Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Historia

Zamek Castelvecchio został zbudowany w 14 wieku, za panowania Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej. Początkowo nosił nazwę San Martino al Ponte (Castello di San Martino al Ponte) - po kościele, który był w pobliżu.

Zamek został zaprojektowany na wzór wszystkich ówczesnych fortec - wysokich murów otoczonych głębokimi fosami wypełnionymi wodą. Taki system fosy i ramp był powszechny w umocnieniu średniowiecznych miast. Aby zbudować nową fortecę, wybrali miejsce, w którym w czasach starożytnych znajdował się starożytny fort rzymski - pozostały z niego fragmenty fundamentów. Wieki później na swoim miejscu okrutny tyran Verona Kangrad Second della Scale i nakazał wznieść zamek.
Pod koniec XVIII wieku istniała rezydencja Napoleona. Miejscowi początkowo byli bardzo lojalni wobec jego żołnierzy, ale wkrótce zaczęli rabować i rabować. W 1796 r. Rozpoczęło się powstanie obywateli, w wyniku którego zamek został poważnie uszkodzony. Po remoncie w połowie XIX wieku stacjonował tam przez pewien czas garnizon austriacki.

Zamek

Zamek Castelvecchio wygląda prosto i surowo - ściany z czerwonej cegły, bez żadnych dekoracji, z blankami. Zęby są podobne do litery M. Legenda o dwóch walczących klanach, Guelphach i Gibellinach, które się nie rozpoznają, jest z tym związana.

Ta konfrontacja osiągnęła punkt, w którym nawet blanki w ich zamkach wyglądały inaczej. Guelphy mają spiczaste, przypominające skrzydła ptaki, a gibelliny mają prostokąt. Dokonano tego, aby każdy mógł zobaczyć z daleka, kto był właścicielem budynku.
Ciekawie urządzony dziedziniec. W kształcie przypomina nieregularny trapez, a na jego obwodzie zbudowano 7 wież strażniczych. Castalvecchio łączy most Scaliger z lewym brzegiem Werony. Są budowane jednocześnie w stylu romańskim i razem stanowią wspaniały zespół średniowiecznej architektury.

Most Scaligera

Most przylegający do zamku nosi imię ówczesnej dynastii Scaliger. Na zamówienie monarchy Kangrande II Scali zaprojektował go słynny architekt średniowiecza Guglielmo Bevilacqua. Wyreżyserował także całą pracę. Budowa trwała ponad 10 lat i zakończyła się w 1355 roku. Most stał się jedyną drogą łączącą Castalvecchio z miastem.

Jest to bardzo potężny i jednocześnie estetyczny budynek, z lukami i spiczastymi zębami podobnymi do zamku, jego długość wynosi ponad 100 metrów. Składa się z trzech łuków o różnych długościach, które są oparte na dwóch pięciokątnych wieżach. Łuki tworzą trzy przęsła, długość największego wynosi 50 metrów.
Most był tak silny i niezawodny, że stał bez rekonstrukcji przez około 500 lat. Został wysadzony w powietrze przez nazistów podczas odwrotu z Werony w 1945 r. Po wojnie most został przywrócony do pierwotnej postaci, zgodnie z zachowanymi rysunkami i opisami, z wykorzystaniem fragmentów znalezionych w rzece.

Muzeum

Obecnie w zamku Castellvecchio znajduje się muzeum historii. Jedna z jego sal jest całkowicie poświęcona historii samego zamku. Ekspozycja jest bogatą kolekcją średniowiecznych obrazów i rzeźb. Część z nich znajduje się na dziedzińcach. Wizyta w muzeum jest płatna, bilety kosztują od 6,00 €. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca od października do maja bilet dla każdego kosztuje 1 euro. Wejście na dziedziniec jest bezpłatne dla wszystkich. Dla tych, którzy interesują się historią, sztuką, działa biblioteka.

Muzeum oferuje wycieczki z przewodnikiem po włosku. Świetną alternatywą dla standardowych wycieczek jest spacer po zabytkach Werony z miejscowym mieszkańcem. Niezwykły przewodnik można znaleźć na stronie experience.tripster.ru/experience/Verona/

  • Oficjalna strona muzeum: museodicastelvecchio.comune.verona.it

Godziny otwarcia: wtorek-piątek - od 9.00 do 18.00; Sobota - od 9.00 do 14.00. Miesiące letnie - od 9.00 do 13.00. Poniedziałek i niedziela są weekendami.

Jak się tam dostać

Autobusy miejskie nr 72 i 73 odjeżdżają z dworca kolejowego do zamku; bilety można kupić bezpośrednio u kierowcy. Koszt podróży to około 2 euro. Przystanek znajduje się naprzeciwko Castelvecchio.

Obejrzyj wideo: 8b B Włochy Werona Zamek Castelvecchio (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Werona, Następny Artykuł

Mantova - co zobaczyć w jeden dzień
Lombardia

Mantova - co zobaczyć w jeden dzień

Mantova to centralne miasto prowincji o tej samej nazwie w regionie Lombardia, położone nad rzeką Mincio. Miasto przyciąga podróżników jako miejsce narodzin wielkiego starożytnego poety Wergiliusza (Publius Vergilius Maro), a także miasto, w którym artysta Rubens (Pieter Paul Rubens) rozpoczął swoją podróż do świetności na dworze rodziny Gonzaga.
Czytaj Więcej
Madesimo - ośrodek narciarski we Włoszech
Lombardia

Madesimo - ośrodek narciarski we Włoszech

Madesimo (Madesimo) - włoski ośrodek narciarski w Lombardii na granicy ze Szwajcarią ma najlepszy stosunek ceny do jakości usług, zaspokoi najróżniejsze potrzeby narciarzy i snowboardzistów. Znana rezydentka Madesimo - co to jest? Prestiżowy kurort czy górska wioska? Zaginęła w rozległym regionie alpejskim Valtellina (Valtellina) - jednym z pięciu obszarów narciarskich we Włoszech.
Czytaj Więcej
Bellagio - światowa stolica ozdób choinkowych nad jeziorem Como
Lombardia

Bellagio - światowa stolica ozdób choinkowych nad jeziorem Como

W prowincji Como, nad jeziorem o tej samej nazwie, znajduje się światowa stolica ozdób choinkowych - miasto Bellagio. Tutaj powstają najpiękniejsze bombki choinkowe na świecie; można je kupić przez cały rok. Kiedy katolickie Święta Bożego Narodzenia zaczynają się we Włoszech (24-25 grudnia), dom po domu, rodzina po rodzinie, wszyscy zaczynają dekorować własne drzewa noworoczne, symbol tego magicznego święta.
Czytaj Więcej