Watykan

Watykan

Niezależne miasto-państwo Watykanu zostało założone zgodnie z umową na Lateranie między państwem włoskim a Kościołem rzymskokatolickim w 1929 r. Znajduje się na prawym brzegu Tybru w zachodniej części Rzymu.

Watykan jest najmniejszym państwem na świecie i zawiera wszystkie najwyższe organy Kościoła rzymskokatolickiego, w tym siedzibę papieża. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 0,44 km kwadratowych. Populacja jest międzynarodowa i liczy 1000 osób.

Nazwa miasta-państwa pochodzi od nazwy wzgórza, na którym się znajduje - Vaticanus. Wzdłuż obwodu terytorium Watykanu otoczone jest średniowiecznymi murami.


Na terenie znajdują się kompleksy pałacowe, ogrody watykańskie, galerie sztuki, muzea i różne budynki administracyjne, a granica z Włochami przechodzi przez plac św. Piotra. Jednak w terenie nie jest to w żaden sposób wskazane. Zgodnie z zasadą eksterytorialności niektóre obiekty znajdujące się po stronie włoskiej należą do Watykanu. Należą do nich bazylika San Giovanni in Laterano, stacja radiowa Santa Maria di Gallery, letnia rezydencja papieska w Castel Gandolfo. Ponadto wiele instytucji edukacyjnych podlega również Watykanowi. Wśród nich znajduje się University of Pope Urban, założony w 1927 r., University of St. Thomas Aquinas, założony w 1909 r., I kilka innych.

Zabytki

Plac św. Piotra i katedra

 • Zalecana wycieczka: cały Watykan w 6 godzin

Każdego roku do Watykanu przyjeżdżają tysiące turystów i pielgrzymów. Wszyscy chcą otrzymać papieskie błogosławieństwo i zobaczyć na własne oczy unikalne zabytki architektury i historii. Dwudziestopięciometrowy egipski obelisk wznosi się w centrum największego placu w Rzymie - Placu Świętego Piotra.

Wielkość tego obszaru wynosi 340 na 240 metrów. Unikalnym renesansowym zabytkiem na placu jest Bazylika Świętego Piotra o tej samej nazwie, zaprojektowana przez Donato Bramante. Kolumnada wokół 284 kolumn została stworzona przez Giovanniego Lorenza Berniniego. Fasada katedry została zaprojektowana przez Carlo Madern. Katedrę św. Piotra wieńczy dzieło Michała Anioła Buanarroti. St. Petra została uznana za największe dzieło światowej architektury.

Polecamy: Wejdź do kopuły Bazyliki Świętego Piotra o wschodzie słońca

Pałace Watykańskie tworzą największy kompleks muzealny na świecie. W wielu galeriach, salach wystawowych i dziedzińcach są bezcenne dzieła sztuki. Bogactwo to było gromadzone przez wiele stuleci przez każdego rzymskiego papieża. Biblioteka Watykańska zawiera bogatą kolekcję książek i starożytnych rękopisów. W Sistine Hall znajduje się odręczna Biblia z IV wieku.

Kaplica Sykstyńska

Kaplica Sykstyńska została zbudowana przez architekta J. de Dolci pod koniec XV wieku na polecenie papieża Sykstusa IV. Od wewnątrz kopuła kaplicy jest pomalowana słynnymi freskami Michała Anioła, które są jasnym symbolem Watykanu.

Kaplica Sykstyńska jest stale otwarta dla zwiedzających, z wyjątkiem okresu, w którym trwa proces wyboru nowego papieża. Zgodnie z tradycją, jeśli spotkanie kardynałów dojdzie do konsensusu, wówczas wyniki głosowania są zgłaszane przez kolumnę dymu z rury kaplicy ze spalonych kart do głosowania. Co więcej, jeśli decyzja nie zostanie podjęta, wówczas kolor dymu jest czarny, a jeśli zostanie zaakceptowany, a tata zostanie wybrany, to biały.

Ogrody

Ogrody Watykańskie to jedne z najbardziej chronionych miejsc na świecie. Są to najpiękniejsze ogrody w Europie i miejsce, w którym można oczywiście odpocząć tylko dla elity, w ciszy i zieleni. Ogrodami stale opiekuje się 20 ogrodników. Istnieje wiele fontann, ale najbardziej imponująca jest Fontanna Galeon, zbudowana w XVII wieku. Jest to mała kopia włoskiego galeonu, który strzela wodą z 16 armat. Papież Urban VII wysławił to dzieło bardzo mądrym wyrażeniem, które przetłumaczono z łaciny w następujący sposób: „Machina wojenna należąca do papieży nie strzela ogniem, ale wodą, która gasi płomienie wojny”.

Obywatelstwo

Uzyskanie obywatelstwa watykańskiego nie jest łatwe. W 2013 r. Spośród 1100 mieszkańców tylko połowa posiadała obywatelstwo watykańskie, w tym 61 kardynałów i wszyscy członkowie Gwardia Szwajcarska. Jednocześnie każdy przybywający tu kardynał otrzymuje zezwolenie na pobyt czasowy. Obywatelstwo uzyskują tylko najwyższe szeregi Kościoła katolickiego ze środowiska papieża.

Co ciekawe, wszystkie paszporty watykańskie są dyplomatyczne - traktują obywateli Watykanu we wszystkich krajach jak dyplomatów kościelnych.

Pozostali mieszkańcy Watykanu, chociaż mieszkają na jego terytorium, nadal mają nieco ograniczony dostęp do watykańskich sklepów i domów handlowych. Warto zauważyć, że wszyscy obywatele Watykanu mają podwójne obywatelstwo - także kraju, z którego pochodzą. Pozostałe 3000 pracowników Watykanu jest mieszkańcami Rzymu.

Muzeum Historii Watykanu

To bardziej muzeum historii militarnej państwa Watykanu niż historia ogólna. W dziale broni można zapoznać się z różnymi kolekcjami broni, od starożytnych szabl szabli z Wenecji po muszkiety wyprodukowane przez fabrykę Remington.

Apteka

Apteka watykańska, położona tuż przy bramach św. Anny, jest najstarszą na świecie. Zostało założone w 1277 roku. Zajmuje się sprzedażą rzadkich leków, które czasem trudno znaleźć we włoskich aptekach. Niektóre leki mają tutaj inne opakowanie. Realizuje około 6000 przepisów na miesiąc.

Remiza strażacka

Przez ponad sto lat w pałacu nie było pożarów, ale na wszelki wypadek w Watykanie 20 strażaków, którzy mają do dyspozycji 3 wozy strażackie, dyżuruje 24 godziny.

Kolej Watykańska

Jest to najprawdopodobniej najkrótsza linia kolejowa na świecie. Nie ma jasnego harmonogramu, a jego długość wynosi zaledwie 900 metrów. Niemniej jednak jest on połączony z kolejami włoskimi, aw specjalnym wagonie dla taty znajduje się kuchnia, balkon i sypialnia.

Biblioteka

W bibliotece jest ponad milion książek i tyle samo rękopisów. Papież ma oczywiście prawo zabrać dowolną książkę na nieograniczony czas.

Supermarket

W Watykanie jest tylko jeden supermarket i tylko osoby posiadające specjalną przepustkę DIRESCO wydaną przez wojewodę mają prawo do zakupów. Nic dziwnego, że jest bardzo popularny wśród krewnych mieszkańców Watykanu, którzy mogą tam legalnie robić zakupy, ponieważ ceny są tam znacznie niższe niż w rzymskich sklepach. Supermarket, znany jako Annona, znajduje się obok Via San Giovanni di Dio, tuż za apteką. Godziny otwarcia: w dni powszednie od 7.00 do 18.00, w soboty do południa.

Watykański dom handlowy

Ostatnio został przeniesiony do budynku dawnego dworca kolejowego. Tutaj znajdziesz szeroki asortyment towarów, od najnowocześniejszych telewizorów i drogich zegarków po papierosy elektroniczne, które są o 20-30% tańsze niż poza Watykanem.

Mail

Departament Pocztowy powstał w Watykanie w XIV wieku. Jest to komercyjna i wysoce dochodowa organizacja, głównie ze względu na sprzedaż znaczków okolicznościowych. Poczta dostarcza około 8 milionów listów i pocztówek rocznie i ma reputację działającą znacznie lepiej niż włoski.

Stacja benzynowa

W Watykanie znajduje się kilka stacji benzynowych, ale najbardziej popularna jest ta zlokalizowana na południu Placu Świętego Piotra. Paliwo niepodlegające opodatkowaniu jest tutaj o 30% tańsze niż we Włoszech. Tylko osoby ze specjalnymi uprawnieniami mają prawo do tankowania w tym miejscu.

Ciekawe fakty

 1. Obszar: 44 hektary
 2. Długość granicy państwowej wynosi 3 kilometry
 3. Możesz okrążyć Watykan za około godzinę
 4. Populacja: 1100 stałych mieszkańców, z czego 95% to mężczyźni
 5. Język urzędowy: łacina
 6. Bankomaty: bankomaty watykańskie są jedynymi na świecie, w których głównym językiem używanym na ekranie jest łacina
 7. Strefa czasowa: środkowoeuropejska
 8. Kod telefonu: 0-03906
 9. W Watykanie nie ma sygnalizacji świetlnej
 10. Obywatele Watykanu nie płacą włoskich podatków, nawet jeśli mieszkają w Rzymie
 11. Żaden samolot nie może naruszać przestrzeni powietrznej Watykanu
 12. Watykan ma własną strefę domen w Internecie .va. Oficjalna strona internetowa: www.vatican.va

Papież

Papież jest głową Kościoła i spadkobiercą Świętego Piotra - najważniejszego symbolu katolicyzmu dla ponad miliarda wierzących na całym świecie. Jest także „dyrektorem generalnym” kościoła, odpowiedzialnym za porządek w organizacji, która istnieje od 2000 lat. I wreszcie rządzi Watykanem - miastem-państwem, które jest własnością kościoła. To ogromna odpowiedzialność.

Papieże narodowościowe

Lista 264 papieży, spadkobierców Świętego Piotra (dokładnie 262, ponieważ Benedykt IX został wybrany trzykrotnie podczas niespokojnego średniowiecznego kościoła), zawiera: 205 Włochów (106 Rzymian), 19 Francuzów, 14 Greków, 8 Syryjczyków, 6 Niemców , 3 Afrykanów, 2 Hiszpanów i jednego Austriaka, Polaka, Palestyńczyka, Anglika i Holendra.

Odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące papieża

Kto był papieżem najdłużej?

Najdłużej, od 32 lat, Pius IX prowadził tę organizację. Najkrótszym okresem, 4 dni, w tej pozycji był papież Szczepan II, zmarł na skutek apopleksji jeszcze przed koronacją.

Co je tata?

5 sióstr prawników zajmuje się gotowaniem jedzenia dla taty, który na jego życzenie tworzy specjalne menu. Na przykład Jan Paweł II bardzo lubił proste polskie potrawy. Regularnie jedliśmy pierogi i chrząszcze na lunch, a babkę na deser. Większość warzyw i produktów mlecznych pochodzi z letniej rezydencji papieża - zamku Castel Gandolfo. Podczas gdy większość herbatników i kardynałów można zobaczyć w najlepszych rzymskich restauracjach, papieżowi trudno jest wyobrazić sobie taki luksus.

Adresy najpopularniejszych rzymskich restauracji wśród obywateli Watykanu:
 • II Mozzikon (Borgio Rio 180; tel. 06 686 1500). Znany z doskonałej tradycyjnej kuchni rzymskiej, takiej jak na przykład fettuccine al ragu.
 • Velando (Borgo V. Horio 26; tel. 06 6880 9955). Ulubiona restauracja Cardinals serwująca nowoczesne dania kuchni włoskiej, takie jak risotto z truskawkami lub strudel warzywny z żabimi udkami.
 • Taverna Angelica (Piazza Amerigo Capponi 6; tel. 06 687 4514). Ta restauracja specjalizuje się w rybach. Można tu również znaleźć duży wybór serów.

Kto szyje ubrania dla taty?

Zanim nowy tata zostanie wybrany na konklawe, przygotowują trzy białe stroje w różnych rozmiarach: małym, średnim i dużym. Szafa dla nowego taty jest szyta i dopasowywana tak szybko, jak to możliwe. Przez wiele lat oficjalnym warsztatem szycia była Ditta A. Gammatelli, zlokalizowana w samym centrum Rzymu. Lokalni rzemieślnicy uszyli ręcznie wszystkie elementy papieskiej garderoby. Nowy papież Benedykt XVI zmienił warsztat, a teraz jego ubrania zostały uszyte przez Raniero Mancinellego, który zajmuje się szyciem ubrań od 40 lat.

Jaki jest plan dnia taty?

 • Dzień zaczyna się o 5.30tata ubiera się przy pomocy osobistego kamerdynera.
 • Po modlitwie w prywatnej kaplicy papież odprawia nabożeństwo dla najbliższych współpracowników i specjalnie zaproszonych gości.
 • Śniadanie zaczyna się około godziny 8. Podobnie jak większość Włochów i mieszkańców Rzymu, papież uwielbia kawę po włosku, a menu jest opcjonalne. Na przykład Jan Paweł II uwielbiał kiełbaski na śniadanie, a Benedykt XIII często zamawiał danie z jajek, które nosiło jego imię po benedyktyńsku.

 • Plan dnia obejmuje także ważne spotkania z wieloma herbatnikami, którzy przybywają do Pałacu Apostolskiego z całego świata na spotkania zwane ad limina co 5 lat. Podczas tych spotkań odwiedzają Watykan i spotykają się z tatą na widowni. Papież regularnie spotyka się również z duchowieństwem rzymskim.
 • Lunch odbywa się około południa, zwykle ma charakter robotnika, w połączeniu ze spotkaniami z administracją rzymską. Nic dziwnego, że włoski makaron jest często podawany na lunch.
 • Czas od 14:00 do 16:00 jest zwykle przeznaczony na sjestę, tradycyjną dla krajów południowych w popołudniowy odpoczynek. Tata oczywiście może teraz pracować, tak jak Jan Paweł II, ale tak naprawdę nie powinieneś liczyć na wsparcie kolegów o tej porze dnia.
 • Kolacja zaczyna się około 18:00 Papież może jeść sam, jak to zrobił papież Pius XII, lub w towarzystwie zaproszonych gości, takich jak Jan Paweł I i II.
 • Około godziny 23 Papa idzie wieczorem spać po wieczornej modlitwie..

Tata mobilny

Dzięki temu, jednemu z najbardziej znanych i uwielbianych przez wiele osób samochodów, setki tysięcy wierzących mają okazję choć przez kilka minut spojrzeć na tatę na żywo. Pierwszy samochód tego typu został wyprodukowany przez Land Rovera po zamachu na papieża Jana Pawła II w 1982 roku. Po pewnym czasie Mercedes Benz zaprojektował już samochód z kuloodpornym szkłem chroniącym papieża ze wszystkich stron, aby święty ojciec mógł pobłogosławić tłumy katolików. Dzisiaj około 20 papa-mobilnych czeka na przybycie głowy Kościoła katolickiego do różnych krajów świata, z czego 6 jest stale w garażach Watykanu.

Jakie jest zużycie paliwa przez tatę mobilnego?

Zużycie paliwa w przypadku taty mobilnej nie jest najważniejszą cechą - bezpieczeństwo jest o wiele ważniejsze. Oczywiście szybkość przepływu zależy od modelu. Chociaż, jeśli obliczysz, że średnia waga takiego samochodu wynosi około 4 ton, możemy założyć, że zużycie będzie porównywalne z Hummerem H2 (który waży mniej więcej tyle samo) lub więcej niż 20 litrów na 100 kilometrów.

Jaki jest numer rejestracyjny telefonu komórkowego?

Każdy mobilny tata ma ten sam numer rejestracyjny: SCV 1, co oznacza Stato delli Citta del Vaticano (państwo Watykan). Tablica rejestracyjna ma białe tło z czerwonymi literami; wszystkie inne tablice rejestracyjne mają czarne litery.

Fakty i liczby dotyczące Papamobiles

 • Oprócz Land Rovera i Mercedesasamochody dla papieża są również produkowane przez Fiat, Renault, Peugeot, General Motors, Toyota i Volkswagen.
 • Astronomiczne ceny telefonów komórkowych taty nigdy się nie ujawniają to prezenty od producentów.
 • Zanim papieże zaczęli jeździć opancerzonymi pojazdami, były przenoszone na zwykłe modele produkcyjne, z których kilka jest wystawionych w Vatican Auto Museum. Niemal natychmiast po rozpoczęciu przemysłu motoryzacyjnego Watykan zaczął stosować kilka pięknych modeli. Papież Pius XI był fanem limuzyny Isotta Fraschini, a jego spadkobierca Pius XII zaprojektował specjalnie dla niego kilka cadillaków, z których jeden mieścił nawet papieski tron. Pius XII był również prezentowany z modelami Bianchi, Fiat 525 i Graham-Paige. Nic dziwnego, że mając takie samochody, tata często krzyczał do swojego szofera: „Velocita, Velocita!” (Szybciej, szybciej).
 • Ferarri, z okazji 26. rocznicy bycia na tronie, dał Janowi Pawłowi II czerwony model najszybszego samochodu na świecie w formule 1 - F2004, wykonany w skali od 1 do 5.

Gwardia Szwajcarska

Gwardia Szwajcarska została założona w 1506 roku przez papieża Juliusza II (Giuliano della Rovere), który naprawdę lubił armię szwajcarską. Dla swojej straży napisał 150 szwajcarskich żołnierzy. Juliusz II, nazywany Wojownikiem wśród swojej świty, wysłał nawet strażnika do bitwy z Francuzami okupującymi Włochy przed ich zjednoczeniem.

Gwardia została prawie całkowicie zniszczona podczas klęski Rzymu przez najemników niemieckich i hiszpańskich wysłanych przez króla Karola V w 1527 r. Podczas ataku na Watykan, podczas jego obrony na schodach Bazyliki Świętego Piotra, zginęło 147 strażników, co stanowiło 3/4 niedawno powiększonego składu, w tym ich przywódca i jego żona, którzy po śmierci męża zabrali jego broń i walczyli, aż ona zmarł przy wejściu do bazyliki. Ocalali strażnicy pomogli papieżowi Klemensowi VII i trzynastu kardynałom w bezpiecznej ucieczce do zamku Świętego Anioła.

Oszałamiające brązowe kostiumy zostały wynalezione przez jedną krawcową watykańską na zamówienie Benedykta XV w 1914 roku. Najprawdopodobniej jeden z obrazów Raffaello Santi, na którym takie elementy są obecne, zainspirował ją do opracowania takich oryginalnych kostiumów.W rocznicę bohaterskiej obrony Watykanu w dniu 6 maja 1527 r. Odbywają się uroczyste ceremonie wejścia nowych członków do Gwardii, które składają przysięgę wierności papieżowi przed całą kompanią.

Kandydat na strażników musi mieć od 18 do 25 lat, powinien mieć około 180 centymetrów wzrostu. Po rekrutacji rekruci uczą się bitwy na miecze i halabardy, podobnie jak ich poprzednicy od niepamiętnych czasów. Oczywiście są oni również szkoleni w używaniu najbardziej zaawansowanych broni, a także najbardziej zaawansowanych technik antyterrorystycznych. Podczas patrolowania Watykanu Gwardia Szwajcarska nie nosi broni palnej. Ten zakaz został wprowadzony przez papieża Pawła VI w 1970 roku.

Aby chronić stolicę wszystkich apostołów, używa się tylko halabard. Oprócz profesji honorowej i bardzo prestiżowego wpisu w książce pracy strażnicy otrzymują bardzo przyzwoitą pensję, która wynosi około 4000 euro.

 • Dowiedz się: jak wybrać hotel w pobliżu Watykanu

Jak się tam dostać

Watykan znajduje się w odległości krótkiego spaceru od kolejnej ważnej rzymskiej atrakcji Castel Sant'Angelo. Najbliższa stacja metra to Ottaviano (punkt na mapie). Zobacz szczegółowe instrukcje: jak dostać się do Watykanu

Kamera internetowa: transmisja internetowa z Watykanu

Listę zaplanowanych transmisji można zobaczyć na oficjalnym kanale youtube w Watykanie.

Obejrzyj wideo: OMINĘŁAM WSZYSTKIE KOLEJKI WATYKAN I RZYM VLOG (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Watykan, Następny Artykuł

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić
Regiony Włoch

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić

Od doskonałego wykonania produktów biurowych i rzemieślniczych po złoto i skórę, Florencja jest idealnym miejscem dla wymagających klientów. BlogoItaliano próbował znaleźć kilka pomysłów, gdzie pójść, aby kupić to, co oferuje Florence. Aby kupić rzeczy i artykuły gospodarstwa domowego, które są dostępne dla zwykłych śmiertelników, powinieneś najechać ulice wokół Piazza della Repubblica, takie jak na przykład Via Calimala.
Czytaj Więcej
Kurort Rapallo we Włoszech: co zobaczyć i jak się dostać
Regiony Włoch

Kurort Rapallo we Włoszech: co zobaczyć i jak się dostać

Jeden z największych i najpopularniejszych kurortów wybrzeża Liguryjskiego znajduje się 30 km na południowy wschód od Genui. Miasto o ponad tysiącletniej historii, od średniowiecznej placówki chroniącej zatokę przed piratami, w połowie XIX wieku stało się modnym kurortem. Z tego artykułu dowiesz się, z czego wyróżnia się Rapallo, co tu zobaczyć i jak łatwo dostać się do ośrodka.
Czytaj Więcej
Bolzano - niemieckie miasto w północnych Włoszech
Regiony Włoch

Bolzano - niemieckie miasto w północnych Włoszech

Miasto Bolzano (Bolzano, Bozen) jest centrum prowincji o tej samej nazwie w północnych Włoszech, znanej również jako stolica Południowego Tyrolu. Miasto znajdowało się na granicy trzech stanów: Szwajcarii, Austrii i Włoch i wchłaniało kulturę i kolor każdego z nich. Oficjalnie mówi w dwóch językach (włoskim i niemieckim), przygotowuje dania kuchni niemieckiej, austriackiej i włoskiej, a zabytki Bolzano sprawiają, że jest on inny niż inne miasto w północnych Włoszech.
Czytaj Więcej