Włochy

Bazylika Świętego Piotra w Watykanie

Bazylika Świętego Piotra w Watykanie jest ważną atrakcją kulturalną z wieloma dziełami sztuki, a jednocześnie - głównym centrum świątyń chrześcijańskich. Wejście do katedry jest bezpłatne.

Bazylika Świętego Piotra (Basilica Sancti Petri) w Watykanie

Bazylika Świętego Piotra (Basilica Sancti Petri) w Watykanie - symbol małego, ale potężnego państwa, światowego centrum katolicyzmu. W świetle dnia świątynia ta wygląda uroczyście i okazale. W nocy, w promieniach reflektorów, jego potężna owalna kopuła przypomina żagiel ogromnego statku skierowanego w niebo.

Wszyscy turyści przyjeżdżają tutaj. Piazza di San Pietro otworzył dwa ogromne skrzydła kolumnady przed gigantyczną bazyliką. Na tle spokojnej wielkości katedry mimowolnie odczuwasz ulotność i znikomość.

Wrażenie jest wzmocnione, gdy wejdziesz pod wysokie łuki. Wnętrze katedry jest zalane światłem. Strumienie promieni wylewają się z przestrzeni kopuły, jakby błogosławiąc tych, którzy weszli do świątyni. Ci, którzy odwiedzą katedrę, powinni wiedzieć: tutaj przestrzegają „zasad ubioru”. Spodenki, mini-spódniczki i koszule bez rękawów nie są dozwolone (jest to zaznaczone przy znaku wejściowym).

Święta Brama, fot. Witold Muratow

Pięć bram prowadzi do katedry. Po prawej stronie jest Święta Brama. W normalnych czasach są one zamurowane betonem. Otwórz je w rocznicę, za pomocą specjalnego klucza, raz na 25 lat.

Katedra jest niesamowita z niesamowitą harmonią, ścisłymi proporcjami, utrzymanymi w dużych i małych detalach. Wiadomo, że wszystkim najwybitniejszym architektom Włoch - kilku pokoleniom architektów - udało się uczestniczyć w budowie bazyliki św. Piotra.

Fasada Bazyliki Świętego Piotra
Bazylika Świętego Piotra

Budowa rozpoczęła się w 1506 roku. Autorem pierwszego projektu był Bramante, a następnie Rafael, Perutstse, Sangallo. Michał Anioł zaprojektował projekt kopuły. Giacomo Porte i Vignola zbudowali konstrukcję kopuły, Maderna rozbudowała budynek i zaprojektowała fasadę. Projekt placu przed kościołem został opracowany w XVII wieku przez Giovanniego Berniniego, stworzył także oszałamiające detale wnętrza.

Wnętrze katedry

Katedra robi wrażenie już przy wejściu. Wśród wyszukanych złotych wzorów na łukach portyku można wyróżnić różnorodne obrazy biblijne. Jeśli staniesz w portyku twarzą do kwadratu naprzeciw głównego portalu, to nad wejściem do lunety zobaczysz wielokolorową mozaikę Jetto - „Navicella”.

Nawa środkowa

Tron Świętego Piotra

Przestrzeń świątyni koncentruje się wokół nawy głównej. Na samym końcu nawy stoi posąg św. Piotra z brązu. Wieloletni kult wiernych pozostawił ślad na rzeźbie - pielgrzymi całują prawą stopę świętego. Po nieskończonej liczbie namiętnych pocałunków metal stopy wygładził się i lśni, jakby wypolerowany.

Kopuła Katedry

Wewnętrzna powierzchnia przestrzeni kopuły

Ogromna kopuła katedry jest autentycznym arcydziełem architektury. Gigantyczny budynek, który został zbudowany przez trzydzieści lat, opiera się na czterech potężnych filarach. Te filary nie są proste; mają nisze do przechowywania świętych relikwii.

Wewnętrzna powierzchnia kopuły ozdobiona jest oszałamiającą ażurową mozaiką w odcieniach złota, bieli i niebieskiego, przedstawiającą anioły i serafinów. Mozaika przycięła wszystkie łuki i ściany katedry. Głowa się kręci, gdy wyobrażasz sobie, ile czasu i wysiłku mistrzowie przeszłości spędzili na tej wspaniałości!

Service
Pomnik papieża Piusa VII
Malowanie sufitowe
Wnętrze
Szwajcarski gwardzista
Dekoracja rzeźbiarska
Muzycy na balkonie
Ołtarz
Ołtarz
Rzeźby
Ołtarz
Grób Aleksandra VII
Święte relikwie

Pod kopułą, nad papieskim ołtarzem, na czterech spiralnych kolumnach wisi ciemnobrązowy baldachim. Konstrukcja wygląda na małą skalę w skali katedry, ale jej wysokość wynosi prawie trzydzieści metrów! To dziwne cyborium jest pierwszym dziełem Berniniego w świątyni. Historycy sztuki uważają to za standard baroku. Za baldachimem znajduje się imponująca ambona św. Piotra - również dzieło Berniniego.

W katedrze znajduje się wiele posągów, kaplic i ołtarzy, polichromowanych i złotych mozaik oraz zręcznych nagrobków. Aby opisać tutaj wszystkie niewdzięczne wysiłki - trzeba to zobaczyć.

Pieta

Zdjęcie Vatican Pieta, Wayne Lam

Pieta to wielkie dzieło Michała Anioła „Żałoba Chrystusa”, które znajduje się w pierwszej prawej kaplicy. Z łagodnej i smutnej marmurowej Piety nie można oderwać oczu. Niestety, tak potężne dzieła wywołują u wszystkich odmienne uczucia. W 1972 r. Pieta prawie zmarła. Niestabilna psychicznie Australijka rzuciła się na nią młotkiem. Następnie odrestaurowaną Pietę schowano za trwałym szkłem.

Platforma widokowa

Specjalną windą możesz wejść do podstawy kopuły na wewnętrzny balkon. Stamtąd oglądana jest cała ołtarzowa część świątyni. Z balkonu wąskie zakrzywione schody prowadzą na szczyt kopuły.

Z tarasu widokowego roztacza się widok na Plac Świętego Piotra, Ogrody Watykańskie, Kościół św. Katarzyny, starożytny Tyber i całe Wieczne Miasto w jego oszałamiającym pięknie i wielkości.

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Obejrzyj wideo: Zakończenie pielgrzymki dziękczynnej za pontyfikat JPII. Bazylika św Piotra w Rzymie. (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce
Społeczeństwo

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce

Według włoskich tabloidów kobieta trzymała zwłoki matki we własnej domowej lodówce, regularnie otrzymując emeryturę zmarłej starej kobiety. Tak straszna rzecz uderzyła w policję w małym miasteczku Borgomanero, położonym w regionie Novara. Ta straszna historia „ujawniła się” po mieszkańcach jednego z domów zwanych karetką Tiziana Devecchi, 62-letnią kobietą, która nie czuła się dobrze i nie mogła otworzyć drzwi, które były zamknięte od wewnątrz.
Czytaj Więcej
Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy
Społeczeństwo

Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy

Ktokolwiek nie widział UFO na niebie nad Włochami: mężczyźni i kobiety, dzieci i emeryci, piloci samolotów pasażerskich, wojskowi, a nawet kapłani. Tylko w zeszłym roku siedem słonecznych obiektów zostało zauważonych w słonecznym kraju, aw ciągu ostatnich 4 lat UFO pojawiło się na terytorium kraju ponad 55 razy!
Czytaj Więcej