Włoskie desery

Gelato - lody włoskie

Został nakręcony więcej niż raz w kreskówkach i filmach. Ten deser śpiewany jest w piosenkach wykonawców z wielu krajów świata. I w końcu ludzie na całej ziemi go kochają, młodzi i starzy. Wszystko to bez wątpienia można powiedzieć tylko o jednym przysmaku o nazwie „Lody”. A jeśli to Gelato - lody włoskie, to nie będzie to równe w żadnym zakątku świata. Jest to przyjemny chłód, który oszczędza letnie upały, oraz mleczny welon, który uzupełnia filiżankę kawy w zimowy wieczór z rodziną. Mistrzowie robią prawdziwe lody ręcznie, nadając im niepowtarzalny smak.

Historia

Historia gelato jest tak starożytna, że ​​prawie niemożliwe jest znalezienie jej narodzin. Można powiedzieć jedno: jego przodkowie znacznie różnią się od współczesnych wersji.

Pierwszymi miłośnikami mrożonych deserów byli neandertalczycy, którzy żyli około 35 tysięcy lat temu. Ukryli jagody i owoce w śniegu, aby je zachować. Później narody nauczyły się zamrażać mleko w miesiącach zimowych.

W przyszłości pojawiły się pierwsze zapachy - przeciery z miodu, owoców i jagód. Wśród starożytnych Rzymian popularne były lody zrobione z lodu pokrytego przyzwoitą warstwą miodu z wulkanów Vesuvio i Etna.

W IX wieku Arabowie mieszkający na Sycylii (Sycylia) wytwarzali lody z naparów z ziół i przypraw z cukrem uzyskanym z trzciny cukrowej. Taką mieszaninę umieszczono w pojemniku otoczonym lodem i solą, i tym razem uzyskano pyszny sorbet.

Wielkie tradycje gelato zostały ustanowione podczas renesansu we Włoszech (XIV-XVI wieku). Słynna rodzina Medici sponsorowała konkurs kulinarny na najlepszy mrożony deser. Rolnik Ruggeri wygrał konkurs, wytwarzając lody ze słodkich soków owocowych i lodu (podobnie jak dzisiejszy sorbet). Wieść o jego talencie szybko się rozniosła. Catherine de Medici (Caterina de Medici) zaprosiła nawet wykwalifikowanego szefa kuchni na swój ślub z przyszłym królem Francji. Była pewna, że ​​tylko Ruggeri może konkurować z francuskimi kucharzami. Chociaż niektórzy historycy uważają, że wszystko to jest niczym więcej niż piękną legendą.

Pod koniec XVI wieku rodzina Medici zleciła słynnemu artyście i architektowi Bernardo Buontalenti przygotować piękną uroczystość z okazji przybycia króla Hiszpanii. Wykorzystując swoje umiejętności kulinarne, mistrz spotkał się z majestatem ze wspaniałym kremowym, mrożonym deserem. Przygotował dziś to, co nazywamy gelato. To Buontalenti jest uważany za wynalazcę włoskich lodów.

Francesco Procopio dei Coltelli rozsławił gelato w całej Europie. Przeprowadzając się z Palermo do Paryża, otworzył kawiarnię, która później stała się centrum innowacji. Najpierw zaczęli podawać lody w małych szklankach. Instytucja odniosła ogromny sukces i była punktem wyjścia do podróży Gelato w Europie.

Gelato po raz pierwszy przybył do Ameryki w 1770 roku, kiedy Giovanni Basiolo przyniósł swój przepis do Nowego Jorku. Potem były dwa rodzaje lodów: jeden z wody z owocami, a drugi z mleka z cynamonem, kawą, pistacjami lub czekoladą. W 1846 r. Poprawiono zamrażarki, zamrażanie nastąpiło przy ciągłym mieszaniu. Tak więc Amerykanie otrzymali prawdziwe lody, które nie były już ziarniste, ale miały przyjemną kremową konsystencję.

Rok 1884 jest uważany za rok rozpoczęcia masowej sprzedaży lodów we Włoszech. Wraz z pojawieniem się nowoczesnych zamrażarek rozpoczęła się nowa era przemysłowego gotowania lody. Ale nawet dziś oryginalne i najsmaczniejsze lody włoskie są wytwarzane ręcznie w specjalnych instytucjach - gelateria.

Składniki

Czy wiesz, że wszystkie składniki do robienia lodów są prawdopodobnie już w twojej lodówce? Do włoskich lodów biorą wyłącznie naturalne składniki, co czyni je nie tylko smacznymi, ale także bardzo przydatnymi.

Mleko i śmietana

Baza Gelato jest wybierana w zależności od opcji, którą będą gotować. Podstawą sorbetów owocowych jest woda; wersje kremowe produkowane są z mleka. Najlepszy smak to lody z pełnego mleka, ale niektórzy producenci stosują surowce o niskiej zawartości tłuszczu (1-2%) lub całkowicie bez tłuszczu. Mleko pomaga uzyskać gładką, kremową konsystencję, a także zwiększa odporność deseru na topienie. Jego zawartość w lody wynosi około 60%. Często producenci dodają trochę mleka w proszku, ale nie jest to żadna sztuczka. Jego laktoza pochłania wolną wodę, a białka nadają masie stabilną konsystencję. Od 5 do 20% śmietany dodaje się do gelato, aby nadać smakowi jaśniejszy aromat mleka i delikatną konsystencję.

Dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy współcześni producenci wytwarzają lody na bazie mleka sojowego.

Cukier

Mistrzowie dodają cukier do gelato nie tylko po to, aby był słodki. Ten składnik pomaga obniżyć temperaturę zamrażania i zwiększyć lepkość. Istnieje wiele różnych rodzajów cukrów, które różnią się składem chemicznym:

 • Sacharoza (z trzciny);
 • Laktoza (z mleka);
 • Fruktoza (z owoców);
 • Odwróć cukier z glukozy, miodu i syropu kukurydzianego.

Oryginalne lody wykorzystuje cukier trzcinowy, którego zawartość wynosi od 14 do 24%. Warto zauważyć, że cukier inwertowany jest znacznie słodszy niż jego odpowiedniki. Dlatego podczas jego stosowania udział tego składnika w deserze jest znacznie zmniejszony.

Producenci Gelato starają się nadążać za czasami i oferować opcje dla osób z dowolnymi funkcjami dietetycznymi. Niektóre firmy produkują lody z substytutem cukru.

Smaki

Nie bój się tego przerażającego słowa, jak Gelato aromatyzują wyłącznie naturalnymi składnikami. Do lodów dodaje się wanilię, kawę, czekoladę, orzechy laskowe, pistacje. Bardzo popularne są desery z owocami (brzoskwinia, cytryna) i jagodami (maliny, truskawki, jagody, czarne porzeczki). Są dodawane świeże, mrożone lub w postaci przecieru owocowego.

W wersjach przemysłowych gelato nadal może używać sztucznych aromatów. Są więc w sprzedaży wersje o smaku tiramisu, jogurtu lub owoców egzotycznych.

Żółtka, stabilizatory i emulgatory

Żółtka jaj nadają żelatowi gęstszą, bardziej lepką konsystencję. Jeśli producent ich nie używa, to z całkowicie uzasadnionych powodów może dodać stabilizatory i emulgatory (ale naturalnie w minimalnych ilościach). Te pierwsze działają jak zagęszczacze, te drugie zapobiegają rozwarstwieniu. Oba te składniki pochodzą z substancji naturalnych.

Powietrze

Niesamowite, ale powietrze jest bardzo ważnym składnikiem lodów. Użyj go do ubijania lodów. Zwiększa to głośność i wygładza teksturę. Przed wprowadzeniem do masy powietrze przepływa przez wiele filtrów i jest całkowicie czyste, więc nie wpływa na smak deseru.

Jak zrobić oryginalne lody

Wcześniej wszystkie etapy przygotowania lody były przeprowadzane wyłącznie ręcznie, ale teraz niektóre procesy pomagają mistrzowi w tworzeniu specjalnych urządzeń. Lody na bazie mleka przygotowuje się tak zwaną metodą na gorąco.

W pierwszym etapie mleko, cukier i dodatki (stabilizatory i emulgatory) są dozowane i mieszane. We Włoszech dodatek składników aromatycznych następuje bezpośrednio przed zamrożeniem.

Następnie następuje pasteryzacja mieszaniny - obróbka cieplna, która zabija patogenną mikroflorę, ale pozostawia wszystkie cechy smaku niezmienione. Masę ogrzewa się do 82-85 stopni, ciągle wstrząsając, przez 3 minuty, a następnie schładza do 4 stopni w zamrażarkach. W tej temperaturze produkt dojrzewa, co trwa 6-12 godzin.

W następnym etapie dodaje się naturalne smaki, a zamrażarka przełącza się na ujemne temperatury na kilka minut. W takim przypadku masa jest stale mieszana, a powietrze jest dostarczane w celu uzyskania charakterystycznej konsystencji.

Powstałe lody są przechowywane w komorze w temperaturze -18 stopniw celu zapewnienia właściwej struktury i bezpieczeństwa lodów. Deser jest przygotowywany w małych porcjach o różnych smakach, aby zapewnić klientom świeży produkt Gelateria.

Zawartość kalorii i korzyści

Zawartość kalorii w lody zależy bezpośrednio od jego składników. Lody niemleczne zawierają około 220 kcal na 100 g. Jeśli wolisz deser z dodatkami, powinieneś wiedzieć, że każdy dodany składnik zwiększa wartość energetyczną. Na przykład opcje z czekoladą lub orzechami skrywają ponad 300 kcal na 100 g.

Najmniej wysokokaloryczne są sorbety owocowe na bazie wody. Oferują tylko 130 kcal na 100 g produktu.

Gelato to doskonały suplement diety dla każdej zdrowej osoby. Odmiany mleczne są źródłem białka, wapnia, fosforu i witamin z grupy B. Ponadto laktoza zawarta w mleku przyczynia się do lepszego wchłaniania wapnia.

Lody z kawą lub czekoladą to magazyn przeciwutleniaczy (polifenoli). Zwalczają wolne rodniki, które powodują procesy starzenia się komórek. Kakao zawiera również witaminę E - główny asystent układu rozrodczego człowieka.

Korzyści i zestaw witamin z owoców lody owocowe są określone przez jagody i owoce, które stanowią podstawę deseru. Jednak witamina C jest prawie zniszczona podczas procesu przygotowania, więc jej aktywność w produkcie nie powinna być brana pod uwagę.

Gelato to świetna opcja na przekąskę, jeśli śniadanie już minęło, ale przed obiadem wciąż nie jest blisko. Naukowcy to udowodnili lody na gardło to wspaniały sposób na stwardnienie migdałków, jak zimny prysznic dla całego ciała. Zaleca się stosowanie go w małych ilościach nawet w zimnych porach roku.

Odmiany i ich różnice

W zależności od metody produkcji gelato dzieli się na:

 1. Gelato artigianale (tak zwane lody domowe);
 2. Gelato industriale (wersja przemysłowa).

Gelato artigianale powstaje w żelatoriach tuż przed podaniem. Zawartość tłuszczu wynosi 6-10%. Udział powietrza może osiągnąć maksymalnie 35%. Z reguły wszystkie składniki są całkowicie naturalne.

Gelato industriale ma dłuższy okres trwałości. Zawartość tłuszczu wynosi od 8 do 12%. Włosi nazywają takie lody „wiatrem”, ponieważ ilość zawartego w nich powietrza jest taka, że ​​stanowi co najmniej 20% objętości deseru (często liczby sięgają 40%). Producenci mogą stosować barwniki, stabilizatory i emulgatory.

Włochy to jedyny kraj na świecie, w którym lody pokrywają 55% rynku. Wraz z rosnącym rocznym popytem na deser, produkcja lody z tańszych składników jest nieunikniona.

W zależności od użytych składników dzieje się gelato:

 1. Gelati al latte lub lody mleczne;
 2. Gelati di frutta lub sorbet owocowy.

Przepis „Gelato Chocolato”

Słynny hit z lat 80. „Gelato chocolato” włoskiego piosenkarza Pupo gwałtownie zwiększył zainteresowanie naszych rodaków tym deserem. Spotkaj się więc na scenie domowych lodów czekoladowych. Będziesz potrzebował:

 • 250 g świeżej śmietany;
 • 150 g mleka;
 • 150 g ciemnej czekolady;
 • 150 g cukru;
 • 3 żółtka;
 • Szczypta wanilii lub esencji waniliowej.

Potrzebnych pomocników kuchennych: garnek z grubym dnem, miska do ubijania żółtek, miska do zamrażania i mikser.

Gotowanie

Na patelni o grubym dnie rozpuść czekoladę wraz ze śmietaną i mlekiem. W misce ubij żółtka z cukrem, aż masa będzie lekka i jednolita.

Wlać mieszaninę jajek na patelnię. Ogień powinien być minimalny. Dobrze wymieszaj i poczekaj, aż masa będzie bardzo gorąca, ale nie doprowadzaj do wrzenia, aby uniknąć koagulacji żółtek. Zdejmij pojemnik z ognia, dodaj wanilinę i ponownie wymieszaj.

Wlej żelato do miski do przechowywania i pozwól mu ostygnąć do temperatury pokojowej. Następnie przechowuj w lodówce przez kilka godzin.
Usuń lody i ubij mikserem z minimalną prędkością przez 20 minut. Wyłącz urządzenie i ciesz się ukochanymi domowymi czekoladkami gelato w ognistych rytmach włoskiej piosenki!

Gelato jest cenione i kochane w wielu krajach świata. Włoskie żelatoria, starannie zachowując tradycję lodów, będą w stanie zadowolić Cię oryginalnym deserem o każdej porze roku. Żyj odważnie, kochaj naturalnie, podróżuj z korzyścią i pamiętaj: „Głód wilka wypędza z lasu, a człowiek do gelaterii!”

Obejrzyj wideo: Fresh Gelato - produkcja świeżych lodów (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włoskie desery, Następny Artykuł

Jak dostać się z Florencji do Werony
Jak się tam dostać

Jak dostać się z Florencji do Werony

Miasta Florencja i Werona są połączone włoskimi kolejami dużych prędkości, więc podróż pociągiem jest najszybszą, najtańszą i najwygodniejszą opcją. Odległość z Florencji do Werony wynosi 230 kilometrów. Czas podróży pociągiem to tylko 1 godzina 30 minut, a jeśli chcesz, możesz łatwo podróżować z jednego miasta do drugiego na jeden dzień.
Czytaj Więcej
Jak dojechać z Mediolanu do Pizy
Jak się tam dostać

Jak dojechać z Mediolanu do Pizy

Odległość między Pizą (Piza) a Mediolanem (Mediolan) wynosi 288 kilometrów. Z Mediolanu do Pizy można dojechać samochodem w 4 godziny. Podróż transportem publicznym, autobusem lub pociągiem zajmie od 3,5 do 5 godzin. Rozważmy bardziej szczegółowo zalety każdej metody. Pociągiem Najszybszym i najwygodniejszym sposobem dostania się z Mediolanu do Pizy jest skorzystanie z pociągu dużych prędkości do Florencji (czas podróży: 1 godzina 50 minut), a stamtąd pociągiem i za godzinę.
Czytaj Więcej