Miasta Włoch

Katedra w Mediolanie: historia, ciekawe fakty i jak odwiedzić

Majestatyczna katedra, górująca na głównym placu - jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych w Mediolanie, od dawna jest charakterystyczną cechą miasta. Budowa tej okazałej struktury architektonicznej rozpoczęła się w 1386 roku i trwała prawie sześć wieków, a niektóre szczegóły ukończono dopiero w 1965 roku.

Podobnie jak wiele świątyń, katedra w Mediolanie lub, jak to się nazywa, Katedra Duomo, została położona na miejscu starego zrujnowanego kościoła. Początkowo istniało celtyckie sanktuarium, następnie Świątynia Minerwy, kościół Santa Tecla i kościół Santa Maria Maggiore.

Historia katedry w Mediolanie

Twórcą projektu był włoski Simone de Orsenigo, ale gotyccy eksperci z Niemiec i Francji zaprosili pierwszą gotycką katedrę w Europie.

Główni architekci katedry bez końca odnosili sukcesy, aż w 1470 roku Juniforte Solari przejął to stanowisko, zapraszając Leonarda i Bramante jako konsultantów. Częsta zmiana architektów doprowadziła do mieszanki stylów - styl gotycki został częściowo osłabiony przez renesans.

Budowę katedry w Mediolanie rozpoczęto w 1386 r

Pierwotnie planowano trójnawowy budynek z dwoma spalonymi ceglanymi kaplicami, ale plany wkrótce się zmieniły, dzięki czemu dziś serce Mediolanu zdobi ogromna katedra z wieloma kolumnami i iglicami wykonanymi z białego marmuru kantolskiego. Aby przetransportować ciężkie marmurowe płyty, zorganizowano specjalne kanały prowadzące z kamieniołomu do centrum Mediolanu.

Z powodu braku funduszy budowa została kilkakrotnie zatrzymana, a następnie wznowiona. Ołtarz główny niedokończonej wówczas świątyni został poświęcony w 1417 r., Ale został otwarty dla parafian dopiero w 1572 r.

Wysokość iglicy z posągiem Matki Boskiej wynosi 105 metrów

Modernizacja katedry trwała do XX wieku: na początku XIV wieku kopuła została w końcu udekorowana, do połowy wieku zainstalowano organy, pierwszą wieżę ozdobioną złoconym posągiem Matki Bożej zainstalowano w 1769 roku, a ażurową fasadę zbudowano w 1813 roku.

BlogoItaliano napisał bardziej szczegółowo o historii budowy katedry w artykule Duomo w Mediolanie: czego ściany nie powiedzą.

Ciekawe fakty

Katedra w Mediolanie jest piątą co do wielkości na świecie i czwartą w Europie. Pod względem pojemności Duomo zajmuje drugie miejsce po Bazylice św. Piotra w Rzymie i katedrze w Sewilli w Hiszpanii. Jeśli wszystkie ławki zostaną wyjęte, w środku pomieści się 40 tysięcy osób.

Z dużej wysokości budynek katedry wygląda jak krzyż katolicki o długości pionowej 158 metrów i linii poziomej długości 92 metrów.

Katedra ozdobiona jest 135 iglicami skierowanymi w niebo, najwyższa - iglica z figurą Matki Boskiej, jej wysokość wynosi 105 metrów.

We wnętrzu, na fasadach i wieżach katedry w Mediolanie, znajduje się 3400 posągów - są to wizerunki świętych, męczenników i proroków oraz znanych postaci historycznych, a także postaci gotyckie - chimery i gargulce. Jedną ze ścian zdobi rzeźba, która stała się prototypem Amerykańskiej Statuy Wolności.

Głównym sanktuarium katedry jest gwóźdź, którym Chrystus został ukrzyżowany

Głównym sanktuarium katedry jest gwóźdź, którym Chrystus został ukrzyżowany. Każdego roku w Dzień Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września) arcybiskup Mediolanu wyjmuje gwóźdź ze swojego miejsca pod kopułą, aby pokazać relikwie parafianom.

Wewnątrz katedry zachowały się freski z XV wieku, obrazy włoskich mistrzów XVI-XVII wieku poświęcone tematyce religijnej, fragmenty starożytnych budowli, które istniały w tym miejscu przed Duomo.

Katedra ma zegar słoneczny zainstalowany pod koniec XVIII wieku. Są to metalowe paski rozciągające się na podłodze katedry od wejścia przez cały pokój. Ten zegarek nie tylko wskazuje początek południa, dzięki błędom w ich zeznaniach w XX wieku stwierdzono, że fundament budynku zaczął się z czasem zwisać.

Fasady katedry zdobią wizerunki świętych, męczenników i proroków.

Na dachu znajdują się platformy widokowe, których zwiedzający mają okazję nie tylko podziwiać piękne widoki Mediolanu, ale także docenić wdzięk iglic i zdobiących je rzeźb.

W maju 1805 r. W katedrze w Mediolanie odbyła się koronacja Napoleona Bonaparte, który wstąpił na tron ​​Włoch. Na pamiątkę tego wydarzenia jedną z iglic ozdobiono statuą cesarza.

Dziś katedra jest centrum nie tylko religijnego, ale także kulturalnego życia modnej stolicy - często organizowane są tutaj koncerty zarówno muzyki sakralnej, jak i zwykłej muzyki świeckiej.

Bilety i godziny otwarcia

Katedra jest otwarta dla zwiedzających codziennie, z wyjątkiem 1 stycznia, 1 maja i Bożego Narodzenia od 8 rano do 7 wieczorem, ostatni turyści są przyjmowani nie później niż 50 minut przed godziną zamknięcia.

Od 2015 r. Wizyta w katedrze jest płatna. Bilet budżetowy kosztuje 3 euro, a na nim można zobaczyć kościół San Gottardo i Muzeum Katedralne. Dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat wizyta jest tańsza - 2 euro, a dla dzieci poniżej 6 lat - bezpłatnie.

Oprócz zwykłych biletów istnieje również możliwość zwiedzania, która obejmuje Strefę Archeologiczną Duomo, ale bilety na tę opcję kosztują więcej - 7 euro.

Katedra jest ozdobiona 135 iglicami skierowanymi w niebo

Wielu turystów przybywających do Mediolanu chce wejść na słynny taras katedry, aby zobaczyć centrum miasta z lotu ptaka. Jest za to osobna opłata, a cena biletów zależy od tego, którą drogą pójdziesz na górę - schodami lub windą.

Ceny dla dorosłych - 9 (kroki) i 13 euro (windą). Dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat - odpowiednio 4,5 i 7 euro. Dzieci do 6 lat - bezpłatnie.

Wreszcie ci, którzy nie są gotowi tracić czasu na kilka linii jednocześnie i chcą zobaczyć wszystko na raz, mogą kupić Duomo Pass. Pozwala zobaczyć katedrę, San Gottardo, Muzeum Duomo i taras z opcją dostępu windą. Aby wyjaśnić szczegóły i aktualny koszt Duomo Pass, odwiedź tę stronę.

Przypomnijmy, że katedra jest nie tylko zabytkiem architektury i historii, ale sanktuarium religijnym, dlatego wygląd i zachowanie turystów podczas wycieczki powinny być przyzwoite.

Jak się tam dostać

Katedra w Mediolanie znajduje się w samym sercu miasta, na Duomo. Możesz do niego dojechać metrem, jadąc pierwszą lub trzecią linią do stacji Duomo.

Możesz także odebrać hotel w bezpośrednim sąsiedztwie katedry. Ponadto znajduje się tutaj większość kluczowych atrakcji Mediolanu. Najlepszy wybór hoteli w pobliżu Duomo można znaleźć na tej stronie.

Przydatne artykuły:

  • Wszystkie lotniska w Mediolanie
  • Metro Milan: mapa, bilety, godziny otwarcia
  • Najlepsze hotele w centrum Mediolanu
  • Wycieczki po Mediolanie w języku rosyjskim: 5 najpopularniejszych

Zdjęcia: Matteo Trotta, Bjørn Giesenbauer, Lorenzoclick, Curtis Poe, juan carlos peaguda, likeaduck.

Obejrzyj wideo: PIZA- historia, zabytki, turyści (Grudzień 2019).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Miasta Włoch, Następny Artykuł

Co zobaczyć we Florencji w 1 dzień: plan podróży
Miasta Włoch

Co zobaczyć we Florencji w 1 dzień: plan podróży

Florencja to miasto sztuki, kolebka renesansu. Miasto jest bardzo dogodnie położone prawie na środku drogi między północą Włoch a stolicą. Dojazd do Florencji nie będzie trudny z żadnego większego miasta, czy to Wenecji, Mediolanu czy Rzymu. Dlatego wielu podróżników do Włoch stara się uwzględnić Florencję w swoim planie podróży, woląc spędzić tutaj tylko 1 dzień.
Czytaj Więcej
Bilety do galerii Borghese: jak kupować online i odwiedzić najciekawsze
Miasta Włoch

Bilety do galerii Borghese: jak kupować online i odwiedzić najciekawsze

W rankingu najlepszych muzeów w Rzymie Galeria Borghese jest konsekwentnie jednym z pierwszych miejsc. Tysiące podróżników codziennie spieszą się do starej willi, gdzie wśród ogromnej liczby arcydzieł można zobaczyć tak znane dzieła, jak „Zejście z krzyża” Rubensa, „Dawid z głową Goliata” Caravaggia, „Dama z jednorożcem” Rafaela, a także rzeźby wielkiego Berniniego.
Czytaj Więcej
Metro w Rzymie: mapa, koszt, godziny otwarcia
Miasta Włoch

Metro w Rzymie: mapa, koszt, godziny otwarcia

BlogoItaliano pisał już kiedyś o systemie transportu publicznego w Rzymie, ale w ostatnim artykule bardzo krótko rozmawialiśmy o rzymskim metrze. Chociaż metro w Rzymie jest skromne jak na standardy moskiewskie, warto poświęcić temu osobny artykuł. Ponadto w ostatnich latach metro w Rzymie szybko się rozwija.
Czytaj Więcej