Włochy

Lucca

Lucca jest jednym z 4 włoskich miast, w których mur fortecy z XVI wieku całkowicie przetrwał, i jedynym miastem, w którym ludzie przystosowali go do życia, zamieniając go w park. Wybierz się na spacer średniowiecznymi ulicami Lukki, wejdź na wieże, usiądź w kawiarni na placu i poczuj starożytnego ducha miasta.

Lucca Zdjęcie Leigh Trail

Lucca to miasto wież, wspaniałych pałaców i świątyń z epoki Trecento, jeden z najbardziej romantycznych zakątków Toskanii. Za kamiennymi ścianami starego centrum płynie spokojnie patriarchalne życie.

5 rzeczy do zrobienia w Lukce

  1. Aby zapoznać się z Lukką, przejdź się wzdłuż starożytnych murów twierdzy otaczającej Stare Miasto, które dziś zamieniło się w park.
  2. Zdobądź siłę i cierpliwość, aby wspiąć się na taras widokowy 44-metrowej wieży Guinigi. Tam, stojąc w cieniu „dębowego gaju”, podziwiaj panoramę miasta.
  3. Aby uczcić pamięć wielkiego kompozytora Giacomo Pucciniego, pochodzącego z Lukki, stojącego obok jego pomnika. Idź do muzeum, aby zobaczyć partytury, listy, przedmioty osobiste i słynny fortepian muzyka, za którym napisano Turandot.
  4. Pij kawę i patrz na przechodniów siedzących w przytulnej kawiarni na placu zbudowanym na miejscu starożytnego rzymskiego amfiteatru.
  5. Sprawdź, czy budynek kościoła San Michele w Foro jest jak statek. Podziwiaj i doceniaj piękno i oryginalność ażurowych loggii.

Na ulicach miasta

Kiedy najlepiej jechać?

Lucca znajduje się na Riwierze Toskańskiej, wśród zalesionych wzgórz u podnóża gór Pizy i Alp Apuańskich. Miasto stoi nad rzeką Serchio, w otoczeniu podmokłej, mokrej doliny. Klimat w zimie jest umiarkowanie ciepły i wilgotny: pada głównie w listopadzie. Jest sucho i gorąco latem, a minimalna ilość opadów w lipcu. Średnia roczna temperatura wynosi + 14,4 ° C; w lipcu i sierpniu ciepło osiąga + 28-29 ° C, w styczniu termometr spada do + 2 ° C

Wiosna (kwiecień - maj) to najlepszy czas na wizytę w Lukce. Miasto się budzi, wszystko kwitnie wokół, upały jeszcze nie nadeszły, ceny hoteli i usług jeszcze nie wzrosły.

Zabytki

Ogród botaniczny

Mur Twierdzy

Katedra św. Marcina

Kościół św. Jana i Reparata

Teatr Lily

Kościół św. Michała na forum

Muzeum Dom Pucciniego

Muzeum Palazzo Mansi

Wieża zegarowa

Wieża Guinigi

Plac amfiteatru

Bazylika Świętego Fryderyka

Muzeum Narodowe Villa Guinigi

Mur Twierdzy

Ściana twierdzy (Mura di Lucca)

Stare centrum Lucca otoczone jest murem fortecy (Mura di Lucca) o długości około 4,5 km z 11 bastionami, 6 bramami zewnętrznymi i 3 bramami wewnętrznymi. Zbudowali go w celu obrony przed zewnętrznymi wrogami i ochrony przed wodami Serchio zbliżającymi się do miasta. W XIX wieku mur zasadzono platanami. Dziś, patrząc z wysokości, wygląda jak zielony aksamitny naszyjnik otaczający miasto. Jest to główny park miasta ze ścieżkami rowerowymi i alejkami spacerowymi. W dawnych bastionach otwarto restauracje, a na górze pracują uliczne kawiarnie. Mura di Lucca często służy jako tło dla koncertów i występów ulicznych.

Plac amfiteatru

Piazza Anfiteatro (Piazza dell'Anfiteatro), fot. R3dm @ r

Zespół Placu Amfiteatru (Piazza dell'Anfiteatro) został zbudowany na miejscu rzymskiego amfiteatru z II wieku. Owalna przestrzeń, która zachowała kształt starożytnej areny walk gladiatorów, jest otoczona renesansowymi budowlami. Na plac prowadzą 4 bramy.

Wieża zegarowa

Wieża zegarowa (Torre delle ore), fot. Graham Tiller

Głównym znakiem Lukki są wieże strażnicze i kampanie kościelne: tu i tam wznoszą się one między dachami pokrytymi płytkami. W XIV wieku było 250 takich konstrukcji, pozostało tylko 130, wiele z nich jest wyposażonych w platformy widokowe.

Najwyższa jest 50-metrowa wieża zegarowa (Torre delle ore) (XIII wiek) z dzwonnicą i zegarem zainstalowanym w 1754 roku.

Wieża Guinigi

Wieża Guinigi (Torre Guinigi), fot. Joe Lewit

Unikalną budowlą jest rzymsko-gotycka wieża Guinigi (Torre Guinigi) (1384). Na szczycie tego 44-metrowego budynku kamienne dęby posadzono w XV wieku. Drzewa wciąż rosną.

Katedra św. Marcina

Katedra Lukka (Duomo di Lucca)

Katedra św. Marcina (Cattedrale di San Martino) - gotycka świątynia z czworokątną dzwonnicą, została założona w VI wieku; swoją obecną formę uzyskał w XI wieku. Niesamowite kolumny są zainstalowane na jego fasadzie, odnowionej w XIII wieku. Wśród nich nie ma dwóch identycznych: każdy ozdobiony jest unikatową rzeźbą, płaskorzeźbami, inkrustacjami. Wewnątrz zachowały się obrazy Ghirlandaio i Tintoretto, Bartolomeo, Allori, rzeźby Giamboloni i Civitali oraz marmurowy grób Jacopo Querci.

Kościół św. Jana i Reparata

Kościół Świętych Jana i Reparata (Chiesa dei Santi Giovanni e Reparata), fot. Emzepe

Na placu San Giovanni (Piazza San Giovanni) stoi kościół św. Reparaty, aw pobliżu - baptysterium św. Jana. Świątynie zostały zbudowane pod koniec XII wieku. w miejscu sanktuarium z czasów starożytnych (V wiek). Kompleks budynków kościoła św. Jana i męczennika Reparata (Chiesa dei Santi Giovanni e Reparata) łączy w sobie cechy architektury romańskiej, gotyckiej, barokowej. Pod nim archeolodzy znaleźli pozostałości starożytnych term, wczesnego kościoła chrześcijańskiego i krypty z czasów lombardzkich.

Kościół św. Michała na forum

Bazylika San Michele w Foro (Chiesa di San Michele w Foro), fot. Gregory

Kościół San Michele w Foro (Chiesa di San Michele w Foro) - świątynia w stylu rzymskiego lombardzkiego z 4 rzędami ażurowych loggii. Został zbudowany w XII wieku na miejscu starożytnego forum, gdzie w VIII wieku. był starszy kościół. Budynek przypomina ogromny statek, na którego szczycie znajduje się 4-metrowa postać Archanioła Michała otoczona dwoma aniołami.

Bazylika Świętego Fryderyka

Bazylika św. Fryderyka (Basilica di San Frediano), fot. Richard Barrett-Small

Bazylika San Frediano (Basilica di San Frediano) została założona w VI wieku i przebudowana w XII wieku w stylu lombardzkim. Nad portalem wykonano bizantyjską mozaikę. Wewnątrz znajduje się romańska okrągła marmurowa czcionka z wyszukanymi płaskorzeźbami z życia proroka Mojżesza. Relikwie św. Zity spoczywają w San Fridiano.

Villa Torrigiani

Villa Torrigiani, fot. Elena Battini

Villa Torrigiani jest doskonałym przykładem świeckiego baroku w Toskanii. Zbudowany w XVI wieku dla rodziny Bonvizi, zrekonstruowany na zamówienie markiza Nicolao Santiniego (ambasadora Republiki Lukki przed dworem Ludwika XIV) na wzór pałaców wersalskich.

Teatr Lily

Teatr Lily (Teatro del Giglio)

Teatr Lilia (Teatro del Giglio), założony w 1672 roku, przetrwał kilka przebudów. Władca Toskanii, Maria Louise Bourbon, nazwał go na cześć kwiatu godła dynastii Bourbon. Dziś w teatrze odbywają się koncerty muzyki symfonicznej i programów tanecznych; przedstawienia baletowe, operowe i teatralne.

Muzeum Narodowe Villa Guinigi

Muzeum Narodowe Villa Guinigi (Museo nazionale di Villa Guinigi)

Muzeum Villa Guinigi (Museo nazionale di Villa Guinigi) przy Via della Quarquonia zawiera eksponaty architektoniczne i rzeźbiarskie, znaleziska kopalne i obrazy z XIII-XVIII wieku.

Muzeum w pałacu Mansi

Muzeum Palazzo Mansi (Museo di Palazzo Mansi), fot. Sailko

Muzeum Museo di Palazzo Mansi to Muzeum Narodowe i Pinacoteca. W renesansowym pałacu Mansi zachowała się pierwotna atmosfera XVI-XVIII wieku. Wystawione są tutaj starożytne tkaniny, gobeliny, urządzenia tkackie; National Pinacotheca została otwarta kolekcją obrazów Leopolda II księcia Toskanii. Kolekcja przedstawia prace Tintoretto, Titian, Veronese.

Muzeum Dom Pucciniego

Pomnik Giacomo Pucciniego w pobliżu domu, w którym urodził się muzyk (Casa Natale di Giacomo Puccini), fot. Vincenzo Baldassarre

Dom-muzeum Giacomo Pucciniego (Muzeum Pucciniego) znajduje się przy Corte San Lorenzo 9. W nim kompozytor urodził się 22 grudnia 1858 r., Spędził dzieciństwo i młodość. W muzeum zobaczysz rzeczy osobiste Pucciniego, oryginały jego listów i partytur, fortepian, za którym napisano operę Turandot.

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny (Orto botanico comunale di Lucca), fot. Fabcom

Ogród botaniczny (Orto botanico comunale di Lucca) został założony dekretem Marii Louise z księżnej Lukki w 1820 roku. Na 2 hektarach sadzi się około 200 gatunków roślin, jest staw, nad którym jesienią odbywają się mistyczne pokazy „Murabilla”.

Akapit historii

Widok miasta, fot. Marian Bulacu

Miasto zostało założone przez Etrusków w 218 pne. e. Po 40 latach Rzymianie zajęli osadę, całkowicie ją niszcząc i odbudowując. Imperium upadło pod naporem Gotów, a potem przybyli Lombardowie, Frankowie. Po upadku Karolingów Lucca stała się stolicą toskańskiej marki. Od 1378 r. Do przybycia Napoleona była to niezależna republika. Po wydaleniu Bonapartesów Lukka należała do księstwa toskańskiego, a następnie do Królestwa Sardynii. Od 1861 roku stał się częścią zjednoczonych Włoch.

Święta i festiwale

Na festiwalu komiksów i gier fot. Walter Pellegrini

11-12 lipca miasto świętuje patrona - św. Pawa. Święto Palio di San Paolino rozpoczyna się uroczystą procesją z transparentami. Najbardziej uderzającym wydarzeniem jest turniej kuszy.

W lipcu Lucca jest gospodarzem Letniego Festiwalu Lucca. Odbywa się na świeżym powietrzu na Placu Napoleona.

W sierpniu - międzynarodowy festiwal Puccini (Festival Puccini).

13-14 września - główne święto religijne - Podwyższenie Krzyża Świętego. Mieszkańcy przybywają, aby czcić relikt - Świętą Twarz, krucyfiks, który jest przechowywany w Katedrze. W procesji ze świecami uczestniczą wierzący ze wszystkich parafii miejskich.

Każdego roku na przełomie października i listopada w Lucce odbywa się Międzynarodowy Festiwal Komiksów (Lucca Comics and Games). Od 1993 r. Zajmuje się grami komputerowymi i symulacjami. W ciągu 4 dni festiwal gromadzi wiodących mistrzów gatunku i wielu turystów.

Kuchnia i restauracje

Lunch z widokiem na plac amfiteatru

Lokalna kuchnia jest prosta i smaczna. Wśród zup popularna jest wiosenna zupa Garmuch z groszkiem, cebulą, szparagami, karczochami, zieloną fasolą na bulionie wołowym z kawałkami mięsa i mostkiem. Spróbuj Matuffi - owsianki kukurydzianej z grzybami i parmezanem lub sosem mięsnym. Tradycyjne dania główne: Rovellina (rovellina) - wołowina, pokrojona w cienkie plasterki, smażona i duszona w sosie z pomidorów, kaparów i ziół; wieprzowina z polentą kasztanową; królik w sosie z pomidorów, czerwonej papryki, oliwek, cebuli i czosnku, ziół; smażone dziecko z karczochami; pstrąg z rzeki Serkio na mierzei; suszony dorsz (Baccala) smażony z ciecierzycy; zapiekanki warzywne z kalafiora, zielonej fasoli, szpinaku, karczochów i buraków.

Spróbuj słodyczy i spróbuj buccellato (buccellato) - słodkie ciasto z rodzynkami i anyżem; nechi (necci) - naleśniki z mąki kasztanowej nadziewane ricottą; castagnaccio (chestagnaccio) - ciasto wykonane z mąki kasztanowej z orzeszkami piniowymi i rodzynkami.

Z win posmakuj białej i czerwonej Montecarlo DOC i Colline Lucchesi DOC, a także ziołowego likieru Biadina, który jest produkowany tylko w Lukce.

Tradycyjne dania kuchni toskańskiej można zjeść w restauracji Trattoria da Leo (Via Tegrimi 1). Aby coś przekąsić, sprawdź Forno A Vapore Amedeo Giusti (Via Santa Lucia 18/20). Restauracja Locanda Eremo del Gusto (Via Gelli 35/37 - Petrognano - Capannori) znana jest ze wspaniałych widoków na miasto. Caffè di Simo (Via Fillungo, 58) serwuje najlepsze śniadanie (cappuccino + cornetto za 3-4 €) w secesyjnym wnętrzu. Restauracja Buca di Sant'Antonio (Via Cervia, 3) serwuje wyśmienite dania. Na kolację udaj się do restauracji Vineria I Santi na Piazza dell'Anfiteatro 17 lub Vecchia Trattoria Buralli na Piazza Sant'Agostino 10.

Zakupy

Na głównej ulicy handlowej w Lukce, fot. Mikewinburn

Co trzeci weekend miesiąca na wielu placach miasta otwierają się targi antyków, które są uważane za najlepsze we Włoszech.

Via Fillungo to główna ulica handlowa Lukki z butikami Max Mara, Armani, Missoni, prostymi sklepami i sklepami z pamiątkami.

Enoteca Vanni (Piazza del Salvatore 7) ma bogaty wybór włoskich win, które można spróbować przed zakupem.

Co jest w pobliżu

Dolina Chianti

Niedaleko miasta znajduje się park przyrodniczy Migliarino (Parco naturale di Migliarino, San Rossore, Massaciuccoli). Na jego terytorium występują różne ekosystemy - od mokradeł po wydmy. Jego centralna część zajmuje obszar chroniony o powierzchni 5000 hektarów - San Rossore. Są rzadkie ptaki, zwierzęta kopytne. Kompleks parkowy obejmuje malownicze jezioro Massachuccoli - wyposażony teren rekreacyjny, w którym można odpocząć, popłynąć łodzią.

Udaj się do Pizy (18 km), aby zobaczyć Plac Cudów, który znajduje się na liście UNESCO, i zrób niezapomniane standardowe zdjęcie na tle Krzywej Wieży.

Florencja (Firenze, 75 km) to stolica Toskanii, jedno z najpiękniejszych miast na świecie, miasto-muzeum.

Impruneta (Impruneta, 83 km) - miasto słynące z produktów z terakoty, starożytnej architektury i kultu Madonna del Impruneta.

Architektoniczna atrakcja San Gimignano (San Gimignano, 90 km) - 14 średniowiecznych wież z XI-XIII wieku. Łącznie zbudowano około 80 wież.

W Fiesole (Fiesole, 100 km) koniecznie zajrzyj do Strefy Archeologicznej z odrestaurowanymi ruinami etruskimi i rzymskimi.

Bolgheri (Bolgheri, 100 km) to malownicza wioska, region uprawy winorośli. Odwiedź winnice, wpadnij do piwnicy z winami i ciesz się super winami toskańskimi.

Mieszkańcy Sieny (Siena, 152 km) starannie zachowują gotycki wygląd miasta, powstały w XII-XV wieku.

Dolina Chianti znajduje się między Florencją a Sieną. Jest znana przede wszystkim ze swoich czerwonych win.

Jak dostać się do Lukki?

Zbuduj trasę komunikacją miejską z dowolnego miasta:

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Obejrzyj wideo: Ladida & Lucca - Beats for Love 2018 BassPortal (Grudzień 2019).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Co zobaczyć we Florencji w 1 dzień: plan podróży
Miasta Włoch

Co zobaczyć we Florencji w 1 dzień: plan podróży

Florencja to miasto sztuki, kolebka renesansu. Miasto jest bardzo dogodnie położone prawie na środku drogi między północą Włoch a stolicą. Dojazd do Florencji nie będzie trudny z żadnego większego miasta, czy to Wenecji, Mediolanu czy Rzymu. Dlatego wielu podróżników do Włoch stara się uwzględnić Florencję w swoim planie podróży, woląc spędzić tutaj tylko 1 dzień.
Czytaj Więcej
Bilety do galerii Borghese: jak kupować online i odwiedzić najciekawsze
Miasta Włoch

Bilety do galerii Borghese: jak kupować online i odwiedzić najciekawsze

W rankingu najlepszych muzeów w Rzymie Galeria Borghese jest konsekwentnie jednym z pierwszych miejsc. Tysiące podróżników codziennie spieszą się do starej willi, gdzie wśród ogromnej liczby arcydzieł można zobaczyć tak znane dzieła, jak „Zejście z krzyża” Rubensa, „Dawid z głową Goliata” Caravaggia, „Dama z jednorożcem” Rafaela, a także rzeźby wielkiego Berniniego.
Czytaj Więcej
Metro w Rzymie: mapa, koszt, godziny otwarcia
Miasta Włoch

Metro w Rzymie: mapa, koszt, godziny otwarcia

BlogoItaliano pisał już kiedyś o systemie transportu publicznego w Rzymie, ale w ostatnim artykule bardzo krótko rozmawialiśmy o rzymskim metrze. Chociaż metro w Rzymie jest skromne jak na standardy moskiewskie, warto poświęcić temu osobny artykuł. Ponadto w ostatnich latach metro w Rzymie szybko się rozwija.
Czytaj Więcej