Mythodiusowi udało się znaleźć szczątki na terytorium Krymu i dostarczyć je do stolicy Włoch. Papież Adrian II przyjął święty dar i umieścił go w sarkofagu, przechowywanym na środkowym poziomie bazyliki. Zimą 869 r. Cyryl zmarł w Rzymie i pod naciskiem papieża został pochowany w San Clemente.

Grób Równego Apostołom Cyrylu znajduje się na lewo od ołtarza (na południu). To miejsce zostało przekształcone w „słowiański zakątek”gdzie Serbowie, Chorwaci, Bułgarzy, Rosjanie, Ukraińcy wznosili tablice pamiątkowe z wdzięcznością swemu oświecającemu.

Najwyższy poziom

Wchodząc przez drzwi bazyliki, odwiedzający wkraczają w krainę świetności wczesnego baroku (Seicento). Zbudowany zgodnie ze standardowym projektem - długą, wąską nawą ze sklepieniem na filarach, kościół zdobi wszelka okazałość. Wspaniałe płaskorzeźby, obrazy, malowidła ścienne, marmurowe mozaiki podłogowe. W absydzie bazyliki zwraca uwagę mozaika z XII wieku przedstawiająca drzewo życia: rajskie ptaki, jelenie w wodopoju, niebieskie Jeruzalem.

Podłogi świątyni zdobią wspaniałe mozaiki w stylu kosmateco, a sufity zdobią kesony z rysunkami (XVIII wiek). Ściany San Clemente ozdobione są cyklem 10 fresków poświęconych czynom braci Równych do Apostołów Cyryla i Metodego, a także Ignacego Teologa i Świętego Klemensa. Główną ozdobą absydy bazyliki jest fresk „Krzyż - drzewo życia”. Przedstawia Jezusa Chrystusa na krucyfiksie, w otoczeniu ptaków, kwiatów, winorośli (XII wiek).. Piękno egzekucji i wielowymiarowa symbolika murali fascynują i robią najgłębsze wrażenie.

Jak zdobyć czas pracy

Adres: Via Labicana, 95, Roma

Możesz wsiąść do metra, iść do stacji Colosseo, a następnie iść na południowy wschód przez Via di San Jiovanni na Laterano. Na brukowanej ulicy jest prawie niepozorny, użyj Via dei Normanni jako przewodnika. Po kolejnym bloku skręć w lewo w Piazza di San Clemente. Tuż za rogiem zobaczysz bramę pod dwuspadowym dachem i marmurowy znak nad nimi.

  • Godziny świątynne: usługi odbywają się od poniedziałku do soboty o 8:00 i 18:30 w języku włoskim; Soboty o 9:30 - nabożeństwa w języku łacińskim (październik-czerwiec);
  • Godziny pracy Mitrium: Od poniedziałku do soboty od 9:00 do 12:30 i od 15:00 do 18:00;
  • Cena biletu do Mitrium: pełna - 5 euro, dla studentów poniżej 26 lat - 3,5 euro. Od 1 lipca 2015 r. Cena biletów ulegnie zmianie!
  • Oficjalna strona: www.basilicasanclemente.com

Obejrzyj wideo: Bazylika Matki Bożej Większej w Rzymie (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Kościoły w Rzymie, Następny Artykuł

Biopark w Rzymie
Włochy

Biopark w Rzymie

Terytorium Bioparku jest duże, ale zwierząt jest niewiele, a park wymaga naprawy. Rośliny w zoo zapewniają zwierzętom komfort i nie jest gorąco spacerować. Około 2 godzin bez pośpiechu możesz obejść wszystko. Bioparco di Roma, Rzym, fot. Rzymskie zoo Fabio-Pierboni - Bioparco di Roma, położone w północnej części słynnej willi Borghese.
Czytaj Więcej
Wyspa Capri
Włochy

Wyspa Capri

Wyspa Capri to przytulny zakątek, który oferuje relaksujące wakacje i opóźnia wszelkie problemy. Szczególnie kochali go przedstawiciele świata sztuki i literatury. Lista sławnych ludzi, którzy odpoczywali i żyli w różnych czasach na Capri, wygląda imponująco. Capri, fot. Ruud-Onos O wyspie Wyspa Capri (Isola di Capri) na Morzu Tyrreńskim to niezwykle malownicze miejsce, fascynujące swoim pięknem.
Czytaj Więcej
Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii
Włochy

Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii

W Rzymie ty i twoje dzieci możecie podróżować w czasie. Time Elevator - „Time Lift”, atrakcja kinowa. Atrakcja kinowa Time Elevator Rome O Czasie Winda w Rzymie W Rzymie ty i twoje dzieci możecie wybrać się w podróż w czasie. Time Elevator - cudowna „Time Lift”, atrakcja kinowa, która znajduje się obok Piazza Venezia.
Czytaj Więcej
Aventin Hill
Włochy

Aventin Hill

Aventin to dobre miejsce dla tych, którzy są zmęczeni zgiełkiem miasta. Tutaj znajdziesz Różaniec, Ogród Pomarańczowy i widok Rzymu z tarasu widokowego. Koniecznie zajrzyj do kościoła i dziurki od klucza siedziby Zakonu Maltańskiego, stojąc w kolejce. Aventin Hill, fot. Aleksandra Piechorowska Aventin (wł .: Aventino, lat.
Czytaj Więcej