Werona

Główne atrakcje Werony

Jeśli Rzym nazywany jest sercem włoskiej historii, Wenecja to miasto kanałów i mostów, to słynną Weronę można nazwać miastem miłości i romansu. Jest to oczywiście zasługa Szekspira, który uczynił to miasto domem Romea i Julii, ale mimo to romantycy przyjeżdżają tu nie tylko na własne oczy, aby zobaczyć miejsce, w którym rozwinęła się znana na całym świecie historia miłosna, ale także, aby spojrzeć na samo miasto charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i architekturą, a także niepowtarzalną atmosferą.

Historia miasta

Werona, dogodnie usytuowana nad brzegiem rzeki Adige, zawsze była smakołykiem. Rzymianie ciągle próbowali go okupować i udało im się to w 89 rpne I do dziś w Weronie są miejsca, w których ślady pobytu w mieście potężnego narodu są szczególnie wyraźnie widoczne.

Jakiś czas później, w Weronie i okolicach, podobnie jak w wielu miastach współczesnej Europy, wybuchły wojny o terytorium. Początkowo dominował tu klan Romano, a następnie władza przeszła w ręce rodziny della Scala, której przedstawiciele wnieśli ogromny wkład w rozwój miasta. Od 1387 r. Na Weronę miał wpływ Visconti (Visconti), później - Carrara (Carrara).

Potem Werona wstąpiła do małego imperium Wenecji, ale nawet tutaj były pułapki i drobne problemy. Władza przekazywana z rąk jednego władcy na drugiego, odnotowano tutaj zarówno Napoleona, jak i przedstawicieli Austrii, aż do połowy XIX wieku miasto stało się jednym z centrów Królestwa Włoch.

ZALECAJ ODWIEDŹ

Piazza delle Erbe


Jeśli w ciągu dnia Piazza delle Erbe przypomina coś z rynku (sprzedawcy pamiątek uporczywie oferują swoje produkty gościom miasta), wieczorem jest wypełniona mieszkańcami i turystami, którzy lubią alkohol Campari Campari i inne aperitify w pobliskich barach i kawiarniach .

Nawet jeśli Piazza delle Erbe właśnie pojawiła się na mapie trasy, bez względu na to, jak się spieszysz, zatrzymaj się na chwilę i rozejrzyj się. Będziesz mile zaskoczony, że otaczają Cię renesansowe pałace i nowoczesne przytulne kawiarnie, z których słyszysz pyszne aromaty świeżo upieczonej pizzy.

Arena di Verona

Ten ogromny amfiteatr, zbudowany w I wieku naszej ery, jest swego rodzaju odpowiedzią na rzymskie Koloseum (które, nawiasem mówiąc, jest prawie 50 lat młodsze od Weronskiego!). Co zaskakujące, Arena di Verona pozostała praktycznie nietknięta nieubłaganym upływem czasu. Każdego lata odbywa się tutaj jeden z najsłynniejszych festiwali operowych na świecie.

 • Adres: Piazza Brà, 1.

Wieża Lamberti

Wieża Lamberti (Torre dei Lamberti) oferuje wspaniałe widoki na Weronę. Możesz wspiąć się na sam szczyt (ale wiedz, że musisz pokonać kilkanaście kroków) lub znacznie uprościć swoje życie i wsiąść do windy. Średniowieczna wieża zaczęła być budowana w XII wieku, ale później została ukończona kilka razy, aż budynek osiągnął wysokość 84 metrów. Wieża Lamberti, tak nazwana na cześć rodziny Verona, która sponsorowała jej budowę, bardzo blisko Piazza della Erbe, niedaleko Palazzo della Raggione.

 • Adres: Via della Costa, 1;
 • Godziny otwarcia: dni powszednie od 10:00 do 18:00, weekendy od 11:00 do 19:00;
 • Cena biletu wstępu: 8 euro (cena obejmuje wizytę w Palazzo della Rajone). W poniedziałek bilet kosztuje 5 euro.
 • Rabaty: są przeznaczone dla studentów w wieku od 14 do 30 lat i osób powyżej 60. roku życia.
 • Oficjalna strona wieży: torredeilamberti.it

Palazzo della Rajone

Palazzo della Ragione (Palazzo della Ragione, co tłumaczy się jako „Pałac Umysłu”) jest wspaniałym przykładem romańskiej architektury cywilnej. Ten wspaniały budynek, którego znakiem rozpoznawczym jest dach o nietypowym kształcie statku, pojawił się w XIII wieku. Budynek ten jest uważany za największy pokój w średniowiecznym mieście. Tylko jeden dach ma powierzchnię przekraczającą dwa tysiące kwadratów. Nie można powiedzieć kilku słów o wyjątkowym wnętrzu katedry: jak tylko wejdziesz do środka, znajdziesz się w niesamowitym otoczeniu setki pięknymi freskami.

 • Adres: Piazza dei Signori.
 • Godziny otwarcia: czas zimowy (od września do maja) wtorek - piątek od 10:00 do 18:00; Sobota, niedziela od 11:00 do 19:00; miesiące letnie to wtorek - piątek od 11:00 do 19:00.
 • Opłata za wstęp: 8 euro (cena obejmuje wizytę w Palazzo della Rajone).

Balkon w domu Julii

Balkon Julii (Balcone nella casa di Giulietta) - to chyba najbardziej romantyczne miejsce w Weronie. I to jest zrozumiałe: to pod nim gorliwy Romeo wyznał swoje uczucia ukochanej. Pod balkonem domu, w którym prawdopodobnie mieszkała tragicznie zmarła bohaterka sztuki Szekspira, malowniczy dziedziniec, stale zajęty przez turystów, chętnie zostawia tu posąg Julii „na szczęście” i pisze wiadomość na ścianach domu.

 • Adres: Via Capello, 23;
 • Wstęp: bezpłatny. Wizyta w muzeum znajdującym się w domu Julii będzie kosztować 6 euro;
 • Godziny otwarcia muzeum: od wtorku do niedzieli od 08:30 do 19:30, w poniedziałek od 13:30 do 19:30.

Ogród Justy'ego

Ogród Giardino (Giardino Giusti) bez przesady jest uważany za jeden z najpiękniejszych zielonych obszarów Włoch. Przylega do imponującego pałacu dość wpływowej rodziny Justi Verona, która zbudowała swoją rezydencję i park w XVI wieku. Trzy wieki później Giardino zostało przekształcone w ogród w stylu angielskim, tak jak do dziś. W cudownym ogrodzie renesansu dominują stare, ale wciąż potężne drzewa cytrusowe, kiedyś tak zainspirowane przez Goethego. Warto również wspomnieć, że ogród zdobią liczne posągi i rzeźby, które zadziwiają wyobraźnię.

 • Adres: Via Giardino Giusti, 2;
 • Godziny otwarcia: od kwietnia do września w godzinach 9:30 - 20:00, od października do marca od 9:00 do 19:00;
 • Wstęp: 7 euro

Ponte Pietra

Ten kamienny most znajduje się być może w jednej z najbardziej malowniczych części Werony. Pomimo wielu zmian i restauracji, które spadły na jego los, Ponte Pietra (Ponte Pietra) nadal pozostawał żywym przykładem rzymskiego budynku w Weronie. Historycy uważają, że most, którego długość wynosi 120 metrów, zaczął być budowany przed 89 rokiem p.n.e. Początkowo był to drewniany budynek, który wielokrotnie zawalał się w 1007, 1153, 1232 i 1239. Dopiero w 1503 roku most przybrał kamienną formę, ale architekci i budowniczowie tamtych czasów zawiedli: Ponte Pietra upadł kilka lat później. W 1508 r. Lokalne władze zwróciły się o pomoc do słynnego architekta Fra Giocondo, któremu udało się stworzyć silny budynek. Most został wysadzony w powietrze na arenie w 1945 roku i dopiero w 1959 roku został przywrócony, podczas którego Ponte Pietra uzyskał swoją poprzednią formę.

 • Adres: Via Madonna del Terraglio.

Dom Kupców

Dom Kupców (Domus Mercatorum) to niesamowity budynek o wielkiej wartości historycznej położony na Piazza delle Erbe. Początkowo budynek ten był drewniany, ale w XIV wieku został przebudowany z kamienia, a na polecenie miejscowego wpływowego szlachcica Alberto della Scali, łuki zostały zbudowane do domu kupców, który przetrwał do dziś. W całej swojej historii Domus Mercatorum przeszedł kilka modyfikacji, a ten, z którego można cieszyć się teraz, nabył dopiero w XIX wieku.

 • Adres: Piazza Erbe, 17.

Palazzo Maffei

Pałac Maffei (Palazzo Maffei), pochodzący z XV wieku, jest jedną z głównych dekoracji placu Verona Piazza delle Erbe. Jest to żywy przykład barokowej budowli: pałac ma kilka sklepionych łuków, oryginalne okna, kolumny i tusz do rzęs. W całej swojej historii pałac był wielokrotnie przebudowywany: na przykład w XVII wieku kardynał Marcantonio Maffei zarządził rozbudowę pałacu, w wyniku czego budynek uzyskał rozszerzenie w postaci trzeciego piętra i barokowej fasady. Wewnątrz pałacu zobaczysz niesamowite spiralne schody bez środkowych podpór, zbudowane z kamienia. Palazzo Maffei znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzisiaj każdy ma szansę dotknąć historii, ponieważ apartamenty znajdują się w pałacu. Ceny pokoi od 189 euro za dzień.

 • Adres: Piazza delle Erbe, 38.

Fontanna Madonny Verona

Fontanna Madonny Werońskiej jest niesamowitym zabytkiem architektury z XIV wieku. Został wzniesiony podczas prac remontowych miejskich wodociągów w 1368 r. Dekretem wpływowej rodziny della Scala. Mówią, że wcześniej przy fontannie Madonny w Weronie kupcy zawarli bardzo korzystne transakcje, dlatego do dziś turyści wrzucają monety do wody, wierząc w legendę, która mówi, że przyniesie szczęście w biznesie.

 • Adres: Piazza delle Erbe.

Bazylika San Zeno Maggiore

Bazylika San Zeno Maggiore (Bazylika San Zeno Maggiore) - ten piękny kościół pochodzi z IV wieku, ale większość z nich została zbudowana między 10-12 wiekami. W budynkach innych kościołów i katedr w Weronie prześledzono wczesny styl renesansowy. Nie zapomnij zwrócić się do brązowych drzwi San Zeno Maggiore: przedstawiają liczne biblijne historie.

 • Adres: Piazza San Zeno, 2;
 • Godziny otwarcia: od marca do października 08:30 - 18:00 (niedziela: 12:30 - 18:00), od listopada do lutego 10:30 - 13:00, 13:30 - 17:00 (niedziela: 12: 30 - 17:00);
 • Wstęp: 6 euro.

Castelvecchio

Zamek Castelvecchio (Castelvecchio), zbudowany w XIV wieku, jest prawdopodobnie największym budynkiem w Weronie. Dziś w czterech wieżach i czterech budynkach zajmowanych przez Castelvecchio znajdują się muzea sztuki, rzeźby, monet i innych eksponatów, a także kolekcja obrazów wybitnych włoskich artystów, w tym Belliniego i Pisanello.

 • Adres: Corso Castelvecchio, 2;
 • Godziny otwarcia: od 08:30 - 19:30 (poniedziałek 13:30 - 19:30);
 • Wstęp: 6 euro.

Porta Borsari

Zabytkowa Porta Borsari, niegdyś południowa brama do Werony, jest jednym z najbardziej uderzających zabytków miasta. Trzy poziomy tworzą złożoną strukturę. Pierwszy składa się z dwóch łukowatych podjazdów, a kolejne dwa obejmują 12 otworów otoczonych eleganckimi półkolumnami z literami korynckimi. Porta Borsari jest wyraźnym świadectwem poziomu umiejętności w budynku, który posiadali Rzymianie.

 • Adres: Corso Porta Borsari.

Katedra w Weronie

Główna katedra w Weronie (Duomo di Verona) jest niesamowita. Nie ograniczaj się jednak do sprawdzania tylko elewacji budynku, koniecznie zajrzyj do środka. Będziesz zaskoczony luksusowym wnętrzem XII-wiecznej katedry, ozdobionej licznymi obrazami włoskiego artysty Tycjana.

 • Adres: Piazza Duomo, 21;
 • Godziny otwarcia: od marca do października: poniedziałek - piątek 10:00 - 17:30, weekendy 13:30 - 17:30; od listopada do lutego: poniedziałek - piątek 10:00 - 16:00, weekendy 13:30 - 16:00;
 • Wstęp: 5 euro.

Łuki Scaligera

Arches of the Scaligeri (Arche Scaligeri) - nigdy nie widziałeś tak niesamowitych grobowców! Znajdują się one na skraju Piazza delle Erbe, więc trudno ich nie zauważyć. Pięć nagrobków trzech przedstawicieli rodziny Scaliger, rodziny o niezwykłej potędze w Weronie w 13-14 wiekach, jest doskonałym przykładem stylu gotyckiego. Nie zapomnij zajrzeć do małego uroczego kościoła Santa Maria Antica, położonego bezpośrednio za łukami.

 • Adres: Via Arche Scaligere;
 • Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00, poniedziałek nieczynny;
 • Wstęp: 5 euro.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Werona, Następny Artykuł

Pałac Senatorów
Włochy

Pałac Senatorów

Renesansowy Pałac Senatorski został zbudowany na Wzgórzu Kapitolu, zaprojektowany przez Michała Anioła. Dziś mieści się w nim Ratusz Rzymu. Pałac Senatorów z Placu Kapitolu To, co dziś znajduje się w Pałacu Senatorów W Rzymie na Wzgórzu Kapitolu znajduje się Pałac Senatorów (Palazzo Senatorio) - stworzenie wielkiego Michała Anioła.
Czytaj Więcej
Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii
Włochy

Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii

W Rzymie ty i twoje dzieci możecie podróżować w czasie. Time Elevator - „Time Lift”, atrakcja kinowa. Atrakcja kinowa Time Elevator Rome O Czasie Winda w Rzymie W Rzymie ty i twoje dzieci możecie wybrać się w podróż w czasie. Time Elevator - cudowna „Time Lift”, atrakcja kinowa, która znajduje się obok Piazza Venezia.
Czytaj Więcej
Wenecja
Włochy

Wenecja

Wenecja to miasto wspaniałych pałaców i malowniczych kanałów, ożywionych baśni i romantycznych kochanków. „Serenissima” (pogodny) - tak nazywała się Wenecja w średniowieczu. Wenecja (Venezia), Collin Key Venice (Venezia) - jedno z najpiękniejszych miast na świecie, położone w lagunie weneckiej. Kiedy słyszysz nazwę miasta, przychodzi na myśl: wąskie kręte kanały, malownicze mosty, gondole i gondoliery, wejścia do domów, które prowadzą bezpośrednio do wody ... Ale opisu Wenecji nie można sprowadzić do standardowej liczby miejsc turystycznych, miasto jest wyjątkowe pod każdym względem.
Czytaj Więcej
Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu
Włochy

Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu

Plac Wenecki jest jednym z głównych placów Rzymu, centrum turystycznego. Spacer po nim przez długi czas nie zadziała, ponieważ w pobliżu jest podjazd i duża koncentracja turystów. Od placu do Koloseum jest Fori Imperiali Street, do Placu Świętego Piotra - Victor Emmanuel Avenue i zaczyna się główna ulica handlowa Corso ze sklepami i butikami.
Czytaj Więcej