Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Historia

Zamek Castelvecchio został zbudowany w 14 wieku, za panowania Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej. Początkowo nosił nazwę San Martino al Ponte (Castello di San Martino al Ponte) - po kościele, który był w pobliżu.

Zamek został zaprojektowany na wzór wszystkich ówczesnych fortec - wysokich murów otoczonych głębokimi fosami wypełnionymi wodą. Taki system fosy i ramp był powszechny w umocnieniu średniowiecznych miast. Aby zbudować nową fortecę, wybrali miejsce, w którym w czasach starożytnych znajdował się starożytny fort rzymski - pozostały z niego fragmenty fundamentów. Wieki później na swoim miejscu okrutny tyran Verona Kangrad Second della Scale i nakazał wznieść zamek.
Pod koniec XVIII wieku istniała rezydencja Napoleona. Miejscowi początkowo byli bardzo lojalni wobec jego żołnierzy, ale wkrótce zaczęli rabować i rabować. W 1796 r. Rozpoczęło się powstanie obywateli, w wyniku którego zamek został poważnie uszkodzony. Po remoncie w połowie XIX wieku stacjonował tam przez pewien czas garnizon austriacki.

Zamek

Zamek Castelvecchio wygląda prosto i surowo - ściany z czerwonej cegły, bez żadnych dekoracji, z blankami. Zęby są podobne do litery M. Legenda o dwóch walczących klanach, Guelphach i Gibellinach, które się nie rozpoznają, jest z tym związana.

Ta konfrontacja osiągnęła punkt, w którym nawet blanki w ich zamkach wyglądały inaczej. Guelphy mają spiczaste, przypominające skrzydła ptaki, a gibelliny mają prostokąt. Dokonano tego, aby każdy mógł zobaczyć z daleka, kto był właścicielem budynku.
Ciekawie urządzony dziedziniec. W kształcie przypomina nieregularny trapez, a na jego obwodzie zbudowano 7 wież strażniczych. Castalvecchio łączy most Scaliger z lewym brzegiem Werony. Są budowane jednocześnie w stylu romańskim i razem stanowią wspaniały zespół średniowiecznej architektury.

Most Scaligera

Most przylegający do zamku nosi imię ówczesnej dynastii Scaliger. Na zamówienie monarchy Kangrande II Scali zaprojektował go słynny architekt średniowiecza Guglielmo Bevilacqua. Wyreżyserował także całą pracę. Budowa trwała ponad 10 lat i zakończyła się w 1355 roku. Most stał się jedyną drogą łączącą Castalvecchio z miastem.

Jest to bardzo potężny i jednocześnie estetyczny budynek, z lukami i spiczastymi zębami podobnymi do zamku, jego długość wynosi ponad 100 metrów. Składa się z trzech łuków o różnych długościach, które są oparte na dwóch pięciokątnych wieżach. Łuki tworzą trzy przęsła, długość największego wynosi 50 metrów.
Most był tak silny i niezawodny, że stał bez rekonstrukcji przez około 500 lat. Został wysadzony w powietrze przez nazistów podczas odwrotu z Werony w 1945 r. Po wojnie most został przywrócony do pierwotnej postaci, zgodnie z zachowanymi rysunkami i opisami, z wykorzystaniem fragmentów znalezionych w rzece.

Muzeum

Obecnie w zamku Castellvecchio znajduje się muzeum historii. Jedna z jego sal jest całkowicie poświęcona historii samego zamku. Ekspozycja jest bogatą kolekcją średniowiecznych obrazów i rzeźb. Część z nich znajduje się na dziedzińcach. Wizyta w muzeum jest płatna, bilety kosztują od 6,00 €. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca od października do maja bilet dla każdego kosztuje 1 euro. Wejście na dziedziniec jest bezpłatne dla wszystkich. Dla tych, którzy interesują się historią, sztuką, działa biblioteka.

Muzeum oferuje wycieczki z przewodnikiem po włosku. Świetną alternatywą dla standardowych wycieczek jest spacer po zabytkach Werony z miejscowym mieszkańcem. Niezwykły przewodnik można znaleźć na stronie experience.tripster.ru/experience/Verona/

  • Oficjalna strona muzeum: museodicastelvecchio.comune.verona.it

Godziny otwarcia: wtorek-piątek - od 9.00 do 18.00; Sobota - od 9.00 do 14.00. Miesiące letnie - od 9.00 do 13.00. Poniedziałek i niedziela są weekendami.

Jak się tam dostać

Autobusy miejskie nr 72 i 73 odjeżdżają z dworca kolejowego do zamku; bilety można kupić bezpośrednio u kierowcy. Koszt podróży to około 2 euro. Przystanek znajduje się naprzeciwko Castelvecchio.

Obejrzyj wideo: 8b B Włochy Werona Zamek Castelvecchio (Luty 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Werona, Następny Artykuł

Stephanie Sandrelli
Sławni Włosi i Włosi

Stephanie Sandrelli

Stefania Sandrelli (Stefania Sandrelli) - aktorka filmowa z Włoch, modelka, reżyserka i scenarzystka. Ma ponad osiemdziesiąt prac w filmach różnych gatunków (komedie, melodramaty, dramaty, thrillery, kino intelektualne, filmy erotyczne). Biografia Przyszła aktorka urodziła się 5 czerwca 1946 r. We włoskiej gminie Viareggio w regionie Toskania w prowincji Lucca (Provincia di Lucca).
Czytaj Więcej
Umberto Tozzi
Sławni Włosi i Włosi

Umberto Tozzi

Umberto Antonio Tozzi to popularny włoski kompozytor, piosenkarz pop i aktor. Mając doskonałe umiejętności wokalne od wczesnego dzieciństwa, zasłynął kompozytorem w wieku 22 lat. Dziś, uznany za najbardziej poszukiwanego włoskiego artystę poza ojczyzną, od momentu wydania swoich albumów Tozzi sprzedał około 45 milionów.
Czytaj Więcej
Galileo Galilei - założyciel nauk ścisłych
Sławni Włosi i Włosi

Galileo Galilei - założyciel nauk ścisłych

Nazwisko wybitnego włoskiego naukowca Galileo Galilei (Galileo Galilei) jest dobrze znane nawet osobom, które są dalekie od fizyki, matematyki i astronomii. Jego podstawowe dzieła i wynalazki miały znaczący wpływ na rozwój myśli naukowej XVI - XVII wieku i kolejnych epok. Biografia Galileo Galilei był przekonanym racjonalistą, który wierzył, że wszystkie zjawiska i prawa natury mają swoje własne wyjaśnienia i podlegają ludzkiemu umysłowi.
Czytaj Więcej
Adriano Celentano
Sławni Włosi i Włosi

Adriano Celentano

Kreatywna kariera światowej sławy włoskiego Adriano Celentano jest bogata i różnorodna. U utalentowanego idola kobiet charyzmatyczny wygląd łączy się z wyrazistym charakterem. Niski, ochrypły głos piosenkarza uzupełnia zdolność aktora do nadania unikalnej charakterystyki każdej odgrywanej roli.
Czytaj Więcej