Włochy

Galeria Uffizi

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najbardziej pouczającą na świecie kolekcję obrazów Botticellego.

Na tle galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi)

Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) - najsłynniejsze florenckie muzeum sztuki. Jego nazwa dosłownie oznacza „galerię biurową”. Znajduje się między placem Senoria a mostem Ponte Vecchio w pobliżu rzeki Arno. Budynek został zbudowany w latach 1560–81. i był przeznaczony dla magistratów Florencji.

Historia budowy

Historia galerii rozpoczęła się w XVI wieku, kiedy gubernator Cosimo I Medici postanowił umieścić w pałacu Uffizi 13 ministerstw Florencji, całej administracji miasta. Stare dzielnice w pobliżu placu Signoria zostały rozebrane na budowę; kamień ze starych budynków użyto do nowego budynku. Autorem projektu Pałacu Uffizi był Giorgio Vasari. Po jego śmierci prace ukończyli architekci B. Buontalenti i A. Parisi. Pod dachem pałacu zgromadzono biura magistratów, Archiwum Państwowe i Trybunał.

Galeria Uffizi - dziedzictwo klanu Medici, jednego z najstarszych włoskich muzeów

Historia galerii

Trybuna Uffizi, w obrazie z XVIII wieku

Ale nawet tak poważna instytucja, Włosi, znani z zamiłowania do piękna dla sztuki, byli stopniowo dekorowani obrazami i rzeźbami. Początkowo były to dzieła sztuki z osobistej kolekcji rodziny Medici. Kolekcja stale się powiększała dzięki darowiznom od patronów i artystów. Po wypędzeniu klanu Medici z Florencji wartości rodzinne pozostały w pałacu.

W 1765 r., Kiedy Anna Maria Ludovica, ostatnia z Medici, zaprezentowała rodzinną kolekcję sztuki mieszkańcom Florencji, galeria zamieniła się w pierwsze publiczne muzeum miasta, a później w światowy punkt orientacyjny.

Leonardo da Vinci, jeden z posągów wielkich Florencji na werandzie

Podczas wojen napoleońskich niektóre prace z kolekcji Ufizzi zaginęły. Podczas II wojny światowej budynek został zalany, znaczna część kolekcji została splądrowana przez nazistów. W 1993 r. W pobliżu budynku wysadzono bombę. Część pałacu została uszkodzona - szczególnie niszczona była sala Niobe; większości fresków nie można było przywrócić.

Architektura

Wewnątrz Uffizi

Galeria Uffizi to dwa identyczne budynki połączone zadaszonym przejściem. Elewacje budynków wyłożone są szarym kamieniem, do którego prowadzi portyk z arkadami. Wejście do galerii tworzą trzy przedsionki. Pierwszy z nich zawiera popiersia marmurowe i porfirowe z dynastii Medyceuszy. Łuki prostokątnej sali na parterze ozdobił w XVII wieku Giovanni Manozzi. W owalnym lobby można zobaczyć starożytne rzymskie posągi, sarkofagi, płaskorzeźby.

Kolekcja

Rafael „Madonna and Carduelis”

Niemniej jednak Ufizzi wciąż posiada wiele cennych dzieł, prawdziwych pereł sztuki. Większość obrazów jest wystawiana w pokojach o nowoczesnych wnętrzach i częściowo zachowanych elementach starożytnego wystroju. Ekspozycja zajmuje 6 tysięcy m2 i jest podzielona na 50 sal.

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najobszerniejszą kolekcję obrazów Botticellego na świecie, z których najważniejsze to Narodziny Wenus i wiosny.

Tycjan „Wenus Urbinskaya”, 1538

Wspaniała kolekcja „włoska” zawiera obrazy Rafaela (najsłynniejszej „Madonny i Carduelisa”), Tycjana (słynnej „Venus Urbinskaya”), Caravaggio (słynny obraz „Bacchus”), Tintoretto, Bassano, Veronese i innych wybitnych malarzy. Muzeum prezentuje najlepsze obrazy mistrzów francuskiego, niemieckiego, flamandzkiego i holenderskiego, dużą kolekcję autoportretów europejskich artystów, zebranych przez kardynała Leopoldo Medici.

Caravaggio
Bachus, około 1596 r

Godziny otwarcia

Wt - Nd 08:15 - 18:50;
Pn - dzień wolny.

Bilety wstępu

Aby dostać się do Galerii Uffizi, turyści z całego świata ustawiają się w długiej linii. Tylko w zimie jest mniej osób, które chcą. Dlatego polecam wcześniej zarezerwować bilety tutaj.

Pełna cena biletu - 8,00 €; z wystawą - 11 €; rezerwacja - 4 €.

Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi)
Piazzale degli Uffizi, 6 50222 Firenze FI Włochy
polomuseale.firenze.it

Autobusem C1 do przystanku Galleria Degli Uffizi

Obejrzyj wideo: Galeria Uffizi w 15 minut (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce
Społeczeństwo

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce

Według włoskich tabloidów kobieta trzymała zwłoki matki we własnej domowej lodówce, regularnie otrzymując emeryturę zmarłej starej kobiety. Tak straszna rzecz uderzyła w policję w małym miasteczku Borgomanero, położonym w regionie Novara. Ta straszna historia „ujawniła się” po mieszkańcach jednego z domów zwanych karetką Tiziana Devecchi, 62-letnią kobietą, która nie czuła się dobrze i nie mogła otworzyć drzwi, które były zamknięte od wewnątrz.
Czytaj Więcej
Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy
Społeczeństwo

Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy

Ktokolwiek nie widział UFO na niebie nad Włochami: mężczyźni i kobiety, dzieci i emeryci, piloci samolotów pasażerskich, wojskowi, a nawet kapłani. Tylko w zeszłym roku siedem słonecznych obiektów zostało zauważonych w słonecznym kraju, aw ciągu ostatnich 4 lat UFO pojawiło się na terytorium kraju ponad 55 razy!
Czytaj Więcej