Kościoły w Rzymie

Świątynia Portune w Rzymie

Świątynia Porto (Tempio di Portuno) w Rzymie znajduje się na Bull Forum (Il Foro Boario), nad brzegiem Tybru. W starożytnym Rzymie, w pobliżu świątyni znajdował się port i targ, na którym sprzedawano zwierzęta. Starożytna rzymska świątynia Portune jest jednym z niewielu zachowanych budynków starożytności.

Historia

Świątynia Portune poświęcona jest Portuno lub Portumn - pierwotnie starożytnemu bogowi kluczy, bram, stodół i bydła. Później ludzie zjednoczyli słowa „porta” - brama i „portus” - zatoka. Porto stało się także bogiem rzek i, zgodnie z legendą, zapewniło żeglarzom spokojną podróż. Święto Portunalia odbyło się na jego cześć, kiedy, zgodnie z oczekiwaniami, stare klucze zostały spalone w płomieniach lub przyniesione na forum.

Zabytek architektury z czasów Rzeczypospolitej, który możemy teraz oglądać, pochodzi z I wieku pne. e., Pod sanktuarium w 1947 r znaleziono ruiny struktury wolumetrycznej z IV-III wieku. Pne e. Jest to prawdopodobnie część fundamentów poprzedniej świątyni w Portune. Od renesansu do XX wieku ten starożytny pseudo-periper był mylony z sanktuarium bogini Fortuna Virile.

W 872 r. Kościół stał się chrześcijańskim kościołem Santa Maria in Gradelis (chiesa Santa Maria Secundicerii), a później kościołem Matki Boskiej Egipskiej (Santa Maria Egiziaca), patronką pokutnych kobiet. Dzięki temu przetrwała Świątynia Portuna, a na jej ścianach możemy oglądać freski z motywami życia Matki Boskiej (madre di Gesu). Świątynia Porto i pobliska Świątynia Herkulesa (Tempio di Ercole Vincitore) odtwarzają obraz Rzymu na początku naszej ery.

Od początku XX wieku kościół przechodzi renowację - usunięto elementy dekoracyjne późnych wymazów, przywrócono ściany i kolumny, zachowano freski, zmieniono drzwi. Zbudowano nowy drewniany dach, przywrócono starożytne płytki i opracowano system odwadniający. Etap renowacji kolumn elewacyjnych obejmował obróbkę biocydem, czyszczenie i zastąpienie belek wzmocnieniami ze stali nierdzewnej.

Świątynia fortuny jest uwzględniona w programie uniwersyteckim jako przykład klasycznej architektury starożytnego Rzymu.

Opis

Plan świątyni w Portune jest prostokątem o wymiarach około 10,5 na 19 metrów. Zamknięte wewnętrzne sanktuarium - Cella kontynuuje portyk, otoczone sześcioma kolumnami z podstawami, pniami i kapitelami. Portyk nazywany jest tetrastilikiem z powodu czterech kolumn na pierwszym planie.

Elewacje zdobią pół kolumny lub pilastry - pięć z każdej strony i cztery na ścianie południowej. Stolice kolumn narożnych różnią się od innych wielkimi literami podwójnymi lokami, tworząc kąty proste. Pas nad pilastrami ozdobiony był girlandami, amorkami i ozdobami z głów byków.

Wysoki fundament świątyni wylewa się betonem, konstrukcje nośne wykonane są z trawertynu, pozostałe elementy z tufu wulkanicznego. Wysoki fundament został wzniesiony jako ochrona przeciwpowodziowa. Dekoracyjna powłoka gipsowa, która naśladowała marmur i ukrywała ciemny kolor tufu, w ogóle nie została zachowana. Zastosowanie materiałów o większej wytrzymałości niż gliniane bloki i drewno, które są tradycyjne dla włoskich konstrukcji z cegieł, świadczy o zmianach walorów architektonicznych Morza Śródziemnego pod koniec pierwszego wieku przed Chrystusem.

Jak się tam dostać

  • Trasy autobusowe: 44, 83, 160, 170, 716, 781, C3, N3 lub N19 do przystanku „Bocca Della Verita”; 51, 81, 85, 87, 118, 160, 628, 715, C3 do przystanku Greca.
  • Możesz wsiąść do metra do stacji Circo Massimo na linii B i pieszo wzdłuż Circus Grand.

Świątynia znajduje się na Piazza Bocca della Verita, obok świątyni Herkulesa i jest zamknięta dla zwiedzających, można zobaczyć tylko fasadę.

Obejrzyj wideo: Circus Maximus, Mouth of Truth, Rome, Italy Cyrk Największy, Usta Prawdy, Rzym, Włochy (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Kościoły w Rzymie, Następny Artykuł

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu
Regiony Włoch

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu

Kilka lat temu - w wyniku podróży do Neapolu - BlogoItaliano napisał recenzję o lokalnym przewodniku, z którym los spotkał się w jasnym słońcu Kampanii. Potem Walentyna - tak nazywał się mój przewodnik - pokazała mi miasto, opowiadając o nim wiele niezwykłych historii. Trasa okazała się doskonała i nie żałowałem pozytywnych opinii na temat przewodnika.
Czytaj Więcej
5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo
Regiony Włoch

5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo

Wycieczki na Sycylię to temat, który BlogoItaliano podejmuje od dawna. Program tras na wyspie jest niezwykle bogaty, a asortyment, który zostanie ci zaoferowany, będzie w dużej mierze zależał od tego, gdzie znajduje się hotel: na północnym lub południowym wybrzeżu. Poprosiłem Svetę, przewodniczkę z Palermo, aby powiedziała jej, które 5 wycieczek były najbardziej popularne wśród jej podróżników.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej